Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Kulaté velké předokolky/AWD
  • Autor
  • Zpráva
IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#26 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Ejdou Rotacak píše:Jen jsem z toho prostě byl rozčarovanej, v jiných odvětvích to je diametrálně odlišné
Nazval si prístup Volva k zákazníkovy kokotským a že si Volvo myslí, že je zákazníkovy do toho hovno. Nediskutovali sme tu o iných odvetviach ale o pružinách do Volva. Preto som ti už písal, že keď je to zlý prístup Volva, pošli napríklad link s informáciami o pružinách inej súčasnej obdobnej automobilky. Škoda, VW, BMW, Renault... tí všetci informácie o pružinách poskytujú? Môžeš si vybrať podľa katalógu a stupnice tvrdosti sebe vyhovujúcu pri týchto značkách? Len Volvo to nemá, neposkytuje? Ak to len Volvo takto tají a ostatní to veselo zdieľajú tak máš pravdu, Volvo má kokotský prístup. Ak však tieto informácie nie sú bežné ani u iných konkurenčných automobliek tak tvoje rozčarovanie nemá pôvod vo Volve ale v nedostatku informácií alebo v naivite posudzovania automobilov podľa byciklov.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#27 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Ejdou Rotacak píše:... takhle holt musí stovky tisíc lidí tápat a laborovat s "noname" pružinou
Odkiaľ si vzal tie stovky tisíc ľudí? Neviem prečo by stovky tisíc ľudí malo tápať a ešte laborovať s nejakými noname pružinami. Takých ako ty nie sú stovky tisíc ľudí. Všetci ostatní majú jasne uvedené na štítku auta, aká pružina tam má ísť a u každého Volvo partnera mu takú pružinu vedia dodať a namontovať.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Vapik
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2931
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha - Opava
Vůz: Volvo XC90 V8 + LPG 2005

#28 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Vapik »

Jaj Igore neber to osobně, ale mám pocit, že kdyby se takhle chovali všichni lidé máme ještě trakare. Základní lidská vlastnost je zvědavost a pokud pro moje auto jsou v nabídce 3 pružiny ( možno zamenit za jakýkoliv dil ) chci vědět v čem je rozdíl, přijde mi normální, že tyhle informace nejsou na první straně oficiálních webovek, ale že se k nim nedostane ani oficialni servis už mi divné přijde.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#29 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Igore jaká pružina tam má bejt už díky tobě vím a za to ti taky děkuji . Opravdu nejsem tuner proto tam dám tu pružinu co tam má bejt a proto tam dávám i původní four-c tlumiče.
Znacka Volvo není pro každého ale mě vyhovuje už asi 20 roku tak na tom zatím nic nehodlám měnit . Jen jsem chtěl dát o chlup měkčí pera aby to nebyl takový kostitřas když už to je luxusní sedan , toť vše.
A přesně to vystihl a napsal "Vapik : pokud pro moje auto jsou v nabídce 3 pružiny ( možno zamenit za jakýkoliv dil ) chci vědět v čem je rozdíl, přijde mi normální, že tyhle informace nejsou na první straně oficiálních webovek, ale že se k nim nedostane ani oficialni servis už mi divné přijde."
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#30 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Tak a teď mě ukamanujte. :oops:
Přílohy
Screenshot_2019-10-17-18-36-09-590_com.android.chrome~(1).jpg
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

Warcz
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 5222
Registrován: 5 roků 8 měsíců
Bydliště: Brno
Vůz: V70 II 2,5T AWD AT

#31 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Warcz »

a teď mi řekněte. Kdybych dal na moji V70 AWD 2.5T pružinu 20mm tak musím na to mít i tlumič k tomu ?

https://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/suspension/suspension-spring-front-axle/1068270/ ( 9492178 )

Zvednu si světlou výšku ? Domrvím tím tlumič ? Jinak pěkně přehledná tabulka
_________________
Volvo V70 2,5T 154kW 2007 AT AWD, Spotřeba 12l/100km (Galerie)
Bylo: Polo 1,9SDI 47kW 2003 140000km, Spotřeba 4,71l/100km

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#32 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

A teraz začína to laborovanie so všetkými ostatnými komponentami aby si každý natunil pruženie. Treba ďalšie tabuľky. Jednu na parametre tlmičov a jednu na stabilizátory :lol:
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#33 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Vapik píše:Základní lidská vlastnost je zvědavost a pokud pro moje auto jsou v nabídce 3 pružiny ( možno zamenit za jakýkoliv dil ) chci vědět v čem je rozdíl,...
Nemám nič proti zvedavosti len neviem o tom, že by pre tvoje auto boli k dispozícii 3 pružiny na výber. Pokiaľ viem, pre každé auto existujú len jedny pružiny a to podľa kódu na štítku auta.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Vapik
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2931
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha - Opava
Vůz: Volvo XC90 V8 + LPG 2005

#34 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Vapik »

Ahoj Igore, přiblížím ti na jiném případu jak to v sériové výrobě chodí.
Vozidlo “A” je zavedeno do výroby v setupu 1.0 no a jelikož se během výroby stejné modelové řady splňující stejné homologace, emisní normy atd. stále tlačí na cenu, tak nákupčí neustále do vývoje hází vzorky nových dodavatelů a ty se průběžně testují. Přičemž v testech musejí splnit nějaké předem zadané minimální standarty výrobce vozidla, tudíž se v průběhu výroby daného modelu výrobce komponent snaží dostat na tyto minima. Proto na vozidlo A verze 2.6 pasují díly z verze 1.0. Vozidlo s těmito díly splňuje vše co má, přičemž dokonce s komponenty z jiných verzí může dosahovat lepších výsledků, ale dle vin ten díl pro danou verzi není v kusovníku uvedený. To zlepšení funkce samozřejmě není vždy zaručeno, proto je potřeba používat rozum a ne jen slepě věřit.
Tento příklad ber opravdu hodně zjednodušeně a nechytej mě za slovíčko.

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#35 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

smarkus píše:Tak a teď mě ukamanujte. :oops:
Nie je dôvod kameňovať ťa, len si treba dať pozor na tú tabuľku. Ona je totiž zavádzajúca. Údaje o premeroch a výtlačnej sile pružín sú možno správne ale keď som sa pozrel na to, ako je zostavená a porovnal som to s VIDA má nesprávne priradené pružiny k modelom áut. Niektoré pružiny majú rovnaké sily ale rôzne priemery a VIDA napovie, že je to ladené v kombinácii so stabilizátorom a tlmičmi. Niektoré pružiny sú však priradené len k jednému modelu auta, ale sú použité aj do iných.

Napríklad pružiny uvedené pre S80 6 Cyl T6 neboli použité len pre S80 s týmto motorom ale aj pre V70/V70XC, V70XC Four-C a S60R. Ďalej pružiny uvedené v zozname ako len pre XC70 a V70XC neboli použité pre tieto modely ale aj pre modely V70. Pružiny uvedené v zozname pre S60, V70 a S80 boli použité aj pre V70XC. Naopak ale, napríklad modely v tanuľke S80 6 Cyl T6 používali aj pružiny s tabuľky pre S60, V70, S80 keď mali iný stabilizátor a tlmiče.

V tabuľke chýba údaj o kóde auta pre danú pružinu, čo je jediný identifikátor správneho priradenia pružiny k modelu. Kto chce, si samozrejme dá na auto pružinu aj z iného modelu alebo motorizácie. Píšem len preto, aby ten kto chce správnu pružinu si nevyberal pružinu pre svoje auto podľa tejto tabuľky ale vždy len podľa kódu na štítku auta. Ale ak chce niekto zmeniť jazdné vlastnosti, pruženie/húpanie/drncanie a svetlú výšku auta nech si dá pružiny podľa ľubovôle.

Môže vyskúšať dať na auto pružiny so silou 4000 N s 18mm alebo 4000 N s 20 mm alebo si dá tvrdšie a tvrdší stabilizátor, alebo vpredu mäkšie a vzadu tvrdšie. Ozaj a čo zadné pružiny? Bude tabuľka aj na zadné?
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Vapik
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2931
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha - Opava
Vůz: Volvo XC90 V8 + LPG 2005

#36 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Vapik »

Jen trošku doplním v té tabulce není informace o průměru, ale hodnota stiffness, což je česky tuhost, která je definovaná jako poměr síly vůči deformaci.

Fíla
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 5
Příspěvky: 1065
Registrován: 14 roků 8 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: V70R AWD, B5234T4, '98

#37 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Fíla »

Srovnávat přístup Volva, a všeobecně všech výrobců automobilů, s výrobci kol a jejich komponentů je blbost. Za svojí 14letou praxi v cyklobranži vím, že 90% bikerů mělo nastaveno odpružení blbě. Nevhodně zvolené pružiny, nevhodné tlaky, blbě nastavené odskoky. Většina běžných cyklistů si ani neumí sami seřídit přesmykač, určitě víc než polovina bikerů si neumí seřídit šaltr. Natož si naladit odpružení, o základní hodnotě SAGu nikdy neslyšeli. Takže zaplaťpánbůh, že podobný pitchoviny neumožňují i automobilky.

Další, co tady zaznělo, že si zákazník nemůže vybrat, jaký bude mít jeho vůz podvozek, je taky pěkná blbost. Je vidět, že se tady pohybují většinou lidi, kteří si nikdy nové Volvo nekoupili (jsem jeden z nich :) ). Volvo nabízí a nabízelo tři úrovně podvozků (tlumiče/pružiny). Komfort, dynamic a sport. Dále výběr, zda nivomaty nebo obyč. V současnosti ještě buď vzduch nebo péra. Dále tlumiče s elektronickou regulací - FourC a jejich novější deriváty. Takže zákazník má možnost, ne že ne.
To, že si tam pak třetí, pátý, desátý majitel dá nějaké bůhvíjaké pružiny z vrakoviště, v lepším případě z AutoKelly, hlavně aby to moc nestálo, je věc druhá.

Navíc, co si budeme nalhávat, Volvo prostě sportovní auta nedělá a nikdy nedělalo. Jakýmikoli pružinami a tlumiči a PUR silentbloky se to nijak nezmění. Přijdou první zatáčky a Volvo je prostě v pr.eli a spráská ho kdejaký hatchback.
_________________
V70R AWD, B5234T4, M58, 1998, Saffron metallic, Coil On Plug conversion, tuned by VastTuning
XC70 D5 AWD POLESTAR, D5244T10, TF-80SC, 2011, Oyster Grey Pearl; V60 CrossCountry AWD POLESTAR, D5244T21, TF-80SD, 2017, Rich Java

Fíla
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 5
Příspěvky: 1065
Registrován: 14 roků 8 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: V70R AWD, B5234T4, '98

#38 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Fíla »

smarkus píše:Tak a teď mě ukamanujte. :oops:
Kamenovat netřeba, ale když se na tu tabulku podíváš, tak zjistíš, že jsme se nikam nepohli :) . Protože stejný model auta, tři pružiny stejné barvy, tři stejné tuhosti, ale pokaždé jiný zdvih. A teď babo raď.
_________________
V70R AWD, B5234T4, M58, 1998, Saffron metallic, Coil On Plug conversion, tuned by VastTuning
XC70 D5 AWD POLESTAR, D5244T10, TF-80SC, 2011, Oyster Grey Pearl; V60 CrossCountry AWD POLESTAR, D5244T21, TF-80SD, 2017, Rich Java

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#39 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Ale podstatné však je, že niekoho duša je teraz konečne spokojná. Už si môže vybrať z celej plejády Volvo pružín a to je najdôležitejšie. Možno sa mu to na aj n-tý pokus podarí nájsť tú pre neho správnu. :D

Ešte ma zaujíma, či je to oficiálna Volvo tabuľka/informácia? Alebo to len nejaký nadšenec zostavil? Alebo ide o tabuľku aftermarket výrobcu pružín? Lebo tie nepresnosti v tabuľke a modeloch áut i obmedzenie zoznamu len na niekoľko typov pružín, pričom ich reálne Volvo použilo asi aj raz toľko vo svojich modeloch áut, mi nejak nesedí.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#40 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Trefil jsem na to úplně náhodou když už jsem hledal něco jiného takže zadní pružiny asi nebudou. Byl to z nějakeho Volvo workshop manuálu dodatek servis bulletinu z r.2007.
Proto to asi není asi kompletní .
Dal jsem tu tabulku jen pro představu.
Kódy pružin nepotřebujes ty si najdeš pod čísla P/N.
Ano 18mm není síla pružiny ale její tuhost(tvrdost) která je při stlačení o každý 1mm 18N. Rozdílné jsou pouze v síle zdvihu z úplného stlačení až po plnou délku.
Ale jak jsem psal nejsem tuner tak tam půjde co tam má bejt . Vono kdoví co tam kdo dal že to je teďkom kostitřas . A taky otázka jestli ty fouc tlumiče by fungovaly jak mají z jinejma pružinami než na které jsou naleděne.
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

michal_0077
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 624
Registrován: 13 roků 10 měsíců
Bydliště: Olomouc
Vůz: V70 II

#41 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od michal_0077 »

tohle plati jen pro OEM... Aftermarket si na tohle nehraje... tam je z 20 pruzin razem jen 3, diesel benzin awd
Přílohy
Federcode.JPG
Federcode.JPG (22.08 KiB) Zobrazeno 313 x
Federcode.JPG
Federcode.JPG (22.08 KiB) Zobrazeno 313 x
_________________
[s]V70 II 2,5T AT5 + LPG[/s] - porucha automatu --> ekologická likvidace
V70 II 2,5T + LPG - manuál
Saffron V70 R AWD '98 (AT4) 2.3T 20V
XC90 D5 AT6 AWD
XC60 D4 AWD R-design polestar

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#42 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Když jsme u toho štítků co označují poslední dvě číslice ?
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#43 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

26 - Helper spring bump rubber, front
27 - Helper spring bump rubber, rear
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#44 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Takže česky řečeno dorazy.
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#45 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Keďže je to Volvo workshop manuál, rád by som vedel pre zaujímavosť, prečo tam vôbec nie sú uvedené žlté pružiny alebo čím boli nahradené?
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#46 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Opravdu nevím Igore.
A nejsou náhodou jako žluté ty Orange. Ono by se špatně rozeznávala barva na pružině žlutá od oranžove. Srovnával si je podle P/N čísla?
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

Fíla
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 5
Příspěvky: 1065
Registrován: 14 roků 8 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: V70R AWD, B5234T4, '98

#47 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od Fíla »

Obávám se, že ta tabulka je nějaký fake. Protože, když se jen tak letmo podívám do VIDy a zadám si např. S80, M06, 2,5T s automatem, bez VINu, tak mi vyjede 22 různých pružin.
Mimochodem, žádná z nich není fialová, naopak, hodně z těch 22 je žlutých, kterážto barva v tabulce u S60/V70/S80 vůbec není.
_________________
V70R AWD, B5234T4, M58, 1998, Saffron metallic, Coil On Plug conversion, tuned by VastTuning
XC70 D5 AWD POLESTAR, D5244T10, TF-80SC, 2011, Oyster Grey Pearl; V60 CrossCountry AWD POLESTAR, D5244T21, TF-80SD, 2017, Rich Java

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 13
Příspěvky: 109
Registrován: 19 roků 5 měsíců
Bydliště: Rychvald
Vůz: S80 3L T6 Executive r.v.04

#48 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od smarkus »

Poslal jsem Igorovy odkaz na ty stránky odkud jsem to vzal. Snad to rozluští odkud to je a co jde a jestli je to k něčemu .
Řekl bych že je to jen nějaký dodatek proto tam není vše .
_________________
Je.
S80T6 3.0L Executive aut.(B 6294T) r.v.04+ lpg
Tatra 613 Special, Tatra Beta 1,3 cl, Simson Sr50, Malaguti Madison3 250ie, Suzuki Burgman 650 Executive

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#49 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

OK, dík. Skúsim sa na to pozrieť.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 16
Příspěvky: 1681
Registrován: 10 roků 11 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#50 Pružiny pérování rozdělení podle kodu

Příspěvek od IgorS »

Prelúskal som sa tým materiálom v ktorom sú uvedené už tu uverejnené info od smarkusa o vlastnostiach pružín a podávam stručný report.

Najprv musím uviesť, že nejde o oficiálny Volvo zdroj. Ide o stránku zbierajúcu rôzne servisné materiály z rôznych zdrojov automobiliek a od rôznych značiek. Tie informácie sú neprehľadné, poskladané halabala, jedna cez druhú a často ani nenadväzujú na seba, neusporiadané. Na stránku dajú temer čokoľvek, čo sa tvári autenticky, aby cieľom bolo získanie finančnej podpory od čitateľov. Na každej stránke vyskakujú okná „Donate“. Takýchto konkurenčných stránok tváriacich sa, že poskytujú nedostupné info o konštrukčných parametroch automobilov a opráv je ale viacej.

Informácie o pružinách ale pochádzajú z nejakého Volvo zdroja. Pravdepodobne sú to stiahnuté info, ktoré sú dostupné uživateľom online VIDA ako Bulletíny. Materiál pochádza z roku 2007 a pojednáva o riešení a diagnostike problému, ktorý sa objavil pri zaťahovaní auta do jednej strany počas jazdy alebo akcelerácii.

Tabuľka s vlastnosťami pružín je súčasťou materiálu pojednávajúcom o uvedenom probléme a je jedným z krokov, ktoré sa majú použiť pri diagnostike problému - zámena pružín na stranách automobilu. Ako som pochopil tak najprv servis musí skontrolovať pneu, geometriu, nápravy, originalitu už použitých pôvodných pružín na aute atď., vždy vykonať testovacie jazdy predpísaným spôsobom a nakoniec skúsiť aj vymeniť pružinu na jednej strane podľa tabuľky, či použiť podložky.

Tabuľka nie je určená pre voľbu hocijakých pružín do auta užívateľom. V materiáloch sa uvádza, že smerodatným pre voľbu pružín je údaj z VIDA pre konkrétny model, čo má aj servis kontrolovať.

Kto chce, nech si podľa tabuľky dá pružiny mäkšie či tvrdšie. Môže nám potom do tohto vlákna napísať aké mal pružiny predtým, aké podľa tabuľky dal nové pružiny, akú mal svetlú výšku pred zmenou, akú svetlú výšku mal po výmene pružín, ako sa zmenili jazdné vlastnosti, ako skombinoval nové pružiny s vhodnými tlmičmi, či menil aj stabilizátor atp.

Podľa referencií som našiel tento materiál kompletný ako PDF, nerozhádzaný po podstránkach webu ako je na pôvodnom zdroji, tak prikladám materiál.
Přílohy
steering-vehicle-pull-on-acceleration.pdf
Service Bulletin 60-5500, TNN 60-09, VIDA
(116.19 KiB) Staženo 29 x
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „S60, V / XC70 II (-07), S80 (-06), XC90“