Rozmer pneu V70III, 2T

Předposlední generace velkých Volv
  • Autor
  • Zpráva
Offline
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 80
Registrován: 9 roků 11 měsíců
Bydliště: Jindřichův Hradec
Vůz: V70 2.0T

#1 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od Jara11 »

Dobry den,obracim se na Vás s dotazem. Ceka me výměna letních gum a na podzim take zimnich. V TP je 225/55/16, což jsou kola co tam mám origo Volvo. Bohužel se jedná o rozměr,kde cena např na Continentalech je dosti vysoká. Dalsi alternativy v TP jso 17" a 18" 235 šířka. Známý má nějaké 2,4D a má tam i gumy 205,kde je to o poznání levnější a více možností. Dopsání do Tp asi není řešitelný,nebo máte s tím někdo nějakou zkušenost? Posledni Danlopy sport1 maji sice ještě 4mm,ale vzorek na venkovním okraji je tak zubatej, že se to nedá poslochat. Tak bych zase nejradeji Continental,ostatniho se už bojím.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 231
Registrován: 20 roků 3 měsíce
Bydliště: Praha 9
Vůz: V70III D5 136kw
Bydliště: Praha 9

#2 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od tiktak »

Dopsání do TP (konkrétního rozměru) je možné (můžeš oslovit zdejšího uživatele - najdeš rychle vyhledáváním, který to umí).
Nicméně ten úkon tě bude stát podobnou částku, jako možná ušetříš za rozdíl ceny slušných 205 vs. 225.
K tomu bych podotkl, že si osobně myslím, že gumy kupuješ řádově na několik let (pokud nejezdíš 50kkm ročně) a cenový rozdíl mezi sadou stejných 205 a 225 bude tak ... jedna plná nádrž benzínu? K tomu máš auto, které má cca 200 koní (pokud máš verzi 149kw) s váhou a rozměry menšího zaoceánského parníku - tam rozměry gum kolem 225/16/17 už dávají po všech stránkách smysl.
Mám na V70III D5 zimní 225/16, letní 225/17 a vidím to jako celkem ideální rozměry gum - s užšími gumama už mimo nějaké extrazimní či teréní použití (předpoklad by byl s AWD) můžeš ztrácet trakci, širší/větší (18") zase už jsou spíše pro někoho, kdo jezdí primárně dálnice, nebo má motorizace s vyšším výkonem.
Tedy úplně primárně - gumy se maj asi volit podle typu, výkonu a použití auta, kupují se u většiny lidí na několik let a rozdíl cen sady 205 a 225 bude dnes (při dnešní drahotě) v rámci jiných provozních výdajů tak marginální, že "kupovat a řešit" užší rozměr, protože bude sada o 2-3k levnější (a jen z tohoto důvodu) mi připadá nesmysl.
Napsal bych něco o opičce a banánech, ale nechci být protivný a u gum to ani tak neplatí, protože gumy jsou letitý spotřebák na každém autě a v dnešní době jsou 225/16 při tomto výkonu, váze a velikosti auta naprostý standard.
Že si někde slyšel či viděl, že jedině celkem drahej Contimental je dobrá guma je dle mého taky blbost - dobrých gum je vcelku dost (napříč značkami), jen se musí vybírat z nějakých preferencí vlastností, které má každá značka/model trochu jiné (výdrž, grip za sucha/mokra/na ledu/sněhu, odolnost, tichost...)
A ještě si neodpustím poznámku - začni jezdit na kole, tam tě ceny gum budou teprve iritovat... Slušná MTB/Gravel guma cena cca. 1000-1500,-, špičkové klidně i 2500, potřebuješ 2, sjedeš jí klidně za sezonu (2000-maximálně 4000km, kdo jezdí opravdu hodně, tak může řešit za rok 4 gumy). Gumu není problém někde za pár desítek kilometrů od pořízení "říznout" tak, že pak nejde opravit (stalo se mi několikrát, je tedy na výhoz). Rázem se pak na gumy na auto budeš dívat úpně jinak (stojí skoro to samé, jako ta na kolo, ale najedu na ní 30-60kkm), a při běžném defektu se dá většinou velmi snadno opravit. Touhle optikou ti pak cena gumy na auto 2-4k připadá úúúúplně v pohodě :)
Píšu jako vrtkoleno, kterej nechce a nemá zbytečné prachy na vyhazování :)
_________________
Je: Volvo V70 III D5, 2009, 136 kw
bylo:Volvo V70 II D5 136kw, Volvo 855 Estate T5, 1995, 166kw, "Sazka edition"

Offline
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 80
Registrován: 9 roků 11 měsíců
Bydliště: Jindřichův Hradec
Vůz: V70 2.0T

#3 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od Jara11 »

S tim vším souhlasím. Pročetl jsem vše možné jake gumy, jaké zásadně ne a po zkušenostech třeba s těma Dunlop bych se nerad vydal stejnou cestou. Tak jako extrém někdo napíše, že gumy xxy sjel na 2mm za 15t. Km, další uvádí, že na gumach xxy to plave jak na kanoi a další. Proto jsem zminil třeba Conti, protože problém jsem nikdy neměl,ale byl to rozměr 205. Dneska už abych hledal i kde to bylo vyrobeno a navic co plati dnes už nemusi platit za týden . Vim ze Nexen,Hankook nabizeji za dobre ceny ,ale jeden chválí,druhy zásadně odmítá.
Výkon a vše je zohledněno, samozřejmě,ale je zajímavé že V v té samé hmotností a téměř i motorizaci má v TP možnost 205.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 231
Registrován: 20 roků 3 měsíce
Bydliště: Praha 9
Vůz: V70III D5 136kw
Bydliště: Praha 9

#4 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od tiktak »

Co je zapsané v TP je těžce individuální u každého auta - kus od kusu - záleží asi co tam nechal původní a první prodejce zapsat, jakou cestou auto šlo do republiky atd. U předchozí V70II D5 jsem měl techničák popsanej rozměry gum a ráfků přes půl stránky - mohl jsem tam legálně dát snad od 185/14 do 235/17 (a defakto pomalu všechny rozměry ráfků a gum mezi tím, některé by asi ani nešly reálně osadit kvůli brzdám). Prostě se tam opsaly v podstatě všechny rozměry gum, na kterých se model V70II se všemi motorizacemi stavěl na gumy (od těch nejnižších výkonů a výbav, po V70R AWD). A to tam bylo zapsáno.
U současné V70III D5 mám v techničáku jen jediný !!! rozměr a to 225/16 (taky tam nechám zapsat alespoň ty "letní" 225/17).
Gumy jsou alchymie také z toho důvodu, že každý od nich požaduje něco jiného (někdo tichost, někdo maximální grip, někdo výdrž 50kkm+...) a taky každej je nazuje na jiné auto, s jinou vahou, výkonem a především stylem jízdy. Pokud budeš gumovat na každý červený na plnej výkon, je jasné, že ti pak ty gumy půjdou kejchat klidně po 10tkm, pokud budeš jezdit stylem důchodce/klobouk, můžou ti gumy vydržet klidně 100tkm - zcela jednoduché.
Spoléhat se na nějakou konkrétní značku, rozměr a typ (protože s ním máš dobrou zkušenost) je v dnešní době myslím úplně od věci - šetří se úplně na všem a všude, fabriky se přesouvaj logicky do aglomerací s nízkou mzdou, suroviny se nahrazují jinými z důvodu šetření nebo ekologie - nemáš šanci koupit gumu naprosto stejných vlastností od stejné značky a typu, pokud jedna bude DOT 2010, druhá DOT 2022/2023.
Pár hodin studia internetových diskuzí o gumách ti myslím dá vcelku nějaký obrázek, jakou gumu rozhodně nekupovat (obecně velká nespokojenost) a jakou kupovat (obecně slušná spokojenost, i když samozřejmě se najdou jedinci, kterým to zrovna vyhovovat nebude).
Nic víc bych v tom nehledal :)
_________________
Je: Volvo V70 III D5, 2009, 136 kw
bylo:Volvo V70 II D5 136kw, Volvo 855 Estate T5, 1995, 166kw, "Sazka edition"

Offline
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 80
Registrován: 9 roků 11 měsíců
Bydliště: Jindřichův Hradec
Vůz: V70 2.0T

#5 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od Jara11 »

Tak to vidim úplně stejně. Děkuju j.

python.p
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 5009
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Blansko
Vůz: XC70
Kontaktovat uživatele:

#6 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od python.p »

Všechno důležité asi napsáno. Jen dodám, že jiná směs na gumu jde na nové auto do salónu a jiná jde do oběhu... Dunlopy co se dávají na nějaké škodovky vydrží klidně 50k km při normálním stylu jízdy, u mě byly na hraně už při 25k km. XCX70 D5 P3 a to podotýkám, že auto je poslední dobou užíváno převážně jako rodinné vozidlo a nebo když musím točit nějakou dálku. Vzhledem k povaze vozu s tím jako prase nejezdím a grip měli perfektní. Ale šel jsem teď cestou Nokianu které nejsou špatné a měli by vydržet víc...

Ještě jeden příklad mám, 10 let starý dunlopy na Fabii po důchodci, najeto 40k vzorku hodně, jakože fakt hodně, ale s gumou už to nemělo nic společného. :D Za mě klidně horší gumu, ale novou, jak X let starou, jetou premiovou.

Ono je to ve finále strašně jednoduché - měkká směs, drží to, nehučí to, ale sjíždí se to.
Tvrdá směs - drží hůř, může to hučet, ale vydrží déle.

PS: na druhém autě mám Tomkety, celoročky a zatím teda hodně velká spokojenost. Přemýšlím, že až sjedu letní na Yarisu, tak je tam dám taky a nebudu se muset srát s přezouváním. :)
_________________
XC70 MY08 D5 AWD M/T @ 225 ořů v plné síle!
V70XC MY00 2,4T AWD A/T @ "ECM531D"
MX-5 1.6 81kW@ pokud z toho teče olej, znamená to, že to má olej...


VIDA k dispozici - Blansko, Brno, Olomouc

Offline
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 80
Registrován: 9 roků 11 měsíců
Bydliště: Jindřichův Hradec
Vůz: V70 2.0T

#7 Rozmer pneu V70III, 2T

Příspěvek od Jara11 »

Děkuji a souhlas. Jenom mi vrtaly hlavou ty rozměry v tp, protože na inzerci je na prodej spousta kol na volvo, ale rozmer 225/55/16 mam snad jen ja. Nebo lidi jezdí co je napadne.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „S / V60 (-16), V / XC70 III, S80 II, XC60 (-16)“