Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát pozor?

jak si doma vyladit motor apod.
  • Autor
  • Zpráva
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 4151
Registrován: 18 roků 4 měsíce
Bydliště: R.I.P.
Vůz: ---
Bydliště: Jindřichův Hradec

#1 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát pozor?

Příspěvek od dali »

Chtěl bych u mojí 850 původní vyměnit brzdovou kapalinu DOT4 za sportovnější DOT 5.1. Mohl by mi někdo poradit, jaký je postup? Jsou tyto kapaliny mísitelné? Dost dobře si totiž nedokážu představit, že se mi podaří vypustit ze systému všechnu starou kapalinu. Co na to mechanická část jednotky ABS? Předem díky za rady.

LukášM
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1903
Registrován: 18 roků 1 měsíc
Bydliště: Tábor
Vůz: V240
Bydliště: Tábor

#2 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od LukášM »

Tak jestli si dobře vzpomínám tak DOT 3, 4, 5.1 jsou na bázi glycolu a DOT5 na bázi silikonu. Řešil jsem to se spojením s motorkou, údajně by si neměl míchat ani stejné DOT od jiných výrobců, protože každý používá jiné inhibitory koroze a obsah boru.
Nakonec jsem použil skoro všude 5.1 místo 3 nebo 4 a vše bez problémů.

Tohle je na brzdovce Valvoline:

Valvoline Brake and Clutch Fluid DOT 5.1 je vysoce kvalitní syntetická brzdová kapalina na bázi glykol etherů a odvozených boritanových esterů, speciálně vyvinutá pro hydraulické brzdové systémy aut, kamionů a jiných vozidel provozovaných za velmi těžkých podmínek jako např. rally a závody, jízda v horském terénu, provoz stop-and-go a pod. Je také vhodná pro vozidla s ABS (anti block) a ASR (anti slip) systémy. Produkt je bezpečný pro všechny materiály používané v brzdovém systému. Valvoline Brake & Clutch Fluid DOT 5.1 má vysoký (270 0C při vysušení) bod varu a může být použita při velmi vysokých a velmi nízkých teplotách. Brzdová kapalina je hydroskopická; absorbováním vody se bod varu pomalu snižuje. Proto se doporučuje vyměnit kapalinu každé 2 roky. Brzdovou kapalinu lze mísit s ostatními brzdovými kapalinami, které jsou na bázi glykol etheru nebo boritanových esterů a mají podobné specifikace. Produkt nesmí být smíchán se silikonovým typem brzdových kapalin, nebo s typem na bázi silikátových esterů.

Info o výměně:

Výměna brzdové kapaliny
Vzhledem k náročnosti brzdových systémů u moderních vozidel a s ohledem na nízkou vizkozitu moderních brzdových kapalin jsou pro její výměnu a odvzdušnění brzdových systémů potřeba speciální servisní přístroje. Tyto moderní plničky s odvzdušňovacím zařízením jsou často vybaveny také elektronickou regulací tlaku (EDR) a protože profesionální výměna vyžaduje i vyčištění vyrovnávací nádržky, jsou nejnovější přístroje doplněny také integrovanou odsávačkou staré kapaliny. Jedním z takových moderních přístrojů je letošní novinka firmy ATE, plnička FB30S , která má samostatnou odsávací pumpu s teleskopickou spirálovou hadicí vybavenou průtokovým filtrem. Dlouhá koncovka pak umožňuje odsávání i z těžko dostupných míst. Pro plnění má k dispozici čtyři pracovní stupně s tlakem od nuly až do 2,2 baru a také automatické vypnutí případě nedostatečného množství kapaliny v zásobníku, což minimalizuje riziko ne&žádoucího zavzdušnění. Samotné odvzdušnění systému pak usnadní řada praktických zátek/adaptérů pro běžné typy vyrovnávacích nádržek.
_________________
Volvo 240 D24 r.v. 1992

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 295
Registrován: 15 roků 6 měsíců
Vůz: S70 2,5T
Bydliště: Banska Bystrica, Slovensko

#3 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od Tomas BB, SK »

Co sa nahrady tyka, myslim ze to bude v pohode, pri vymene kvapaliny je v podstate najdolezitejsie dostat prec vsetku staru kvapalinu. To znamena poriadne system preplachnut a kupit 2-3 x vacsie mnozstvo novej ako je celkova kapacita systemu. Sposob vymeny je podla mna uplne jedno aky, kludne aj klasickym pedalovanim a kamaratom s hadickou a klucom na odvzdusnovaku pri kolese (plna nadrzka novej BK, zo 5x pumpnem brzdovym pedalom a drzim stlaceny, kamarat povoli odvzdusnovak, pedal mi poklesne, zavre odvzdusnovak, znova pumpujem ... az kym nejde z odvzdusnovaku len cira nova kvapalina. Akurat netreba zabudnut dolievat BK do nadrzky aby sa system nezavzdusnil. Este moze nastat problem ze hlavny brzdovy valec je vybehany iba v urcitej casti a pri pumpovani pobehaju gumicky aj nepouzivanu cast a mozu sa strhnut brity, ale v praxi sa mi to nikdy nestalo ), takto som to robil vzdy, aj na volve. Alebo pouzit vercajch co maju v servise, je to uplne jedno.

Ako sa bude spravat system so silikonovou naplnou netusim.
_________________
Volvo S70 2,5T, B5254T, '98 najeto cca 160 tis km

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 4151
Registrován: 18 roků 4 měsíce
Bydliště: R.I.P.
Vůz: ---
Bydliště: Jindřichův Hradec

#4 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od dali »

Vidím to tak, že to asi nechám udělat v servise. Přecejenom problémy s ABS u 850/70 u 850 tady řešilo už celkem dost lidí a nerad bych se k nim přidal....

wickey
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 3741
Registrován: 19 roků 8 měsíců
Bydliště: Bratislava
Vůz: V70 D5 AWD, S60 D5, C70 T5 Cab, XC90 V8
Bydliště: Bratislava - Staré Mesto

#5 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od wickey »

nechapu jaky souvis muze mit abs s vymenou brzdovky dali?
_________________
'01 C70 T5 cabrio - B5234T3, M56LK 176 kW #601 - signal red /// '06 V70 D5 AWD - D5244T4, M66 AWD 136 kW #459 - dawn blue pearl /// '06 S60 D5 - D5244T4, M66 136 kW #459 - dawn blue pearl
'08 XC90 V8 AWD Sport - B8444S, AWTF-80 SC 232 kW #612 - passion red /// '03 S60 T5 - B5234T3, AW55-50SN 184 kW #449 - mistral green metallic

ex: '84 760 GLE TD; '90 940 GLE; '96 850 2.5 20V; '91 440 1.8 K; '98 V70 R AWD; '97 850 R; '00 V70 R AWD, '87 740 GL, '97 850 GLE, '04 S60 R AWD, '98 V70 XC AWD Cross Country, '99 V70 XC AWD Cross Country, '99 S70 2.5 20V, '00 V70 XC AWD Cross Country, '04 XC90 2,5T AWD

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2598
Registrován: 17 roků 1 měsíc
Vůz: V960, B6304F, 1992
Bydliště: Piešťany/Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od Sergej »

wickey píše:nechapu jaky souvis muze mit abs s vymenou brzdovky dali?
Hlavne ked problemy s ABS su vinou zlych spojov na RJ, teda elektronickeho razu.
_________________
Je:V960TURBOB204FT1991V960GLEB6304F1992
Bolo:V940SEB200FT1992V760GLED24T1985
Oprava pristrojoviek 2xx/7xx/9xx

vrnued
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 46
Registrován: 14 roků 7 měsíců
Bydliště: Prachatice
Vůz: Volvo zatím vybírám

#7 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od vrnued »

Čau, tak na to taky koukám - koupil jsem auto podle dokladů s kapalinou pětiletou, tak je čas.... Předepsaná DOT 4 (v manuálu starém 13 let) tak si taky říkám, že dnes asi DOT 5. Ale tohle mi nejde dohromady:
LukášM píše:Tak jestli si dobře vzpomínám tak DOT 3, 4, 5.1 jsou na bázi glycolu a DOT5 na bázi silikonu. Řešil jsem to se spojením s motorkou, údajně by si neměl míchat ani stejné DOT od jiných výrobců, protože každý používá jiné inhibitory koroze a obsah boru.
Nakonec jsem použil skoro všude 5.1 místo 3 nebo 4 a vše bez problémů.

Tohle je na brzdovce Valvoline:

Valvoline Brake and Clutch Fluid DOT 5.1 je vysoce kvalitní syntetická brzdová kapalina na bázi glykol etherů a odvozených boritanových esterů,
Jestli je 5 taky glykol, tak snad nějaké dramatické vyplachování (přístrojem) nehrozí. Protože jestli jo, radši zůstanu u 4.
_________________
Od revoluce: 4 golfy (< 10 kg / PS), ale už se na stará kolena mírním. + autobus Ulysse 2,0 LPG.
Tak konečně, po ročním marném shánění zachovalého opravdového Volva jsem koupil tady z fóra "ještě taky Volvo":
V70 2,5LPT (B5254T), 1997 (edit 6/2010: LPG STAG 300+)

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 4151
Registrován: 18 roků 4 měsíce
Bydliště: R.I.P.
Vůz: ---
Bydliště: Jindřichův Hradec

#8 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od dali »

S tím ABS jsem to myslel tak aby díky nestandartním podmínkám v mechanický části v průběhu výměny kapaliny nezačalo třeba hrabat elektronice.
Jestli jsem to správně pochopil tak DOT 5 je na bázi silikonu, kdežto DOT 5.1 je na bázi glykolu.

selap
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1323
Registrován: 17 roků 5 měsíců
Bydliště: Brno
Vůz: V70 III D3 AT '12

#9 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od selap »

Párkrát jsem měl problém s brzdovým válcem.S novou kapalinou se začal propadat a musela následovat výměna manžet.Takže další zásah a další brzdovka.Ovšem to neovlivníš,jen na co si dávat pozor.
_________________
V70III D3 aut. 2012
bylo 760 GLE 2.4 TD 1986,V70I 2.4 Tdi 1999, V70II 2.5TDI 01 man.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 87
Registrován: 12 roků 5 měsíců
Bydliště: praha

#10 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od norcofiala »

ta petka byla vyvynuta hlavne pro armadu usa a nektery usa kary to maj taky, ma to neco spolecnyho s pousti bo co. ale kazdopadne na to musi byt i specialni vedeni. 5.1 je pak klasicka 4, jen ma vysi bod varu a nejaky dalsi vlastnosti nez ma ta 4. pri vymene se u modermich aut musi napojit na pocitac a otevrit ventily v abs aby se z neho dostala ta stara kapalina. ta slapaci metoda je dobra ale muze zpusobit netesnost brzdoveho valce (neni to vsak pravidlo)
_________________
VOLVO V40 combi , B4204T3 - r.2001

z-d-e-n-a
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 2433
Registrován: 12 roků 3 měsíce
Bydliště: Pacov / Jindřichův Hradec
Vůz: V70 2,5T 2008 & V50 2,4i 2005
Participant x 1

#11 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od z-d-e-n-a »

Asi bych si připravil nějakou repas sadu na brzdový válec (nové gumičky apod.). Řekl bych že nová brzdovka bude agresivnější než dlouho neměněná DOT 4, tak aby něco nezačlo téct. Třeba u mojí bejvalky ochcávky by se měla při výměně napíchnout na Vag a jak píše norcofiala, otevřít ventily v ábéesku. Když jsem viděl co z ABSky vyteklo, tak jsem usoudil, že snad do toho někdo nasmrkal :cry:
Ale jak je to u volvase netušim, na mym chrochtu jsem to vyměnil preventivně po koupi klasicky vyšlapáním. Kde je Marra? :)
_________________
V70 2,5T 12/08 - B5254T6, MT Stage2
V50 2.4i 12/05 - B5244S4, AT
EX: V50 T5, 850 T5, V70 TDi
VIDA a VolFCR v Jindřichově Hradci...

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2598
Registrován: 17 roků 1 měsíc
Vůz: V960, B6304F, 1992
Bydliště: Piešťany/Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od Sergej »

Agresivna je prave ta od vyroby nemenena DOT4, pretoze obsahuje kvanta vody a necistot.
_________________
Je:V960TURBOB204FT1991V960GLEB6304F1992
Bolo:V940SEB200FT1992V760GLED24T1985
Oprava pristrojoviek 2xx/7xx/9xx

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 4151
Registrován: 18 roků 4 měsíce
Bydliště: R.I.P.
Vůz: ---
Bydliště: Jindřichův Hradec

#13 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od dali »

Já jsem nakonec při montáži AP brzd dával Motul RBF600, což je klasická DOT4 s vlastnostma který předčí DOT 5 a 5.1, nicméně co jsem se dočet tak ty vlastnosti si neudrží zas tak dlouhou dobu po výměně, takže chci přejít na ATE Superblue, která má sice čerstvě otevřená vlastnosti o fous horší, ale zase si je dlouho udrží. Výměna je díky její modrý barvě taky pohodlnější, protože krásně vidíte, kdy už vám z odvzdušňováků teče čerstvá kapalina..... Úplně nejvíc je prej nějaká nekřesťansky drahá zlatá sračka od Castrolu.

Krystof P.
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 2207
Registrován: 12 roků 3 měsíce
Bydliště: Družec / Kladno
Vůz: Volvo C70 2.3T5 / Volvo 945 200FT

#14 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od Krystof P. »

dali píše:Já jsem nakonec při montáži AP brzd dával Motul RBF600, což je klasická DOT4 s vlastnostma který předčí DOT 5 a 5.1, nicméně co jsem se dočet tak ty vlastnosti si neudrží zas tak dlouhou dobu po výměně, takže chci přejít na ATE Superblue, která má sice čerstvě otevřená vlastnosti o fous horší, ale zase si je dlouho udrží. Výměna je díky její modrý barvě taky pohodlnější, protože krásně vidíte, kdy už vám z odvzdušňováků teče čerstvá kapalina..... Úplně nejvíc je prej nějaká nekřesťansky drahá zlatá sračka od Castrolu.
Zlatá, tak to se asi leje do oleje a zakarbonuje ti i brzdovej systém ne ? :D

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 194
Registrován: 12 roků 1 měsíc
Bydliště: Olomouc
Vůz: XC90 D5 AWD
Bydliště: Olomouc a okolí

#15 Výměna brzdové kapaliny DOT4 za DOT 5.1 na co si dát poz

Příspěvek od sline »

kolik se vleze té kapaliny do S60?
_________________
Je: volvo XC90 D5 AWD 7seats , CHIP STAGE2 http://www.D5T5.com EGR OFF
volvo S60 2.4D5 120KW 2004 PREMIUM SOUND, CHIP STAGE2 http://www.D5T5.com R.I.P
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jak co vyladit???“