Jakej máte názor?

Různé Volvo-odkazy...
  • Autor
  • Zpráva
Peťo-goalie
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 341
Registrován: 16 roků 8 měsíců

#26 Jakej máte názor?

Příspěvek od Peťo-goalie »

Citujem jedneho manika z Fiat fora:
Dá sa umyť motor zvnútra vodou?
Je to asi rok, čo som na istom tuningovom fóre narazil na zaujímavý príspevok. Debatovalo sa v ňom o tom, či je možné odstrániť usadeniny z motora pomocou vody. Áno, čítate dobre. Jej pridávaním za chodu motora cez sanie do spaľovacích priestorov.
Priznávam, že za normálnych okolností by som bol klikol na tlačidlo „back“ vľavo hore, ale tesne pred tým, než som to urobil, zaujal ma dlhý príspevok od jedného technicky veľmi zdatného diskutéra. Ten očividne netápal, na rozdiel od desiatky ostatných prispievajúcich, ale opisoval okrem teórie i svoju vlastnú skúsenosť. Vopred všetkých upozornil, že si neželá oponentúru založenú na dohadoch, keďže on opisuje to, čo vlastnoručne vyskúšal.
O čo vlastne išlo? O jednoduché a rýchle odstránenie usadenín karbónu z motora, resp. zo spaľovacích priestorov. Teoreticky by sa tým mal zlepšiť chod motora, vďaka účinnejšiemu spaľovaniu zmesi by mala klesnúť spotreba a stúpnuť výkon. Samozrejme, nie v porovnaní s novým, ale s dlhodobo používaným starým motorom. Celé je to založené na fakte, že voda sa pri vysokej teplote mení na paru a tá – ako je známe – je skvelý čistič na všetko. Kto niekedy pracoval s parou, vie, ako dobre to funguje. Para by v spaľovacích priestoroch mala strhnúť so sebou všetky usadené nečistoty. Princíp bol v tom, dopraviť vodu (podľa možností rozptýlenú na čo najmenšie čiastočky) do valcov za chodu motora. Cez pootvorenú škrtiacu klapku, ideálne pri zhruba 3 000 otáčkach, treba striekať do motora vodu z bežného rozprašovača. V týchto otáčkach si motor bez problémov podtlakom vcucne do valcov všetku vodu. Tempo a dávkovanie vody by mal určiť samotný motor, mal by dostávať toľko vody, až sa bude dusiť a bude mať tendenciu skapať. Tesne predtým mu treba dopriať malú pauzu, aby sa spamätal a pokračovať. Pre bežný štvorvalec odporúčal chlapík zhruba 2 litre vody. Výhodou takejto dekarbonizácie má byť, že motor je počas čistenia v chode a všetok bordel a rozpustený nános karbónu putuje cez výfukové ventily rovno do výfuku a odtiaľ von. Na čistenie spaľovacích priestorov existujú síce aj chemikálie, ale tie majú aj nepríjemné vedľajšie efekty – ich výpary leptajú tesnenia a vstrekovače paliva. Čistenie vodou, naopak, nemá žiadne vedľajšie účinky. Len pre istotu je dobré urobiť to pred výmenou oleja a následne ho aj vymeniť, ak by sa nejaké čiastočky dostali cez krúžky do oleja. To je ale dosť nepravdepodobné. Krúžky totiž v zohriatom teplom motore tesnia najlepšie, to je logické.
Zhruba takto znela teória, o ktorej som vzápätí diskutoval s niekoľkými automechanikmi nezávisle od seba. Všetci sa zhodli na tom, že by to malo fungovať. Toto tvrdenie je podporené skúsenosťami s prasknutým tesnením pod hlavou valcov. Spaľovacie priestory valca, do ktorého sa dostávala voda, sú vyumývané dočista a vyzerajú ako nové. No a čo iné som už mohol vymyslieť, než vyskúšať to v praxi? Otázkou ostávalo, ako exaktne posúdiť prínos tohto procesu, ak nechcem potom otvárať motor, aby som sa presvedčil na vlastné oči. Takmer rok ležal plán v zásuvke, kým mi to došlo. Zmeriame mu výkon – pred aj po čistení! Pôvodne som to chcel robiť na svojej 318is, lenže motor som medzitým predal a jeho nový majiteľ bol ochotný súhlasiť s pokusom jedine pod podmienkou, že mu kúpim nový (rozumej iný, ale funkčný), ak to nevyjde. Nakoniec som teda – ako inak – urobil pokusného králika zo seba samého. Pokus sme urobili na mojom „zimnom“ BMW 325E. V ústrety mi vyšli vo firme Fuchs, keď mi na tento účel poskytli novú olejovú náplň grátis (patrí im moja vďaka). Dohodol som sa s chalanmi z firmy Maxmotorsport a jeden januárový večer sme sa do toho pustili. Drobné obavy mi spôsoboval motor, pretože z hlavy valcov vychádzal po celý čas, čo s týmto autom jazdím, drobný klepot. Jeho intenzita však nestúpala a funkčnosť motora nijak neovplyvňoval, tak som to neriešil (dodatočne sme zistili, že klepot spôsobovalo jedno opotrebované ložisko na vodiacom hriadeli vahadiel). Ale aj tak, motor má najazdených vyše 400 000 km, a aj keď sa vzhľadom na tento stav zdal byť v špičkovej kondícii (fakticky nulová spotreba oleja i vody a vzhľadom na objem i nízka spotreba paliva), jeho zdravie teoreticky mohlo ozhroziť už samotné meranie na brzde. Prvé meranie výkonu nás všetkých poriadne prekvapilo – pozitívne. Napriek obrovskému počtu kilometrov a očividne pohnutej minulosti mal motor výkonové parametre nového agregátu; konkrétne 93,9 kW (127,7 k) pri 4 355 ot. a 221,7 Nm pri 3 390 ot., oproti pôvodne udávaným 89,7 kW (122 k) pri 4 800 ot. a 230 Nm pri 3 250 ot. v roku 1987.
Druhým krokom bola samotná dekarbonizácia. Musím povedať, že sme sa pritom celkom slušne pobavili, keďže nikto z nás netušil, čo bude nasledovať. Chalani sa zo mňa smiali, že ho určite chcem naučiť jazdiť na vodu a maskujem to čistením motora. :-) Po zistení, že pri odpojení sacej hadice od škrtiacej klapky motor beznádejne zhasína, sme našli náhradný otvor v podobe vstupu podtlakovej hadice tesne pred klapkou. Tú sme vytiahli a mali sme otvor do sania. V prvej fáze dekarbonizácie sme striekali vodu pomocou rozprašovača, podľa pôvodného plánu. S ním sa nám však nedarilo striekať vodu v takom množstve, aby to s motorom nejako pohlo. Ďalej si bežal, akoby sa nič nedialo. Takto sme doň nastriekali pol litra vody, no nič sa nedialo. Preto sme zvolili radikálnejšiu metódu. Použili sme dvojlitrovú fľašu, do jej vrchnáka sme vyvŕtali dieru s priemerom 3 mm. V druhej fáze dekarbonizácie sme teda vodu tlačili do sania v oveľa väčšom množstve - a bola to zmena. Motor sa triasol ako drahý pes, niekoľkokrát takmer zhasol a z výfuku sa valili mohutné oblaky pary. Vedel som, že sme na správnej ceste (no netušil som, že pre dosiahnutie požadovaného efektu som práve tu urobil zrejme i zásadnú chybu – myslel som totiž, že 2,5 litra vody na motor s objemom 2,7 l stačí). Chalani vymenili olej a po naštartovaní sa zdalo, že motor subjektívne trochu stíchol (aj keď, toto je skôr záležitosť sugescie).
Tak a šli sme znovu merať. Priebeh merania bol normálny a fakt, že krivky vyliezli o kúsok vyššie než pri prvom meraní, mi spôsobil asi sekundovú eufóriu (konkrétne 96,9 kW [130,2 k] pri 4 330 ot./227,9 Nm pri 3 395 ot.). Potom už nasledoval nevyhnutný prepad grafu, dym z výfuku a nerovnomerný chod – zmizol jeden valec. Teda bol, samozrejme, stále na svojom mieste, len nepálil. Na chvíľu ma zamrazilo, ale relatívne dobrú náladu som si udržal vďaka tomu, že som bol do istej miery pripravený na to, že sa niečo takéto môže stať.
Predbežná diagnóza znela – pravdepodobne prasknuté tesnenie pod hlavou valcov v dôsledku vysokého tlaku pri striekaní vody do sania. To by bola celkom bezbolestná závada s relatívne lacnou opravou. Rozborku urobili u Ivana Vlčeka vo V&V Auto. Už po zhodení ventilového deklu bolo jasné, že ak je chytené tesnenie pod hlavou, nie je to jediná závada. Bolo totiž zlomené vahadlo sacieho ventilu na prvom valci. Stop teda urobila únava materiálu. Nízkootáčkovému motoru sa očividne nepáčilo vytáčanie pri meraní výkonu – ale s necelým polmiliónom na tachometri mal na to zrejme plné právo. Keďže som mal u známeho odloženú kompletnú hlavu v dobrom stave a bol som aj zvedavý na stav spaľovacích priestorov po dekarbonizácii, rozhodol som sa pre jej výmenu. A tu čakali dve prekvapenia. Príjemné bolo, že tesnenie pod hlavou bolo neporušené. Nepríjemné zasa to, že miesta, ktoré mali byť vyčistené, nevykazovali žiadne známky nejakej dekarbonizácie. Ako som už spomenul, na šesťvalec s objemom 2,7 litra boli dva litre zrejme zúfalo málo. Po poskladaní motora by ste tu zrejme oprávnene čakali ďalšie kolo dekarbonizácie a meranie, lenže to sa nestalo a nestane. Nemám zatiaľ odvahu ani svedomie trápiť ten motor znova, aj keď v dobrom úmysle. Netvrdím, že sa do toho znova nepustím, keď ma to popadne, ale zatiaľ sa na to nechystám. Mám tohto penzistu predsa len trochu rád a chcem mu dopriať pokojnú starobu. Ak však máte chuť a odvahu (a motor, ktorý nemá pol milióna kilometrov), smelo do toho. A nezabudnite mi napísať, ako ste dopadli.

_________________

Takze skusajte ak chcete mne staci Shell V power :mrgreen:

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 325
Registrován: 17 roků 2 měsíce
Bydliště: Znojmo
Vůz: Volvo 343 DL 2.0i + LPG, Limuz. - 116 HP
Bydliště: Znojmo

#27 Jakej máte názor?

Příspěvek od maxwell »

Takže na na reakci Tomassse, který mi psal, ještě doplním.

Jak jsem popisoval, dělal jsem tuto dekarbonizaci taky. Mám pocit že motor měl 175 nebo 178 tkm. Teď má tuším 195 000, a stále jede. Onehda se vezl kolaga, kterého tvrzení že je to stará paštika, mně nijak nezaskočil, je to trojka ne xc90, ale stejně mi s takovým tím šibalským pohledem zdělil že to fakt dobře táhne. Inu je pravda že po oné dekarbonizaci, jsem pocítil nárůst výkonu, a poté to doplnil ještě o sportovní filtr. Na to že to je opravdu stará paštika, motor od dekarbonizaci nežere olej, spotřeba je pokud ne maličko lepší, tak minimálně stejná. Žádné investice do motoru jsem nedělal, akurát se měnil jednou olej. Ten jsem po té dekarbonizaci neměnil a i po vypuštění(za asi 5000km), se zdál být dobrý.

Auto jezdilo pořád, jednou se mi přehřálo díky zaseklému termostatu, ale ten s tím nemá nic společného, a bylo to tuto zimu. Žádné klepání nebo jiné zvuky motoru nepozoruji, tah to má slušný.

Co dodat. Mně to pomohlo, a ačkoli se to zdá být brutální metoda, a někomu může být proti srsti lít vodu do motoru, je plňe funkční. :unknown:
_________________
Bylo: Volvo 343 DL 2.0i + LPG, Limuz. - 116 HP
Bylo: Volvo 360 GL 2.0 Karbec, Limuz. - 105 HP
Bylo: Citroen Évasion 2.0i Turbo T.C + CNG, MPV - 147 HP
Je: Ford Mondeo 1.8 SCi 130Hp r. v2004 Mk. 3
Je: Ford Mondeo 2.2 Tdi 173Hp r. v2008 Mk. 4

To že nemám Volvo neznamená, že ho už mít nebudu ;)
VOLVO CAR IS DAF BORN

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 2163
Registrován: 16 roků
Bydliště: Sydney - AUS
Vůz: Mitsubishi Challenger

#28 Jakej máte názor?

Příspěvek od tomasss »

Dle rad Maxwella a Sorela (jeste jednou diky) vyzkouseno, funguje to...neustale se objevujici chyba klepani motoru zmizla stejne rychle jako pet litru destilky v sani :D
_________________
Je: Mitsubishi Challenger 2002 3.0 V6 aut
Bylo: V40 D2 6q 88kW MY2017, 760GLE B280F AW71 108kW, 960II B6304S3 AW30-43 150kW, 2x 740TURBO B204GT M90 147kW, S70R B5234T3 AW50-42 176kW

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 325
Registrován: 17 roků 2 měsíce
Bydliště: Znojmo
Vůz: Volvo 343 DL 2.0i + LPG, Limuz. - 116 HP
Bydliště: Znojmo

#29 Jakej máte názor?

Příspěvek od maxwell »

Tak to jsem rád že to pomohlo :good:
_________________
Bylo: Volvo 343 DL 2.0i + LPG, Limuz. - 116 HP
Bylo: Volvo 360 GL 2.0 Karbec, Limuz. - 105 HP
Bylo: Citroen Évasion 2.0i Turbo T.C + CNG, MPV - 147 HP
Je: Ford Mondeo 1.8 SCi 130Hp r. v2004 Mk. 3
Je: Ford Mondeo 2.2 Tdi 173Hp r. v2008 Mk. 4

To že nemám Volvo neznamená, že ho už mít nebudu ;)
VOLVO CAR IS DAF BORN

jarek.krizan
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Servisman
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 2427
Registrován: 17 roků 10 měsíců
Vůz: S80, 2,4
Bydliště: Zlín

#30 Jakej máte názor?

Příspěvek od jarek.krizan »

Takže tady to pár lidí taky zkusilo s různými výsledky. V každém případě lít tam rovnou vodu je špatné. Každý válec si vezme jiné množství a pokud se něco podělá, tak nejčastěji na tom prvním co je nejblíž vstupu vody. Takže zkoušeli páru. Klasicky nechali vřít vodu a nechali motor sát přímo páru nad hrncem prodlouženým sáním. Výsledek je ten, že to fungovalo krásně stejnoměrně, ale hodně dlouho, zato bez problémů. Při přímém použití vody i s použitím tlakového rozprašovače, byl výsledek rychlejší, ale nerovnoměrný. U 2 motorů následně odešla labdasonda díky zanesení vodním kamenem. I na ostatních motorech byly lambdy dost zanesené bílým povlakem. Jednalo se vesměs o staré vraky určené k sešrotování a motory byly vždy rozebrané, ale už se opět neskládaly. Výkony se neměřily. Nejlepší boj proti karbonu je sundat hlavu vše vyčistit louhem, nebo jiným prostředkem až na čistý kov. Spalovací prostor důkladně vyleštit do zrcadlového lesku a bude hodně dlouho trvat, než se vytvoří nějaká vrstva karbonu. Pokud se karbon nemá na čem zachytit, tak vyletí výfukem. U vozidel s novými emisními systémy to rozhodně nedoporučuji zkoušet vodou.
_________________
V 740 GL r.v.88 B230F, ZF224HP , bylo V 960 B6304, 150kW s vlaječkou
V S80 , B5244S V 850 B5204

Peťo
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 363
Registrován: 15 roků 6 měsíců
Vůz: V40 B4164S LPG, 1998
Zabanován: Trvale

#31 Jakej máte názor?

Příspěvek od Peťo »

v jú es ej zaslúbenej to zemi robia nejaký systém s morskou soľou.. :) tých spôsobov a systémov je viac
_________________
est Volvo "I roll" Japan Volvo 600 japan horse best Volvo engine

Lachtan
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 5099
Registrován: 18 roků 7 měsíců
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:

#32 Jakej máte názor?

Příspěvek od Lachtan »

Peťo píše:v jú es ej zaslúbenej to zemi robia nejaký systém s morskou soľou.. :) tých spôsobov a systémov je viac
jsem sice v tomto směru laik, ale sůl (a její deriváry) bych rozhodně nedoporučoval !!!
_________________
Bestie V70XC-2.5T 20V___ (B5254T) (193hp/5100rpm, 270Nm/1800-5000rpm)__ (r.v. 1998, mod.99)
Modrej V70-2.5 20V _____ (B5254S) (170hp/6100rpm, 220Nm/4700rpm) ______ (r.v. 1997, mod.98)
Zenair CH-701D ___________ (zatím bez motoru, ve stádiu rekonstrukce)_______ (r.v. 2004)
Oliver CPI Oliver City____ (50ccm 2T) (3,2hp/7250rpm, 4,0Nm/5400rpm)_______ (r.v. 2005)

Peťo
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 363
Registrován: 15 roků 6 měsíců
Vůz: V40 B4164S LPG, 1998
Zabanován: Trvale

#33 Jakej máte názor?

Příspěvek od Peťo »

Lachtan píše:
Peťo píše:v jú es ej zaslúbenej to zemi robia nejaký systém s morskou soľou.. :) tých spôsobov a systémov je viac
jsem sice v tomto směru laik, ale sůl (a její deriváry) bych rozhodně nedoporučoval !!!
:ROFL: to bol len príklad.. že také čosi je 8) morská soľ je všeliek, do nosa, do akvárka, do motora :o
_________________
est Volvo "I roll" Japan Volvo 600 japan horse best Volvo engine
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Zajímavé odkazy na internetu“