Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Nejnovější Volva od roku 2015/16
  • Autor
  • Zpráva
FilipX
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2
Registrován: 1 měsíc
Bydliště: Bratislava a okolie
Vůz: XC60 D5 AWD Summum+Inscription 158kW
Bydliště: Bratislava a okolie

Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Příspěvek od FilipX »

Čaute, riešim otázku SW optimalizácie môjho Volva a rád by som sa opýtal na reálne skúsenosti majiteľov, ideálne s rovnakým alebo veľmi podobným autom/motorom.

Auto:
Volvo XC60 D5 AWD, MY2014

motor: 2.4 D5 R5, D5244T15

výkon: 158 kW/440 Nm

prevodovka: 6-stupňový automat Aisin Geartronic TF-80SC AWD

nájazd: cca 230 000 km

DPF/EGR: aktívne, nechcem vypínať emisné systémy

Auto sa podľa mňa nespráva chybovo ani zle, skôr typicky „volvácky“ — komfortne, pokojne, uhladene. Viem, že XC60 je ťažšie AWD SUV, má hydrodynamický automat a celé auto je naladené viac na plynulosť, komfort, emisie a spotrebu než na ostrú reakciu. Zároveň však cítim, že motor je oproti papierovým hodnotám 158 kW/440 Nm dosť "utlmený".

Podobne to podľa mňa hodnotili aj recenzenti z Auto.cz, ktorí pri XC60 D5 kritizovali hlavne pomalší prejav automatu a to, že motor subjektívne nepôsobí tak presvedčivo, ako by čísla naznačovali. S tým sa viem stotožniť. Auto nejde zle, ale celkovo pôsobí miestami zbytočne "lenivo/flegmaticky".

Typický príklad: pri pokojnej jazde obcou okolo 55 km/h býva zaradený 5. prevodový stupeň a motor ide cca 1300 ot./min. Chápem, že to je skôr otázka kalibrácie automatu/TCM než samotného motora. Pri jemnom plyne je to OK, ale keď chcem zrýchliť, auto pôsobí až príliš "komfortne" a musí sa viac prebudiť plynom alebo podradením.

Auto používam bežne, plynulo, niekedy trochu svižnejšie. Spotrebu mám približne 8,4 – 8,7 l/100 km, čo mi pri XC60 D5 AWD automat príde v poriadku. Auto je servisované pravidelne, motorový olej mením po cca 15 000 km, palivový systém preventívne udržiavam/aditivujem a DPF/EGR chcem ponechať plne funkčné. Nejde mi teda o riešenie zanedbaného auta alebo vypínanie emisných systémov, ale o optimalizáciu prejavu.

Nechcem z auta robiť športové SUV, nechcem dymivý stage, nechcem DPF/EGR off a nechcem naháňať maximálne čísla. Ide mi skôr o civilnú optimalizáciu prejavu:
- lepšia pružnosť v bežných rýchlostiach
- lepšia reakcia na plyn
- ochotnejší nástup z nižších/stredných otáčok
- lepšie predbiehanie a akcelerácia cca 70–140 km/h
- hladký priebeh krútiaceho momentu
- spotreba pri rovnakej jazde ideálne nezhoršená, prípadné mierne zlepšenie beriem ako bonus
- zachovanie životnosti motora, turba, vstrekov, DPF a automatu

Pozeral som dve hlavné cesty:
1. Oficiálny Polestar / Polestar Engineered
Pre moje auto by to malo byť približne:
158kW → 169kW a 
440Nm → 470Nm
Cena okolo 1400€.
Plusy vidím v tom, že je to oficiálna Volvo/Polestar úprava, čisté OEM riešenie, najmenšie riziko, DPF/EGR ostávajú tak, ako majú, a je to asi najlepšie obhájiteľné z hľadiska oficiality.
Mínus je cena a relatívne malý nárast. Vnímam to skôr ako univerzálnu OEM kalibráciu než individuálne ladenie podľa konkrétneho auta. Za cca 1400€ mi to príde veľmi drahé oproti tomu že mi to pridá "len" +11 kW a +30 Nm, najmä ak to zásadne nezmení správanie automatu, podtáčanie v nízkych otáčkach alebo spotrebu.

2. Individuálne/konzervatívne ladenie na brzde
Tu nechcem žiadne extrémy typu 190+ kW a 520+ Nm.
Skôr si predstavujem niečo rozumné okolo:
170–175kW a 
470–490Nm
Ceny, ktoré som zatiaľ videl pri takýchto úpravách, sa pohybujú približne okolo 500–700€, podľa firmy a rozsahu merania.
Hlavne by mi išlo o hladký priebeh, pružnosť a bezpečný, priamejší a plynulejší nástup krútiaceho momentu, nie o maximálne číslo v grafe.
Zmysel by mi to dávalo len vtedy, ak by firma vedela spraviť diagnostiku pred/po, ideálne meranie na brzde, logovanie dôležitých hodnôt a jasne povedať, či upravuje iba ECM/motor, alebo vie nejako riešiť aj TCM/Aisin TF-80SC.

Preto sa chcem opýtať:
1. Má tu niekto XC60 D5 AWD Geartronic s týmto alebo veľmi podobným motorom po oficiálnej Polestar úprave alebo po individuálnom ladení na brzde? Čo sa reálne zmenilo — pružnosť, reakcia plynu, radenie, spotreba, celkový prejav?
2. Oplatil sa vám Polestar vzhľadom na cenu? Je to citeľné, alebo skôr len také "jemné" vylepšenie?
3. Ovplyvnil Polestar nejako správanie automatu Aisin, alebo radenie ostalo v podstate rovnaké?
4. Má niekto skúsenosť s individuálnym ladením pri D5 2.4/D5244Txx so zachovaným DPF/EGR? Aké hodnoty ste zvolili a ako sa auto správa dlhodobo?
5. Zlepšilo individuálne ladenie aj správanie v nízkych otáčkach, alebo len pridalo viac krútiaceho momentu a automat stále radí rovnako?
6. Ako sa po úprave zmenila spotreba a frekvencia regenerácií DPF?
7. Aké hodnoty krútiaceho momentu považujete pri Aisin TF-80SC AWD za rozumné, ak človek nechce zbytočne skracovať životnosť prevodovky?
8. Máte odporúčanie na firmu na SK, ktorá má reálnu skúsenosť s Volvami D5 a nie iba univerzálny „stage 1“ prístup?

Nechcem riešiť všeobecnú debatu „chip áno/nie“, skôr ma zaujímajú reálne skúsenosti majiteľov s týmto motorom, prevodovkou a typom auta. Auto mi vyhovuje, len by som rád trochu zjemnil tú sériovú utlmenosť a získal prirodzenejší, pružnejší prejav bez toho, aby som išiel na úkor spoľahlivosti.

Ďakujem za každý vecný postreh.
_________________
--
Volvo XC60 D5 AWD Summum + Inscription Individual
MY2014/2013 · D5244T15 D5 R5 2.4D · 158kW/440Nm
TF-80SC Geartronic · Haldex V · Dynamic Chassis
Rich Java Metallic · Premium Sound · ACC · BLIS · Parking Heater
230 000km · 2. majiteľ · západné SK

Ejdou Rotacak
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3995
Registrován: 11 roků 10 měsíců
Bydliště: Praha - Zbraslav
Vůz: V 70II T5 AWD, MY 07'HT-STAGE 3 + úpravy

Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

má smysl u 12 let starého auta se skoro čtvrtmilionu na hrbu Polestar? to auto stejně není dávno v záruce, tak proč připlácet za tovární SW úpravu za velké peníze, která ve finále nic moc nepřidá. Občas jezdim s tátovou D5 XC90 MY 2013 s nějakym Stg 1-2....holt je to těžká kráva s velkým čelným odporem a navíc volváckym automatem. Tam bych požitek z jízdy moc nehledal. Pokud nemáš na autě individuální úpravy, tak bych se univerzální Stage 1 vůbec nebál. Asi je zbytečné dělat opičárny s brzdou kvůli pár koním. Jak sám píše, "bezpečný" limit té převodovky bude tak 450-480Nm.
_________________
V 70 B5244 T5, AWD, MY 07' HILTON TUNING stage 3 + úpravy
V 70 B5244 S2 2.4L, MY 01' stage 2, LPG

FilipX
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2
Registrován: 1 měsíc
Bydliště: Bratislava a okolie
Vůz: XC60 D5 AWD Summum+Inscription 158kW
Bydliště: Bratislava a okolie

Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Příspěvek od FilipX »

Ďakujem, toto mi celkom dáva zmysel.

Polestar ma lákal hlavne kvôli tomu, že je to oficiálne Volvo/OEM riešenie, teda najčistejšia cesta bez zásahu typu “nejaký univerzálny chip“. Ale presne ako píšeš, pri 12-ročnom aute s nájazdom okolo 230 000km, ktoré už dávno nie je v záruke, je veľmi otázne, či má zmysel platiť cca 1400€ za relatívne malý nárast “len” výkonu a krútiaceho momentu. Neviem či sa vôbec zmení prejav auta takým spôsobom akým vlastne chcem.

Pri Stage 1 by som ale nechcel nič agresívne. Nejde mi o maximálne čísla ani o to, aby z toho bolo športové SUV. Skôr by som chcel civilnú, rozumnú úpravu niekde približne asi okolo 170–175kW a hlavne rozumný krútiaci moment, povedzme asi cca 470–480Nm, s hladkým nástupom. Tieto hodnoty vnímam ako také “bezpečné” ktorými nepôjdem na “doraz” teda nechcem aby úprava bola na úkor životnosti. DPF/EGR chcem ponechať samozrejme aktívne.

S tým autom som stotožnený — viem, že XC60/XC90 D5 AWD automat je ťažké Volvo SUV, nie športové auto. Nečakám z toho úplne iný charakter, skôr by som chcel trochu zjemniť tú sériovú utlmenosť, lepšiu pružnosť a ochotnejší prejav pri bežnej jazde a predbiehaní. Auto nechcem predávať, veľmi ťažko som sa k nemu dostal a chcem ho vlastniť čo najdhlšie.

Brzdu neriešim kvôli naháňaniu pár koní navyše, skôr ako kontrolu stavu pred/po úprave. Pri aute s týmto nájazdom a vekom určite chcem vedieť, či je motor zdravý, či má sériový výkon a či po úprave nie sú hodnoty úplne mimo. Ale áno, nejaké opičiarenie na brzde kvôli maximálnemu grafu rozhodne robiť nechcem.

Ten odhad cca 450–480Nm pri Aisine je pre mňa užitočný, vďaka. Práve preto sa mi tie mapy okolo 520+Nm zdajú už mimo toho, čo od úpravy chcem, mimo ten “bezpečný limit ktorý je už predpokladám na úkor životnosti.
_________________
--
Volvo XC60 D5 AWD Summum + Inscription Individual
MY2014/2013 · D5244T15 D5 R5 2.4D · 158kW/440Nm
TF-80SC Geartronic · Haldex V · Dynamic Chassis
Rich Java Metallic · Premium Sound · ACC · BLIS · Parking Heater
230 000km · 2. majiteľ · západné SK

Max007
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 99
Registrován: 5 roků 4 měsíce
Bydliště: Kralupy
Vůz: XC90 D5 AWD 2010

Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Příspěvek od Max007 »

sam nemam, ale z toho co vim, ten polestar pry upravi i odezvu prevodovky - coz by byla asi jedina vec, kvuli ktere bych o tom teoreticky uvazoval.
pro cokoli jineho je asi lepsi, jendodussi a levnejsi nejaky zakladni chip - treba od D5T5, ten je tady hodne vyzkouseny.
_________________
XC90 D5 AWD Executive '10, D5244T4, 136kW 400Nm, TF-80SC, Oyster Grey Metallic

ivanvanata
Offline
Příspěvky: 478
Registrován: 8 roků 8 měsíců
Bydliště: praha
Vůz: xc60 D5

Polestar vs. individuálne ladenie, reálne skúsenosti? XC60 D5 D5244T15 AWD Geartronic

Příspěvek od ivanvanata »

hele já mám D5T5 asi 160tkm a úplně dobrý (mám to teda na původně 136kw verzi která má mít 160kw) a ano XC je těžká a automat je trošku povaleč ale např. bmw X5 3,0d 190kw mi dálnici skoro nestačí...řekl bych teda za mě že XC zas tak líná není, spíš je to pocitově na reakce motor a převodovka rozvážné auto, ale když mu stojíš na krku snaží se srdnatě :) na zatáčky si zkus přelézt z libovolného hnujdaje nebo i novější premie... zjistíš že jsou dost nemotorný proti xcčku :) spíš bych po čipu po nějakých kilometrech udělal adaptaci převodovky a ona se trochu polepší i tak - taková je moje zkušenost. obecně bych řekl, že s čipem motor lépe tahá, má lepší reakce, lépe se vytáčí a spotřeba je o maličko nižší (cca o 0,4l) v průměru, když se ale jede dálniční cihla pak asi o 1,2 litru vyšší (noční průlet dálnicí s čipem je cca 13L/100km)

Zpět na „S/V/XC 90; V/XC 60“

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé