XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Kulaté velké předokolky/AWD
  • Autor
  • Zpráva
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 4
Registrován: 13 roků 1 měsíc
Vůz: XC90 V8 Sport
Bydliště: Dubai

#1 XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Příspěvek od A321 »

Zdravím všechny Volvisty,
mám problém s klimatizací, s kterým si zdejší autorizovaný servis zatím nedokázal poradit. Spočívá v tom, že klimatizace začne chladit až cca. 5 minut po nastartování motoru. Do té doby jde z výdechů jen vzduch o okolní teplotě a pak se z ničeho nic rozběhne na plný výkon ventilátor vepředu u kondenzátoru a z výdechů jde ledově studenej vzduch. Po celou dobu je tlačítko klimatizace zapnuto a jeho případné vypínání a zapínání namá na rychlosti náběhu klimatizace žádný vliv. Jak už se klimatizace rozjede, chladí i ve 45ti stupních perfektně. Zajímavé je, že se tento problém projeví jen pokud auto delší dobu stojí, například přes noc, naopak, když někam dojedu a auto stojí na parkovišti třeba 3 hodiny, tak klimatizace potom začne fungovat hned. Aby toho nebylo málo, tak interval, který klimatizace potřebuje k tomu, aby se sepnula, se prodlužuje s tím, jak dlouho auto stojí. Když například s autem týden nejedu, tak mu to trvá i 10 minut, když stojí jen přes noc, tak 2 minuty. Já jsem tento problém laicky diagnostikoval jako buď nedostatek chladiva nebo špatně vymezenou vůli spojky kompresoru. S tím jsem auto odvezl do místního autorizáku. Vrátili mi ho s ním, že vůle v elektromagnetické spojce kompresoru je v pořádku a chladivo je doplněno i s nějakou látkou podle které by zjistili ůnik. To bohužel nepomohlo. Tak jsem jim to vrátil, oni zjistili, že únik chladiva tam žádný není a vyměnili nějaký ventil, bohužel mi neřekli přesně jaký, ale asi jen něco malého nepodstatného, protože za to ani nechtěli zaplatit :) Bohužel problém trval dál, ale přišla zima a klimatizace nebyla potřeba, tak jsem to nechal plavat. S příchodem tohoto léta jsem to zase začal řešit, tentokrát vyměnili "A/C control valve", part No. 31305844-8, který byl podle nich zatuhlý. Já jsem vygooglil, že to je ventil, který na kompresoru ovládá množství stlačovaného chladiva. Důležitý je, že to pomohlo, ale bohužel jen částečně. Nyní to klimatizaci trvá po nočním stání minutu a po týdením 3 minuty, ale ten problém tam stále je.
Máte někdo prosím nějaké nápady v čem by mohl být zakopanej pes? Třeba bych dokázal s Vaší pomocí místní "kluky vopálený" z autorizáku přivést na správnou cestu.
_________________
Bylo: 2002 Volvo V70 T5 Geartronic
Je: 2008 Volvo XC90 V8 Sport Obrázek

raolsa
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 13065
Registrován: 14 roků 5 měsíců
Bydliště: Semily
Vůz: Volvo V70 II 2.4T 147 kw AWD LPG
Participant x 1

#2 XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Příspěvek od raolsa »

A kompresor se ti po nastartování sepne (začne točit)?
_________________
Volvo V70 II 2.4T AWD 147 kw LPG '00
Citroen Xsara 1.4i 55kw LPG '01
Diagnostika k dispozici. 607827920

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 4
Registrován: 13 roků 1 měsíc
Vůz: XC90 V8 Sport
Bydliště: Dubai

#3 XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Příspěvek od A321 »

Tak jsem se na to byl podívat...kompresor je sepnutý (točí) od prvního okamžiku po nastartování, ale klimatizace začala fungovat až po minutě...vždycky je to spojený s přechodem větráku u chladiče na maximální otáčky a chvilkovým zápachem z výdechů klimatizace.
_________________
Bylo: 2002 Volvo V70 T5 Geartronic
Je: 2008 Volvo XC90 V8 Sport Obrázek

Urvanej
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 12090
Registrován: 13 roků 5 měsíců
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8

#4 XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Příspěvek od Urvanej »

To chce napíchnout a chvíli si s tim hrát, nechat si vypsat všechny čidla a sledovat hodnoty.
Když klimuješ, tak ti spojka umí i vypnout? Tzn. že se kompresor točí, ale taky ho někdy spojka rozepne?
Jesi si fakt v SAE, tak to budeš muset kluky opálený přesvědčit, že musí začít používat tu kouli na krku, protože pokud pojedou podle příruček, tak ti povyměňujou půl auta bez vyřešení.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ex; S40, 1.8, m3p, 1997 :764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka;244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.

kwiko
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1483
Registrován: 16 roků 9 měsíců
Bydliště: Horné Saliby
Vůz: 850,C70,V40...
Bydliště: hmmm

#5 XC90 V8 2008 - Klimatizace spíná se zpožděním

Příspěvek od kwiko »

ako hej, ibaze tu sa mi zda, ze narazila kosa na kamen. Ak spina a nechladi, bud tam je privela oleja, to sa da diagnostikovat rozdielom tlaku mezi Hi a Lo okruhmi. A porovnat si to s hodnotami na diagnostike. To mali spravit (alebo spravili) ako prve a boli by mozno mudrejsi.
Idu na to cestou od najlacnejsie k najdrahsiemu. Teraz im ostava Zberna nadoba/filter/vysusovac(to stoji par korun) a nakoniec kompresor (ma slaby vykon, kontaminacia okruhu) a ked nic tak potom samotny vyparnik aj s regulacnym ventilom. a to je najsamdrahsia ficura (aj to som uz zazil, a zda sa to byt realne aj tu) viac tam toho uz pakticky nieje (teda je tam este druhy ventil a poskodena, upchata rurka).

Jedine mi nejde dohlavy ta cast s tou zimou a nepouzivanim klimy...

Good luck mechanikom a aj tebe. Obrázek
Přílohy
dubaj.jpg
dubaj.jpg (95.5 KiB) Zobrazeno 502 x
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „S60, V / XC70 II (-07), S80 (-06), XC90“