Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

850 a novější modely řad C/S/V/XC
  • Autor
  • Zpráva
Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#1 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Zdravím pánové - ač jsem fakt hledal tak jsem nenašel a pokud zde svůj problém vyřeším tak by se z toho mohl udělat návod pro další.
Problém : Začalo lehké klepání z podvozku při přejezdu drobných nerovností tak jsem čekal že to bude tyčka stabilizátoru případně kulák. Najeto 180tis.
Po kontrole a pocukání nic tak jsem přizval kámoše mechanika vše vypadalo ok ,ale při cukání s volantem to trošku cvakalo.
Nakonec jsem při svislém cukání LP kolem v jedné poloze natočení kol (auto dole) zjistil celkem velkou vůli.
Nejdříve jsme tipovali ložisko kola, ale při viklání z kolem ve vertikálním směru se to pohybuje i s tlumičem - spodní čep je pevný.
Vůle se projevuje pouze při určité poloze vytočení kola na zemi - při zvednutém autu vakl nelze zjistit což mne překvapilo.
Napadá mne pouze že je problém v horním uložení(vůle v ložisku) tlumiče. Při pohledu ze shora na uchycení se nic nepohne.
Najeto 180tis. Vše na nápravě původní - přijde mi že pevné a tlumiče jízdně ok a nevyteklé.
Jestliže vám přijde že to bude ono tak je jasné že musím vyměnit , nikdy jsem to nedělal tak raději položím nějaké otázky.

A: Vyměnit pouze poškozené uložení tlumiče a nebo komplet i s tlumením na obou kolech? Netuším kolik to u Volva většinou drží.
B: Šrouby horního uchycení jsou pod torpédem které se mi nechce sundavat(budu to dělat venku v zimě).Dostanu se na šrouby když torpédo
nadzvednu v předu a po stranách? - přikládám foto.
C: Má tam volvo nějakou zapeklitost co člověk nečeká a je to stejné jako na xc70 P3 že bych pohledal něco na youtube sic zatím nic? Sice jsem si
koupil na Vidu solo notes,ale nemám ji stáhlou tak
nemohu mrknout na schéma abych věděl co mne čeká.
To torpédo se mi nechce sundavat protože se s xc nevejdu do garáže a ani netuším jak je to uchyceno u předního okna tak to nechci v chladu
polámat.
Přílohy
XC60 torpédo.jpg

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#2 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

Ahoj,
opět se setkáváme v jednom tématu. :wink: zřejmě tam mám taky vše původní, ale najeto trochu víc … 263.000km
Mám to na V70 asi podobně, tlumiče tlumí asi v pohodě, ale jak jedu pomalu v pravém rejdu po nerovnostech, tak se ozývají tupé duté rány od předku.
Původně jsem při brzdách udělal tyčky preventivně, to nepomohlo.
Byl jsem s tím i na STK kde to rozhejbali na deskách, ale spodek je naprosto pevný, nikde žádná vůle.
Tak už mám v podstatě jedinou možnost a to horní uložení s ložiskem.
Zřejmě se do toho taky pustím, ale až někdy na jaře až bude hezky.

A: je otázkou zda už při té náročnosti práce to neudělat rovnou i s tlumiči, aby jsi to za rok nedělal znovu.
B: je určitě lepší si ten plast sundat, nic na tom není... Stěrače dolů, pár plastových zácvaků a jen lehce vytáhnout z okna (alespoň na V70), nicméně dle Vidy stačí odklopit.
C: opět pro V70, ale asi to bude podobné. Je docela sranda vyndat tlumič z auta. Jelikož je tlumič zasunut do těhlice, musí se těhlice sundat ze spodního čepu a k tomu se údajně musí ještě povolit a povytáhnout poloosa z těhlice. Poté už by měl jít tlumič shodit z těhlice a po odšroubování horních 3 šroubů vyndat z auta.
Zde je neskutečná výhoda aut které mají tlumič přišroubovaný jen z boků těhlice a jde krásně vyndat bez této procedury.
A kapitolou samotnou je když už máš tlumič venku, tak stáhnout pružinu abys to mohl rozebrat.

Toto je k V70:
1.pdf
(236.59 KiB) Staženo 57 x
2.pdf
(178.37 KiB) Staženo 48 x
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#3 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Ano, uložení tlumiče. Taky mi to klepe, ale jen když je pod 5°C. Dělá to odzrzena guma v tom uložení. Většinou stačí vyměnit jen uložení, ale když už to máš venku.......

Sterače dolů nemusí, stačí ten plast jen nadzvednout. Před Vánoci jsem to dělal na Smidczeho XC70, ale komplet tlumiče, prachovky, gumy pod pružiny, ložiska a uložení. Původní zůstaly jen pružiny.

Večer kdyžtak hodím foto jak na to. Celek jako takový je venku za 15min, ale bez pořádného stahovaku pružin se do toho nepouštějte.
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#4 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

Právě, to je to čeho se nejvíce bojím... pořádný stahovák.
Mám tady sice zánovní, ale to je tak vhodné na Favorit/Felicia...
Živě si vzpomínám když jsem vyndal tlumič z S80 a těmito stahováky stahoval pružinu, pružina ještě nebyla dostatečně stažena a stahováky se začaly kroutit do luku...Dál mě strach nepustil a vrátil jsem tlumič zpět do auta a celé to dal do Volva do Dejvic... :cry:
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Romulusw
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 4940
Registrován: 10 roků 3 měsíce
Bydliště: Modřany
Vůz: XC 90 2,5T LPG 2005 man. AWD modify

#5 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Romulusw »

Munga píše: Najeto 180tis. Vše na nápravě původní - přijde mi že pevné a tlumiče jízdně ok a nevyteklé.
Jestliže vám přijde že to bude ono tak je jasné že musím vyměnit , nikdy jsem to nedělal tak raději položím nějaké otázky.

A: Vyměnit pouze poškozené uložení tlumiče a nebo komplet i s tlumením na obou kolech? Netuším kolik to u Volva většinou drží.
Asi bych taky vyměnil jen to horní uložení, kdybys to potřeboval zmačknout, tak se s tím zastav a uděláme to na hydraulice (máš to kousek) co na ní dělám pružiny od devadesátky.

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#6 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Děkuji pánové za info - raději bych udělal jen to uložení vzhledem k podmínkám co teď mám. Čekal jsem že tohle budu dělat až ve 250ti. Auto jsem odstavil ,ale budu muset na pohřeb 200km a potřebuji auto se známkou - má cenu riskovat že si něco jízdou poškodím když je na kole vůle? Rozpadnout by se to nemělo ne?

S tím torpédem jsem rád že není problém sundat / odehnout. Bál jsem se jak to drží u čelního skla. U některých aut to tam rádo praská a na mém autu
je snad páté čelní okno. Naposledy před měsícem tak to už dostalo zabrat.

Co mne nepotěšilo je to vyndavání tlumiče - čekal jsem to lehčí. Hledám nějaké video na P3 ,ale zatím nic tak jestli něco máte nebudu se zlobit :) .

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#7 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Tak zde máš nějaké fota:
Sám jsem to prvně dělal obyč stahovákem, který nepřežil druhou pružinu a stejně jsem si musel pomoci kurtami. Takže bez pořádného stahováku jak jsem psal výše ani ránu.
Čep z těhlice není třeba sundavat a ani poloosu není třeba povysouvat. Prostě sundat tyčku stabíku, z držáku sundat brzdovou hadičku, povolit těhlici, Imbusem 6mm rozevřít těhlici, trubkou s řetízkem přes rameno stlačit dolů rameno a poklepávat těhlici, tlumič by se měl pokud je dostatečně rozevřena těhlice pomalu vysouvat ven, no a pak nakonec povolit 3x M8 nahoře co drží uložení jako takové.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a zde máš sestavu, jak se pasuje při skládání.

Utahovací momenty: těhlice 110Nm, matice tlumiče 50Nm, horní uložení 30Nm

Obrázek

Návody z VIDY máš výše od Tom0

Zde ještě pár obrázku z RU

https://www.drive2.ru/l/10509006/
https://www.drive2.ru/l/8215429/
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#8 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

Tak v případě že není třeba čep a poloosu, tak se to v tu chvíli jeví jako docela snadný úkon... až na ty pružiny teda .. :wink:
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#9 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Ano, když to jde je to venku do 10min. Jen je potřeba si dostatečně zvednout auto jinak nevyhnes rameno dolů. A ideálně ve dvou, jeden trubkou stlacuje rameno a druhý poklepava tehlici.
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#10 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Dneska konečně vyšlo počasí a kdyby mi hned v prvních 5ti minutách nespadl rez do oka jehož vyndání trvalo 3h tak je to fakt práce na chvilku.
Zvolil jsem variantu pouze vysunout z těhlice a kupodivu to šlo skoro samo a nebylo přirezlé. Těhlici jsem roztáhl šroubem zašroubovaným obráceně
a zapřeným ve štěrbině kouskem pásoviny, jde pěkně korigovat roztažení.
Teda trochu jsem se bál že vyskočí poloosa, ale samozřejmě držela přesně podle návodu.
Opravdu se to lépe dělá než to vypadá - ještě jednou díky všem za instrukce :good:
Nebylo by špatné z tohoto vlákna dát Vaše info+postup do návodů na opravy s lepším nadpisem - tlumení atd. a zamknout. Čeká to každého a není to tam.
Já bych to udělal,ale nevím přesně jak na to..

Koupím pouze ložisko - když koukám na obrázek z vidi od Tom tak by to mělo stačit. Koukal jsem že prodávaj opravné sady s horním plechem a sady gum dorazů, ale stejně mě časem čeká komplet výměna tak teď by mělo stačit ekonomické řešení .

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#11 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Určitě kup ložisko i to plechové uložení. Ložisko bývá Ok, ale ta guma v tom plechu se trhá.

Kup tuto sadu za hodně dobrý peníze rovnou na obě strany. https://autodilos.cz/autodily/volvo/xc70-ii/d5-awd-151kw/odpruzeni-tlumeni/lozisko-vzpery-mc-pherson?productId=1526520&bn%5B0%5D=50

nebo zde máš jen jednu sadu: https://autodilos.cz/autodily/volvo/xc70-ii/d5-awd-151kw/odpruzeni-tlumeni/lozisko-vzpery-mc-pherson?productId=1046612&bn%5B0%5D=35
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#12 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Ok Dík.
Co Sachs? kvalita? to bych mohl mít od kámoše rychleji.

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#13 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Já bral taky tu sadu SKF a jediné co jsem nechal původní jsou ty horní 3 šrouby M8, protože ty co byli zabalené s ložiskem vypadali fórově a hlavně měli pevnost jen 5.8 a origo 10.9

EDIT: Ono je to asi jedno co je to za značku, jen SKF je dáváno i jako ORIGO. To jsem si ověřil, když jsem vyndal původní.
Sachs jsou třeba jako ORIGO tlumiče, takže si vyber no.....

Pak nahoď nějaké foto.
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#14 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

Munga píše:Dneska konečně vyšlo počasí a kdyby mi hned v prvních 5ti minutách nespadl rez do oka jehož vyndání trvalo 3h tak je to fakt práce na chvilku.
Zvolil jsem variantu pouze vysunout z těhlice a kupodivu to šlo skoro samo a nebylo přirezlé. Těhlici jsem roztáhl šroubem zašroubovaným obráceně
a zapřeným ve štěrbině kouskem pásoviny, jde pěkně korigovat roztažení.
Teda trochu jsem se bál že vyskočí poloosa, ale samozřejmě držela přesně podle návodu.
Opravdu se to lépe dělá než to vypadá - ještě jednou díky všem za instrukce :good:
Nebylo by špatné z tohoto vlákna dát Vaše info+postup do návodů na opravy s lepším nadpisem - tlumení atd. a zamknout. Čeká to každého a není to tam.
Já bych to udělal,ale nevím přesně jak na to..

Koupím pouze ložisko - když koukám na obrázek z vidi od Tom tak by to mělo stačit. Koukal jsem že prodávaj opravné sady s horním plechem a sady gum dorazů, ale stejně mě časem čeká komplet výměna tak teď by mělo stačit ekonomické řešení .

A jak to vypadá po rozebrání (sundání pružiny)?
Je tam nějaké viditelné poškození?
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#15 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Já tam mám ještě pružinu - čekám až přijdou díly, ale takhle v celku to vypadá úplně v pořádku. Mohl bych to střelit na bazoš :D Až rozeberu tak pošlu fota.

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#16 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Uložení 1.jpg
Uložení.jpg
Uložení jsme včera prohodili, ale byl jsem zbytečně rychlej a pružina mne lízla přez ruku takže jsem ještě nenamontoval - až zaschne krev a splaskne otok budu pokračovat :%)
Ložisko má větší vůle,ale čekal jsem horší a guma v horním plechu není nějak viditelně odtržená.
Přikládám foto tak jestli tam něco uvidíte? Ze spoda je guma do kosočtverce a ze shora je kolem matky jakoby drážka, ale jestli to tak má originál a nebo je to vymleté netuším...

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#17 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

To jsem zvědavej co to bude dělat až to složíš dohromady.
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#18 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Tak to já teda taky, každopádně jsme se s Romanem shodly že se ta matka musela v gumovém uložení kvedlat. Uvidíme..
Dal jsem tam LEMFÖRDER a nemohu ho úplně doporučit - ložisko při nasunutí do plechu nešlo vystředit(sjíždělo stranou) a rukama to nebylo protože jsme to zkoušeli dva. Soudruzi v Chině někde udělaly chybu.

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#19 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

To ti to sjelo z lisu u Romuluse na lise? Takže ať to přestane brzy bolet a je to OK.
Neboj, není to chyba ložiska, nýbrž konstrukce. Pokud myslíš vystředění toho kolíku do horního uložení. Vystředit úplně nejde ani originál co jsem já vyndal.
Co se týče toho uložení, tak ono sice vypadá jako OK, ale v mém případě s gumou šlo otáčet v tom plechu, což by nemělo. TAk zkus ještě toto. Pevně přitáhni třeba ke šroubu tu gumu a pak zkus otočit tím plechem.
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#20 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Ono to ani nesjelo,ale péro vypadalo stlačené a přitom byl ještě kus napružen a drželo ho skříplé ložisko což jsem podcenil - holt poučení na příště : prvně tam strkat šroubovák a až potom ruce. Na druhou stranu jsem měl rovnou ošetření od profíka :D
Volváka jsem kupoval hlavně proto že je to prý bezpečné auto - tak tohle si už vůbec nemyslím :D

Romulusw
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 4940
Registrován: 10 roků 3 měsíce
Bydliště: Modřany
Vůz: XC 90 2,5T LPG 2005 man. AWD modify

#21 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Romulusw »

Pro příště tam budou ještě jistící háky a ten přípravek prodloužím o 100 mm, aby bylo více místa pod tím štípacím klínem. Jistota je kulomet.

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#22 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Tak se vůbec nezadařilo - po projetí zvuk lepší,ale pořád to na dírách cvaká. Zacukal jsem kolem a kolo má vůli v obou rovinách.
Kdyz zvednu tak vůbec nic - vše pevné.
Když spustím auto na zem tak pevné - popojedu a vůle je tam. Rozdíl oproti před výměnou ulození je že vůle je stejná a znatelná ve všech polohách kola.
Vypadá to jako ložisko kola, jenže nehučí a při zvednutém autu se to ani nehne - na zemi se to cuká celé i s těhlicí, tlumením.
Kuláky ok, měl jsem podezření na zadní silentblok ramene - při cukání se pohybuje více než na druhé straně,ale guma není odtržená a vlastně se musí trochu hýbat když je někde vůle ne?
Připadá mi stále to že je vůle v tlumiči (uložení to tedy nebylo), ale kdyby měl tlumič vakl do stran tak by přece musel vytéct ?? a na to vůbec nevypadal.
Bohužel mne nenapadlo ho zkusit když byl venku..
Nekoukal jsem akorát zda není povolená poloosa.
Jsem totálně v koncích - tohle jsem nečekal a nechce se mi pokračovat metodou pokus - omyl.
Napadá vás co a jak vyzkoušet/vyloučit závadu?
Když je auto na zemi tak má stačí kolem lehce zacukat a vakl je velice znatelný - hýbe se vše vcelku.
Jak spolehlivě zkusit silentbloky ramene - třeba to dělám špatně?
Napadá vás co a jak vyzkoušet/vyloučit závadu? Kdybych na to koukal sám, ale kámoš mechoš je také vedle a přitom je dost šikovnej.
Začínám jít do smyku.. :%)

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 7
Příspěvky: 1039
Registrován: 11 roků 8 měsíců
Bydliště: Kladno, Slaný
Vůz: V90 2017

#23 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Tom0 »

Tak v mém případě mám jen duté tupé rány při pomalé jízdě po nerovnostech v zatáčce...
Ale kolo se mi nehne ať za to rvu jakkoli...

To by mělo být vidět kde se co hýbe.

Teoreticky povolená poloosa dokáže udělat taky pěkný bordel a docela solidně odrovnat ložisko, jelikož není stažené.
_________________
Obrázek Volvo V90 D3 110kW, MY17, Inscription ;
Obrázek Peugeot 206CC 2.0i 100kW MY01 ; Obrázek HECHT EQUIS 1,8kW (Pb 72V/20Ah + 3xLi-Ion 72V/20Ah), MY21

Bylo:
Obrázek Škoda Superb 3 1,6TDi 88kW DSG Style MY17 ;
Obrázek Volvo V70 D4 120kW, MY14, Summum ; Obrázek Volvo S80 3,2 175 kW, MY07, Summum, LPG

Munga
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 22
Příspěvky: 1898
Registrován: 4 roky 11 měsíců
Bydliště: Praha 12
Vůz: XC60 2014 D4 AWD D5244T17

#24 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Munga »

Špatné ložisko by mělo mít znatelnou vůli při vyvěšeném kole a vakl pouze kolo. Já když vezmu za kolo (zatížené) tak má znatelný vakl jenže i z těhlicí, tlumičem..
Napadlo by silenbloky v ramenu - mírné poškození možná nepoznám a nějaké tam ve 180ti bude, ale na kole je vakl znatelný při lehkém cukání a to by musela být guma silentbloku
uplně odtržená a to není.
Protože se cukal i tlumič a nic jiného se nenašlo + zvukově to také sedělo tak byla jasná volba na ložisko tlumiče a špatně.
Já mám pořád podezření na ten tlumič,jenže jestliže má takovou boční vůli a neteče??
Kdybych znal někoho kdo koukne a pozná jenže servis z mé zkušenosti to pouze vše vymění ..

Jakub Svoboda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 14
Příspěvky: 5136
Registrován: 7 roků 5 měsíců
Bydliště: Rakovník
Vůz: XC70 III D5 AWD 169kW, V60 MY2018 D3 110

#25 Vůle přední kolo zřejmě uložení tlumiče XC60

Příspěvek od Jakub Svoboda »

Ajaj. :cry:
Nicméně zvednout a páčidlem zkusit ještě jednou to rameno. Je tam jeden hydrosilentblok, sinlent a kulak.
Vždyť tam už nic jiného není, tak moc možností už není. Tlumič se mi nezdá.
Zkus tu vůli natočit na video. Furt mi není jasné, kde ta vůle je.

PS: mě třeba při točeni na místě vrže guma, tak já mám v háji to uložení. Utržená guma v něm.
_________________
XC70 MY2010 D5 169kW Polestar
V60 MY2018 D3 110kW
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „850 / 60 / 70 / 80 / 90 / XC - opravy“