Dovoz Volva ze Švédska, 2019

...i nemožném! ALE JEN POKUD TO SOUVISÍ S VOLVEM!!! (potažmo evt. s jinými automobily)

VYKECAT SE MŮŽETE V LAMPÁRNĚ!!!
  • Autor
  • Zpráva
MirekKoranda
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2
Registrován: 10 lis 2019 22:52
Bydliště: Chomutov
Vůz: V70III SUMMUM, 2,5 FT; 231 hp; CNG

Dovoz Volva ze Švédska, 2019

Příspěvek od MirekKoranda »

Kratší verze:
1. hledat na http://www.bytbil.com", http://www.autouncle.se", http://www.blocket.se" a http://www.wayke.se",
2. zamluvit si vůz,
3. vyzvednout jej a na původních značkách dovézt domů,
4. přihlásit v ČR.

A delší:
HLEDÁNÍ VOZU
Nejvíc času jsem strávil na https://www.bytbil.com/. Do mobilu jsem si nainstaloval app autouncle, která sbírá nabídku z většiny švédských autowebů (není ale 100procentní). V aplikaci jsem si nastavil preferovanou konfiguraci auta a dostával jsem upozornění, když se objevil nový inzerát.
Naši novou V70, 2,5 FT, bi-fuel, SUMMUM jsem našel na bytbilu.
Všechny údaje o autě si zadara můžete po zadání SPZ nebo VINu zjistit na https://www.car.info/ a https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb.

DOMLUVA, PLATBA
To, že angličtina je ve Švédsku druhým jazykem, není výhoda jen pro Švédy. Takže s prodejcem jsem se domluvil e-mailem a telefonicky. A poněvadž jsem k Robertovi z https://www.bilstudion.se/" pojal důvěru, poslal jsem většinu peněz předem. Robertovi sice jako potvrzení zájmu o auto postačilo zaslání letenky, ale platbu předem jsem zaslal dobrovolně.
Při použití https://transferwise.com/" se to totiž vyplatí – rozdíl mezi bankovním kurzem a středovým, který používá transferwise, mi uhradil letenku pro dvě osoby. Navíc platba odeslaná z Fio banky byla připsána na švédský účet ve stejný den.

DOPRAVA NA MÍSTO
No prostě https://www.kiwi.com/cz/" a Google Maps na hledání spojů místní veřejné dopravy.

PŘEVZETÍ VOZU
Auto jsme si se ženou prohlédli, otestovali, podepsali smlouvu. Vzali jsme si oba technické průkazy (modrý a žlutý papír), potvrzení o technické kontrole a servisní knížku. Na VIN auta jsme ještě před odletem uzavřeli povinné ručení, takže domů jsme vyrazili se švédskými SPZ.

DOPRAVA DOMŮ
Trochu jsme ještě pobyli ve Švédsku. Do ČR je několik cest a my jsme volili tu přes Malmö,
Copenhagen a Rostock. Poplatek za přejetí Öresundského mostu i jízdenku na trajekt jsem zakoupil online předem. Jinak žádné dálniční známky nejsou potřeba.

PŘIHLÁŠENÍ AUTA
Tak zatímco ve Švédsku máte vše online a každý si o autě může najít úplně všechno potřebné info, v Česku vládne tvrdá byrokracie.

Máte COC list,“ byla první otázka paní z STK, když jsem se objednával na evidenční kontrolu.

Můj švédský prodejce o tom v životě neslyšel. No nic, na STK mi vydali potvrzení, že Volvo je Volvo a vydal jsem se na úřad.

„Máte COC list?“ Tentokrát se ptala magistrátní úřednice v Mostě. „Nemám, ten se vydává jen u první registrace nového auta a pak by měl být znehodnocen.“

No, nepořídil jsem a musel jsem znovu na STK, aby mi vydali „Základní technický popis“ – dalších 800 Kč v trapu za něco, co si ve Švédsku zjistíte zadarmo online. Ostatně i čeští úředníci by se mohli poučit a švédský server používat.

A pak další legrace. Už několik let platí, že platná technická způsobilost auta platí i po přihlášení v jiném státě. Na to jsem se spoléhal.
Magistrátní úředníci ale chtěli úřední překlad švédského protokolu o platné technické. Popravdě jsem nechápal proč člověk, jehož jedinou prací je přihlašovat auta, není schopen nastudovat si, jak ověřit způsobilost auta z jiné země EU. Na chomutovského úředníka jsem tedy otevřeně pustil svou zlobu a naštvaně odešel.

Obeslal jsem e-maily několik úřadů a jen z jednoho napsali, že ověřený překlad nepožadují. Ano, úřednice, která se nebojí použít Google Translate a která ví, že na webu švédského ministerstva dopravy najde o autu úplně vše, včetně platnosti technické a emisí – to bylo jako zjevení.

Děkuji Litvínove!

Dostali jsme SPZ, techničáky. Švédské papíry si slečna nechala a odeslala je zpět na sever.
Pokud byste nenašli tak skvělou úředníci, jako je ta v Litvínově, nechte si prostě udělat novou technickou a emise.

Tak to je prozatím vše, dotazy rád zodpovím.

Jen musím napsat, že CNG 2,5 FT se zatím zdá jako správný výběr. Auto má super zrychlení na každé potřebné předjíždění a na dálnicích motor skoro není slyšet. Docela bych varoval před pořízením slabších dvoulitrových verzí - to na základě toho, co jsem načetl v hlavně zahraničních recenzích.

PS: Děkuji Jiráskovi, že vytáhl tento příspěvek z cache prohlížeče. Nahrál jsem jej původně do rubriky Koupě…, kde se automaticky smazal.
02.jpg
05.jpg.jpg
04.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________
Dříve V70II; 2,4; 170k

Borys
Offline
Příspěvky: 177
Registrován: 07 črc 2015 17:44
Bydliště: Uherský Brod
Vůz: XC 90, D5, 2007

Re: Dovoz Volva ze Švédska, 2019

Příspěvek od Borys »

Ahoj.
Neporovnaval jsi ceny s eurocng? Taky maji v nabidce bifuely.
https://www.eurocng.cz/"
_________________
2007-XC90-D5-136KW-volvocesky-STAGE 2

MirekKoranda
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2
Registrován: 10 lis 2019 22:52
Bydliště: Chomutov
Vůz: V70III SUMMUM, 2,5 FT; 231 hp; CNG

Re: Dovoz Volva ze Švédska, 2019

Příspěvek od MirekKoranda »

Borys píše:Ahoj.
Neporovnaval jsi ceny s eurocng? Taky maji v nabidce bifuely.
https://www.eurocng.cz/"
Porovnával. Podle VIN se můžeš na https://www.car.info/" podívat, za kolik jsou jejich auta k mání ve Švédsku. Přišlo mi výhodnější a zábavnější si pro auto zajet - vyšlo mě to na cca 170 tisíc.
_________________
Dříve V70II; 2,4; 170k

Matousb
Offline
Příspěvky: 7
Registrován: 05 úno 2016 14:40
Bydliště: Jaroměř
Vůz: V70 2.5 TDI 98 dark blue

Re: Dovoz Volva ze Švédska, 2019

Příspěvek od Matousb »

Ahoj, mohl bych mít pár otázek?
Co je to vlastně ten COC list? Většina lidí píše ze ho při dovozu měli. Takže je opravdu potřeba nebo ne, a kde ho sehnat?
Tvoje auto si kupoval přímo od majitele nebo bazaru/prodejce? Kvůli komunikaci a důvěryhodnosti mi přijde lepší komunikovat s firmou, ikdyž zkušenosti s českými bazárníky velí opak. :D

Shockey
Offline
Příspěvky: 414
Registrován: 31 srp 2011 17:18
Bydliště: okr. Vyškov

Re: Dovoz Volva ze Švédska, 2019

Příspěvek od Shockey »

_________________
Volvo XC70 D4 Polestar, 2016, Summum, Inscription
ex: Volvo XC70 3.2 AWD, MY09, Summum; Volvo XC70 D5 AWD, 2008, Summum; Volvo XC70 D5 AWD, 2006, Summum; Volvo V50 2.0D 2006, Summum

Zpět na „o všem možném:-)“