Klimatizace chladi jen chvili

všeobecné dotazy na domácí opravy...
Pravidla fóra
Vážení uživatelé tato sekce je určena pouze pro dotazy všeobecné, které nejdou zařadit k příslušnému typu auta.
Například: Jak nalakovat plecháče a podobně. Ostatní pište podle typových řad tam kam patří.
  • Autor
  • Zpráva
Haben
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 5911
Registrován: 14 roků 2 měsíce
Bydliště: Zlín
Vůz: 944 B230FB M47 '92, Toyota Yaris Hybrid

#26 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Haben »

Diky. To je cca castka, se kterou pocitam.
Auto jsi jim tam nechal cele a oni si kompresor demontovali a pak vratili, ci jsi donesl jen kompresor?
Jak dlouho jim to trvalo, abych vedel, na co se pripravit. Dik.
_________________
Chuanita 944, B230FB , MY92, M47 Obrázek"GALERIE"
Toyota Yaris Hybrid MY23 Obrázek"GALERIE"
bylo: Andreas C30 2,4i 125 kw MY08 Summum MT| V70 II D5 AWD MY05 MT, chip 149 kw, EGR OFF| V70 II 2,4 D 120 kw, MY04 AT|V70 I 2,5 D 103 kw, MY00 MT, KAT OFF, EGR OFF

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#27 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Tak jsem to rozebral, ale za boha mi neslo sundat tu spojku. Zvohejbal sem na tom nekolik sroubu a ani se nehla.
Vule tam byla neco kolem 0,9mm (nemam presnou merku) a nakonec sem to vzdal a nacpal tam dratky a promazal WD40.
Ono totiz asi byl i problem s tim, ze spojka vubec nespinala, kdyz byla zahrata - kdyz sem do ni "cvrnkl", tak se chytla - proto sem to promazal.
Zatim to zda se funguje, vule cca 0,4mm. Ale uz nejsou takova vedra, tak uvidime. Prikladam vysledne foto, diky za rady.
Přílohy
rsz_klima_spojka.jpg

hajnej
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Sponzor fóra
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 9886
Registrován: 15 roků 6 měsíců
Bydliště: Dubí
Vůz: XC70 P3 S80 P3

#28 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od hajnej »

Gintiik píše: Zvohejbal sem na tom nekolik sroubu a ani se nehla.
Použil jsi pevnostní?
_________________
XC70 D5 151kw AWD, 2011, TF-80SC, +300tis km
S80 D5 151kw, 2011, TF-80SC, +410tis km
ex. V70 D5 120kw, S60 2.4i LPG, V70 D5 136kW AWD

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#29 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Pouzil jsem ty, co jsem nasel v garazi :D Dokud to bude fungovat, tak na to uz radeji sahat nebudu

Haben
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 5911
Registrován: 14 roků 2 měsíce
Bydliště: Zlín
Vůz: 944 B230FB M47 '92, Toyota Yaris Hybrid

#30 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Haben »

pozor, aby ti neprokluzoval řemen po klimaspojce. Já při té vůli 1,2 mm již měl piliny od toho, jak řemen klouzal. Ať ti piliny nenapáchají škodu.
_________________
Chuanita 944, B230FB , MY92, M47 Obrázek"GALERIE"
Toyota Yaris Hybrid MY23 Obrázek"GALERIE"
bylo: Andreas C30 2,4i 125 kw MY08 Summum MT| V70 II D5 AWD MY05 MT, chip 149 kw, EGR OFF| V70 II 2,4 D 120 kw, MY04 AT|V70 I 2,5 D 103 kw, MY00 MT, KAT OFF, EGR OFF

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#31 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Zdravim, drátky furt drží, ale ještě se vrátim ke klimatizaci ovšem s trochu jiným dotazem.
Uniká mi chladivo a po tom co mi servisy před pár rokama nabízely jen výměnu náhodných součástek klima okruhu jsem to vzdal a raději nechávám na jaře doplnit chladivo.
Servis to tlakoval, pokud si dobře vzpomínám, heliem a tvrdil, že tam žádný únik neregistrují i když to nechaly přes noc.

Teď jsem koukal na pár videí jak chlápek dělá různý opravy aut a dostalo se i na klimatizaci. Říkal, že vždy mění ty 2 servisní ventilky, protože často unikají.
Můj dotaz tedy zní:
Mohlo se stát, že servis nechal klimatizaci připojenou na jejich heliovou mašinu a díky tomu utěsnil jindy netěsnící ventilky, který tím pádem nemohly unikat?
A pokud ano, je možný že je to v servisu nenapadne? Co jsem koukal, ty servisní ventilky stojí pár korun a servis by mi raději vyměnil celý okruh klimatizace. :no:

Haben
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 6
Příspěvky: 5911
Registrován: 14 roků 2 měsíce
Bydliště: Zlín
Vůz: 944 B230FB M47 '92, Toyota Yaris Hybrid

#32 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Haben »

Mozne je vsechno. Na nasi C30 byl deravy chladic. Po vymene vse cajk. Ale slo to videt pri detailnim zkoumani a castecnem odmasleni okolnich veci. Byl proste mastny.
Ale jen tak jej vymenit je drahy spas. U nas 7 tkc. Takze chce si to byt jisty.
_________________
Chuanita 944, B230FB , MY92, M47 Obrázek"GALERIE"
Toyota Yaris Hybrid MY23 Obrázek"GALERIE"
bylo: Andreas C30 2,4i 125 kw MY08 Summum MT| V70 II D5 AWD MY05 MT, chip 149 kw, EGR OFF| V70 II 2,4 D 120 kw, MY04 AT|V70 I 2,5 D 103 kw, MY00 MT, KAT OFF, EGR OFF

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#33 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

To prave v servisu udelali. "Sice tam unik nevidime, ale asi to bude chladic protože je trochu orezlej" a to bylo prvních a posledních 7000, co jsem byl ochotný dát za "zkusíme něco náhodně vyměnit"

Romulusw
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 4930
Registrován: 10 roků 3 měsíce
Bydliště: Modřany
Vůz: XC 90 2,5T LPG 2005 man. AWD modify

#34 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Romulusw »

A co takhle UV barvivo? To náhodou nezkoušeli?

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#35 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Zkoušeli a nic nenašli

edit: jinak co jsem viděl, tak při aplikaci UV barviva se zaserou celý ventilky ze všech stran, což jen podporuje moji hypotézu, protože se v tom ten únik ztratí

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 100
Registrován: 6 roků 1 měsíc
Bydliště: Trutnov
Vůz: S70 2.4T

#36 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Carl-Gustaf Sudhoven »

Čau, na opravy klimatizace jsem dá se říct odborník. Já se s tím natrápil fakt jako málokdo. Kdybych tady řekl, kolik peněz jsem do klímy nasypal, tak mi buď nebudete věřit, nebo se mi budete smát.
Mám tam až na nějaké trubky vyměněno naprosto vše, něco i několikrát, jen to hloupé chladivo snad 7x. Měl jsem teda trošku jinej problém než popisuješ, mě to po natlakování chladivem normálně šlapalo, ale během několika málo týdnů to sláblo, až z toho šlo jen vedro.. Chladivo fuč.
Xkrát natlakováno dusíkem a nikde nic nešlo vyčuchat, žádnej únik. Barva taky nikde nešla vidět. Po několika hodinách tlak vůbec neklesal. Vymontovali jsme i kastlík a ta sonda se strkala do palubky, co nejblíže výparníku. Nic.
Ze zoufalství jsem nechal vyměnit i ten zpropadený výparník, z čehož jsem měl hrůzu ( I když mi všude říkali, že výparník to skoro nikdy není )

No a bingo, po vymontování byl celej zelenej a zablitej od oleje. Zabily se tím dvě mouchy jednou ranou, protože mě děsivým způsobem skřípala palubka a při té akci se zavařil i jeden ulomený držák palubní desky, který to způsoboval.
Co ale nikdo nechápe, proč ten výparník, když byl děravej, nepropouštěl při tlakové zkoušce ten dusík ven. Propouštěl jen chladivo při provozu klimy, dusík při zkoušce ale ne. Přitom prý molekuly toho dusíku jsou mnohem menší, než molekuly chladiva.
Tahle akce se dělala letos v dubnu a přes léto to normálně fungovalo.

Stejně ale mám trochu hrůzu z toho, až na jaře při prvních vedrech to zapnu a nebude to chladit... Moje zkušenosti s klimou jsou i na jiných autech totiž dost mizerný.
Nejvíc mě "štvou" lidi, kteří jezdí nějakým rezatým sráčem a za deset let do klimy nedali ani kačku a chladí jim to jak mražák.
_________________
odesláno z počítače pomocí drátové klávesnice a obyčejné myši

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#37 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Carl-Gustaf Sudhoven píše: 23 lis 2021 22:23 mě to po natlakování chladivem normálně šlapalo, ale během několika málo týdnů to sláblo, až z toho šlo jen vedro.. Chladivo fuč.
No to je přesně to co se mi děje, akorát to vydrží přes léto a na jaře je třeba doplnit.
Carl-Gustaf Sudhoven píše: 23 lis 2021 22:23 Nejvíc mě "štvou" lidi, kteří jezdí nějakým rezatým sráčem a za deset let do klimy nedali ani kačku a chladí jim to jak mražák.
Taky takový znam a napadlo mě, jestli to není těma ventilkama. Když to neservisuješ, tak se neposerou. Když to servisuješ, tak můžou odejít, no a jestli v servisu nikoho nenapadne je měnit a mění vše okolo, tak jsme tam, kde jsme. :unknown:

Na druhou stranu tomu hovno rozumim. Posledně jsem si myslel že mam ucpaný ventil na nádrži a byl to blbě spojenej kabel :green:

Tod2
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 5
Příspěvky: 2947
Registrován: 8 roků 9 měsíců
Bydliště: Kroměříž
Vůz: S80 D5244T 120kW AT MY06

#38 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Tod2 »

tak ty ventilky vyměň a je
chladivo odsají a pak jen doplní to, co chybělo
_________________
D5T5 ST2, egr off + dongle
Obrázek VIN YV1TS796961433633

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#39 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

To samozřejmě udělám, na jaře. A výsledek bude znám až rok poté.

Tod2
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 5
Příspěvky: 2947
Registrován: 8 roků 9 měsíců
Bydliště: Kroměříž
Vůz: S80 D5244T 120kW AT MY06

#40 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Tod2 »

udělej to hned, pokud tam máš chladivo, jinak budeš platit o to uniklé chladivo víc
_________________
D5T5 ST2, egr off + dongle
Obrázek VIN YV1TS796961433633

ms231
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 954
Registrován: 17 roků 7 měsíců
Bydliště: Praha západ
Vůz: V60 2018 T3
Bydliště: Praha západ

#41 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od ms231 »

Mně taky čichal, nenačichal. Nakonec jsem si to odhalil sám. Stačilo se odhodlat projít pečlivě celou cestu. Pokud to už někdy vyfičelo, musí to být mastný. V každém chladivu je pár (20?) ml oleje. Když ti tam párkrát vyfičí komplet chladivo, je to už slušně mastný. Pokud tam někdy někdo dal UV, bude to i zelený.
_________________
V60 MY18 112kW man, V70I 1999 2.5TDI 103kW man

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 100
Registrován: 6 roků 1 měsíc
Bydliště: Trutnov
Vůz: S70 2.4T

#42 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Carl-Gustaf Sudhoven »

Jeden ze základních dílů klima soustavy je výparník, kterej bohužel nejde nijak diagnostikovat, dokud se k němu nedostaneš. A to nejde jinak, než že rozděláš půlku interiéru. Je to jedinej díl, kterej je debilně schovanej, ke všemu ostatnímu se celkem dobře dá dostat.
Výparník je teoreticky nejméně namáhanej díl klimatizace, páč není ostřelován žádnými kamínky, je hezky schovanej v palubce.

Vy jak tady říkáte, že problém jde vždy najít podle mastnoty. To možná ano, ale zase kromě toho zpropadeného výparníku.
Z fungující klimatizace je odtok kondenzátu z výparníku veden tak nějak kolmo dolů, pod auto, na zem. No a pokud máš děravý výparník, tak ti olej prostě chčije tou "odtokovou cestou na kondenzát" ven z auta, na silnici. Tudíž v motorovém prostoru nenajdeš nic mastného, i kdyby ses zbláznil.
Z tohodle důvodu se mi zadřel pár měsíců novej kompresor, kerej prostě jel nasucho. Čidlo tlaku chladiva mu ještě dovolilo pracovat, ale na nedostatek oleje už tam žádný čidlo není.

Nechci tě vůbec strašit a fakt ti přeju, ať to jsou jen ty blbé ventilky, ale moje zkušenost je jiná.
_________________
odesláno z počítače pomocí drátové klávesnice a obyčejné myši

Urvanej
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 12077
Registrován: 13 roků 4 měsíce
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8

#43 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Urvanej »

Gintiik: tos koukal na Raymana ne? Ten má heslo, jak sáhnu na klimatizaci, dávám nový ventilky :-D
Jinak ty ventilky si umíš odhalit sám, stačí když to někde v tichu odšpuntuješ a ono ti to pšoukne. Nicméně přes ně nejde ani olej ani UV látka, páč jsou nahoře a uniká to po málu a furt.
Jinak jsem se už setkal s tim, že se k detekci používá směs dusíku s vodíkem a čichátko právě čuchá ten vodík ve směsi, protože je to levnější než helium. Ale když na to čichání použiješ heliovou sondu, tak ono to kupodivu nic nenajde :-D
Jsem si toho všiml, když jsem řešil klimu na Bertíkovi a vyloženě jsem slyšel fičet tlak kolem kondenzátoru, ale čuchačka nic. Tak jsem ho upozornil, že má blbou a pak už to řvalo :-D
A sám se rozpovídal, že zažil i situaci, kdy měli v bejvalý firmě vodíkovej detektor a když lahev došla, tak jim tam dali čistej dusík vedle z pneuservisu... :rofl:
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ex; S40, 1.8, m3p, 1997 :764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka;244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#44 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Jo jo, Rainman Ray :D
Mechanikovi jsem se přes rameno nedival, ale už bych se nedivil ničemu. Až dostanu auto zpátky ze servisu, tak zkusím aspoň ty čepičky... teda jestli je někdo neztratil. :unknown:

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#45 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Záhada asi zůstane nevyřešena, z klimy od minulého roku žádný chladivo neuniklo (0.050 kg). Stejně jsem nechal vyměnit ventilky, ale minulý rok jsem to nechával jen plnit, nic víc. :fool: Možná to tim nakonec bylo a při plnění to spravili? Nevim, snad to vydrží.

spy
Ověřený
Online
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 1126
Registrován: 13 roků 9 měsíců
Bydliště: Plzeň
Vůz: C70 T5, V70R, C70 Cabrio T5

#46 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od spy »

Jen pro info, já aktuálně podezírám motorky klapek cirkulace vzduchu.
Mám podezření, že když se jeden zasekne, tak prostě nepustí teplej vzduch k výparníku...a proto auto nechladí.
Řešil jsem stav, kdy evap měl pořád 0st C, ale z klimy šel pořád jen teplej vzduch ... i přestože byla nastavena na low. Motorky jsem resetoval přes diag, ty se podle mě přenastavili do funkčního stavu ... a klima začala fungovat...
Mám připraven motorek na výměnu, ale je to dost opruz...tak jsem se k tomu ještě nedostal.
_________________
Saffron Collezione: 1997 V70R 2,0 T5 AWD (B5204T3); 1998 C70 2,3 T5 (B5234T3); 2001 C70 Cabrio 2,3 T5 (B5234T3)
Shades of Grey: 2007 Volvo C30 T5; 2005 Volvo V50 T5 AWD; 2020 Škoda Superb iV Combi L&K

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 12
Příspěvky: 67
Registrován: 6 roků 11 měsíců
Bydliště: Karlovy Vary
Vůz: V50 D5 R-Design 2009

#47 Klimatizace chladi jen chvili

Příspěvek od Gintiik »

Update o další 2 léta později. Klima stále funguje naprosto v pořádku bez další údržby. Musely to být ty ventilky. :thumbup:
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jak co opravit???“