Dotaz - výměna vidličky spojky

Pro sedmy a devítky
  • Autor
  • Zpráva
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#1 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Přeji pěkný den...
Jedu si, užívám letní den, když tu najednou pedál spojky šup až na podlahu. Zařazeno, motor běží, nejedu. Tvořím dopravní kolaps v nejrušnější části města, následně tlačím v třicetistupňovým vedru nastartovaný auto na dosti vzdálený volný místo na zaparkování. Následnou optickou prohlídkou zjišťuji, že tvořím lokální ekologickou katastrofu. Pomocným válcem spojky teče čúrek. Odtažení dom, a odborné konzultace s Lubošssem, za coš mu tímto velice děkuji. Nakonec ale zjištuji, že se provalil takový ten bobek na vydličce spojky, díky čemuž jsem přišel o páku a nedokážu vyvinout dostatečný tlak na ložisko spojky, a díky tomu nelze zařadit. Tím se vytlačil ven pístek z pomocnýho válce spojky a proto ta ropná skvrna.
Otázka zní:
Je technicky možné vyměnit vidličku spojky aniž by se musela demontovat převodovka?
Tím myslím vše řešit tou směšně malou dírou kudy vidlička do převodovky prostupuje, pokoušel se o toto někdo a jak dopad?
Díky za případné rady!
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

GDPR_user

#2 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od GDPR_user »

zoid píše:Přeji pěkný den...
Jedu si, užívám letní den, když tu najednou pedál spojky šup až na podlahu. Zařazeno, motor běží, nejedu. Tvořím dopravní kolaps v nejrušnější části města, následně tlačím v třicetistupňovým vedru nastartovaný auto na dosti vzdálený volný místo na zaparkování. Následnou optickou prohlídkou zjišťuji, že tvořím lokální ekologickou katastrofu. Pomocným válcem spojky teče čúrek. Odtažení dom, a odborné konzultace s Lubošssem, za coš mu tímto velice děkuji. Nakonec ale zjištuji, že se provalil takový ten bobek na vydličce spojky, díky čemuž jsem přišel o páku a nedokážu vyvinout dostatečný tlak na ložisko spojky, a díky tomu nelze zařadit. Tím se vytlačil ven pístek z pomocnýho válce spojky a proto ta ropná skvrna.
Otázka zní:
Je technicky možné vyměnit vidličku spojky aniž by se musela demontovat převodovka?
Tím myslím vše řešit tou směšně malou dírou kudy vidlička do převodovky prostupuje, pokoušel se o toto někdo a jak dopad?
Díky za případné rady!
Zajeď někde,kde mají svářečku a nechej si tu dírku vyvařit.Následně to vybrus a máš na dalších 20 let pokoj.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#3 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Jo, to udělám. Evidentně je to bolavá pata převodovky, neboť ze tří vidlic co tu mám je jedna totálně KO, druhá je načnutá a třetí se zdá OK, ale už jí tak nějak nevěřím. Výztuha to jistí. Jen se mi nechce sundávat převodovka. Po pokusech se starší převodovkou co se tu válí by to jít mohlo, ale je to dost na těsno a bude to ještě větší opruz než vyndavání radiátoru bez demontáže palubky.
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

GDPR_user

#4 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od GDPR_user »

zoid píše:Jo, to udělám. Evidentně je to bolavá pata převodovky, neboť ze tří vidlic co tu mám je jedna totálně KO, druhá je načnutá a třetí se zdá OK, ale už jí tak nějak nevěřím. Výztuha to jistí. Jen se mi nechce sundávat převodovka. Po pokusech se starší převodovkou co se tu válí by to jít mohlo, ale je to dost na těsno a bude to ještě větší opruz než vyndavání radiátoru bez demontáže palubky.
Kdysi jsem si to prošel a je mnohonásobně rychlejší převodovku vyhodit,než se s tím jebat na autě.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#5 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Mno jo, ale jde o čas. Převodovku na zahradě s heverem nedám, s tím se musí někam ke garážníkovi. Avšak garážníci házej termínama a dovolenýma jak se jim zlíbí, deset dní čekat nelze, bez auta jsem jako bez nohy, krom toho je příští tejden bohemka :) . Jinou vidlici mám. A tedy,... lze to vyndat tou dírou či nelze? Dokázal to někdo takto vyměnit?
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2594
Registrován: 17 roků
Vůz: V960, B6304F, 1992
Bydliště: Piešťany/Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od Sergej »

zoid píše:Mno jo, ale jde o čas. Převodovku na zahradě s heverem nedám, s tím se musí někam ke garážníkovi. Avšak garážníci házej termínama a dovolenýma jak se jim zlíbí, deset dní čekat nelze, bez auta jsem jako bez nohy, krom toho je příští tejden bohemka :) . Jinou vidlici mám. A tedy,... lze to vyndat tou dírou či nelze? Dokázal to někdo takto vyměnit?
"Hydraulicku" vydlicku ide v pohode vymenit na aute. Je tam len nasunuta, problem bude s pruzinkou, ale ide to.
_________________
Je:V960TURBOB204FT1991V960GLEB6304F1992
Bolo:V940SEB200FT1992V760GLED24T1985
Oprava pristrojoviek 2xx/7xx/9xx

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#7 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Sergej píše:...ale ide to.
Super, to jsem potřeboval vědět. Včera jsem tahal, a nešlo to, ale nevěděl jsem proč. Dnes použiju větší sílu :)

Jinak jen tak mimochodem, v prostoru spojky je dost bordelu, to je normální?
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2594
Registrován: 17 roků
Vůz: V960, B6304F, 1992
Bydliště: Piešťany/Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od Sergej »

zoid píše:
Sergej píše:...ale ide to.
Super, to jsem potřeboval vědět. Včera jsem tahal, a nešlo to, ale nevěděl jsem proč. Dnes použiju větší sílu :)

Jinak jen tak mimochodem, v prostoru spojky je dost bordelu, to je normální?
Je tam pruzinka ktora zaistuje vidlicku proti vypadnutiu a niekedy tiez plastova objimka na gulovom cape pod vidlickou. Tak bacha, nech to neznicis. A inak prevodovka ide pred barakom vytiahnut uplne v pohode. Len to chce dat auto na spalky.
_________________
Je:V960TURBOB204FT1991V960GLEB6304F1992
Bolo:V940SEB200FT1992V760GLED24T1985
Oprava pristrojoviek 2xx/7xx/9xx

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#9 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Pružinka co tam byla se rozlámala, kousky se povedlo vytahat, Plastík tam žádný není. Starosti mi dělá ošoupání vidličky u ložiska - pohyby vidličky se tam vyšoupalo jakési osazení a to brání jednoduchému vytažení... prostě bude použito násilí a uvidí se...
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 269
Registrován: 15 roků 1 měsíc
Bydliště: Česká Lípa
Vůz: XC70 ex740-760-780
Bydliště: Česká Lípa

#10 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od zoid »

Tak výsledek je, že za doufám přiměřeného násilí vidlici vyměnit lze, ale JE TO PEKLO!!!
Podrobnosti čaem po provedení testovací jízdy...
_________________
740/B230F-760/B230FT-780/B28E

Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 9
Registrován: 8 roků 5 měsíců
Bydliště: PN-SK
Vůz: 760 GLE funebrák, V70 2.5tdi

#11 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od tomo »

Tak, možem prisieť aj ja keďže som mal podobnú diagnózu...
Stalo sa to, že spojkový pedál som "pretlačil" viac jak by som chcel a následne vyradiť rýchlosť a nejako sa dokýchať dom bol trochu boj :x
Po konzultacii s kolegom sergejom(inač diky moc za rady) bola diagnóza viacmenej jasná..takže šup ho do garáže a vybrať tú vidlicu z boku prevodovky nebolo nejake zložité, pod prachovkou je vidiet kovovú pružinu resp.segerku čo ju drží aby nevypadla a stačí ju vysunúť bez menšej námahy z drážky ložiska a vidlica je vonku.Škoda že nemám foto tej mojej, vidlica sa predrala od toho gulového sersámu na prevodovke cez ktorý sa preklápa, takže stačilo,odrezať a zrovnať poškodené miesto a navariť kus poctivého československého železa :)
Po zložení som myslel ake to bolo jednoduché, ale záber spojky ma vyviedol z omylu..taže znovu von a doladiť dosadaciu plochu toho opravovaného miesta, lebo v mojom prípade sa naštelovať záber spojky nedal nikde inde..
Všetko fachčí,jazdíme dalej..

Urvanej
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 12051
Registrován: 13 roků 4 měsíce
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8

#12 Dotaz - výměna vidličky spojky

Příspěvek od Urvanej »

Záběr jde doladit pozicí toho čepu, přes kterej se páčí. Jde vytočit dle potřeby, ale je pak třeba dát mu kontramatku.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ex; S40, 1.8, m3p, 1997 :764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka;244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „700 / 900 - opravy“