MOTOR: Odvzdušňovací šroub chlazení

  • Autor
  • Zpráva
kajdamajda
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 77
Registrován: 18 roků 4 měsíce
Bydliště: Chudolazy
Vůz: V40 1997 1.9TD V70 1997 2,4 10V

#1 MOTOR: Odvzdušňovací šroub chlazení

Příspěvek od kajdamajda »

Stala se mi taková "milá" příhoda. Cestou z chaloupky, vzdálené cca 120 km jsem po cestě zjistil, že se za mnou valí pára. Okamžitě jsem zastavil, předek mého Volva se ocitl v oblacích páry. Nelením, otevírám haubnu, rozeženu poslední zbytky páry a koukám jako blázen, protože mi zmizel odvzdušňovací šroub chladícího systému a médium je fuč, resp. na silnici za mnou a pode mnou. No co, narvu tam nějaký šroub a posvištím dál. Hrabu jak blázen, šroub není. Přišla ke slovu elektrikářská izolačka, kombinovaná se tkanou izolační páskou (stříbrnou) v několika vrstvách. Blbý je, že jak všude teče voda, nechce to moc lepit. U domorodce jsem vyškemral kýbl vody, dolil a rozjel jsem se. Po desíti kilometrech, kdy jsem měl oči přilepené na ručičku teploměru, zjišťuji stoupání teploty, zastavuji. Přibývá několik dalších vrstev obou izolaček. Ta potvora se teplem snad úplně rozkládá a bago na hadici silně připomíná kropící vůz. Děti a žena začínají být nervozní, já začínám být naštvanej. Levé předloktí spálené od ventilu turba, pravé od EGR ventilu a ještě k tomu zlehka opařený. Takhle se to po cestě domů opakovalo ještě mockrát. Když jsem to spočítal, spotřeboval jsem cca 25 litrů čisté vody, dvě balení izolačky, asi metr tkaný izolačky, půl krabičky cigaret, domů jsme dojeli skoro po pěti hodinách jízdy se řvoucíma dětma na zadní sedačce a doma nebyl ani jeden lahváč. Druhý den volám do Volva a že potřebuju ten šroubek. Ten je ale součástí hadice P/N 30850947 bratru za 2500,- takže volím náhradní řešení s použitím náhradního šroubu neVolví výroby. Při demontáži jsem našel dokonce ten šroubek a při ohledání zjistil, že šroubek ulít i s kusem závitu. No, díra do hadice je akorát tak velká aby tam přišel ŠROUB M8 s "O" kroužkem, napakovaný teflonovou páskou a pro jistotu to celý stáhnutý sponou. Jo a do nářadí jeden náhradní.

Zkontrolujte si své šroubky. Ten můj totiž měl jisté příznaky opotřebování. Už delší dobu bylo vidět, že trošičku rosí ale vždycky šel trošku dotáhnout. Teď si myslím, že už se nedotahoval, ale protáčel v hadici i s tím futýrkem a zrovna v tu nejblbější chvíli prostě vystřelil.
Přílohy
voda 008.jpg
voda 008.jpg (28.06 KiB) Zobrazeno 1339 x
Po oprav?
Po oprav?
voda 006.jpg (64.24 KiB) Zobrazeno 1336 x
Namotan
Namotan
voda 004.jpg (45.21 KiB) Zobrazeno 1334 x
Po sund
Po sund
voda 003.jpg (57.33 KiB) Zobrazeno 1336 x
To je ona - potvora
To je ona - potvora
voda 001.jpg (54.3 KiB) Zobrazeno 1338 x
_________________
Je: V40, 1997, 1,9TD, manuál,
V70, 1997, B5252, 2,4benzin, manuál, LPG
Bylo: všechno možné
604926104

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 178
Registrován: 18 roků 3 měsíce
Bydliště: Kostelec nad Labem

#2

Příspěvek od klopy »

Tak přesně tohle se mi kdysi stalo u Transportera:-) Bylo to v noci a padla na to celá lékarnička.-) Obinadlo(nebo jak se to píše), přes to gumové rukavice a přes to lepenka:-) Jel jsem s tím asi 70km a vydrželo.-)
_________________
Je: Škoda Superb 3
Bylo: Chrysler 300c CRD, SRT design, Škoda Octavia Combi Tour 1.9 TDI, 66 kw, v70-2.3 T5 - 176 kW - sazka edition, 850-2.5-125 kW, s70-2.3. T5 - 176 kW - R.I.P., s40-2.0-103 kW

Jarda S40
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1491
Registrován: 19 roků 2 měsíce
Vůz: S40, V70-I, 850, 460 variomatik
Bydliště: Praha 9

#3

Příspěvek od Jarda S40 »

2Kajdamajda - změř si průměr díry v hadici a já ti tam udělám z mědí T-kus se závitem a zátkou. Pak to podivné cosi prostě vyřízneš a na dvě spony do té hadice vsadíš ten T-kus. K dispozici jsou měděné trubky D10mm, 12mm, 15mm, 18 mm a 22mm, stěna 1mm.

jarek.krizan
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Servisman
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2427
Registrován: 17 roků 10 měsíců
Vůz: S80, 2,4
Bydliště: Zlín

#4

Příspěvek od jarek.krizan »

Tak jarda byl opět rychlejší. Jinak pro nouzové dojetí je v takovém případě nejlepší takové gumové pružné obvinadlo.
Bývalo ve starých lékarničkách ( do nové jsem se ještě nedíval )
_________________
V 740 GL r.v.88 B230F, ZF224HP , bylo V 960 B6304, 150kW s vlaječkou
V S80 , B5244S V 850 B5204

Jarda S40
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1491
Registrován: 19 roků 2 měsíce
Vůz: S40, V70-I, 850, 460 variomatik
Bydliště: Praha 9

#5

Příspěvek od Jarda S40 »

jarek.krizan píše:Tak jarda byl opět rychlejší. Jinak pro nouzové dojetí je v takovém případě nejlepší takové gumové pružné obvinadlo.
Bývalo ve starých lékarničkách ( do nové jsem se ještě nedíval )
Tady to není o rychlosti, ale o možnosti pomoct. Ode mě ten T-kus dostane spíš než od tebe :lol:

jarek.krizan
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Servisman
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2427
Registrován: 17 roků 10 měsíců
Vůz: S80, 2,4
Bydliště: Zlín

#6

Příspěvek od jarek.krizan »

Jarda S40 píše:
jarek.krizan píše:Tak jarda byl opět rychlejší. Jinak pro nouzové dojetí je v takovém případě nejlepší takové gumové pružné obvinadlo.
Bývalo ve starých lékarničkách ( do nové jsem se ještě nedíval )
Tady to není o rychlosti, ale o možnosti pomoct. Ode mě ten T-kus dostane spíš než od tebe :lol:
Nemyslel jsem rychlost dodání ale rady. právě jsem chtěl totiž napsat že v případě nouze nejvyšší , hadici rozříznout a vsadit trubku.
_________________
V 740 GL r.v.88 B230F, ZF224HP , bylo V 960 B6304, 150kW s vlaječkou
V S80 , B5244S V 850 B5204

Jarda S40
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1491
Registrován: 19 roků 2 měsíce
Vůz: S40, V70-I, 850, 460 variomatik
Bydliště: Praha 9

#7

Příspěvek od Jarda S40 »

jarek.krizan píše:
Jarda S40 píše:Tady to není o rychlosti, ale o možnosti pomoct. Ode mě ten T-kus dostane spíš než od tebe :lol:
Nemyslel jsem rychlost dodání ale rady. právě jsem chtěl totiž napsat že v případě nouze nejvyšší , hadici rozříznout a vsadit trubku.
Já to tak taky pochopil, že mluvíš o rychlosti rady. Ale o to přece nejde, nesoutěžíme! (A do pr.. zkus mít víc přízpěvků než já! :evil: :lol: ) Hlavně že někdo poradí, pomůže nebo tak něco. :wink:
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „C30 / S40 / V40 / V50 - opravy“