ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

  • Autor
  • Zpráva
Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#26 Lambda - kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

peetrys píše:Jo, pokud se jednou rozsvítí, tak po okamžitém opětovném opětovném nastarování svítí zas. Pokud nachám trochu vychladnout motor, tak ne. Konzultoval jsem to s Marrou, ten mi potvrdil, že bude v hajzlu výhřev Lambdy.
Už mám doma novou, až vyměním , tak poreferuju.
Takze bohuzial mi v piatok nastal rovnaky problem. Rozsviecuje sa mi kontrolka lambda sondy vzdy ked sa motor zahreje individualne po nejakych prejdenych km. Ked vypnem motor a vychladi sa kontrolka zhasne. Pojdem na diagnostiku aby som zistil presne co to je. Podla Marry je to predohrev sondy? Ako si postupoval pri jej vymene?-toho predohrevu? :neutral:

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 276
Registrován: 16 roků 2 měsíce
Bydliště: Kostelec

#27 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od deanoli »

me dela skoro presne co je tu popisováno. Když říkám přesně tak se to zkusím popsat. Goalie dej vědět jestli to pasuje prosím.
Po nastartování kontrolka nesvítí. Pokud jedu plynule například po dálnici (třeba i 150 km - vyzkoušeno v Německu) tak je vše v pořádku. Jakmile ale zastavím a nechám běžet motor na volnoběh tak se lambda po chvilce rozsvítí a zůstane už svítit. Pokud vypnu motor a hned zase zastrtuju - je rozsvícená. Pokud počkám 1-3 minuty tak se při nastartování nerozsvítí.
Dotaz: Má to vliv na výkon? Má to vliv na spotřebu?

Díky
_________________
měl jsem: 740 2,4D
nyní: 940 2,0T bílá, V40 1.6 violet

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#28 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

deanoli píše:me dela skoro presne co je tu popisováno. Když říkám přesně tak se to zkusím popsat. Goalie dej vědět jestli to pasuje prosím.
Po nastartování kontrolka nesvítí. Pokud jedu plynule například po dálnici (třeba i 150 km - vyzkoušeno v Německu) tak je vše v pořádku. Jakmile ale zastavím a nechám běžet motor na volnoběh tak se lambda po chvilce rozsvítí a zůstane už svítit. Pokud vypnu motor a hned zase zastrtuju - je rozsvícená. Pokud počkám 1-3 minuty tak se při nastartování nerozsvítí.
Dotaz: Má to vliv na výkon? Má to vliv na spotřebu?

Díky
takze myslim ze mam rovanky problem ako Ty, Marra je to predohrev lambda sondy?

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#29 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Takze som sa vratil z diagnostiky a je to porucha signalu lambda sonda. Cize v sobotu sa idem strcit pod auto a ocistit konektor -a budem pozorovat zmenu. Ale aj tak sa uz pripravujem na vymenu tej sondy :(

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 8
Příspěvky: 17
Registrován: 16 roků 1 měsíc
Bydliště: Skřečoň
Kontaktovat uživatele:

#30 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od peetrys »

Přátelé, nemá cenu na nic čekat. Vyměňte sondu...
_________________
Volvo XC70 AWD, D5, Summum, Polestar, my2010
Volvo V70, 2.4, 125 kW, 2001
Mazda MX-5, 2.0 Revolution, 2010(angličák na léto pro radost z řízení)

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#31 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

peetrys píše:Přátelé, nemá cenu na nic čekat. Vyměňte sondu...
Robil si si tu vymenu sam? Meni sa cela sonda vsak?

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#32 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

celkom dobre informacie o lambda sondach
http://www.opelclub.sk/article.php?109
kvoli ekologii musim zivit v mojom aute takuto vecicku ako lambda sonda..

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#33 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

princip lambda sondy:
Lambda sonda je klucovou suciastkou katalickej regulacie, analyzuje zlozenie
splodin vo vyfukovom potrubi. Vdaka tomu regulacna elektronika vytvori
optimalny pomer zmesi na spalovanie. Je v tvare flase zo zirkondioxidovej
keramiky (ZrO2). Zo strany splodin je platina prepustajuca plyny potiahnuta
oteru odolavajucou poreznou keramikou. Vnutorna strana ma spojenie s
okolitym vzduchom. Funkcia sa zaklada na tom, ze keramicky material pri
teplote cez 600C vedie iony kyslika. Vnutorny vyhrievaci element preto musi
sondu zahriat na prevadzkovu teplotu. Ak je obsah O2 na vnutornej a
vonkajsej strane odlisny, vznika na elektrodach elektricke napetie.
Pri idealnom zmiesavacom pomere 14:1 sa meni napetie okolo 0,5V (frekvencia
je zavisla na casovej konstante regulacneho obvodu). Ak je napetie bez
kolisania presne 0,5V znamena to ze regulacny obvod nepracuje spravne, je
chybna lamda sonda alebo je studena. Trvale vysoke napetie znamena ze zmes
je prilis bohata (malo kyslika). Tato situacia tiez moze vzniknut za istych
okolnosti (studeny motor,velka zataz) aj za normalnej prevadzky. Pri
chudobnej zmesi zase pada napetie pod 0,5V. Aj tu su vsak iste dovolene
situacie (brzdenie motorom-uvolneny plynovy pedal pri vysokych otackach
motora).

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#34 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Lambda sonda

Elektronické cidlo nazývané "lambda sonda" je umiestnené vo výfukovom potrubí co možno najbližšie k motoru. Jeho sériovú výrobu zahájila firma Bosch v roku 1976.

Keramické teleso z oxidu zirkónu reaguje zmenami elektrického napätia na obsah kyslíka vo výfukových plynoch a podla jeho signálov elektronická riadiaca jednotka motora upravuje zloženie zmesi, respektíve množstvo vstrekovaného paliva. Cidlo dostalo svoj názov podla gréckeho písmene lambda, ktorým sa oznacuje pomer paliva a vzduchu v zmesi. Za lambda sondu je umiestnený do výfukového potrubia katalyzátor, ktorý znižuje obsah škodlivín vo výfukových plynoch. Správny pomer by mal byt rovný 1, pri hodnote len o málo nižší sa výrazne zvyšuje obsah oxidov dusíku (NOx) vo výfukových plynoch, naopak pri pomere väcšom ako 1 sa zvyšuje obsah oxidu uhlíka (CO).

Lambda sonda je súcastou výfukovej sústavy a má významný vplyv nielen na emisie škodlivín, ale tiež na spotrebu paliva. Ako cidlo je vystavená prudkým tepelným, mechanickým a chemickým nárazom a dochádza tiež k jej opotrebeniu. Staré lambda sondy preto môžu zaprícinit zvýšenie škodlivín vo výfukových plynoch. V niektorých prípadoch môže dôjst k prekroceniu predpísaných limitov a automobil potom neprejde emisnou prehliadkou. Aby k tomu nedochádzalo, odborníci doporucujú nechat si preverit úcinnost lambda sondy v špecializovanej dielni po najazdení každých 30 000 km.

Pravidelná kontrola lambda sondy má ekonomický a ekologický zmysel. Nefunkcná sonda môže prudko zvýšit nielen úroven škodlivých emisií, ale tiež spotrebu paliva až o 15 %. Nesprávna zmes môže tiež poškodit a dokonca aj znicit katalyzátor.

Za normálnych podmienok lambda sonda poskytuje presné údaje pri najazdení 50 000 až 80 000 km i pri velkej zátaži. Vyhrievané sondy typu, ktoré boli uvedené na trh v roku 1982, dosahujú životnost 100 000 až 160 000 km. Životnost lambda sondy môžu ale významne skrátit nepriaznivé okolnosti. Znecistený ci olovnatý benzín môže spôsobit až jej znicenie. Aj olej alebo voda, ktorá môže vniknút do spalovacieho priestoru a potom do výfukového traktu pri náhodnom poškodení tesnenia, taktiež urýchluje opotrebenie sondy.
lambda_1_180x111.jpg
lambda_1_180x111.jpg (3.96 KiB) Zobrazeno 2252 x

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 276
Registrován: 16 roků 2 měsíce
Bydliště: Kostelec

#35 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od deanoli »

díky za info, mám najeto 110 000 a čas té věcičky zřejmě uplynul. Taky to vasvětluje kapku větší spotřebu a zasr.. svíčky.
:roll:
Pojedu s tím příští týden do servisu, co jsem tady četl tak výměna doma je poněkud nepohodlná.
Zbývá otázka co ten herberk stojí. Zdá se že existují i levnější non-Volvo alternativy, zkusím něco o víkendu vygůglovat ale zase nechci nějaký šmejd. :ryby:
_________________
měl jsem: 740 2,4D
nyní: 940 2,0T bílá, V40 1.6 violet

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#36 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

deanoli píše:díky za info, mám najeto 110 000 a čas té věcičky zřejmě uplynul. Taky to vasvětluje kapku větší spotřebu a zasr.. svíčky.
:roll:
Pojedu s tím příští týden do servisu, co jsem tady četl tak výměna doma je poněkud nepohodlná.
Zbývá otázka co ten herberk stojí. Zdá se že existují i levnější non-Volvo alternativy, zkusím něco o víkendu vygůglovat ale zase nechci nějaký šmejd. :ryby:
Ja som nasiel ze stoja na moju V40 od 2200Sk do 7tis Sk. Este sa opytam forcesa..

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 276
Registrován: 16 roků 2 měsíce
Bydliště: Kostelec

#37 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od deanoli »

super, dej vědět ať mě v tom servisu neoberou z gatí...
_________________
měl jsem: 740 2,4D
nyní: 940 2,0T bílá, V40 1.6 violet

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 8
Příspěvky: 17
Registrován: 16 roků 1 měsíc
Bydliště: Skřečoň
Kontaktovat uživatele:

#38 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od peetrys »

už jsem to tady psal, u Kučery originál do týdne za 3 400 Kč. Ve Volvu 6 400 Kč. Neoriginální nebrat :o)
_________________
Volvo XC70 AWD, D5, Summum, Polestar, my2010
Volvo V70, 2.4, 125 kW, 2001
Mazda MX-5, 2.0 Revolution, 2010(angličák na léto pro radost z řízení)

dod
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 297
Registrován: 18 roků 1 měsíc
Bydliště: SK, St. Lubovna

#39 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od dod »

ak je chybny predohrev lambdy tak sa to prejavuje takto: nastartujes studeny motor,lambda nesvieti,asi po cca 3 minutach sa rozsvieti lebo vtedy ECU testuje ci uz je lambda ohriata na pozadovanu teplotu,ak nie je, rozsvieti sa kontrolka lambdy a svieti az do vypnutia motora....ak je motor uz zohriaty a kontrolka lambdy svieti tak po opetovnom restartovani motora moze zhasnut a uz sa nerozsvietit az pokial nenastartujes studeny motor alebo bude svietit az do vymazania chyb pamäte(bud to ich premaze ECU po niekolkych/3 restartoch motora alebo to musis pichnut na diagnostiku a vymazat to alebo odpojit baterku na 15minut)
_________________
je S80/T6 2.8biT 200kW r.2000 - po chipe cca 300 hp :)
je V50 2.0D r.2006 s gps
bolo V40/2.0T r.98, V40/1.9TD r.97, V40/1.8-16V r.98 a 340/1.6D r.84
http://www.volvoklub.sk

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 9
Příspěvky: 528
Registrován: 16 roků 5 měsíců
Vůz: V50 D5, 2008, 132KW, 360Nm
Bydliště: Hradec Králové

#40 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od jogin3 »

Jeste prosimte skus zahybat kabelama pod volantem a rozpojit a znovu zapojit patice co tam jsou, po leve strane pod volantem smerem blize ke dverim nahore, vedou ty lambdy, maj tam konektory, me totaky hazelo chybu, po zahybani a rozpojeni je pokoj.

Ted resim prosblem se startovanim, a lambda se me rozsveci jenom kdyz to poradne vokotlim, takze nevim, hazi chybu spatna vaha, a roznou se obe lambdy, zadni mam menenou, atuo za tepla blbe startuje, kdyz je venku zima tak v poho. :roll: :evil:
_________________
Byla V50 D5, 2008, Momentum 132KW (D5244T8), nádherný auto.
Byla S60 2.3 T5 , R5 20V ,(B5234T3) 184Kw, vyborna vybava a luxus.
Byla V40 2.0T rk.v. 1999 (B4204T) , kuze, vyhrev, aut.klima
GALERIE

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#41 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

jogin3 píše:Jeste prosimte skus zahybat kabelama pod volantem a rozpojit a znovu zapojit patice co tam jsou, po leve strane pod volantem smerem blize ke dverim nahore, vedou ty lambdy, maj tam konektory, me totaky hazelo chybu, po zahybani a rozpojeni je pokoj.

Ted resim prosblem se startovanim, a lambda se me rozsveci jenom kdyz to poradne vokotlim, takze nevim, hazi chybu spatna vaha, a roznou se obe lambdy, zadni mam menenou, atuo za tepla blbe startuje, kdyz je venku zima tak v poho. :roll: :evil:
Neviem ci som hybal spravnymi kabelmi ale dal som dole kryt pod volantom -kt zakryva packu nastavenia vysky volantu a rozopol som a znoviu spojil niektore konektory-vobec nie kvoli lambde a stalo sa to ze odvtedy mi kontrolka porucha el. motora-lambda nezasvietila ani raz. A to je uz asi 3dni. A nova lambda je na ceste od forcesa.
:evil: som trochu nasraty. Ak mi ta lambda uz nezasvieti najblizsie 3tyzdne tak tu lambdu mozem vratit forcesovi naspat alebo tu niekomu predat dalej. :roll:

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#42 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Prosim o vyjadrenie vs skusenych, ma vplyv kabelaz na volante na hlasenie poruchy motora v podobe rozsvietenej lambda kontrolky?
Prosim Vas o skore vyjadrenie, Lachtan, JardaS40, Martinopel a ostastni prosim Vas vyjadrite sa.
Zacina ma to dost iritovat.. vid prispevok vyssie

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 276
Registrován: 16 roků 2 měsíce
Bydliště: Kostelec

#43 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od deanoli »

2goalie: já takový štístko nemám :cry: . Na diagnostice to ukázalo něco jako Lambda sonde kaput takže čekám na novou..... Na to jak je to malý je to pěknej sajrajt a ještě k tomu drahej a nepřístupnej... :evil:
_________________
měl jsem: 740 2,4D
nyní: 940 2,0T bílá, V40 1.6 violet

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#44 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

deanoli píše:2goalie: já takový štístko nemám :cry: . Na diagnostice to ukázalo něco jako Lambda sonde kaput takže čekám na novou..... Na to jak je to malý je to pěknej sajrajt a ještě k tomu drahej a nepřístupnej... :evil:
Neviem kedy mi pride nova lambda ale asi ju budem musiet vratit. Ja som totiz dal dole kryt na konektoroch hned pod prednym sklom -kde sa zapaju konektory lambdy a ine a vs som ich porozopinal a ocistil +nastriekal som sprej na ocistenie kontaktov na vsetky, taktiez som ocistil cidlo teploty vzduchu z kolena privadzajuceho vzduch zo vzduchoveho filtra a nakoniec som robil ten volant. A odvtedy po tom vs mi to proste ani raz nezasvietilo.
Teraz neviem ci mam tu lambdu kupit a vratit alebo ju vymenit, alebo cakat co to bude robit neskor. :? ten Sergej je hrozne naladovy :shock: jak mimino umyt prdel nakrmit a zase je z neho dobry chlapec. :roll:

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#45 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Stale aktualne potrebujem radu

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#46 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Takze lambda sa zase dnes rozvietila -dnes je dost teplo, takze asi preto. Takze to vymienam

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#47 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Lambda je uspesne vymenena a neviem ci je to moj subjektivny pocit ale myslim si ze je to dost citit na tahu motora pri rozbiehani. :lol:
Opakujem je to moj subjektivny pocit-t aby ste nemali zbytocne narazky na moje pocity. :lol: 8)
Aj tak si tu o tom pisem sam, nik mi neporadil.. :ryma: :spat:

Jarda S40
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1491
Registrován: 19 roků 1 měsíc
Vůz: S40, V70-I, 850, 460 variomatik
Bydliště: Praha 9

#48 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Jarda S40 »

4goalie - tak koukám, že se ti zvedl výkon motoru po výměně rozvodů. Pak se ti ještě zvedl po výměně lambdy. Čéče, ty tam nakonec budeš mít výkon jako T4 a to vše jen z 1,6l objemu ;-)

P.S. No hlavně že seš spokojenej. O to jde především, ne? :palec:

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#49 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Jarda S40 píše:4goalie - tak koukám, že se ti zvedl výkon motoru po výměně rozvodů. Pak se ti ještě zvedl po výměně lambdy. Čéče, ty tam nakonec budeš mít výkon jako T4 a to vše jen z 1,6l objemu ;-)

P.S. No hlavně že seš spokojenej. O to jde především, ne? :palec:
Jasne ze to je 1.6 special engine by goalie :palec:
Som presne cakal na nieco v tomto duchu.. :oops: normalne si ma potesil :mrgreen:

Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 18
Příspěvky: 342
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#50 ELEKTROINSTALACE: Lambda-kontrolka

Příspěvek od Peťo-goalie »

Aby som to upresnil ono sa vykon samozrejme nezdvihne nicim podobnym ale urcite sa znormalizuje cinnost motora takze ide usporiadanejsie a ten rozdiel pred a po je citit. :razz:
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „C30 / S40 / V40 / V50 - opravy“