EV: Diskuse o elektroautech
- Autor
- Zpráva
-
Offline
- Příspěvky: 185
- Registrován: 19 roků 3 měsíce
- Bydliště: Trutnovsko
- Vůz: V 70 I 2,5 TDi
EV: Diskuse o elektroautech
Topení u BEV. PTC vs PTC a tep. čerpadlo. Myslím, že hezky vysvětleno a prokázáno.
_________________
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/
-
Offline
- Příspěvky: 6940
- Registrován: 9 roků 4 měsíce
- Bydliště: Blansko
- Vůz: XC70 D5 2008
EV: Diskuse o elektroautech
No takže na 25km se už TČ vyplatí, tak to jsem zvědav za kolik budu jezdit s Mustangem v zimě
u Mazdy to bylo docela dost a ta měla TČ jezdil jsem právě těch 25km.
Nicméně na couračky se to TČ úplně nevyplatí což je i místní konzensus ne? Otázkou je, kde se to láme, kolik je těch KM kdy ok a kdy not ok.
Nicméně na couračky se to TČ úplně nevyplatí což je i místní konzensus ne? Otázkou je, kde se to láme, kolik je těch KM kdy ok a kdy not ok.
_________________
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..
Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..
Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!
-
Offline
- Příspěvky: 185
- Registrován: 19 roků 3 měsíce
- Bydliště: Trutnovsko
- Vůz: V 70 I 2,5 TDi
EV: Diskuse o elektroautech
Řekl bych, že záleží zejména na dvou hodnotách. Venkovní teplota a km. Ale dle mého, v průměru, pokud naprostá většina využití tvoří 15-20 km denně tam a zpět ( nebo méně ), je TČ zbytečnost, co může zlobit a úspora nula nula nic. A jasně, že v tom roli hraje i to, jestli auto vyjede z teplé garáže, nebo z mrazu. Těch proměnných je tam dost.
_________________
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/
BYLO: Fiat 125p, Škoda 105, Škoda 120, Fiat Punto, Opel Kadett, Wartburg, Škoda Favorit, VW Golf 3, VW Golf 4, Ford S-MAX
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOLVO V70 I, 2,5 TDi /od 2007/
BMW i3 120Ah /od 2025/
-
Offline
- Příspěvky: 2888
- Registrován: 7 roků 5 měsíců
- Bydliště: Praha 12
- Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17
EV: Diskuse o elektroautech
Ano ještě že tu máme lidi kteří o tom něco vědí a napíšou a ,,nemelou a neplácají" jak rád používáš - na to máme jiné co ?python.p píše: 23 zář 2026 07:03
Munga: Jojo, ještě že tady máme ty lidi které baví stále odpovídat na tvé dotazy a připomínky. Nevíte kde je Koch?
-
Offline
- Příspěvky: 6940
- Registrován: 9 roků 4 měsíce
- Bydliště: Blansko
- Vůz: XC70 D5 2008
EV: Diskuse o elektroautech
O té sbíhavosti jsem nevěděl, to je fakt. To byla pro mě novinka a to jsem se o to auto zajímal fakt dost.
Jinak když jsem ti něco vyvrátil nebo osvětlil jsi nenapsal ani ň. Takže nevím proč bych to dále měl dělat.
Jinak když jsem ti něco vyvrátil nebo osvětlil jsi nenapsal ani ň. Takže nevím proč bych to dále měl dělat.
_________________
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..
Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej... + Mustang Mach-E 200kW @ Koně moje hijé a diaľnice sú krvavé..
Bylo:XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle! , MX-30 @ 145 eletrických poníku... než jim dojde šťáva..., V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ Kde mám to křídlo?!
-
Offline
- Příspěvky: 2888
- Registrován: 7 roků 5 měsíců
- Bydliště: Praha 12
- Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17
EV: Diskuse o elektroautech
O tu sbíhavost nejde, spíš o to že do příspěvku vložíš většinou něco dehonestujícího, ale to máš fuk - třeba to máš tak normálně.
-
Offline
- Příspěvky: 1882
- Registrován: 12 roků 5 měsíců
- Bydliště: Damboritz
- Vůz: neVolva
EV: Diskuse o elektroautech
_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
-
Online
- Příspěvky: 1237
- Registrován: 7 roků 3 měsíce
- Bydliště: Uhříněves
- Vůz: V70 II D5 120kw 2004
EV: Diskuse o elektroautech
První větší osobní zkušenost s delší cestou v EV.
Jeli jsme Jihlava - San Marino (něco přes 1000 km) a zpět + pár zajížděk po okolí. Celkem najeto za 4 dny 2345 km.
Vozidlo KIA EV6 GT-line 239 kW AWD, baterie 77 kWh, 800 V architektura a max dobíjecí výkon 240 kW.
Zvolili jsme dobíjení přes Ionity s 350-400 kW nabíječkami, s jejich paušálem a appkou je cena za nabíjení v Rakousku a Itálii cca 9.5 až 12 Kč/kWh dle konkrétní lokality. Přijedeš ke stojanu, píchneš kabel do zásuvky, nascanujes appkou QR kód na stojanu, strhne to zálohu 40 eur a nabíjíš.
Jediny problém s nabíjením byl, že ačkoliv jsme udělali vše správně (auto o nabíječce vědělo a melo ji v navigaci), tak někdy byl max. nabíjecí výkon 220-230 kW a někdy "jen" 150 kW a nevíme proč. U EV6 navic křivka probíhá cca tak, že nad 50 % nabití nabijeci výkon klesá pod 200 kW a nad 80 % pod 100 kW.
Nicméně vždy byl alespoň jeden stojan volný a vše fungovalo jinak bez komplikací.
Jediný co me opravdu štve, že stavitele nabijecek tak nějak nepočítají, že v těch autech jezdí taky lidé. Většinou jsou někde random u pole nebo u zapadlé benzínky, která má o víkendu zavřeno. Člověk si tak nemá moc možností jak dojít na záchod nebo něco koupit. V praxi to pak na většině nabijecek (hlavne v IT) smrdí močí.
Když si tedy chceš koupit neco k jídlu, musíš vyrazit někam pěšky a pak se ti auto zbytečně "suší" na nabíječce se 100 %, protože do 25 min je obvykle vždy plně nabito.
Na nabijeckach je vždy nálepka, ze je je to dotovano z EU. Nechápu, ze ten, co vypisuje dotace, je tak blbej, ze tu dotaci nepodmini nějakým zázemím pro lidi (alespoň WC a automat na napoje). Prostě za mě by měly nabíječky vypadat stejně jak benzínky - průjezdne stojany pod střechou s obchodem a WC. A né stát někde za trest na kraji parkoviště u pole.
Jinak nějaká statistika:
2345 km
Na Ionity utraceno 6043 Kč za 519 kW + dalších cca 140 kW nabito před odjezdem a po příjezdu z domova (to je cca 500 Kč)
KIA appka nelogicky píše spotřebu 19,7 kWh/100 km, ale je to nesmysl, zřejmě počítá jen spotřebu pohonu bez ztrát nabíjení, topení, klimy, svícení atd.
Skutečná spotřeba dle nabíjení byla 28 kWh/100 km.
Nejeli jsme nijak úsporně, prostě tak, jak jsme zvyklí. Rakousko na limitu a dálnice v IT 150-160 km/h.
Po cestě jsme nabijeli 5x, většinou 3x krátká zastávka 5-10 min na čůrání a 2x větší pauza na jídlo s dobitím do 100 %. Pak ještě 2x doma a 2x v Rimini.
Srovnání s naftou:
2x jsem jel shodnou trasu s Volvem, tak mohu srovnat.
Cena nabíjení je o cca 2000 Kč levnější, než by stála nafta do mé V70.
Doba jízdy je s EV o trochu delší, vychází to o cca 30-40 min déle, takže místo 13,5 hodiny jede člověk těch 1000 km 14 hodin.
Tankoval jsem obvykle 4x, nabijeli jsme 14x.
Jinak můj největší poznatek je, že není absolutně nutné mít delší dojezd, než 300 km, protože to můj močák stejně nedá. Zato podstatný je mít co nejrychlejší nabíjení.
Jeli jsme Jihlava - San Marino (něco přes 1000 km) a zpět + pár zajížděk po okolí. Celkem najeto za 4 dny 2345 km.
Vozidlo KIA EV6 GT-line 239 kW AWD, baterie 77 kWh, 800 V architektura a max dobíjecí výkon 240 kW.
Zvolili jsme dobíjení přes Ionity s 350-400 kW nabíječkami, s jejich paušálem a appkou je cena za nabíjení v Rakousku a Itálii cca 9.5 až 12 Kč/kWh dle konkrétní lokality. Přijedeš ke stojanu, píchneš kabel do zásuvky, nascanujes appkou QR kód na stojanu, strhne to zálohu 40 eur a nabíjíš.
Jediny problém s nabíjením byl, že ačkoliv jsme udělali vše správně (auto o nabíječce vědělo a melo ji v navigaci), tak někdy byl max. nabíjecí výkon 220-230 kW a někdy "jen" 150 kW a nevíme proč. U EV6 navic křivka probíhá cca tak, že nad 50 % nabití nabijeci výkon klesá pod 200 kW a nad 80 % pod 100 kW.
Nicméně vždy byl alespoň jeden stojan volný a vše fungovalo jinak bez komplikací.
Jediný co me opravdu štve, že stavitele nabijecek tak nějak nepočítají, že v těch autech jezdí taky lidé. Většinou jsou někde random u pole nebo u zapadlé benzínky, která má o víkendu zavřeno. Člověk si tak nemá moc možností jak dojít na záchod nebo něco koupit. V praxi to pak na většině nabijecek (hlavne v IT) smrdí močí.
Když si tedy chceš koupit neco k jídlu, musíš vyrazit někam pěšky a pak se ti auto zbytečně "suší" na nabíječce se 100 %, protože do 25 min je obvykle vždy plně nabito.
Na nabijeckach je vždy nálepka, ze je je to dotovano z EU. Nechápu, ze ten, co vypisuje dotace, je tak blbej, ze tu dotaci nepodmini nějakým zázemím pro lidi (alespoň WC a automat na napoje). Prostě za mě by měly nabíječky vypadat stejně jak benzínky - průjezdne stojany pod střechou s obchodem a WC. A né stát někde za trest na kraji parkoviště u pole.
Jinak nějaká statistika:
2345 km
Na Ionity utraceno 6043 Kč za 519 kW + dalších cca 140 kW nabito před odjezdem a po příjezdu z domova (to je cca 500 Kč)
KIA appka nelogicky píše spotřebu 19,7 kWh/100 km, ale je to nesmysl, zřejmě počítá jen spotřebu pohonu bez ztrát nabíjení, topení, klimy, svícení atd.
Skutečná spotřeba dle nabíjení byla 28 kWh/100 km.
Nejeli jsme nijak úsporně, prostě tak, jak jsme zvyklí. Rakousko na limitu a dálnice v IT 150-160 km/h.
Po cestě jsme nabijeli 5x, většinou 3x krátká zastávka 5-10 min na čůrání a 2x větší pauza na jídlo s dobitím do 100 %. Pak ještě 2x doma a 2x v Rimini.
Srovnání s naftou:
2x jsem jel shodnou trasu s Volvem, tak mohu srovnat.
Cena nabíjení je o cca 2000 Kč levnější, než by stála nafta do mé V70.
Doba jízdy je s EV o trochu delší, vychází to o cca 30-40 min déle, takže místo 13,5 hodiny jede člověk těch 1000 km 14 hodin.
Tankoval jsem obvykle 4x, nabijeli jsme 14x.
Jinak můj největší poznatek je, že není absolutně nutné mít delší dojezd, než 300 km, protože to můj močák stejně nedá. Zato podstatný je mít co nejrychlejší nabíjení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
-
Offline
- Příspěvky: 5109
- Registrován: 12 roků 10 měsíců
- Bydliště: Domov: Třebestovice
- Vůz: XC70 D4 120kW D5244T17 MY 2013
- Bydliště: Zaměstnání: Praha
EV: Diskuse o elektroautech
Ač to tu vždy jen tak v rychlosti prolítnu bez většího zájmu, tak toto jsem si rád přečetl.
Hezká recenze od nafťáka a díky za ní.
Třeba jednou časem....
Hezká recenze od nafťáka a díky za ní.
Třeba jednou časem....
_________________
Je: Volvo XC70 P3 D4 120kW D5244T17 MY 2013, Renault Twingo, Ariens gt14
Bylo: Volvo 960 1994 150kW B6304FS, XC70 D5 MY 2007 automat 136kW - chip od D5T5 Stage2 158kW/470Nm, EGR OFF, Volvo V70 XC 142kW, Land Rover Discovery 2 Td5, V70 D5 2,4 rv2003, škoda octavia super 1221 rv 1964
GALERIE
Foto-rajče
Je: Volvo XC70 P3 D4 120kW D5244T17 MY 2013, Renault Twingo, Ariens gt14
Bylo: Volvo 960 1994 150kW B6304FS, XC70 D5 MY 2007 automat 136kW - chip od D5T5 Stage2 158kW/470Nm, EGR OFF, Volvo V70 XC 142kW, Land Rover Discovery 2 Td5, V70 D5 2,4 rv2003, škoda octavia super 1221 rv 1964
GALERIE
Foto-rajče
-
Offline
- Příspěvky: 478
- Registrován: 7 roků 11 měsíců
- Bydliště: Praha
- Vůz: Korejský toustovač
EV: Diskuse o elektroautech
Super report! Červená ji sluší a s tím nabíjením je to občas alchymie. Bohužel předfacelift ještě nemá v nastavení možnost manuální přípravy baterie na rychlodobíjení. Každopádně minulý týden se komunitě povedlo rootnout poslední FW Gen5W infotainmentu a přidat tlačítko na manuální přípravu.
Jinak spotřeba na dálnici je největší slabina e-GMP aut. V průměru 20–23 kWh/100 km při 130 km/h. V létě, do 28 kWh/100 km při rychlostech nad 160 km/h. V mrazech je to pak 25–28 kWh/100 km a při svižnějším tempu kolem 30 kWh/100 km. Mám za to, že i v apce to počítá spotřebu včetně klimy apod., alespoň když se člověk v apce překlikne na „spotřebu elektřiny“. Ale počitadlo v autě je z mých zkušeností přesnější, ačkoliv je tam v průměru stále +/- 10% rozdíl oproti skutečnosti.
Jinak spotřeba na dálnici je největší slabina e-GMP aut. V průměru 20–23 kWh/100 km při 130 km/h. V létě, do 28 kWh/100 km při rychlostech nad 160 km/h. V mrazech je to pak 25–28 kWh/100 km a při svižnějším tempu kolem 30 kWh/100 km. Mám za to, že i v apce to počítá spotřebu včetně klimy apod., alespoň když se člověk v apce překlikne na „spotřebu elektřiny“. Ale počitadlo v autě je z mých zkušeností přesnější, ačkoliv je tam v průměru stále +/- 10% rozdíl oproti skutečnosti.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________
Je:
KIA EV6 AWD GT-LINE MY2022
Bylo:
S60 T5 MY2004
S60 T6 AWD MY2011 Polestar Engineered Optimisation
Je:
KIA EV6 AWD GT-LINE MY2022Bylo:
S60 T5 MY2004
S60 T6 AWD MY2011 Polestar Engineered Optimisation-
Offline
- Příspěvky: 1882
- Registrován: 12 roků 5 měsíců
- Bydliště: Damboritz
- Vůz: neVolva
EV: Diskuse o elektroautech
Zajímavé, v tomhle se tady vždycky plyvalo jenom na Teslu, která teda ty ztráty nepočítá (ostatně jako žádné auto, protože by mohlo jenom odhadovat, stejně jako spalovák neví kolik nafty si u benzínky rozliješ na boty) a spotřebu v režimu Parkování, uvádí bokem.jirkaTDI píše: 16 říj 2026 22:55 KIA appka nelogicky píše spotřebu 19,7 kWh/100 km, ale je to nesmysl, zřejmě počítá jen spotřebu pohonu bez ztrát nabíjení, topení, klimy, svícení atd.
Skutečná spotřeba dle nabíjení byla 28 kWh/100 km.
Jinak s tím dojezdem 300 km (dálničním, ideálně v zimě) souhlasím, úplně stačí pro rodinné auto. Jenom to chce mít kde slušně nabít, když se jeden na dlouhý výlet.
_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
-
Offline
- Příspěvky: 300
- Registrován: 14 roků 10 měsíců
- Bydliště: Tachov
- Vůz: V850 T5
EV: Diskuse o elektroautech
Me vcelku prekvapily nizke ceny nabijeni v zahranici, tady chteji na dalnici u cezu s apkou bez pausalu i 22kc za kW co je nesmysl... A ta kia zere skoro stejne jako muj etron coz je oteklej tlustoch... Ta uspora 2K na tolika kilometrech neni moc. Pokud beru v potaz nakup noveho nebo ojeteho EV a ceny noveho nebo ojeteho dieselu. Diky ze recenzi, ja jeste nikam takle daleko nejel a az bude prilezitost a pojedu take napisu zkusenost....
_________________
VOLVO 850 T5
VOLVO 850 T5
-
Offline
- Příspěvky: 853
- Registrován: 17 roků 2 měsíce
- Bydliště: Kolín
- Vůz: Alpina B3 Touring 2023
EV: Diskuse o elektroautech
Ten dojezd bude věcí názoru. Já bych auto s malým dojezdem fakt nechtěl. A znám pár lidí, kteří si původně koupili menší baterku, ale auto vyměnili třeba za to stejné, ale s větší baterkou. Případně říkají, že kdyby měli zkušenost, do menší by nikdy nešli a trpí kvůli menší baterce. Dojezdová úzkost je u EV prevít.
Btw, to ionity bylo za nějaký měsíční paušál, že? Protože jinak by se takhle lacino asi nenabíjelo.
Btw, to ionity bylo za nějaký měsíční paušál, že? Protože jinak by se takhle lacino asi nenabíjelo.
_________________
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE
-
Offline
- Příspěvky: 2384
- Registrován: 5 roků 11 měsíců
- Bydliště: Praha
- Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010
EV: Diskuse o elektroautech
Mne se elktro líbí a časem to tak asi dopadne, ale v podstatě jak píše Homedrevid. Úspora tam je, ale pro můj aktuální proběh 10-15 000 km/rok mi to finančně nevychází investovat do novějšího. Ale se zájmem vývoj sleduji a díky za zajímavý příspěvek.
-
Offline
- Příspěvky: 1882
- Registrován: 12 roků 5 měsíců
- Bydliště: Damboritz
- Vůz: neVolva
EV: Diskuse o elektroautech
Úspora přichází pouze při nabíjení doma nebo zadarmo.
Mě pokryje dojezd 200 km asi 95% jízd. 300 km by pokrylo asi 98% jízd. Takže ty 2% klidně někde nabiju venku, většinou spojené s něčím. A nebudu muset celý rok vozit navíc zbytečně těžkou baterku, což má plno nevýhod. Ale kdo má pravidelný, větší nájezd, tak jasně.
Naposledy upravil(a) labanos dne 17 říj 2026 12:46, celkem upraveno 1 x.
_________________
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
P5008 2.0HDi 110kw | TM3 SR+ 225kW |
Bylo: S40 D4192T3 85kW M56 '04 | C70 Coupé B5234T3 176kW M56 '02 | V40 D4192T3 85kW M56 '01 | S80II D5244T4 136kW TF-80SC '07 |
VIDA | DiagBox |
-
Offline
- Příspěvky: 2384
- Registrován: 5 roků 11 měsíců
- Bydliště: Praha
- Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010
EV: Diskuse o elektroautech
Jop. Na druhou stranu auto se kupuje i proto, že se to člověku líbí *) Čistě ekonomicky by se muselo dát na misku vah vše, tj. pořizovací cena, pokles hodnoty atd. Ekonomicky nedává smysl dát mega za elektro a ušetřit ročně 30 000 Kč. Ale jak píšu, není to pro většinu lidí jen o penězích.
*) jenže mne když se něco líbí, tak si to nechám dokud to jezdí a to je současný auto
*) jenže mne když se něco líbí, tak si to nechám dokud to jezdí a to je současný auto
-
Offline
- Moderátor
- Příspěvky: 13914
- Registrován: 15 roků 10 měsíců
- Bydliště: Plzeň
- Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8, C40
EV: Diskuse o elektroautech
Část toho omezeného nabíjení bude způsobena 400V nabíječkou, neboť kabely dají max 500A a z toho vychází to maximum 200kW.jirkaTDI píše: 16 říj 2026 22:55...
Jediny problém s nabíjením byl, že ačkoliv jsme udělali vše správně (auto o nabíječce vědělo a melo ji v navigaci), tak někdy byl max. nabíjecí výkon 220-230 kW a někdy "jen" 150 kW a nevíme proč. U EV6 navic křivka probíhá cca tak, že nad 50 % nabití nabijeci výkon klesá pod 200 kW a nad 80 % pod 100 kW.
...
Ukrutná spotřeba je daná taky rychlonabíjením, kde jsou poměrně vysoké ztráty, ten kabel je při tom fakt horkej, auto musí chladit baterku... no a pak na samotnou jízdu toho už moc nezbyde, takže bych se ani nedivil, kdyby auto počítalo spotřebu z toho, co opravdu propálilo z baterky.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ; C40, RWD, 2024, Tramvaj ex: S40, 1.8, m3p, 1997; 764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka; 244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ; C40, RWD, 2024, Tramvaj ex: S40, 1.8, m3p, 1997; 764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka; 244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.
-
Online
- Příspěvky: 1237
- Registrován: 7 roků 3 měsíce
- Bydliště: Uhříněves
- Vůz: V70 II D5 120kw 2004
EV: Diskuse o elektroautech
Jasný, zase ta spotřeba je vynahrazena rychlým nabíjením, pokud se tedy zadaříPep píše: včera, 08:09 Jinak spotřeba na dálnici je největší slabina e-GMP aut. V průměru 20–23 kWh/100 km při 130 km/h. V létě, do 28 kWh/100 km při rychlostech nad 160 km/h. V mrazech je to pak 25–28 kWh/100 km a při svižnějším tempu kolem 30 kWh/100 km. Mám za to, že i v apce to počítá spotřebu včetně klimy apod., alespoň když se člověk v apce překlikne na „spotřebu elektřiny“. Ale počitadlo v autě je z mých zkušeností přesnější, ačkoliv je tam v průměru stále +/- 10% rozdíl oproti skutečnosti.
Je mi jasný, že auto nemá jak zjistit, že byly při nabíjení nějaké ztráty. Jenom tě ve výsledku zajímá, kolik tě to stojí, zbytek je nepodstatnýlabanos píše: včera, 08:51 Zajímavé, v tomhle se tady vždycky plyvalo jenom na Teslu, která teda ty ztráty nepočítá (ostatně jako žádné auto, protože by mohlo jenom odhadovat, stejně jako spalovák neví kolik nafty si u benzínky rozliješ na boty) a spotřebu v režimu Parkování, uvádí bokem.
Tak ono ani ta EV6 není žádný mrňous. Úspora velká není, ale tohle není trasa, co by normální člověk jezdil každý týden. Auto se jinak z 95 % dobíjí z FVE, případně na noční proud, tam už je úspora oproti spalováku obrovská. Jinak co se týče ceny, musíš porovnávat podobnou kategorii auta, kdy EV6 nelze úplně srovnávat s naftovou oktávkou, ale třeba spíš s BMW X3 30d a to pak KIA vyjde levněji.hombredavid píše: včera, 11:43 Me vcelku prekvapily nizke ceny nabijeni v zahranici, tady chteji na dalnici u cezu s apkou bez pausalu i 22kc za kW co je nesmysl... A ta kia zere skoro stejne jako muj etron coz je oteklej tlustoch... Ta uspora 2K na tolika kilometrech neni moc. Pokud beru v potaz nakup noveho nebo ojeteho EV a ceny noveho nebo ojeteho dieselu. Diky ze recenzi, ja jeste nikam takle daleko nejel a az bude prilezitost a pojedu take napisu zkusenost....
Je to něco za něco, větší baterka znamená taky větší hmotnost a především vyšší cenu. To si každý musí zvážit sám. Za mě kapacita 70-80 kWh je v poho i na takto delší cesty.saabik píše: včera, 11:53 Ten dojezd bude věcí názoru. Já bych auto s malým dojezdem fakt nechtěl. A znám pár lidí, kteří si původně koupili menší baterku, ale auto vyměnili třeba za to stejné, ale s větší baterkou. Případně říkají, že kdyby měli zkušenost, do menší by nikdy nešli a trpí kvůli menší baterce. Dojezdová úzkost je u EV prevít.
Btw, to ionity bylo za nějaký měsíční paušál, že? Protože jinak by se takhle lacino asi nenabíjelo.
Ano, píšu, že to je s paušálem, konkrétně Ionity Power za 300 Kč na měsíc. To je za mě zanedbatelná částka a na takovou cestu je to prakticky nutnost, protože ceny bez registrace jsou skoro dvojnásobné, takže kvůli ušetřeným 300 Kč bychom dobíjeli asi o 5000 Kč dráž
nn, Ionity má podle mě 800 nebo 1000 V a 350-400 kW výkon. Teplý kabel byl, ale auto se nijak nehřálo, sahara se sepla při nabíjení jen jednou. Ono ta 800 V architektura má něco do sebe. Když nabíjí Tesla 200 kW na 400 V, tak to musí být jiný bomby, když je tam dvojnásobný proud.Urvanej píše: Část toho omezeného nabíjení bude způsobena 400V nabíječkou, neboť kabely dají max 500A a z toho vychází to maximum 200kW.
Ukrutná spotřeba je daná taky rychlonabíjením, kde jsou poměrně vysoké ztráty, ten kabel je při tom fakt horkej, auto musí chladit baterku...
-
Offline
- Příspěvky: 1219
- Registrován: 14 roků 2 měsíce
- Bydliště: Kladno, Slaný
- Vůz: TM3 LR 366kW 2022
EV: Diskuse o elektroautech
Jen myšlenka jestli také nemají sdílený výkon třeba pro dva sousední stojany...
Pak se dělíš o výkon se sousedem.
Proto taky tesly nabíjejí vždy s mezerou mezi sebou když je málo aut.
Pak se dělíš o výkon se sousedem.
Proto taky tesly nabíjejí vždy s mezerou mezi sebou když je málo aut.
_________________
Tesla Model 3, Long Range, Dual Motor, 366kW, 2022
Tiger S 7kW MY25
Bylo toho více: https://www.spritmonitor.de/en/user/Tom0.html
Volva:
V90 D4 ;
V90 D3 ;
V70 D4 ;
S80 3,2 LPG
Tesla Model 3, Long Range, Dual Motor, 366kW, 2022
Tiger S 7kW MY25Bylo toho více: https://www.spritmonitor.de/en/user/Tom0.html
Volva:
V90 D4 ;
V90 D3 ;
V70 D4 ;
S80 3,2 LPG-
Offline
- Příspěvky: 541
- Registrován: 12 roků 1 měsíc
- Bydliště: SK - BA
- Vůz: Volvo XC60 D4 AT Summum-E MY2015
EV: Diskuse o elektroautech
Ahojte, ma niekto reálne skúsenosti s ID4 Pro 77 verzia? Je možnosť spraviť 300 km po diaľnici pri 130km/h? Uvažujem o 92%SoH
Uvažujem že by som vymenil XC60 D4 2015 a Suzuki Swift AT 2014 za ID4
Uvažujem že by som vymenil XC60 D4 2015 a Suzuki Swift AT 2014 za ID4
-
Offline
- Příspěvky: 2384
- Registrován: 5 roků 11 měsíců
- Bydliště: Praha
- Vůz: XC60 2.4D AWD AT 2010
EV: Diskuse o elektroautech
Ad ztráty: spočítat ztráty na kabelech se dá, pokud znáš průřez a délku, počítač si to může dopočítat. Nějaká nepřesnost vlivem teploty.
Takhle se např. i někdy dělá měření v energetice, kdy si zaměříte energii na straně NN a ztráty trafa VN/NN si dopočtete, protože se nevyplatí jen kvůli měření instalovat trafa proudu a napětí na VN stranu.
Konečně jestli znáte průřez a delku kabelu, tak si to můžete odhadnout sami. Teplotu kabelu jde zahrnout taky.
Já v těch elektro autech nejsem zběhlý, kolik to tam vlastně tlačí?
Takhle se např. i někdy dělá měření v energetice, kdy si zaměříte energii na straně NN a ztráty trafa VN/NN si dopočtete, protože se nevyplatí jen kvůli měření instalovat trafa proudu a napětí na VN stranu.
Konečně jestli znáte průřez a delku kabelu, tak si to můžete odhadnout sami. Teplotu kabelu jde zahrnout taky.
Já v těch elektro autech nejsem zběhlý, kolik to tam vlastně tlačí?
-
Online
- Příspěvky: 3400
- Registrován: 16 roků 7 měsíců
- Bydliště: Teplice
EV: Diskuse o elektroautech
S jízdou s EV na delší trasy, je za mě důležitý se uklidnit a nikam moc nespěchat.
Při účinnosti elektrického pohonu, je velký rozdíl mezi 120, 130, nebo třeba 150km/h a to co najedeš rychlostí, pak následně strávís u stojanu, protože ti to víc žere.
Dojezd bych zase rozlišil podle způsobu používání. Při většinovém používání ve městě a okolo komína, je celkem jedno jaký má auto dojezd a i 200km dojezd může být úplně v pohodě.
Kdybych to ale měl jako hlavní a jediné auto, tak bych vyžadoval alespoň 500km, protože v zimě je to výrazné míň a taky na 100% cestou většinou nenabíjíš.
Věřím tomu že časem to bude i zpoplatněné, protože u toho stajanu jen zbytečně zdržuješ.
Poslední dobou mi dává čím dál tím větší smysl, pořídit nějaké menší EV na dojíždění do práce a pro ženu "na nákupy".
Zatím vede BMW i3.
Při účinnosti elektrického pohonu, je velký rozdíl mezi 120, 130, nebo třeba 150km/h a to co najedeš rychlostí, pak následně strávís u stojanu, protože ti to víc žere.
Dojezd bych zase rozlišil podle způsobu používání. Při většinovém používání ve městě a okolo komína, je celkem jedno jaký má auto dojezd a i 200km dojezd může být úplně v pohodě.
Kdybych to ale měl jako hlavní a jediné auto, tak bych vyžadoval alespoň 500km, protože v zimě je to výrazné míň a taky na 100% cestou většinou nenabíjíš.
Věřím tomu že časem to bude i zpoplatněné, protože u toho stajanu jen zbytečně zdržuješ.
Poslední dobou mi dává čím dál tím větší smysl, pořídit nějaké menší EV na dojíždění do práce a pro ženu "na nákupy".
Zatím vede BMW i3.
_________________
C70 cabrio 2,4T 147kW automat 2003 "Green", úpravy, chip ST2 175kW
V70R 184kW automat 1999 "Modřina"
V70 2,5 TDI automat, 2000 "Dunkelrot" EGR off, úpravy, chip Profituning 160 kW
V70 2,5 TDI automat, 1999 "pracant", chip 125kW EGR off, cooler Do88 Bylo - V70 T5 176kW automat 1998 "Black", úpravy, chip Profituning 227kW
C70 cabrio 2,4T 147kW automat 2003 "Green", úpravy, chip ST2 175kW
V70R 184kW automat 1999 "Modřina"
V70 2,5 TDI automat, 2000 "Dunkelrot" EGR off, úpravy, chip Profituning 160 kW
V70 2,5 TDI automat, 1999 "pracant", chip 125kW EGR off, cooler Do88 Bylo - V70 T5 176kW automat 1998 "Black", úpravy, chip Profituning 227kW
-
Offline
- Člen VK
- Příspěvky: 252
- Registrován: 14 roků 11 měsíců
- Bydliště: Příbram
- Vůz: V70R
EV: Diskuse o elektroautech
Jsem tady jedinej, koho zaráží ten minimální rozdíl v čase?
S naftou, čtyři tankování a doba 13 a půl hodiny.
EV, 14 dobíjení a doba 14 hodin.
Promiň, ale tady něco hodně nesedí a dost blbě se tomu věří...
S naftou, čtyři tankování a doba 13 a půl hodiny.
EV, 14 dobíjení a doba 14 hodin.
Promiň, ale tady něco hodně nesedí a dost blbě se tomu věří...
_________________
V70R 1998 manual, V70XC 2000 automat, P2 , bylo toho víc než dost.
V70R 1998 manual, V70XC 2000 automat, P2 , bylo toho víc než dost.
-
Offline
- Příspěvky: 300
- Registrován: 14 roků 10 měsíců
- Bydliště: Tachov
- Vůz: V850 T5
EV: Diskuse o elektroautech
Kdyz jsi dlouho u stojanu uz zpoplatnene je. Platis za kazdou minutu navic ... Nevim jestli u vsech provozovatelu ale nekteri to maji primo v podminkach. Aby nekdo nezastrcil a nesel na 2hod nakupovat. To si potom priplati. Rychlost je myslim jasna, odpor narusta ctvercem rychlosti taky zalezi na hustote vzduchu kdyz je studenej je vic hustej.... Predevcirem jsem vezl tchanovo e-golf na technickou. Prejizdel jsem asi 80km. 2 roky nekontroloval nahusteni pneu. Pneu ma Michelin univerzaly protoze nenajezdi skoro nic , proste do kramu a zpet.Po technicke jsem to vzal k sobe do garaze zkontrolovat a pneu jsem dofoukal a vcera ho vezl zpet. Stejne kilometry , stejna rychlost mozna trochu vyssi teplota vzdchu ale mel jsem navic spolujezdce. U nej jsem porovnal spotrebu. V patek 18,7 KW na 100 a vcera 14,6 KW na 100km. To je docela zajimavy rozdil...
_________________
VOLVO 850 T5
VOLVO 850 T5
-
Offline
- Příspěvky: 853
- Registrován: 17 roků 2 měsíce
- Bydliště: Kolín
- Vůz: Alpina B3 Touring 2023
EV: Diskuse o elektroautech
S tou váhou to není tak úplně pravda. LFP baterka a NMC baterka, při stejné váze, dává NMC vyšší dojezd, protože má vyšší energetickou hustotu. Navíc v zimě bude mít paradoxně vyšší spotřebu LFP baterka s nižší kapacitou než stejně těžká NMC. Pouze u srovnání větší a menší NMC baterky logicky dojde ke zvýšení váhy. Dopad ve spotřebě je však v nízkých jednotkách procent. Což je pro celkovou nákladovost na ujetý km úplná marginálie.labanos píše: včera, 12:42 Mě pokryje dojezd 200 km asi 95% jízd. 300 km by pokrylo asi 98% jízd. Takže ty 2% klidně někde nabiju venku, většinou spojené s něčím. A nebudu muset celý rok vozit navíc zbytečně těžkou baterku, což má plno nevýhod. Ale kdo má pravidelný, větší nájezd, tak jasně.
Takže ano, souhlas, stejně jako u JirkyTDI, jde jen o prachy. Nikoli spotřebu nebo hmotnost. Ostatní jsou jen výmluvy. A za ušetřené peníze musí člověk občas skousnout nevýhodu v nižším dojezdu. Ono stačí, že pojede někam 200 km tam a zpátky nebo 150 km tam a zpátky v případě větší části dálnicí, a už bude za tu větší baterku rád. A to neberu v potaz situaci, kdy musí člověk nabíjet jen veřejně. Brát menší baterku v tomto případě je už úplná hloupost.
_________________
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE
Alpina B3 Touring
ID.3 GTX Performance FIRE+ICE
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Basstl, Blueshark, jirkaTDI, Romulusw

