EV: Diskuse o elektroautech

...i nemožném! ALE JEN POKUD TO SOUVISÍ S VOLVEM!!! (potažmo evt. s jinými automobily)

VYKECAT SE MŮŽETE V LAMPÁRNĚ!!!
  • Autor
  • Zpráva
faktotum
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 185
Registrován: 19 roků 3 měsíce
Bydliště: Trutnovsko
Vůz: V 70 I 2,5 TDi

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od faktotum »

Topení u BEV. PTC vs PTC a tep. čerpadlo. Myslím, že hezky vysvětleno a prokázáno.

_________________
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/

python.p
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 6940
Registrován: 9 roků 4 měsíce
Bydliště: Blansko
Vůz: XC70 D5 2008

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od python.p »

No takže na 25km se už TČ vyplatí, tak to jsem zvědav za kolik budu jezdit s Mustangem v zimě :D u Mazdy to bylo docela dost a ta měla TČ jezdil jsem právě těch 25km.

Nicméně na couračky se to TČ úplně nevyplatí což je i místní konzensus ne? Otázkou je, kde se to láme, kolik je těch KM kdy ok a kdy not ok.
_________________
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..

Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!

faktotum
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 185
Registrován: 19 roků 3 měsíce
Bydliště: Trutnovsko
Vůz: V 70 I 2,5 TDi

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od faktotum »

Řekl bych, že záleží zejména na dvou hodnotách. Venkovní teplota a km. Ale dle mého, v průměru, pokud naprostá většina využití tvoří 15-20 km denně tam a zpět ( nebo méně ), je TČ zbytečnost, co může zlobit a úspora nula nula nic. A jasně, že v tom roli hraje i to, jestli auto vyjede z teplé garáže, nebo z mrazu. Těch proměnných je tam dost.
_________________
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/

Munga
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2888
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Munga »

python.p píše: 23 zář 2026 07:03
Munga: Jojo, ještě že tady máme ty lidi které baví stále odpovídat na tvé dotazy a připomínky. Nevíte kde je Koch?
Ano ještě že tu máme lidi kteří o tom něco vědí a napíšou a ,,nemelou a neplácají" jak rád používáš - na to máme jiné co ?

python.p
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 6940
Registrován: 9 roků 4 měsíce
Bydliště: Blansko
Vůz: XC70 D5 2008

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od python.p »

O té sbíhavosti jsem nevěděl, to je fakt. To byla pro mě novinka a to jsem se o to auto zajímal fakt dost.

Jinak když jsem ti něco vyvrátil nebo osvětlil jsi nenapsal ani ň. Takže nevím proč bych to dále měl dělat.
_________________
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..

Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!

Munga
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2888
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Munga »

O tu sbíhavost nejde, spíš o to že do příspěvku vložíš většinou něco dehonestujícího, ale to máš fuk - třeba to máš tak normálně.

labanos
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1882
Registrován: 12 roků 5 měsíců
Bydliště: Damboritz
Vůz: neVolva

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od labanos »

_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |

jirkaTDI
Online
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1237
Registrován: 7 roků 3 měsíce
Bydliště: Uhříněves
Vůz: V70 II D5 120kw 2004

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od jirkaTDI »

První větší osobní zkušenost s delší cestou v EV.
Jeli jsme Jihlava - San Marino (něco přes 1000 km) a zpět + pár zajížděk po okolí. Celkem najeto za 4 dny 2345 km.

Vozidlo KIA EV6 GT-line 239 kW AWD, baterie 77 kWh, 800 V architektura a max dobíjecí výkon 240 kW.

Zvolili jsme dobíjení přes Ionity s 350-400 kW nabíječkami, s jejich paušálem a appkou je cena za nabíjení v Rakousku a Itálii cca 9.5 až 12 Kč/kWh dle konkrétní lokality. Přijedeš ke stojanu, píchneš kabel do zásuvky, nascanujes appkou QR kód na stojanu, strhne to zálohu 40 eur a nabíjíš.

Jediny problém s nabíjením byl, že ačkoliv jsme udělali vše správně (auto o nabíječce vědělo a melo ji v navigaci), tak někdy byl max. nabíjecí výkon 220-230 kW a někdy "jen" 150 kW a nevíme proč. U EV6 navic křivka probíhá cca tak, že nad 50 % nabití nabijeci výkon klesá pod 200 kW a nad 80 % pod 100 kW.
Nicméně vždy byl alespoň jeden stojan volný a vše fungovalo jinak bez komplikací.

Jediný co me opravdu štve, že stavitele nabijecek tak nějak nepočítají, že v těch autech jezdí taky lidé. Většinou jsou někde random u pole nebo u zapadlé benzínky, která má o víkendu zavřeno. Člověk si tak nemá moc možností jak dojít na záchod nebo něco koupit. V praxi to pak na většině nabijecek (hlavne v IT) smrdí močí.
Když si tedy chceš koupit neco k jídlu, musíš vyrazit někam pěšky a pak se ti auto zbytečně "suší" na nabíječce se 100 %, protože do 25 min je obvykle vždy plně nabito.
Na nabijeckach je vždy nálepka, ze je je to dotovano z EU. Nechápu, ze ten, co vypisuje dotace, je tak blbej, ze tu dotaci nepodmini nějakým zázemím pro lidi (alespoň WC a automat na napoje). Prostě za mě by měly nabíječky vypadat stejně jak benzínky - průjezdne stojany pod střechou s obchodem a WC. A né stát někde za trest na kraji parkoviště u pole.

Jinak nějaká statistika:
2345 km
Na Ionity utraceno 6043 Kč za 519 kW + dalších cca 140 kW nabito před odjezdem a po příjezdu z domova (to je cca 500 Kč)
KIA appka nelogicky píše spotřebu 19,7 kWh/100 km, ale je to nesmysl, zřejmě počítá jen spotřebu pohonu bez ztrát nabíjení, topení, klimy, svícení atd.
Skutečná spotřeba dle nabíjení byla 28 kWh/100 km.
Nejeli jsme nijak úsporně, prostě tak, jak jsme zvyklí. Rakousko na limitu a dálnice v IT 150-160 km/h.
Po cestě jsme nabijeli 5x, většinou 3x krátká zastávka 5-10 min na čůrání a 2x větší pauza na jídlo s dobitím do 100 %. Pak ještě 2x doma a 2x v Rimini.

Srovnání s naftou:
2x jsem jel shodnou trasu s Volvem, tak mohu srovnat.
Cena nabíjení je o cca 2000 Kč levnější, než by stála nafta do mé V70.
Doba jízdy je s EV o trochu delší, vychází to o cca 30-40 min déle, takže místo 13,5 hodiny jede člověk těch 1000 km 14 hodin.
Tankoval jsem obvykle 4x, nabijeli jsme 14x.

Jinak můj největší poznatek je, že není absolutně nutné mít delší dojezd, než 300 km, protože to můj močák stejně nedá. Zato podstatný je mít co nejrychlejší nabíjení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

jancho
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 5109
Registrován: 12 roků 10 měsíců
Bydliště: Domov: Třebestovice
Vůz: XC70 D4 120kW D5244T17 MY 2013
Bydliště: Zaměstnání: Praha

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od jancho »

Ač to tu vždy jen tak v rychlosti prolítnu bez většího zájmu, tak toto jsem si rád přečetl.
Hezká recenze od nafťáka a díky za ní.
Třeba jednou časem....
_________________
Je: Volvo XC70 P3 D4 120kW D5244T17 MY 2013, Renault Twingo, Ariens gt14

Bylo: Volvo 960 1994 150kW B6304FS, XC70 D5 MY 2007 automat 136kW - chip od D5T5 Stage2 158kW/470Nm, EGR OFF, Volvo V70 XC 142kW, Land Rover Discovery 2 Td5, V70 D5 2,4 rv2003, škoda octavia super 1221 rv 1964
GALERIE
Foto-rajče

Pep
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 478
Registrován: 7 roků 11 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: Korejský toustovač

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Pep »

Super report! Červená ji sluší a s tím nabíjením je to občas alchymie. Bohužel předfacelift ještě nemá v nastavení možnost manuální přípravy baterie na rychlodobíjení. Každopádně minulý týden se komunitě povedlo rootnout poslední FW Gen5W infotainmentu a přidat tlačítko na manuální přípravu.

Jinak spotřeba na dálnici je největší slabina e-GMP aut. V průměru 20–23 kWh/100 km při 130 km/h. V létě, do 28 kWh/100 km při rychlostech nad 160 km/h. V mrazech je to pak 25–28 kWh/100 km a při svižnějším tempu kolem 30 kWh/100 km. Mám za to, že i v apce to počítá spotřebu včetně klimy apod., alespoň když se člověk v apce překlikne na „spotřebu elektřiny“. Ale počitadlo v autě je z mých zkušeností přesnější, ačkoliv je tam v průměru stále +/- 10% rozdíl oproti skutečnosti.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________
Je: Obrázek KIA EV6 AWD GT-LINE MY2022
Bylo:

Obrázek S60 T5 MY2004
Obrázek S60 T6 AWD MY2011 Polestar Engineered Optimisation

labanos
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1882
Registrován: 12 roků 5 měsíců
Bydliště: Damboritz
Vůz: neVolva

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od labanos »

jirkaTDI píše: 16 říj 2026 22:55 KIA appka nelogicky píše spotřebu 19,7 kWh/100 km, ale je to nesmysl, zřejmě počítá jen spotřebu pohonu bez ztrát nabíjení, topení, klimy, svícení atd.
Skutečná spotřeba dle nabíjení byla 28 kWh/100 km.
Zajímavé, v tomhle se tady vždycky plyvalo jenom na Teslu, která teda ty ztráty nepočítá (ostatně jako žádné auto, protože by mohlo jenom odhadovat, stejně jako spalovák neví kolik nafty si u benzínky rozliješ na boty) a spotřebu v režimu Parkování, uvádí bokem.

Jinak s tím dojezdem 300 km (dálničním, ideálně v zimě) souhlasím, úplně stačí pro rodinné auto. Jenom to chce mít kde slušně nabít, když se jeden na dlouhý výlet.
_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |

hombredavid
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 300
Registrován: 14 roků 10 měsíců
Bydliště: Tachov
Vůz: V850 T5

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od hombredavid »

Me vcelku prekvapily nizke ceny nabijeni v zahranici, tady chteji na dalnici u cezu s apkou bez pausalu i 22kc za kW co je nesmysl... A ta kia zere skoro stejne jako muj etron coz je oteklej tlustoch... Ta uspora 2K na tolika kilometrech neni moc. Pokud beru v potaz nakup noveho nebo ojeteho EV a ceny noveho nebo ojeteho dieselu. Diky ze recenzi, ja jeste nikam takle daleko nejel a az bude prilezitost a pojedu take napisu zkusenost....
_________________
VOLVO 850 T5

saabik
Offline
Příspěvky: 853
Registrován: 17 roků 2 měsíce
Bydliště: Kolín
Vůz: Alpina B3 Touring 2023

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od saabik »

Ten dojezd bude věcí názoru. Já bych auto s malým dojezdem fakt nechtěl. A znám pár lidí, kteří si původně koupili menší baterku, ale auto vyměnili třeba za to stejné, ale s větší baterkou. Případně říkají, že kdyby měli zkušenost, do menší by nikdy nešli a trpí kvůli menší baterce. Dojezdová úzkost je u EV prevít.
Btw, to ionity bylo za nějaký měsíční paušál, že? Protože jinak by se takhle lacino asi nenabíjelo.
_________________
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE

Tomas78
Offline
Příspěvky: 2384
Registrován: 5 roků 11 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Tomas78 »

Mne se elktro líbí a časem to tak asi dopadne, ale v podstatě jak píše Homedrevid. Úspora tam je, ale pro můj aktuální proběh 10-15 000 km/rok mi to finančně nevychází investovat do novějšího. Ale se zájmem vývoj sleduji a díky za zajímavý příspěvek.

labanos
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1882
Registrován: 12 roků 5 měsíců
Bydliště: Damboritz
Vůz: neVolva

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od labanos »

hombredavid píše: včera, 11:43 Ta uspora 2K na tolika kilometrech neni moc.
Úspora přichází pouze při nabíjení doma nebo zadarmo.
saabik píše: včera, 11:53 Já bych auto s malým dojezdem fakt nechtěl
Mě pokryje dojezd 200 km asi 95% jízd. 300 km by pokrylo asi 98% jízd. Takže ty 2% klidně někde nabiju venku, většinou spojené s něčím. A nebudu muset celý rok vozit navíc zbytečně těžkou baterku, což má plno nevýhod. Ale kdo má pravidelný, větší nájezd, tak jasně.
Naposledy upravil(a) labanos dne 17 říj 2026 12:46, celkem upraveno 1 x.
_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |

Tomas78
Offline
Příspěvky: 2384
Registrován: 5 roků 11 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Tomas78 »

Jop. Na druhou stranu auto se kupuje i proto, že se to člověku líbí *) Čistě ekonomicky by se muselo dát na misku vah vše, tj. pořizovací cena, pokles hodnoty atd. Ekonomicky nedává smysl dát mega za elektro a ušetřit ročně 30 000 Kč. Ale jak píšu, není to pro většinu lidí jen o penězích.

*) jenže mne když se něco líbí, tak si to nechám dokud to jezdí a to je současný auto :D

Urvanej
Offline
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvky: 13914
Registrován: 15 roků 10 měsíců
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8, C40

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Urvanej »

jirkaTDI píše: 16 říj 2026 22:55...
Jediny problém s nabíjením byl, že ačkoliv jsme udělali vše správně (auto o nabíječce vědělo a melo ji v navigaci), tak někdy byl max. nabíjecí výkon 220-230 kW a někdy "jen" 150 kW a nevíme proč. U EV6 navic křivka probíhá cca tak, že nad 50 % nabití nabijeci výkon klesá pod 200 kW a nad 80 % pod 100 kW.
...
Část toho omezeného nabíjení bude způsobena 400V nabíječkou, neboť kabely dají max 500A a z toho vychází to maximum 200kW.
Ukrutná spotřeba je daná taky rychlonabíjením, kde jsou poměrně vysoké ztráty, ten kabel je při tom fakt horkej, auto musí chladit baterku... no a pak na samotnou jízdu toho už moc nezbyde, takže bych se ani nedivil, kdyby auto počítalo spotřebu z toho, co opravdu propálilo z baterky.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ; C40, RWD, 2024, Tramvaj ex: S40, 1.8, m3p, 1997; 764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka; 244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.

jirkaTDI
Online
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1237
Registrován: 7 roků 3 měsíce
Bydliště: Uhříněves
Vůz: V70 II D5 120kw 2004

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od jirkaTDI »

Pep píše: včera, 08:09 Jinak spotřeba na dálnici je největší slabina e-GMP aut. V průměru 20–23 kWh/100 km při 130 km/h. V létě, do 28 kWh/100 km při rychlostech nad 160 km/h. V mrazech je to pak 25–28 kWh/100 km a při svižnějším tempu kolem 30 kWh/100 km. Mám za to, že i v apce to počítá spotřebu včetně klimy apod., alespoň když se člověk v apce překlikne na „spotřebu elektřiny“. Ale počitadlo v autě je z mých zkušeností přesnější, ačkoliv je tam v průměru stále +/- 10% rozdíl oproti skutečnosti.
Jasný, zase ta spotřeba je vynahrazena rychlým nabíjením, pokud se tedy zadaří :D celkovou spotřebu to píše, ale ten uvedený průměr na 100 km je nesmysl. Zlatá apka BMW za mě :D palubák ukazoval tak nějak blízko realitě asi, v Itálii na dálnici kolem 26 kWh/100 km, v Rakousku pak bylo před Vídní hodně omezení na 80/100, tak jsem tam měl i 19,7 kWh/100 km.
labanos píše: včera, 08:51 Zajímavé, v tomhle se tady vždycky plyvalo jenom na Teslu, která teda ty ztráty nepočítá (ostatně jako žádné auto, protože by mohlo jenom odhadovat, stejně jako spalovák neví kolik nafty si u benzínky rozliješ na boty) a spotřebu v režimu Parkování, uvádí bokem.
Je mi jasný, že auto nemá jak zjistit, že byly při nabíjení nějaké ztráty. Jenom tě ve výsledku zajímá, kolik tě to stojí, zbytek je nepodstatný :D naftu si na boty obvykle neleju :D
hombredavid píše: včera, 11:43 Me vcelku prekvapily nizke ceny nabijeni v zahranici, tady chteji na dalnici u cezu s apkou bez pausalu i 22kc za kW co je nesmysl... A ta kia zere skoro stejne jako muj etron coz je oteklej tlustoch... Ta uspora 2K na tolika kilometrech neni moc. Pokud beru v potaz nakup noveho nebo ojeteho EV a ceny noveho nebo ojeteho dieselu. Diky ze recenzi, ja jeste nikam takle daleko nejel a az bude prilezitost a pojedu take napisu zkusenost....
Tak ono ani ta EV6 není žádný mrňous. Úspora velká není, ale tohle není trasa, co by normální člověk jezdil každý týden. Auto se jinak z 95 % dobíjí z FVE, případně na noční proud, tam už je úspora oproti spalováku obrovská. Jinak co se týče ceny, musíš porovnávat podobnou kategorii auta, kdy EV6 nelze úplně srovnávat s naftovou oktávkou, ale třeba spíš s BMW X3 30d a to pak KIA vyjde levněji.
saabik píše: včera, 11:53 Ten dojezd bude věcí názoru. Já bych auto s malým dojezdem fakt nechtěl. A znám pár lidí, kteří si původně koupili menší baterku, ale auto vyměnili třeba za to stejné, ale s větší baterkou. Případně říkají, že kdyby měli zkušenost, do menší by nikdy nešli a trpí kvůli menší baterce. Dojezdová úzkost je u EV prevít.
Btw, to ionity bylo za nějaký měsíční paušál, že? Protože jinak by se takhle lacino asi nenabíjelo.
Je to něco za něco, větší baterka znamená taky větší hmotnost a především vyšší cenu. To si každý musí zvážit sám. Za mě kapacita 70-80 kWh je v poho i na takto delší cesty.
Ano, píšu, že to je s paušálem, konkrétně Ionity Power za 300 Kč na měsíc. To je za mě zanedbatelná částka a na takovou cestu je to prakticky nutnost, protože ceny bez registrace jsou skoro dvojnásobné, takže kvůli ušetřeným 300 Kč bychom dobíjeli asi o 5000 Kč dráž :D
Urvanej píše: Část toho omezeného nabíjení bude způsobena 400V nabíječkou, neboť kabely dají max 500A a z toho vychází to maximum 200kW.
Ukrutná spotřeba je daná taky rychlonabíjením, kde jsou poměrně vysoké ztráty, ten kabel je při tom fakt horkej, auto musí chladit baterku...
nn, Ionity má podle mě 800 nebo 1000 V a 350-400 kW výkon. Teplý kabel byl, ale auto se nijak nehřálo, sahara se sepla při nabíjení jen jednou. Ono ta 800 V architektura má něco do sebe. Když nabíjí Tesla 200 kW na 400 V, tak to musí být jiný bomby, když je tam dvojnásobný proud.

Tom0
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1219
Registrován: 14 roků 2 měsíce
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: TM3 LR 366kW 2022

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Tom0 »

Jen myšlenka jestli také nemají sdílený výkon třeba pro dva sousední stojany...
Pak se dělíš o výkon se sousedem.
Proto taky tesly nabíjejí vždy s mezerou mezi sebou když je málo aut.
_________________
Obrázek Tesla Model 3, Long Range, Dual Motor, 366kW, 2022
Obrázek Tiger S 7kW MY25

Bylo toho více: https://www.spritmonitor.de/en/user/Tom0.html
Volva: Obrázek V90 D4 ; Obrázek V90 D3 ; Obrázek V70 D4 ; Obrázek S80 3,2 LPG

lkopcansky
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 541
Registrován: 12 roků 1 měsíc
Bydliště: SK - BA
Vůz: Volvo XC60 D4 AT Summum-E MY2015

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od lkopcansky »

Ahojte, ma niekto reálne skúsenosti s ID4 Pro 77 verzia? Je možnosť spraviť 300 km po diaľnici pri 130km/h? Uvažujem o 92%SoH

Uvažujem že by som vymenil XC60 D4 2015 a Suzuki Swift AT 2014 za ID4
_________________
XC60 D4 VEA AT8 Summum MY15 Ravenol Obrázek
EX S60 D3 AT6 Summum MY12 Ravenol Obrázek
XC60 D3 VEA AT8 Dynamic MY17 Castrol - mamka
EX S60 2,4i Premium MY04 Mobil

Tomas78
Offline
Příspěvky: 2384
Registrován: 5 roků 11 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Tomas78 »

Ad ztráty: spočítat ztráty na kabelech se dá, pokud znáš průřez a délku, počítač si to může dopočítat. Nějaká nepřesnost vlivem teploty.

Takhle se např. i někdy dělá měření v energetice, kdy si zaměříte energii na straně NN a ztráty trafa VN/NN si dopočtete, protože se nevyplatí jen kvůli měření instalovat trafa proudu a napětí na VN stranu.

Konečně jestli znáte průřez a delku kabelu, tak si to můžete odhadnout sami. Teplotu kabelu jde zahrnout taky.

Já v těch elektro autech nejsem zběhlý, kolik to tam vlastně tlačí?

Basstl
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3400
Registrován: 16 roků 7 měsíců
Bydliště: Teplice

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od Basstl »

S jízdou s EV na delší trasy, je za mě důležitý se uklidnit a nikam moc nespěchat.
Při účinnosti elektrického pohonu, je velký rozdíl mezi 120, 130, nebo třeba 150km/h a to co najedeš rychlostí, pak následně strávís u stojanu, protože ti to víc žere.
Dojezd bych zase rozlišil podle způsobu používání. Při většinovém používání ve městě a okolo komína, je celkem jedno jaký má auto dojezd a i 200km dojezd může být úplně v pohodě.
Kdybych to ale měl jako hlavní a jediné auto, tak bych vyžadoval alespoň 500km, protože v zimě je to výrazné míň a taky na 100% cestou většinou nenabíjíš.
Věřím tomu že časem to bude i zpoplatněné, protože u toho stajanu jen zbytečně zdržuješ.
Poslední dobou mi dává čím dál tím větší smysl, pořídit nějaké menší EV na dojíždění do práce a pro ženu "na nákupy".
Zatím vede BMW i3.
_________________
C70 cabrio 2,4T 147kW automat 2003 "Green", úpravy, chip ST2 175kW
V70R 184kW automat 1999 "Modřina"
V70 2,5 TDI automat, 2000 "Dunkelrot" EGR off, úpravy, chip Profituning 160 kW
V70 2,5 TDI automat, 1999 "pracant", chip 125kW EGR off, cooler Do88 Bylo - V70 T5 176kW automat 1998 "Black", úpravy, chip Profituning 227kW

JendaSL
Offline
Člen VK
Příspěvky: 252
Registrován: 14 roků 11 měsíců
Bydliště: Příbram
Vůz: V70R

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od JendaSL »

Jsem tady jedinej, koho zaráží ten minimální rozdíl v čase?
S naftou, čtyři tankování a doba 13 a půl hodiny.
EV, 14 dobíjení a doba 14 hodin.
Promiň, ale tady něco hodně nesedí a dost blbě se tomu věří...
_________________
V70R 1998 manual, V70XC 2000 automat, P2 , bylo toho víc než dost.

hombredavid
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 300
Registrován: 14 roků 10 měsíců
Bydliště: Tachov
Vůz: V850 T5

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od hombredavid »

Kdyz jsi dlouho u stojanu uz zpoplatnene je. Platis za kazdou minutu navic ... Nevim jestli u vsech provozovatelu ale nekteri to maji primo v podminkach. Aby nekdo nezastrcil a nesel na 2hod nakupovat. To si potom priplati. Rychlost je myslim jasna, odpor narusta ctvercem rychlosti taky zalezi na hustote vzduchu kdyz je studenej je vic hustej.... Predevcirem jsem vezl tchanovo e-golf na technickou. Prejizdel jsem asi 80km. 2 roky nekontroloval nahusteni pneu. Pneu ma Michelin univerzaly protoze nenajezdi skoro nic , proste do kramu a zpet.Po technicke jsem to vzal k sobe do garaze zkontrolovat a pneu jsem dofoukal a vcera ho vezl zpet. Stejne kilometry , stejna rychlost mozna trochu vyssi teplota vzdchu ale mel jsem navic spolujezdce. U nej jsem porovnal spotrebu. V patek 18,7 KW na 100 a vcera 14,6 KW na 100km. To je docela zajimavy rozdil...
_________________
VOLVO 850 T5

saabik
Offline
Příspěvky: 853
Registrován: 17 roků 2 měsíce
Bydliště: Kolín
Vůz: Alpina B3 Touring 2023

EV: Diskuse o elektroautech

Příspěvek od saabik »

labanos píše: včera, 12:42 Mě pokryje dojezd 200 km asi 95% jízd. 300 km by pokrylo asi 98% jízd. Takže ty 2% klidně někde nabiju venku, většinou spojené s něčím. A nebudu muset celý rok vozit navíc zbytečně těžkou baterku, což má plno nevýhod. Ale kdo má pravidelný, větší nájezd, tak jasně.
S tou váhou to není tak úplně pravda. LFP baterka a NMC baterka, při stejné váze, dává NMC vyšší dojezd, protože má vyšší energetickou hustotu. Navíc v zimě bude mít paradoxně vyšší spotřebu LFP baterka s nižší kapacitou než stejně těžká NMC. Pouze u srovnání větší a menší NMC baterky logicky dojde ke zvýšení váhy. Dopad ve spotřebě je však v nízkých jednotkách procent. Což je pro celkovou nákladovost na ujetý km úplná marginálie.

Takže ano, souhlas, stejně jako u JirkyTDI, jde jen o prachy. Nikoli spotřebu nebo hmotnost. Ostatní jsou jen výmluvy. A za ušetřené peníze musí člověk občas skousnout nevýhodu v nižším dojezdu. Ono stačí, že pojede někam 200 km tam a zpátky nebo 150 km tam a zpátky v případě větší části dálnicí, a už bude za tu větší baterku rád. A to neberu v potaz situaci, kdy musí člověk nabíjet jen veřejně. Brát menší baterku v tomto případě je už úplná hloupost.
_________________
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE

Zpět na „o všem možném :-)“

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Blueshark, Google [Bot], Jakub Svoboda, Vapik, zorg1