Stránka 1 z 1

#1 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 27 zář 2023 21:40
od Warcz
Včera jsem viděl docela zajímavý video:
https://youtu.be/_G5I0laLCkQ?si=OUrlF6vmdCe49VT7&t=122

Přemýšlel jsem jestli kdybych měl to mega jestli bych si koupil dneska nový spalovák nebo elektro. Když se nad tím člověk zamyslí kolik věcí v tom spalováku musí řešit a pak se podívá na to elektro, že tam vlastně vůbec nic není jenom baterka a motory... Fakt si začínám myslet že do par let se to výrazně změní a lidi do toho půjdou naplno. Dneska Eon otevřel novou nabíjecí stanici 400Kw což vypadá úplně nadkosmicky, ale pokud se nad tím elektrikářsky zamyslíte, tak do 100Kwh baterie to budete tlačit jenom 4C což je pořád reálné pokud ta baterka má chlazení. Bude zajímavé sledovat kam se to posune, ale klasické automobily asi cítí, že jim rychle ujíždí vlak.

#2 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 27 zář 2023 22:39
od python.p
Mě by stačilo mít kde rozumně nabíjet... Páč bych si kolem 300k koupil Fiat 500e (nebo e-golfa, ten už je i víc praktickej, ale fiat má styl a je přemotorovaný :D) a na 95% našich cest by nám to stačilo. Do školky a nebo na nákup cajk, do práce cajk, na chalupu to máme 80km naprosto cajk. A když se chci projet mám Miatu a když pojedeme do Chorvatska k moři máme D5 která to dá na jednu nádrž až tam. :)

#3 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 27 zář 2023 23:31
od Kein
ObrázekTak ono by bylo taky záhodno říct, že většina věcí, co se u nových aut sere jsou věci právě kvůli rádoby emisí, právě kvůli ekošílenství. Za druhé, Elektro auta nejsou všeho spásná, a když se tam něco posere, už Vám to neopraví Lojza v garáži, ale musíte téměř vždy do autorizaku a tam ty částky oprav začínají na vyšších desetitisících. V neposlední řadě, dát 300k za něco, co může jezdit kolem komína a musí mít místo na nabíjení, nebo dát 300k za něco spalovacího s čím můžu i na dovolenou a neřeším kde to natankuju, je alespoň pro mne stále podstatný rozdíl.

Provoz EV pokud nemáte fotovoltaiku je na úrovni průměrného dieseloveho auta. Pokud fotovoltaiku máte, počítáte i s její pořizovací cenou a opět věc do diskuse.

#4 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 07:10
od Warcz
Prošel jsi cele to video ? Ten člověk pravě pracuje v servisu a popisuje, že dělat něco na dnešnim motoru, kde je většinou přistup jak k .... VS elektro, kde nic nepřekaži protože tam nic neni.

Napřiklad Tesla ma servis co ti přijede domu a opravi. To auto se cele posklada za 1/3 času spalovaku a stejně to je se servisem. Když se člověk zamysli kolik kabelu, hadic, elektroniky je ve spalovaku tak pochopi. To že to sem dohnala Euro 6 je všem jasne, ale fakt bych uvažoval co je vyhodnějši v tehke cenove.

Ad nabijeni. Jasně doma solar, ale zase pojedu do prace. Dam to na Čez 22KW a budu to nabijet 4h. To je tak takorat čas vyzvednou při cestě na oběd. Ta infrastruktura chybi to je bez debat a tim jak se ve velkem rozjede prodej bude chybět ještě vic.

Ještě docela dobrý vlákno k baterkám:
https://twitter.com/diagon_swarm/status/1706714953674113295

Tohle je taky zajímavý video o tom jak se to skládá:
https://www.youtube.com/watch?v=cpX2VF1Yg14&t=300s

Neříkám slepě jenom elektro, ale na té jednoduchosti něco bude.

#5 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 08:42
od labanos
Já mít 1-2 mio navíc a chtít to zrovna utratit za nové auto, tak koupím určitě EV. Ne Čínu, na to bych neměl nervy a koupít použité EV je riskantní. RD mám, FVE nemám, ale i tak. S tím jak zdražily spalovací auta, tak už je cenový rozdíl "zanedbatelný".
Poslední dobou mě přijde, že stejně žadná jiná možnost do budoucna není, ústřední výbor EU to nařídil a čím déle to tady v ČR budeme legislativně odmítat a blokovat, tak akorát budou odcházet firmy. Radši teda stavět FVE na skládkách, parkovištích a pod, pač větrné elektrárny mi přijdou jako větší průser pro přírodu, hlavně esteticky.

#6 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 09:13
od Kein
Warcz píše: 28 zář 2023 07:10 Prošel jsi cele to video ? Ten člověk pravě pracuje v servisu a popisuje, že dělat něco na dnešnim motoru, kde je většinou přistup jak k .... VS elektro, kde nic nepřekaži protože tam nic neni.

Napřiklad Tesla ma servis co ti přijede domu a opravi. To auto se cele posklada za 1/3 času spalovaku a stejně to je se servisem. Když se člověk zamysli kolik kabelu, hadic, elektroniky je ve spalovaku tak pochopi. To že to sem dohnala Euro 6 je všem jasne, ale fakt bych uvažoval co je vyhodnějši v tehke cenove.

Ad nabijeni. Jasně doma solar, ale zase pojedu do prace. Dam to na Čez 22KW a budu to nabijet 4h. To je tak takorat čas vyzvednou při cestě na oběd. Ta infrastruktura chybi to je bez debat a tim jak se ve velkem rozjede prodej bude chybět ještě vic.

Ještě docela dobrý vlákno k baterkám:
https://twitter.com/diagon_swarm/status/1706714953674113295

Tohle je taky zajímavý video o tom jak se to skládá:
https://www.youtube.com/watch?v=cpX2VF1Yg14&t=300s

Neříkám slepě jenom elektro, ale na té jednoduchosti něco bude.
Ja ty videa nekoukal, v servisu mame EV vcelku dost. Chtel jsem tím jen říct, že jestli někdo čeká od EV bezproblémový provoz, může se dost zklamat v poměrech pořizovací cena/cena provozu/ cena servisu. U nových EV má majitel výhodu, že si je zajíždí sám a většinou má do záruky klid. Divočina často přichází s ojetinami, kde je třeba brát v úvahu, že EV je daleko náchylnější na to zdali majitel je, nebo není prase. OBC, reduktory, kabely, vysokonapetove pojistky, baterky, je toho dost... Koukněte treba na inzeraty Tesel, do 160tis km z nich většina má za sebou servis za 150k. Je na to fakt dávat bacha. Neříkám že to tak nutně musí být u každého auta, ale nasraných lidí, co mají doma přeinvestované EV znam už poměrně dost.

#7 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 09:35
od python.p
Tak asi nikdo nepočítá, že to je bezudržbové...

Ale myslím si, že spousta lidí to nechce už jen z principu. Což tak nějak chápu, páč se to tlačí silou a to je ne-e, kdyby na to lidi časem přišli sami, tak to by byla jiná. :)

Pro mě těch 300k je na klid, jako další auto (nemít ty dva starý střepy MX-5 a V70XC) teď to není aktuální, ale jako neměl bych s tím problém. Jako druhý auto, vidím jen výhody... doopravdický druhý auto. :D

#8 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 09:41
od Warcz
Ad spolehlivost a vubec. Mrkni na ty videa a to vlakno o baterkach. Ano Tesly s najezdem 160K už maji něco za sebou. Jenže pořad je to řeknu starši generace bliže k spalovacimu autu. Dneska už je dost věci vyřešeno. Mě pravě překvapilo, že za vyměnu baterek za nove chtěji 250K za motory 60K. Když vezmeš motor,DSG,DPF... Navic ty zaruky na baterky jsou už slušne. 8 let 250K u některych modelu...

K použivani elektroaut. Pořad je jednodužsi omezit vykon na elektru než hlidat uživatele na spalovaku.

Dalši faktor je vyměna oleje, garančni prohlidky, vyměny rizvodu atd.

#9 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 28 zář 2023 16:42
od Kein
Warcz píše: 28 zář 2023 09:41 Ad spolehlivost a vubec. Mrkni na ty videa a to vlakno o baterkach. Ano Tesly s najezdem 160K už maji něco za sebou. Jenže pořad je to řeknu starši generace bliže k spalovacimu autu. Dneska už je dost věci vyřešeno. Mě pravě překvapilo, že za vyměnu baterek za nove chtěji 250K za motory 60K. Když vezmeš motor,DSG,DPF... Navic ty zaruky na baterky jsou už slušne. 8 let 250K u některych modelu...

K použivani elektroaut. Pořad je jednodužsi omezit vykon na elektru než hlidat uživatele na spalovaku.

Dalši faktor je vyměna oleje, garančni prohlidky, vyměny rizvodu atd.
Vývoj sice šel dopředu, ale ne tak dopředu , jak si mnozí myslí a jak mnohé automobilky tvrdí. Servisky jsou taky taková chiméra, pokud chceš mít záruku musíš na ně i s elektrem, cena je sice nižší cca o 2k, třeba u mazd, ale hodinovka je stejně větší. Chápu to, že to chce někdo zkusit, chápu, že se někomu líbí jízda v nich, ticho, zátah, ale v poměru cena / výkon mám za to, že jsou stále na tom líp dnešní ekopostižené spalováky. A teď dávám stranou, že ceny spalováků jsou záměrně navýšené ekovypalným, EV jsou uměle tlačeny zákazy, uvažuje se o dodatečné dani z PHM, a sledují vám online spotřebu... To všechno už je zvrácená ideologie a to té se teď nebavme.

#10 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 08:45
od Haben
Já kdybych měl možnost nabíjet u svého bydliště, tak se elektroautu nebráním. A už vůbec ne čínskému. Dle všeobecně dostupných informací je Čína v EV daleko před Evropou. Ať u že se týká kvality pohonného ústrojí, jeho parametrů, tak i výrazně nižší cenou.
Já osobně bych třeba teď volil NIO ET5. https://www.youtube.com/watch?v=bps5wFQt_ac

Kvalita EV aut půjde nahoru. Když už x let umí dělat např. Toyota extrémně spolehlivé hybridy, tak už to mají kousek k extrémně spolehlivým EV.

Tak jak bude narůstat prodej nových EV, tak se bude zlevňovat i servis a ND. Stejně tak to bude u bazarovek. Když teď před prodejem bazar udělá to základní (např. olej, brzdy, rozvody), tak u EV to bude podobné - aby auto bylo prodejné, udělá se test, repas batetrie, elektromotoru a pak hurá do prodeje. Trh se přizpůsobí novým požadavkům.

Co vidím jako největší problém, je nedostatečná síť nabíječek a to se jen tak rychle nevyřeší - stejně jako nejspíš nedostatečná kapacita sítě pro hromadné nabíjení celou Evropou.

#11 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:03
od jirka87
Domnívám se, že to bude jako se vším. Nio teď bude do budování značky bušit jak kráva a nedivil bych se, kdyby nejlepší možné modely produkovali právě teď. Maximální snaha ulovit zákazníka i za cenu mrzkého, nebo žádného výdělku. Až se to etabluje, půjde kvalita i služby dolů.

Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlel, že pro mě osobně by na 80% dní v roce bylo plně elektrické auto naprosto nejlepší. Což je u mě osobně za posledních 5..8let významný názorový posun a změna postoje.

#12 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:03
od zdenal111
Těžba vzácných kovů je přehlíženou bolístkou ekologičnosti elektrických aut, která v tuto chvíli nemá řešení. Je nakonec jedno, jestli probíhá v Číně, Evropě nebo Jižní Americe, vždy přináší problémy, které silně zatěžují katastrofálně životní prostředí. Na prezentačních snímcích čínské skupiny Hanking je jeden z jejích mnoha tamních dolů. Ilustrační foto: China Hanking Holdings Limited

To ovšem znamená, že aby se Evropané mohli povozit elektromobily s nulovými lokálními emisemi :evil: , musí být vzácné kovy nejprve dopraveny z Chile či Konga do Číny, kde dojde k jejich zpracování za pomocí milionů tun CO2 ze spáleného uhlí. Následně jsou pak dané materiály dopraveny do Evropské unie, kde z nich teprve vzniknou „ekologické“ automobily. To má být „čistá” budoucnost? Tak to děkuji pěkně. :bad:

#13 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:13
od Haben
Já osobně třeba ekologii neřeším. Sám nic nezmůžu, tak je mi to fuk. To musí primárně řešit největší znečišťovatelé. EV u mě má smysl jak říká Jirka: prostě 90% času trávíme s autem po městě, občas nějaký výlet po kraji, závody dětí po Moravě. Na to EV s dojezdem 300 km max stačí bohatě. Na dálku 700 km+ 2x za rok na lyže a 2x za rok něco letního - to řeší buď spalovací služebák, nebo holt by to bylo elektro, kde bych netankoval po 700 km, ale zastavil bych po 400 km na hoďku. hodinu a půl a nechal to nabít. Stejně po těch 400 km stavíme a minimálně 30 minut se vyprazdňujeme, něco pojídám. Případně stojíme několik hodin a jdeme si projít na trase zajímavé město.

#14 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:17
od Warcz
Ad Neo. Přesně tak, je to dost dotovaný produkt a myslím, že teď se řeší spolupráce Neo s Mercedesem, kde Mercedes má peníze, ale ne technologie. Podobná spolupráce mu fungovala už s Teslou. Po tom co jsem měl různé koloběžky vím, že si chci koupit auto, kterých se prodá v ČR minimálně desítky tisíc. Rozhodně nechci riskovat auto, které tady nebude mít prodeje. Je tak jak na tomhle foru. U Volva už vím všechno co se mi může pokazit a vlastně mě už nic nemůže překvapit. U Tesly bych řekl, že už si to taky sedlo a ta komunita je služná. U toho Neo bych se teď bál, ale souhlasím cena super.

Ad těžba kovu. Jasny bude trvat než se to zase zvládne. Doufám, že se podaří zrealizovat těžbu Lithia ať ČR neujede uplně vlak a budeme schopni se do toho řetězce zapojit.

Co vlastně nikdo neumí říct co se stane s cenou ropy a paliv. Na jednu stranu asi vlády budou chtít přiškrcovat spalováky. Na druhou když svět začne hromadně přecházet na EV tak logicky Saudové/Rusové pořád budou chtít těžit. Fakt křišťálovou kouli :)

Jak jsem psal ad nabíjení. Dneska reálně můžete tlačit 1500Km/h, takže zastávka na 20 minut a jedete 400Km:
image.png
EDIT: ok do 80% 30 minut:
image.png

#15 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:32
od jirka87
Haben píše: 29 zář 2023 09:13 Stejně po těch 400 km stavíme a minimálně 30 minut se vyprazdňujeme, něco pojídám.
Jakože současně ? :D :D :D :D

Warcz : jo, rychlonabíjení jistě půjde. Otázka je, jak dlouho ještě. Ta přenosová síť prostě není na tohle stavěná. Podíl EV vozidel je v CZ kolik ? Já to nevím, ale malinkatý. Až by mělo mít EV auto 50..70% obyvatel, tak to bez masivních zásahů do distribuční sítě asi nepůjde...

Ale to bych asi přesunul jinam, protože diskutujeme krásně, ale v blbým vlákně :green:

#16 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:36
od zdenal111
Výrobci by měli k hodnotě emisí CO2 na 1km,
připsat hodnotu CO2 vytvořených při výrobě auta a reciklaci
Pak u ele- aut uvidíme, co zhotovitel nezveřejnuje a oblbuje svět.

#17 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:38
od jirka87
tak to my samozřejmě víme, že nejlepší věc na emise je koupit si nějakou Euro 4+ a udržet jí při životě co nejdýl a nebýt konzumní Němec co kecá a kecá a káže a ordinuje, ale ve skutečnosti mění auto co 3 roky a mobil co 1rok...

#18 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:44
od Urvanej
Ale tak je to potěšující informace, že EV si nachází nové příznivce.
Ekologičnost výroby jednotlivých pohonů lze těžko porovnat, protože vzácný kovy potřebuješ na kde co i ve spalovacim autě. A vypadá to, že si aspoň vybrečeli, že Euro 7 bude euro 6 jen s odchytem prachu z brzd a spojky.
Kapacity přenosových sítí se řeší už od začátku a jediné rozumné východisko bude lokální uložiště elektřiny, kde si u "benzinky" uloží kapacitu třeba na 5 aut a když dojede někdo "tankovat", tak se to bude primárně brát ze sítě, ale co už síť nedá, tak se doplní z baterek, které budou nabíjeny vytížením sítě, když nikdo nenabíjí.
No bude to sranda, ale líbí se mi, jak většina lidí přišla na to, že 90% vlastního provozu by tou elektrikou pokryli, tak místo dvou spalováků časem bude doma jeden spalovák a jeden EV. Lidi v RD si pořídí FV na střechu a bude to zase veselejší.
Jen nesnášim, když se něco tlačí silou...
O ekologii recyklace, likvidace a výroby aut se opět lze bavit do nekonečna, protože každej zuřivej zastánce jednoho ignoruje argumenty a logiku toho druhého a nemá to smysl. Typický debilní argumenty jsou "výfuk v elektrárně" apod.

#19 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:50
od zdenal111
Historicky každá technologická revoluce uspěla díky tomu, že šlo o produkty, které dokázaly oslovit masy. V prosazování elektromobility s ohledem na věci řečené výše mně možnost vlastní volby chybí…

#20 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:52
od Roger
Elektro vehykly jsou a budou hlavne o baterkach...stale to jde dopredu a vylepsuje se kapacita, nabijeni, bezpecnost, cena a velikost. Snad brzo budou vautech i bezlithiove baterie napr. Na-ion - sodikove, ty nehori, rychleji se nabije a mene degraduje.
Pak jsou ve hre jeste vodikove pohony - ten se uplatni spis u vetsich stroju, rekl bych.
Osobne, dokud nebude EV za rozumnou cenu s nejakou nedegradujici baterii, tak zustavam ciste u benzinu, moc nenajedu.

#21 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:55
od yebat
Už snad dvacet let, se co tejden objeví článek a revolučních, ultra super bateriích ale pořád nikde nic. 🤣

#22 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:56
od Warcz
ChatGPT:
Spotřeba automobilového benzínu v roce 2021 byla přibližně 2,007 litrů.
Spotřeba motorové nafty v roce 2021 byla přibližně 6,047 mld. litrů.

Při spotřebě 6l/100Km to vychází, že jsme projeli 134,31 mld. km na obě paliva

Přepočet
17,46 TWh energie pro všechny pohonné hmoty.
4,35 TWh energie pro automobilový benzín.
13,10 TWh energie pro motorovou naftu.

Temelín za rok vyrobil 15,86 TWh. Čistý export elektřiny z ČR je 13,6 TWh

Tedy mě to vychází, že když přestaneme vyvážet elektřinu budeme mít dost elektřiny pro provoz všech vozidel na benzín a naftu ( Tam jsou i nákladní )

A teď jasně slyším. Ale výroba se nepotkává se spotřebou. A to je to co se bude muset změnit. Pokud prostě pojedete tankovat v neděli za slunného dne budete tankovat za 1Kč/kWh. Pokud za mizivého večera, tak to bude stát 20Kč/kWh.
yebat píše: 29 zář 2023 09:55 Už snad dvacet let, se co tejden objeví článek a revolučních, ultra super bateriích ale pořád nikde nic. 🤣
Tak to bych řekl, že v oblasti baterii se posledních 5 let docela pohlo. Jak v oblasti BMS tak článku.

#23 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 09:59
od Urvanej
Protože to je a bude vždycky o tomhle a to prostě nevočůráš. Potřebuješ ty z jednoho konce zkamarádit s těma z duhýho a přitom zajistit, aby to samo nehořelo, dalo se vozit a mělo to rozumnou životnost. A vždycky je to nějakej kompromis.
image.png
image.png (50.66 KiB) Zobrazeno 857 x

#24 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 10:05
od python.p
zdenal111 píše: 29 zář 2023 09:03 Těžba vzácných kovů je přehlíženou bolístkou ekologičnosti elektrických aut, která v tuto chvíli nemá řešení. Je nakonec jedno, jestli probíhá v Číně, Evropě nebo Jižní Americe, vždy přináší problémy, které silně zatěžují katastrofálně životní prostředí. Na prezentačních snímcích čínské skupiny Hanking je jeden z jejích mnoha tamních dolů. Ilustrační foto: China Hanking Holdings Limited

To ovšem znamená, že aby se Evropané mohli povozit elektromobily s nulovými lokálními emisemi :evil: , musí být vzácné kovy nejprve dopraveny z Chile či Konga do Číny, kde dojde k jejich zpracování za pomocí milionů tun CO2 ze spáleného uhlí. Následně jsou pak dané materiály dopraveny do Evropské unie, kde z nich teprve vzniknou „ekologické“ automobily. To má být „čistá” budoucnost? Tak to děkuji pěkně. :bad:
Tenhle argument bych tady nečekal... protože ropa roste na stromech a nikdy v historii nic zlého nezpůsobila. :)

#25 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 10:52
od saabik
labanos píše: 12 čer 2023 14:19 Ta EX30 vypadá na takové to dojíždení do práce super. A s tím, jak zdražily normální auta, tak skoro za cenu vybavené oktávky...
Zde je možno si rezervovat místo na statickou prezentaci
https://www.volvodirect.cz/ex30-ceska-premiera/index.php?leadsource=2751

#26 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 10:58
od zdenal111
Potěšil mě článek od P.M o velkého přehodnocování . VW chtěl být jen elektrický, ale místo toho zastavuje výrobu těchto aut, Ford měl velké plány, ale už je radši zrušil, Euro 7 mělo dát spalovacím autům poslední ránu, ale nakonec z něj bude jen štěkající - nikoli kousající - pes, Německo už pomalu zastavuje svou dotační mašinérii a v neposlední řadě Britové už vzdali zákaz prodeje spalovacích aut od roku 2030. A vzdají i ten posunutý na rok 2035, stejně jako totéž udělá celá EU. Pokud se tedy nestane nějaký zázrak, na ty my ale nevěříme.
https://www.autoforum.cz/predstaveni/skryta-forma-elektricke-totality-zije-dale-povinne-kvoty-na-prodej-elektromobilu/?utm_campaign=&utm
aneb zdraví rozum přichází.

#27 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 11:43
od Kein
Ano, protože na EV automobilka zatím nevydělává. Proto se z toho snaží různě vykroutit, ale dobře jim tak, neměli to podporovat. Co se týče EV. Trh ukáže jak to bude. Pokud se ale musí dotovat a spolovákům se záměrně řežou nohy, tak to pro mě atraktivní není. Byť taky jezdím většinu přes město...ale proč by to měl být důvod si kupovat EV, když si můžu kupovat malého sráče co jezdí za 5l, nic ode mne nechce a stojí půlku co EV a můžu s ním i do Chorvatska :D.

#28 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 11:47
od Urvanej
Njn, ale na toho malého sráče už musí kvůli "EKO" a idiotum navěsit tolik zbytečností, že cenový rozdíly mezi malým a velkým aute pomalu mizí. Ještě chvíli se tohle pojede a pak už bude 90% ceny novýho auta eko a safety hyenismus a zbytek bude tvořit výkon a velikost.

#29 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 29 zář 2023 11:53
od Warcz
Vypočet emisi je na hlavu. Beru, že se pro těžši auta uvolňuje, takže když je počitano na 1500Kg, tak 2t auto nema tak stritkni CO. Proč se ale zpiřisňuje s lehčim autem nechapu. Tohle totiž zabiji kompletně male auta a někdo kdo by si koupil male auto do města už nema nabidku a musi si koupit větši.

Ad podpora podle mě dava smysl podporovat vystavbu infrastruktury. Auta bych už dnes nepodporoval.

#30 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 zář 2023 15:41
od python.p

#31 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 zář 2023 16:08
od Warcz
Od Swarma jsem tady daval ten přispěvek o baterkach z Twittru. Rad ho čtu.

#32 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 zář 2023 16:09
od python.p
Je výbornej ! Nicmémě je vtipný si to přečíst i s tím, že je to 5 let starej článek.

#33 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 zář 2023 18:31
od Kein
Vylezlo mi teď na paměť toto 2 roky staré video.

Hataš: "Uvidíte brzy!"
Po dvou letech pořád nic...Mimochodem, řeší tam i tu efektivitu EV.
https://youtu.be/_cfynWRkrW0?si=GhA_nhFp92ESTKic

#34 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 zář 2023 18:51
od python.p
4h a ta kvalita... :/ No nechám si to na noční :P

#35 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 říj 2023 11:32
od labanos

#36 Co mě dnes potěšilo - pobavilo :-)

Napsal: 02 říj 2023 13:38
od THOmasoj
Warcz píše: 29 zář 2023 11:53 Ad podpora podle mě dava smysl podporovat vystavbu infrastruktury. Auta bych už dnes nepodporoval.
Já u toho podporování EV vidím výhodu v tom, že se právě vytváří poptávka po infrastruktuře, po vývoji baterií a technologií obecně. Ono je to trochu jako se slepicí a vejcem :-)...

Majitelé naší firmy jsou do obnovitelných zdrojů a EV tak trochu blázni. Firemní flotilu z velký části tvoří Tesly a přímo u nové firemní budovy, kterou staví je v plánu větší množství nabíječek. A to jak 11kW pro zaměstnance, tak i superchargery pro veřejnost. Tipuju, že u baráku budeme mít jednu z největších nabiječek minimálně na jihu čech. Pokud by to někoho zajímalo, nějaká vize je zde - https://www.budex.com/xhub. Ve výhledu třeba dvou let bych EV chtěl, protože pro mě osobně dává smysl.

Co se týká té infrastruktury, tak by v budoucnu mohlo dávat velký smysl V2L a V2G. Jde o technologie možnosti využití kapacity EV pro napájení domácnosti nebo sítě. Distributoři by pak mohli využít nějakou omezenou kapacitu baterií EV pro vyrovnávání špiček apod. Pak by EV dokonce i generovalo nějaký pasivní příjem.

#37 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 říj 2023 14:27
od Warcz
Chápu chceš tankovat v práci a spotřebovávat doma :-) Ne sranda. Jo dává to smysl.

#38 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 07:34
od THOmasoj
Jedna z vizí majitele, o které mluvil asi 4 roky dozadu opravdu byla, že si zaměstnanci v práci přes den nabijí auta a odpoledne z nich budou napájet dům. Takže i tohle je možné. Samozřejmě je otázkou, kolik by stálo všechno zařízení okolo a kolik reálně energie by se takhle dalo využívat i s ohledem na to, že auto chceš samozřejmě využívat i jinak než powerbanku :-D... Pokud by ta možnost byla, asi jí rád využiju, byť aktuálně většinu času pracuji remote. Ale EV mi dává smysl i bez tohohle bonusu

#39 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 17:12
od Kein
labanos píše: 02 říj 2023 11:32 smíšené pocity...
"Kapacita akumulátoru byla v přípustném rozsahu." 😁 Tady o téhle větě bychom mohli dlouze polemizovat, proč Edad, neřekl konkrétní procento, ale ve zkratce, Ford nechce, stejně tak jako ostatní značky, aby se přesný stav akumulátoru sděloval zákazníkům, když je auto ještě v záruce. Zbytek si domyslete.

#40 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 19:58
od raolsa
labanos píše: 02 říj 2023 11:32 smíšené pocity
Tenhle "zemní" hever by se mi hrozně líbil. :oops:
Nikde nic nepřekáží, do auta se dostanu ze všech stran. :good:

#41 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 20:14
od labanos
Hever pěkný. Ale jinak zajímavý přístup k (ne)aktualizacím. Kdyby mi servis na fakturu napsal čištění brzd, tak si pod tím představím asi něco jiného než prostříknutí čističem nebo jak pořád leze s těmi špinavými prsty do auta...

#42 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 23:05
od KubasCZ

#43 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 říj 2023 23:09
od python.p
labanos: EV, nebo normální auto, když jsou v servisu kreténi, tak tam jsou kreténi.

#44 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 říj 2023 10:26
od labanos
Nj, asi nemají v v pokynech od Fordu krok "dej/sundej si rukavice", tak to Ford chce :-D

#45 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 říj 2023 15:37
od Jasper
Do háje....Jsem v obavě z využití recyklátu sám nebo je nás více?
Tohle na fotkách nově představovaného vozu? Zdá se mi to nebo už je to poškrábané? Já bych tomu i věřil...Bojím se, že na omak příjemné bude měkké....
Snímek obrazovky 2023-10-04 153042.png
Snímek obrazovky 2023-10-04 153042.png (555.46 KiB) Zobrazeno 844 x
Snímek obrazovky 2023-10-04 153431.png
Snímek obrazovky 2023-10-04 153431.png (158.09 KiB) Zobrazeno 844 x

#46 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 říj 2023 15:56
od labanos
Recykláty samozřejmě degradují plasty (mechanicky i vizuálně), potom záleží na tom, kolik ho tam je a jak je kvalitní (do 20% by to ještě neměl být takový problém). Zakazníci vyžadují více % recyklátu, což dělá (pokud se situace nezměnila) z recyklátu, hlavně toho kvalitního, nedostatkové zboží, protože kvalitní primární recyklát máš akorát ze zmetků, odřezaných vtoků apod (neznečištění, nedomíchaný, nedolámaný...).

#47 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 13:10
od raadjek
K tomu modelu "EV jako druhé auto do rodiny". Akorát jsem do toho módu přešel před měsícem a zatím jsem spokojený. A to moje FVE teď vlastně skoro nic nevyrábí, takže velkou výhodu nemůžu využít. Co ale využít můžu, jsou spot ceny elektřiny, takže můžu nabít auto v nejvýhodnější čas (přes zimní období typicky v noci, v létě často přes poledne).
Na ježdění kolem komína (nákupy, děti kroužky, žena do práce atd.) dokonce i na nějaké ty výlety a návštěvy střední vzdálenosti to funguje perfektně. Nabíjím výhradně doma (styl použití to dovoluje). Chápu, že to není pro každého, ale je nesmysl vykřikovat že to je "slepá cesta", "je to na houby" atd. Ano, pro člověka na sídlišti v paneláku to asi není, ale to neznamená, že nekomu jinému to perfektně nesedne - ideálně k rodinnému domu, ať už s FVE nebo bez (využívat spot ceny elektřiny). A ideálně jako druhé auto. Na dlouhé cesty mám spalovák (ještě k domu na CNG :D ). Jen je třeba začít přemýšlet jinak. Zvyknout si na jiný režim - že cena el. není furt stejná jak je rok dlouhý, že auto na dlouhé cestě chci nabít každou chvíli kdy zastavím atd. Tento způsob myšlení je pro některé obtížný, protože nechtějí změnu, chtějí aby věci fungovali tak jak jsou zvyklí od dětství až do smrti... :D

Do budoucna je super mít auto s V2L / V2G, protože FVE přes léto vyrobí víc než se mi vleze do baterií (domácích). Nebo i v zimě, nabít "vše co jde" levnou eletřinou v noci a přes den to spotřebovat (nebo projezdit). Jsou dny, kdy je rozdíl zanedbatelný, ale jindy je i trojnásobný (v noci vs. špička). Prostě čím větší baterka, ať už domácí statická, nebo na kolečkách, je to super mechanismus na vyrovnánání výkyvů energie v síti. Ano bude potřeba předělat rozvodnou síť (a už se to částečně děje), bude to stát spoustu peněz a výrazně se zvýší poplatky za distribuci. Ale v dlouhodobém horizontu myslím, že to je správná cesta. A ta cena spotu k tomu už dnes navádí. Elektrická Volva myslím V2L / V2G umí. A taková EX30 je ideální druhé auto do rodiny, i když bych preferoval spíše ne-SUV.

Ad ekologie, myslím, že Volvo zveřejňuje i celkové CO2 na výrobu auta. Teď nevím přesně, ale někde jsem něco takového zahlédl. Další častý argument, že stejně nabíjím "elektřinou z uhelných elektráren" je tak trochu falešný. Za prvné i v česku máme i jiné elektrány než uhelné. Za druhé, to nemůžu ovlivnit, ale vím, že dříve či později "uhelné elektřiny" bude míň a míň a je falešné si představovat že "až bude čistá energie" pak teprve má elektroauto smysl. Ne, je to dlouhodobý a postupný proces.

#48 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 13:25
od labanos
Chtěl bych ten spotový tarit (opravdový, ne počítání podle modelu) a podle toho si přizpůsobit domácnost, škoda že ho zakazují a není možnost jak si ho jako smrtelník zařídit (FVE nemám). Asi na tom má někdo zájem proč to nejde.


Jinak: https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/elektromobilita-jako-prislib-kvalifikovanejsi-prace-cesky-sen-muze-mit-k-realite-daleko-1411823

#49 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 13:39
od raadjek
No jo, je problém v instalaci měřáku (od distribuce). Nevím jak jsou na tom distribuce dnes, jestli to už nabízí i bez FVE.
Jinak tarif jako takový má bezdodavatele.cz nebo i další, bez podmínky FVE. Ale bez chytrého měřáku to nepůjde :-(

#50 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 13:50
od labanos
Se zavedením stropu ceny elektřiny (od státu) to zakázali. Nevím, co bude příští rok, jestli bude možnost se dostat k chytrému měřáku. Bez něho to moc význam nemá, aspoň pro mě.
Pokud do toho chci jít, tak bych tu možnost měl mít, třeba si i přispěju na chytrý měřák nebo to udělá distributor. Ale teď to blokují.
image.png
image.png (62.88 KiB) Zobrazeno 354 x
image.png
image.png (17.5 KiB) Zobrazeno 354 x

#51 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 21:50
od dumi.cz
Spot bez chytryho meraku je kktina, to je proste zlodejina...

a pak je dost sporny jak to vyuzit, protoze vetsinu bude ta energie levna kdyz ji nepotrebujes. Dulezite ji na cem varis a cim topis.

Protoze kdyz budes mit elektricky topeni tak mas problem, v topny sezone bude EE na spotu vetsinou drazsi nez fix. a kdyz chces varit veceri, tak to vychaiz na vecerni spicku, takze zase drahej spot. PRacka a mycka to nevytrhnou.

Nerikam, ze to tak je vzdy, ale je treba to dost dukladne promyslet...

#52 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 23:08
od Jasper
Na kolik ted vychazi tedy spot prodej+distribuce mimo spicku? Rekneme,ze by me to druhe auto stacilo nabijet pri dojezdovce cca 300 km tak 1x tydne. Ja si zkousel konfigurovat EX30tku a jsem v pohode na 1,1 mil.za nove...Takze za rok uz nejakou predvadecku za 900 mozna i lze koupit...Ja se totiz doposud branim FVE. Porad me nedavala smysl a navratnost. Ted bych do toho auto zakalkuloval a mozna se posuneme k rozumne navratnosti investice. Ja mam do haje cca 8 tis.Kc mesicne ve spotrebe paliva a to mam trvaly HO🙉😵K tomu ele a plyn domacnost a pozere me to kolem 15 tis./mes. To uz je rovno hypo na cely dum...Grrr🤣🤣

#53 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 lis 2023 23:14
od dumi.cz
cena na spotu je velmi volatilni.
zde najdes cenu na nasledujici den po hodine a i ceny za jednotlive dny zpet:
https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2023-11-29

#54 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 06:39
od Warcz
Jo teď spotová cena vystřelila, ale když vezmu, že 6 měsíců byla nízko tak to pořád nevychází tak blbě. Co bude průser až se zvednou distribuční poplatky. To moc obejít nejde.

#55 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 08:30
od labanos
Ten spot by mi dával smysl mít EV a nemít FVE. Diskuze je o EV, takže tak to beru :-D

Regulované ceny je realita přechodu na "zelenou" elektřinu. Co se ale určitě nestane, že by klesla, až přejdeme. Zá pár let dost mážná bude regulovaná cena za MWh vyšší než za výrobu toho MWh :-D

#56 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 08:56
od dumi.cz
Tak oni uz tusim 2 roky zpet zkouseli upravit plany jinak, ne ze se zvedne distribuce, ale mela se zvednout platba za rezervovanem prikon (jistic). To jim neproslo.

No bude to zajimave, mimochodem se jedna o zavedeni souctoveho mereni oproti fazovemu u domu s FVE, ale to bychom nebyly v cesku, kdyby to nevymysleli tak, ze za to co jakoze posles do site aby ti to odecetli od tve spotreby zaplatis distribuci :-D viva la ongrid FVE, zlatej ostrovni system :-D v breznu shodim jistic a papa. letos sem ho zapinal az v listopadu. :-)

#57 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 15:58
od raadjek
Spotové ceny se pochopitelně hýbou. Poslední dny je cena přes den i v noci celkem vyrovnaná. Nicméně tady jsou grafy z dneška a cca 2 týdny zpět.
Dnešek:
spot20231129.png
spot20231129.png (27.92 KiB) Zobrazeno 634 x
Docela typický podzimní den (cca 2 týdny zpět):
spot20231119.png
spot20231119.png (27.22 KiB) Zobrazeno 634 x
Je to jen silová elektřina v CZK. K tomu je potřeba započítat marži obchodníka, distribuci s poplatky a DPH. Pro mě u bezdodavatele.cz je marže 0.30 kWh (bez DPH), distribuce s dalšími poplatky cca 1.72 kWh (bez DPH). Stálé poplatky za jistič vynechám.
Takže máme Cena = ( cena_z_grafu + 0.3 + 1.72) * 1.21.
Jelikož mám FVE s baterkami, tak i když je zataženo, prší nebo jsou panely zasněžené a vyrábí 0 kW, tak jsem schopen si v noci, např. ve 4-5 ráno, nabít baterky a jet část dne z baterek.
V ten samý čas si můžu nabít EV.
Paradoxně se může stát - a přes letní víkendy se to stává ne uplně zřídka - že přes poledne je cena záporná. Graf to neumí, takže se dívejte na čísla v tabulce.
spot20230702.png
spot20230702.png (36.76 KiB) Zobrazeno 634 x
V tento moment je nejlepší nabít baterku, auto, všechno. Vlastně vám platí za to, že odebíráte elektřinu. Když započtete marži, distribuci atd. tak je to plusová cena, ale i tak to není špatné :D
A to v tom není zahrnuá FVE, jen "hraní si" se spotem.

Přidáno za 9 minut 9 sekund:
dumi.cz píše: 29 lis 2023 08:56 No bude to zajimave, mimochodem se jedna o zavedeni souctoveho mereni oproti fazovemu u domu s FVE, ale to bychom nebyly v cesku, kdyby to nevymysleli tak, ze za to co jakoze posles do site aby ti to odecetli od tve spotreby zaplatis distribuci :-D viva la ongrid FVE, zlatej ostrovni system :-D v breznu shodim jistic a papa. letos sem ho zapinal az v listopadu. :-)
Mě to přijde logické. Pokud prodáváš/dodáváš do sítě, tak někdo od tebe koupí silovou elektřinu, ale ty musíš zaplatit za distribuci (odběratel i distributor jsou jiné subjekty). Když máš po stavbě zbytek písku a prodáš ho, taky musíš zaplatit dopravu (pokud se nedomluvíš, že ji zaplatí odběratel a ten si to strhne).

Mám nastavený limit (se započítanou cenou distribuce) nad jaký musí cena vyrůst abych zapnul přetoky a dodával/prodával do sítě. Takže když mám plnou baterku a svítí sluníčko a už to nemám kam dávat, tak jsou na tom nejspíš podobně i ostatní majitelé FVE a cena je v tu chvíli nízká až záporná. V tu chvíli panely omezí výkon a vyrábí jen tolik aby pokryly okamžitou spotřebu domu (takže necucám z baterky, jedu z FVE, a baterka se setří na noc). Jakože nejsem blbej abych dodával elektřinu a ještě za ni platil :D

#58 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 17:50
od labanos
Jak je to s tím odběrem elektřiny, když je cena záporná? Platíš například (-0,32 + 0.3 + 1.72)*1.21, takže cena za distribuci a marže je stejná? Tam by se hodil nějaký poplatek cílového odběratele, za to, že jim v tu chvíli vlastně pomáhaš a šetříš jim náklady (distribuci) :-)

#59 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 18:37
od dumi.cz
raadjek píše: 29 lis 2023 16:07
Mě to přijde logické. Pokud prodáváš/dodáváš do sítě, tak někdo od tebe koupí silovou elektřinu, ale ty musíš zaplatit za distribuci (odběratel i distributor jsou jiné subjekty). Když máš po stavbě zbytek písku a prodáš ho, taky musíš zaplatit dopravu (pokud se nedomluvíš, že ji zaplatí odběratel a ten si to strhne).
Ano i ne, nekdo tu energie, pravdepodobne soused vedle, koupi a tu distribuci zaplati taky :), takze se zaplatila dvakrat...

Me je to celkem burt, ja mam ostrovni system a jsem s nim spokojenej, z meho pohledu je ongrid je kopa starosti a zadny zitek. Ale to je vec osobnich preferenci.

To s nabijenim baterie v noci nebo levnem spotu je jasne, to delas dobre. Je vsak treba spocitat a zahrnout opotrebeni baterie. Pri cenach komercnich beterii to muze byt znat a ono s 10kWh toho clovek moc nevymysli.

Ja poridil cca 45kWh baterii za cca 80-90 tisic. s tim uz se daj delat elkem slusny kouzla se spotrebou, V lete neni problem vydrzet i kdyz je zamraceno a hnusne tyden bez slunce :-)

#60 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 21:21
od Romulusw
A na sluneční bouři s blackoutem jste připravení? :-D

#61 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 23:17
od Jasper
Panove dekuji vsem. Tady jsem se za 10 min.dozvedel vice,nez kdybych studoval zarucene informace na netu🤣A hlavne,Vam lze verit👍Takze jsem dnes zasel za sousedem co FVE montuje a uvidime...Strecha na venkovnim sezeni cca 75 m2 na jih by mela byt dostatecna. V dilne uklidim,aby se vesly baterie a pak uz jen objednat ex30...Ale to si jeste chvili pockam. Ted se bojim podivat na ucet😂🤧

#62 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 lis 2023 23:24
od dumi.cz
hlavne doporucuju si pri instalaci sjedna nezavislej dohled nad prubehem montaze. Vzhledem k tomu, ze se v tom lehce pohybuju, bys neveril co jsou nektery firmy schopny spachat, vesmes neni instalace kde by nebyla nejaka chyba, at uz drobna, to je v pohode, tak funkcni (cely to funguje treba napul) a nebo takova, ze je to nebezpecny bud zivotu a nebo z pozarniho hlediska. Ty stringy na DC napeti nejsou prdel!!!

Nerikam, ze je to pripad toho souseda, treba je ta vyjimka co to dela dobre. i takove jsou. Ale nezavislej dozor ti to zkoukne a rekne co a jak. Dokaze to usetrit spousty penez.

#63 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 10:06
od labanos

#64 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 10:28
od raadjek
labanos píše: 29 lis 2023 17:50 Jak je to s tím odběrem elektřiny, když je cena záporná? Platíš například (-0,32 + 0.3 + 1.72)*1.21, takže cena za distribuci a marže je stejná? Tam by se hodil nějaký poplatek cílového odběratele, za to, že jim v tu chvíli vlastně pomáhaš a šetříš jim náklady (distribuci) :-)
Ano, je to tak. Marže je za "zprostředkování" obchodu na burze za jakoukoliv (i zápornou) cenu. Distribuce za dodání komodity ať stojí kolik chce. Ta marže funguje obráceně když prodávám - odečítá se. Takže když mám přebytky, tak je pouštím ven jen za cenu která mi pokryje marži + distribuci. Takže jen pokud ( cena_na_burze - marže - distribuce ) > 0. Ale to jen na hraní. Finančně to má malý dopad v mých objemech (i když korunka ke korunce... mírně to v součtu zlevní elektřinu).

Přidáno za 11 minut 3 sekundy:
dumi.cz píše: 29 lis 2023 18:37
raadjek píše: 29 lis 2023 16:07
Mě to přijde logické. Pokud prodáváš/dodáváš do sítě, tak někdo od tebe koupí silovou elektřinu, ale ty musíš zaplatit za distribuci (odběratel i distributor jsou jiné subjekty). Když máš po stavbě zbytek písku a prodáš ho, taky musíš zaplatit dopravu (pokud se nedomluvíš, že ji zaplatí odběratel a ten si to strhne).
Ano i ne, nekdo tu energie, pravdepodobne soused vedle, koupi a tu distribuci zaplati taky :), takze se zaplatila dvakrat...
Rozumím argumentaci - asi záleží na úhlu pohledu odkud kam elektřina "teče". Teda teče všude kde může (kde jsou dráty), ale bohužel z pohledu distributora teče ode mě k němu (distributorovi) a pak od něj (distributora) k sousedovi :-D Leda že by si sousedé natáhli přímé vedení a nešlo by to přes veřejnou distribuční síť.
Jsem zvědavý jestli a v jaké podobě schválí možnost nějakého sdílení/prodej přebytků FVE se sousedy.
dumi.cz píše: 29 lis 2023 18:37 Me je to celkem burt, ja mam ostrovni system a jsem s nim spokojenej, z meho pohledu je ongrid je kopa starosti a zadny zitek. Ale to je vec osobnich preferenci.

To s nabijenim baterie v noci nebo levnem spotu je jasne, to delas dobre. Je vsak treba spocitat a zahrnout opotrebeni baterie. Pri cenach komercnich beterii to muze byt znat a ono s 10kWh toho clovek moc nevymysli.
Tam jsem se zatím nedostal, ale chtělo by to zahrnout amortizaci baterie. Špatně se to počítá a odhaduje protože to dělám tak nějak ad-hoc nepravidelně.
dumi.cz píše: 29 lis 2023 18:37 Ja poridil cca 45kWh baterii za cca 80-90 tisic. s tim uz se daj delat elkem slusny kouzla se spotrebou, V lete neni problem vydrzet i kdyz je zamraceno a hnusne tyden bez slunce :-)
S takovou kapacitou už to není jen na "hraní si něco ušetřit" ale opravdu využitelné - jak na ostrovní režim tak na případný "nakup levně prodej draze". Jak dlouho Ti vydrží plně nabitá baterka? Mě by vydrželo 45kWh cca 3 dny.
To jsou nové baterky za tu cenu? Nebo nějaké z automotive v rámci druhého života?

#65 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 11:30
od python.p
dumi.cz píše: 29 lis 2023 23:24 hlavne doporucuju si pri instalaci sjedna nezavislej dohled nad prubehem montaze. Vzhledem k tomu, ze se v tom lehce pohybuju, bys neveril co jsou nektery firmy schopny spachat, vesmes neni instalace kde by nebyla nejaka chyba, at uz drobna, to je v pohode, tak funkcni (cely to funguje treba napul) a nebo takova, ze je to nebezpecny bud zivotu a nebo z pozarniho hlediska. Ty stringy na DC napeti nejsou prdel!!!

Nerikam, ze je to pripad toho souseda, treba je ta vyjimka co to dela dobre. i takove jsou. Ale nezavislej dozor ti to zkoukne a rekne co a jak. Dokaze to usetrit spousty penez.
Tohle určitě! Měli jsme požár rozvaděče na střeše hasičské stanice. Jediný štěstí, že to bylo přes den a kluci si toho všimli rychle...

#66 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 14:02
od Urvanej
Teď jsem byl instalovat baterku firmě, která se rozdílem na spotu živí. Prostě vykupuje, když je cena dole a prodává, když je nahoře. Vzhledem k rozpočtu, co maji na instalaci, to bude asi sakra zajímavej byznys. Vedle nás měli asi 60t těžkej kontejner narvanej lithiem. :-D

#67 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 15:18
od labanos

#68 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 lis 2023 15:19
od dumi.cz
raadjek píše: 30 lis 2023 10:39
dumi.cz píše: 29 lis 2023 18:37 Ja poridil cca 45kWh baterii za cca 80-90 tisic. s tim uz se daj delat elkem slusny kouzla se spotrebou, V lete neni problem vydrzet i kdyz je zamraceno a hnusne tyden bez slunce :-)
S takovou kapacitou už to není jen na "hraní si něco ušetřit" ale opravdu využitelné - jak na ostrovní režim tak na případný "nakup levně prodej draze". Jak dlouho Ti vydrží plně nabitá baterka? Mě by vydrželo 45kWh cca 3 dny.
To jsou nové baterky za tu cenu? Nebo nějaké z automotive v rámci druhého života?
Jak kdy podle toho jak se rozsoupnu omezim. sem schonej ji vybit za dva dny a nebo s ni jet tyden :-D hodne zalezi na okolnostech.

Je to mix, Neco je nove, neco jsem kupoval pouzite. Kupoval jsem to postupne

#69 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 pro 2023 13:21
od labanos

#70 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 pro 2023 13:29
od raolsa
Nechápu jak mohl někdo takovou šeredu vypustit do světa.
Původně jsem si myslel, že je to jenom nějaký rám, na kterém testují součástky a aby nepršelo na řidiče, tak na to naházeli pár plechů, ale oni to mysleli vážně. :ROFL:
Ale zase na druhou stranu, až bude Lego vymýšlet model, tak to budou mít jednoduchý.

#71 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 pro 2023 14:22
od labanos
Já bych to neodsuzoval. Jelikož to může mít i neprustřelné okna, tak si myslím, že vlastně ideální auto i do Evropy, hlavně na cesty do Berlín, Paříze a pod...

#72 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 pro 2023 18:19
od Warcz
https://www.youtube.com/watch?v=Hf2H_jev2OY
To auto má technologicky spoustu zajímavých řešení. I tady ten test kdy porazí Porche 911 je trochu PR ale prostě ten výkon tam je.

#73 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 pro 2023 09:07
od python.p
Hlavně výkon a krouťák elektromotoru je trošku jinde...

#74 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 pro 2023 09:10
od raolsa
Jako jo, technika je dobrá, ale fakt to mohli zabalit do jiného kabátu. Takhle to vypadá jak z Návratu do budoucnosti, kde si v podobném stylu představovali jak budou auta v budoucnosti vypadat.

#75 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 pro 2023 11:23
od Lachtan
Vnější vzhled je asi to jediné, co mě na tomhle autě zaujalo.
Co já považuji za absolutní hnus je interiér - 5 sedaček a velká televize k tomu a jinak vůbec nic, ani tlačítko :bad:
Je to strohý, sterilní, naprosto neosobní - do něčeho takového bych nastupoval s krajním odporem a celou cestu se těšil na to až z toho vypadnu.

Exteriér je jiný, naprosto odlišný od mainstreamu který nám tady cpou ostatní automobilky a proto dokáže zaujmout.

Já sám by jsem si dovedl představit, že bych vlastnil auto těchto lomených tvarů, ale dál bych měl dvě podmínky - pod kapotou by se mi tam líbila nějaká V6 nebo V8 a interiér bez tabletu (max. pouze na navigaci) a se spoustou přepínašů, kroutítek a budíků - prostě tak jak to má být :wink:

#76 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 pro 2023 11:50
od Warcz
V tom případě nová Dacia Duster:
image.png
Pořád klasické tlačítka. Dokonce mají i držek na telefon.

Motory buď atmosfera 1,6l, nebo hybrid. Budou i varianty na LPG.

Jinak zajimavý na těch Teslách je to, že se snaží velkou část vylisovat na obrovských lisech. To zjednodušuje výrobu, ale zase komplikuje opravy:
image.png

#77 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 pro 2023 11:58
od Lachtan
Ten interiér vypadá lépe :twisted:

Ale když už tak Ineos Grenadier :wink:

#78 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 pro 2023 20:34
od powl
Warcz píše: 02 pro 2023 11:50 V tom případě nová Dacia Duster:
image.png

Pořád klasické tlačítka. Dokonce mají i držek na telefon.

Motory buď atmosfera 1,6l, nebo hybrid.
1.6 uz se bohuzel nejaky ten patek nenabizi, pouze TCe

#79 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 pro 2023 20:54
od labanos
Warcz píše: 02 pro 2023 11:50 vylisovat na obrovských lisech
Odlitek.

#80 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 pro 2023 21:00
od Warcz
powl píše: 04 pro 2023 20:34
Warcz píše: 02 pro 2023 11:50 V tom případě nová Dacia Duster:
image.png

Pořád klasické tlačítka. Dokonce mají i držek na telefon.

Motory buď atmosfera 1,6l, nebo hybrid.
1.6 uz se bohuzel nejaky ten patek nenabizi, pouze TCe
Jo, ale mluví se o návratu právě s hybridy. Uvidíme co vyberou, ale jednoduchý motor, kterému bude emisně pomáhat hybrid muže byt řešení.

#81 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 pro 2023 07:47
od labanos

#82 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 13:46
od labanos

#83 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 15:43
od Romulusw
:fool:

#84 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 17:07
od Lachtan
Tohle násilné vnucování EV nedopadne dobře... :twisted:

#85 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 20:26
od Kein
To už je úplně na hlavu... Jak jako po povinné nabíječky... To už jsou fakt tak ti progresivci vypatlaní?

#86 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 20:43
od hombredavid
A kde nebude kapacita site, jak to zaridi? Tyhle dobijeci stanice maji hodne velky prikon. Pan poruci psu, pes poruci ocasu.......

#87 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 20:47
od labanos
U nás to vychází na jednu nabíječku u Jednoty, tak jsem zvědavý. Vietnamci nemají parkoviště :-D
Hlavně chci vidět ty nabíječky někde u Olympie nebo Avionu. Teda roky říkám, že si ty parkoviště měli zastřešit soláry, ale to potom asi trochu změní cenu v obchodech... Nj, ten zelený ráj nebude zadarmo.

#88 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 21:08
od Kein
Mě to sere hlavně principiálně. Jakákoliv svoboda podnikaní se už úplně vytrácí... Kecaj už úplně do všeho.

#89 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 21:44
od Romulusw
Hrobaři západní civilizace začali šlapat na plyn. Já už se toho nedožiju, vy mladší už si hledejte nějaké jiné bydlení.

Poohlídnul bych se někde na jihoamerickém kontinentu, kolem 40. rovnoběžky. Jo a většinou se tam mluví portugalsky a španělsky, tak byste se měli začít učit.

#90 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 pro 2023 23:12
od Vapik
To je dle teorie války atomem? Tam vidím jako hlavní problém zvolení správného data odjezdu.

#91 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 06:20
od Kein
Uvidíme jak si povede Javier v Argentině a třeba někdy...

#92 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 09:06
od Macek2
Kostarika je ideální destinace, jeden známý tam odešel již asi před 20 lety. Je tam poměrně silná česko slovenská komunita.

#93 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 09:22
od dumi.cz
tam bude spousta vselijakejch nedobrejch a jedovatejch breberek urcite...

#94 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 09:22
od Lachtan
Má současná přítelkyně žila x-let v Brazílii a že by to byla nějaká velká hitparáda, to zase ne.
Když máš dobrou práci, tak to ještě jde, ale má to i svá velká negativa, třeba vysoká kriminalita, zdravotnictví a místní havěť.
je to prostě úplně jiný svět.

#95 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 12:24
od Romulusw
Tady to ale bude brzy taky úplně jinej svět. Ráno tě bude budit muezín, číst se bude zprava doleva a večer se budeš bát jít na procházku, protože bude všude tma :-D

#96 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 12:33
od Lachtan
Se svými 21 misemi v Pakostánu a dalšími v podobných zemích vím naprosto přesně co se sem valí a vůbec se mi to nelíbí :(

#97 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 13:16
od hombredavid
Pakistan je civilizovana zeme, a pokud myslis arabii jako takovou tak v uvozovkach take. Spis takova Eritrej, Nigerie , Čad. Ale mozna arabove budou pro evropu nebezpecnejsi protoze se domluvi mezi sebou. .... proti nam...

#98 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 13:56
od Lachtan
Pákistán byla civilizovaná země - do té doby, kdy tam vládnul bílý sáhib. Od té doby to tam jde od desíti k pěti.
Jezdím tam od 2007 a ten sestup je znát, minimálně co se týká bezpečnosti. Dříve jsme mohli vypadnout občas do města (byť s ozbrojeným doprovodem), v posledních letech se bojí i ten doprovod - a to tím městem jenom projíždíme z letiště na základnu... O výletech do města (mimo vojenské základny a vojenské rezidenční části) si už můžeme nechat jenom zdát.
Zbytek není na veřejné psaní (a vaše dobré spaní)....

#99 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 pro 2023 23:05
od Mirabilia
Jen pro doplnění :oops:
-5462886354414326083_121.jpg

#100 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 14 pro 2023 06:41
od python.p
Romulusw píše: 13 pro 2023 12:24 Tady to ale bude brzy taky úplně jinej svět. Ráno tě bude budit muezín, číst se bude zprava doleva a večer se budeš bát jít na procházku, protože bude všude tma :-D
U nás? Unás určitě ne. :)

V říši a u žabožroutů bych tomu věřil.

#101 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 14 pro 2023 07:39
od saabik
No nevím. Už teď jsou šéfové dvou největších opozičních stran u nás imigranti :D .

#102 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 led 2024 18:33
od labanos

#103 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 led 2024 18:39
od Romulusw
Dobrých zpráv není nikdy dost :-D

#104 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 led 2024 19:20
od Kein
Daně... Neverending story.

#105 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 led 2024 21:20
od Lukaso
tvl já najedu ročně 50 :D ale dobrý je, že u nás by se to nechytlo...po 10ti letech by ty auta měla najeto 50 tis a ještě by se výborně prodávaly ve vyhlášených autobazarech :D

#106 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 07:35
od Kein
Stát je, co se týče daní, velmi flexibilní. Pokud by se to nechytlo určitě by zavedl něco ve smyslu denní daně a hejlové budete platit za dny vlastnictví EV. Něco se už vymyslí. Ale ještě to u nás dostatečně lidem nevnutili. Určitě s tím počkají, kolik lidí se chytne na dotace. Piráti mezitím zruší odpisy firemních aut a bude nám všem moc dobře.

#107 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 09:07
od Lukaso
to je pravda...za mě je teda už hrozná prasárna to, že je zde limit na pořízení firemního auta. Já teda jako auta v týhle cenovce nekupuju, ale přijde mi to jako flusnutí do xichtu jakýmukoliv podnikateli.

#108 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 16:24
od Jasper
Co rikate na EX30? Jako druhe v domacnosti a kolem komina? Me se libi...ale jak uz jsem tady psal. Mam obavu z tech pouzitych materialu...

#109 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 19:22
od saabik
Až bude EX30 na salůnu, chci se na ni jet podívat. Manželka chce místo yarise hybrida jako další auto elektro. Potřebuje menší, hlavně do města. Tak je EX30 jeden z kandidátů. Až ji budou mít jako předváděčku a projedu si ji, dám vědět.
Hodně machrujou, že to bude prodejní hit. Já bych ale tu základní baterku nechtěl. Když už, chtěl bych ten dual motor se zrychlením jenom kapku horším než má Alpina. :roll:

#110 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 20:02
od Jasper
🤣To je u tech elektro pohonu takova deviza. Ty jejich nicim nevynucene vykony. Az me beha mraz po zadech,kdyz si predstavim,ze by ma zena kocirovala 400 koni🙉Tak jo,dej vedet👍

#111 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 20:14
od labanos
Mě spíš z toho, až nějaký náctiletý poletí nad ránem z diskotéky 2,5 tunovým EV.

#112 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 led 2024 20:23
od ivanvanata
mezi námi ten limit na pořízení auta platí u nás... taky proto známí založili už 4 firmy v polsku a maďarsku. jiní pořídili ready made firmy v čr a změnili si účetnictví na hospodářský rok atd...

#113 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 14 led 2024 10:14
od labanos

#114 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 05:21
od Xenomorfus

#115 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 06:57
od labanos
Ono autoforum je třeba brát s velkou rezervou. Stejně beru z rezervou honiče nad EV, solární a větrníkovou budoucností. Obě skupiny mají klapky na očí, jedni mi přijdou sponzorování rafinerkama a druzí pro změnu Čínou :-D

#116 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 08:00
od VB
Elektromobilita má i svoji stinnou stránku .......

Nehořlavý oděv nevydržel. Požár elektroauta je strašák hasičů, mění vyhlášku

Hasiči dokončují vyhlášku, která má zajistit bezpečnost v garážích kvůli stoupajícímu počtu elektromobilů. Jejich hašení je totiž mimořádně složité. Jak? Ukazuje to rekonstrukce prvního požáru elektroauta v hromadné garáži u nás.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vodnim-paprskem-rozrezavali-baterii-pozar-elektroauta-je-pro-hasice-strasak-243538#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

#117 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 09:16
od Ejdou Rotacak
Včera jsem na YT náhodou narazil na několik pořadů o elektroautech s "panem" Lukášem Hadašem (v jednom pořadu byl diskuzní oponent "starej fotr" v druhém Filip Turek). Ten Lukáš, to by byl panečku politruk! Víc psát netřeba, ať nepřidělávám módům vrásky na čele.

#118 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 10:02
od Xenomorfus
labanos píše: 17 led 2024 06:57 Ono autoforum je třeba brát s velkou rezervou. Stejně beru z rezervou honiče nad EV, solární a větrníkovou budoucností. Obě skupiny mají klapky na očí, jedni mi přijdou sponzorování rafinerkama a druzí pro změnu Čínou :-D
Jasne, ze to beru s rezervou, nicmene to, ze konci s timto portfoliem vzhledem k nezajmu bude asi fakt...

https://www.ttm.nl/trucks/scania-zet-punt-achter-hybride-trucks/158075/

#119 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 10:31
od Warcz
VB píše: 17 led 2024 08:00 Elektromobilita má i svoji stinnou stránku .......

Nehořlavý oděv nevydržel. Požár elektroauta je strašák hasičů, mění vyhlášku

Hasiči dokončují vyhlášku, která má zajistit bezpečnost v garážích kvůli stoupajícímu počtu elektromobilů. Jejich hašení je totiž mimořádně složité. Jak? Ukazuje to rekonstrukce prvního požáru elektroauta v hromadné garáži u nás.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vodnim-paprskem-rozrezavali-baterii-pozar-elektroauta-je-pro-hasice-strasak-243538#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Všechny tyhle zasahy by měl platit Jaguar protože to je vyrobni chyba auta. Na světě jich hořelo už několik

#120 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 12:17
od VB
Volvo S90 to má spočítané.

Nástupce ES90 se chce měřit s prémiovkami, k dispozici bude s jediným typem pohonu - elektrický
Výroba bude v závodě v čínském Čcheng-tu


https://www.garaz.cz/clanek/novinky-volvo-s90-to-ma-spocitane-nastupce-se-chce-merit-s-premiovkami-k-dispozici-bude-s-jedinym-typem-pohonu-21011755#source=hp&seq_no=3&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=autoweb.sznhp.box&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Příští rok by se mělo rozloučit také oblíbené SUV XC60. I to se promění v čistě elektrický model.

#121 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 15:50
od labanos

#122 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 16:25
od Ejdou Rotacak
2 labanos, tohle se ví od začáku, že soudobé akumulátory jsou v silných mrazech pro EV konečná. Pořád se přetřásá Norsko jako vzor ekologie, kdy díky vhodně skladbě elektráren produkují víceméně zelenou elektřinu a EV tam jezdí fakt vcelku zeleně a zamálo. Už se moc neřeší, že na ose Bergen - Lillehamer - Throndheim - Bodǿ elektroaut potkáš minimumm spíš stovky tisíc sněžnejch skůtrů s EURO 1 a tisíce škunerů s motory plnící tak sotva EURO 0 + hromady Volv se spalovacími motory a AWD a stovkami tisíc jiných spalováků.

#123 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 17:54
od labanos
No myslím, že "to se úplně neví". A nějaký EV guru by ti určitě poradil, že si přece na těch pár dnů v roce vezmeš homeoffice a no problemo :-D

#124 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 17:55
od Lukaso
Já teda nevím, já tam byl někdy vloni a těch elektroaut tam bylo teda sakra dost...a to i na tom nejsevernějším cípu a popravdě jsem kroutil hlavou a nechápal co to tam dělá. Teda já jsem kroutil hlavou protože jsem tam viděl akorát EV a starý diesly...což je to poslední co bych čekal. Ale možná jsem měl jen kliku/smůlu

Přidáno za 2 minuty 20 sekund:
A podle mých informací od dealera to alespoň v případě XC60 nebude rozloučení ale nějaký větší facelift s tím, že to půjde koupit v rámci spalováků už jen jako Recharge....Stejně tak jako S60 už bude od příštího roku jen Recharge...to jsem docela zvědavej, komu to budou prodávat :D

#125 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 17 led 2024 17:58
od labanos
Daňově jsou tam velmi znevýhodněná spalovací auta. Takže potom je to jasná volba.

#126 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 18 led 2024 07:43
od Kein
Ejdou Rotacak píše: 17 led 2024 09:16 Včera jsem na YT náhodou narazil na několik pořadů o elektroautech s "panem" Lukášem Hadašem (v jednom pořadu byl diskuzní oponent "starej fotr" v druhém Filip Turek). Ten Lukáš, to by byl panečku politruk! Víc psát netřeba, ať nepřidělávám módům vrásky na čele.
Jo Hataš je třída fabulant. Viděl jsem všechny videa co popisuješ, jen to nebyl starej fotr, ale fotr na tripu alias Pepa Vrtal. Jinak u Turka Hataš tvrdí, že nečerpá dotace - bylo vyvráceno hned druhý den po odvysílání pořadu. Nejpřínosnější video s nejvíce informacema s nim, je ale Hataš vs Macek, které jsem tu už dával. A nejpřínosnější je proto, že pan Macek se nehadá ale vysvětluje a argumentuje a několikrát Hataše nachytá, že vlastně vůbec neví jak ty auta fungují a co potřebují. A co je úplně nejlepší je to, že video už má dva roky a to o čem tam Hataš mluví, že tu "bude", tu stále není.
https://youtu.be/_cfynWRkrW0?si=GH5wpaGKbI7Pe02l

#127 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 18 led 2024 08:20
od jergus.balaz
Kamoš vlastní restiku a v ramci zlepšovania služieb chcel dve nabíjacie miesta. S ničím nebol problém, okrem privodneho kábla. Najbližšie vhodné trafo je vzdialene 3,8km, cena za realizáciu prípojky 380t.

#128 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 led 2024 08:51
od Warcz

#129 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 led 2024 10:32
od Jakub Svoboda
Tak nám se třeba včera v Práci vybilo Citigo z 50% do 0 , že auto úplně skapalo. Stáří 2 roky a najeto jen okolo fabriky cca 8tis. Takže na nabíječku se muselo odtáhnout...... :D

#130 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 led 2024 12:23
od Warcz
a hlavní baterka nebo 12V ? Většinou za to mohou mrazy kdy elektro se snaží udržovat baterii připravenou. Třeba kamarád co jezdí Teslou na letiště a letí na 14 pryč říkal, že ztratí dost % a kdyby nechal Sentrymod tak když by dojel byla by skoro mrtvá. Hold zima a auto plné počítačů.

#131 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 led 2024 12:56
od Ejdou Rotacak
2 Kein

No Joo! Díky za opravu. Ano Fotr na tripu, pan Vrtal. Chvíli jsem přemýšlel, proč jsem napsal "starej fotr" a pak mě trklo, že je to nesvéprávný, naprosto tupý imbecil, který se svým ještě tupějším a imbecilnějším kamarádem Honzíkem natáčí na YT videa o žrádle z bufáče.

#132 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 led 2024 20:10
od Kein
Tak hlavně že ho to dobře živí. 😎

#133 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 led 2024 15:56
od labanos
Zajímavý rozhovor, na rozdíl od Čajna táty a podobných Jasánků, tam probírájí závislost Číny na ropě. Čína si buduje svou nezávislost na zdrojích, my si vyměníme závislost na blízkém východu a Rusku za Čínu, dobře si to vymysleli.

https://www.auto.cz/vaculik-a-dokoupil-o-autech-v-cine-je-to-zazitek-kdyz-kolem-jezdi-jen-elektromobily-151258

#134 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 úno 2024 16:20
od Warcz

#135 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 úno 2024 16:42
od hajnej
Warcz píše: 20 led 2024 08:51 Pěkně napáno:
https://twitter.com/diagon_swarm/status/1748452006497284384
Zapomněl na stanici v Litvínově.

#136 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 úno 2024 17:11
od Warcz
Za mě je vodík v osobní přepravě úplně mrtvý. Cely článku klesají a zlepšuje se rychlost nabíjení baterie. Tím už není potřeba 100kWh baterie ale dneska už jsou běžné 80kWh což zase snižuje cenu. Výměna po řeknu 10 letech bude v budoucnu trivialita a udělá se repas. Představa, že jezdím po 10 letech autem na vodík které má 2x větší tlak než CNG... To není na obyčejný servis u garážníka.

#137 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 úno 2024 17:18
od nebel
Warcz píše: 01 úno 2024 16:20 Pěkně. 3ka je navíc hodně nízká: https://twitter.com/historyinmemes/status/1752437025918320864
Jaaně, nenasaje si vodu do sání a nechcípne. Nicméně jsem se na to dřív poptával, vidě videa z anglických brodů (zajímalo mne, jak to snesou trakční motory) a i Tesla je „děravá" (myšleno různé otvory do interiéru, včetně kabelových průchodek atd.). A to nemluvě o pověstné nekvalitě Tesly jak v lícování, tak v antikorozní ochraně a laku - za 4 či 5 let to auto může shnít zevnitř.

#138 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 úno 2024 17:22
od Warcz
Jo to jo ta elektronika bude dostávat na prdel, ale není to aktuálně totálka jak ten Golf. Jel jet to je kravina.

#139 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 úno 2024 19:43
od mirass80
:good:

#140 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 úno 2024 20:16
od raolsa
Někdo tam zapomněl namontovat přítrojovku. :D

#141 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 úno 2024 20:27
od mirass80
Joo a i motor,je tam jen tepelné čerpadlo

#142 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 úno 2024 20:30
od nebel
„Už nevíme, co vylomeninama dělat, tak uděláme hnusnou a ještě nepraktickou palubovku."

Trabant sice taky neměl pohlednou palubovku, ale aspoň měla praktický a velký odkládací prostor...
(zdroj obrázku)

Jinak tu obrazovku nemá cenu komentovat, opět nevybočuje ze stylu „jé, zapomněli jsme na infotaiment, tak tam aspoň nějak m*dneme velký tablet."

#143 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 úno 2024 20:35
od raolsa
No tvl. nostalgie jako prase. Kde asi skončil můj zelený tráboš. :D

#144 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 úno 2024 08:47
od nebel

#145 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 13 úno 2024 09:38
od Warcz
Zkoušel jsem dohledat více info a našel jsem:
RTL Nieuws v pondělí uvedl, že Utrecht plánuje snížit kapacitu veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily mezi 16:00 a 20:00, kdy je domácí poptávka na vrcholu.
Tento plán, řekl výkonný ředitel místní rady Lot van Hooijdonk, je nepříjemný, ale nevyhnutelný. „Čas neomezené poptávky a nabídky je u konce,“ řekla.
„Hlavní uživatelé se již několik let nemohou připojit k síti a my jsme blízko bodu, kdy se s tím musí vypořádat i domácnosti,“ řekla. "Musíme si vybrat, kdo a za jakou cenu dostane prostor na rozvodné síti, protože tento nedostatek nás bude v příštích letech provázet."

Za mě se zase potvrzuje co říkám pořád. Cena elektřiny nemá být pořád stejná ale má se měnit podle odběru. Je jasné, že když většina domácností přejde na elektřické sporáky, pořídí tepelné čerpadla a všechno pustí k večeru tak síť dostane na prdel a není potřeba ani elektroauta.

#146 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 14 úno 2024 13:17
od powl

#147 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 bře 2024 07:50
od labanos

#148 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 bře 2024 08:20
od Romulusw
Už nějakou dobu mám alergii na slovo udržitelnost. Spouští u mně generátor vulgarit nejtěžšího kalibru :bad:

#149 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 bře 2024 08:45
od labanos

#150 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 bře 2024 22:02
od Kein
No jasný. Průměrná cena ND na opravy EV konkrétně u nás na CX60 a MX30 je 70k bez DPH, na Opel a Peugeot ještě více. Naštěstí většina z toho stále v záruce. Na díl čekáme v průměru tak 3 měsíce, a když se zadaří tak na dílně rozbíjíme tábor jak na kempu na apaluchu abychom na to mohli vůbec šáhnout. Už vidím jak si to budou spokojeně majitelé EV platit a spravovat až to bude všechno ze zaruky venku... Úsporný auta no. 🥲

#151 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 bře 2024 07:35
od labanos

#152 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 bře 2024 08:31
od PINĎABC
Tohle mne zrovna neodradilo.

#153 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 bře 2024 09:38
od Tomas78
Romulusw píše: 29 bře 2024 08:20 Už nějakou dobu mám alergii na slovo udržitelnost. Spouští u mně generátor vulgarit nejtěžšího kalibru :bad:
OT: U nás se to překládá jako "udržitelnost", což působí nenápadně. Ale je to ESG (Environmental, Social, & Governance)

EDIT: tím jsem nechtěl v žádném případě poučovat, jen že jsem kdysi taky pátral po tom, odkud se tohle slovo vzalo. A pak jsem zjistil, že to je odvozeno od této mezinárodní zkratky. A pak mi došlo, co se pod tím skrývá, tak jsem se jen chtěl podělit, protože to leccos vysvětluje :)

#154 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 09:14
od python.p
labanos píše: 30 bře 2024 07:35 Nj. Taky bych zatím nechtěl EV jako druhý+ majitel...

https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/u-elektromobilu-si-kola-sami-nemente-riskujete-tim-poskozeni-baterie
To je zas clickbait... pokud je člověk lempl, tak si zničí i obyčejný auto...

#155 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 09:27
od labanos
Ano. Na druhou stranu jsem vyděl málo aut, které byly v minulosti vždy správně zvedané. Ale můj koment se netýkal pouze zvedání. Nechat si vyměnit v záruce motor asi nevadí, ale platit jako druhý majitel celý motor, protože tam třeba odejde jenom jeden komponent.

#156 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 09:50
od python.p
Tak to je jak u spalováku... Kde v autorizáku ti vymění jen ložisko na klice třeba? Většina ti bude chtít dát celej novej motor... A třeba osobně bych klidně koupil Hnujdaje s mrtvým motorem na hlavním ložisku. Páč bych si to za víkend opravil. :)

#157 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 12:33
od Warcz
Pobavilo mě to nastavení co tam je. Zvuk, Kopání, omezovače otáček, ostrá rekuperace.
https://garaz.tv/player/o3c4tvWRyrAXJZzTd3mg?type=VIDEO

#158 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 18:01
od nebel
Za mě hovadina podobná vegetariánskému hamburgru či řízku, kde se recepty předhánějí ve zdůrazňování chuti téměř shodné s masem.
Nechápu tyhle trendy se něčeho zříkat a pak mít náhradu, zoufale se snažící co nejvíc připodobnit té věci, které jsem se zřekl.

#159 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 18:13
od Lachtan

#160 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 18:22
od python.p
nebel píše: 02 dub 2024 18:01 Za mě hovadina podobná vegetariánskému hamburgru či řízku, kde se recepty předhánějí ve zdůrazňování chuti téměř shodné s masem.
Nechápu tyhle trendy se něčeho zříkat a pak mít náhradu, zoufale se snažící co nejvíc připodobnit té věci, které jsem se zřekl.
Vidíš to, já maso žeru co nejméně a spíš vyjímečně a proč bych si nemohl dát hambáč co chutná jak z masa, ale není z masa? Takže je zdravější a maso není dovezené přes půl světa. A třeba taková obilovinová sekaná, vypadá jak sekaná, chutná jak sekaná, takže tomu budeme říkat jinak, protože není z masa a sekaná přeci musí být z masa ! :) Tyhle "náhražky" jsou převážně pro lidi co to jedou moderně, instagramově, bla bla bla. Většina vegetariánu si prostě vaří svoje jídla a tyhle ty zpracovaný potraviny téměř nebere. Já si je dam jednou za čas, když mám chuť na "prasárničku" :)

Zítra mám na oběd náhražku chorizo hamburger a už teď se moc těším a garantuju ti, že když ho udělám na ohni a zavážu ti oči, tak si pochutnáš a ještě se budeš olizovat. :) Je tam trošku jiná barva, takže proto zavázat oči, aby to člověk nemusel nějak maskovat. :)

Přidáno za 2 minuty 33 sekund:
Autoforum, zdroj placenej, kvalitní novinářkáská práce...

Našel jsem jeden výpadek v Amstrdamu a pokuty za nabíjení nejsou za nabíjení, ale za blokování nabíječek. A chtějí omezit nabíjení přes špičky... Žádné výhružné dopisy, žádné výpadky energie v celém státě na několik hodin... Víc tomu věnovat nebudu.

#161 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 20:03
od nebel
python.p píše: 02 dub 2024 18:24 Vidíš to, já maso žeru co nejméně a spíš vyjímečně a proč bych si nemohl dát hambáč co chutná jak z masa, ale není z masa? Takže je zdravější a maso není dovezené přes půl světa.
Samozřejmě, taky si klidně můžeš koupit elektromobil, co řve jako závodnička, „řadí" jako závodnička a simuluje neduhy pohonu spalovacím motorem. Nikdo ti to nezakazuje, stejně jako mne nezakazuje říct, že je to prostě divný.

Maso - kdo chce, může mít klidně kvalitní maso pomalu z vlastního okresu a nemyslím teď krajní možnost chovat ho doma. Možnosti dnes jsou, jen si to chce připlatit a případně nemít maso takřka obden. Já si taky jezdím dvakrát ročně na Vysočinu pro hovězí, které je celý život na pastvině a chlív snad ani nevidělo. Jen má prostě jinou cenu, za kterou nelze mít maso 4x do týdně, to je celé. Mí předci měli zásadu „maso je ve čtvrtek a v neděli" a dožili se úctyhodného věku. Tohoto se snažím držet a přijde mi to rozumné.

A co se týče jídla, pár „nemasových" známých a že by mi tyhle specialitky chutnaly, to moc říct nemůžu. Nekritizuju to jen proto, že teď je to zrovna in.

#162 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 20:27
od Kein
Já náhražky za maso chápu a nic proti tomu. Pokud někdo má rád chuť masa, ale vadí mu velkochov a utrpení zvířat, dá si náhražku. V čem je problém? Pro tyhle lidi to je. Já třeba nezabiju ani kapra, ale maso žeru pokrytecky denně, chci to změnit. Ale vůle chybí. :green:

K tématu. Zatímco u spalováku ti i ten autorizák vymění ložisko na klice, tak u elektra nikoli, jelikož útroby třeba On board chargeru, nebo tepelného čerpadla v katalogu dílu samostatně jednoduše nejsou, jelikož je to všechno zaplombované podobně jako sestavený koupený PC, většinou od výrobce dílu, riziko chyby a následného fatálního selhání je prostě dost vysoké a automobilka to nechce mít na krku. Samotná oprava by asi možná byla, ale když někomu kvůli vadě komponentu, nebo špatné opravě chytne barák tak už se do toho nikomu moc nechce. Zkrátka levné opravy EV jsou ještě roky vzdalené a bůh ví jestli se to změní.

#163 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 21:12
od Warcz
čekal jsem že to vzbudí vášnivou diskuzi. Přijde mi fakt na palici aby elektroauto kopalo při "přeřazení" :-) Koukal jsem na to v práci s otevřenou pusou.

#164 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 21:28
od Kein
Mě taky, ale vzhledem k tomu, jaký druh zákazníkú si většinou EV kupujou tak mě to neudivuje, když se za klady považuje například to, že ovládací prvky směřují "od" řidiče jak to tady bylo kladně hodnoceno v recenzi na i3. Trošku pozéřina, no. 😁

#165 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 22:23
od Lachtan
Warcz píše: 02 dub 2024 21:12 čekal jsem že to vzbudí vášnivou diskuzi. Přijde mi fakt na palici aby elektroauto kopalo při "přeřazení" :-) Koukal jsem na to v práci s otevřenou pusou.
je to na palici - zkrátka a jednoduše - EV je a bude pouze atrapa normálního auta a tyhle pozérské opičárny to pouze dokazují. 8)
Pro 99% populace je to nepoužitelné.
Já osobně by jsem to nechtěl ani zadarmo.

#166 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 dub 2024 22:46
od spy
Warcz píše: 02 dub 2024 12:33 Pobavilo mě to nastavení co tam je. Zvuk, Kopání, omezovače otáček, ostrá rekuperace.
https://garaz.tv/player/o3c4tvWRyrAXJZzTd3mg?type=VIDEO
A já si myslim že je to super. O něco podobného se už nějakou dobu snažil Haydon Paddon se svou Kona EV závodničkou, tak snad se aspoň trochu inspirovali.
Obecně Nkový Hyundai jsou až překvapivě dobrý sportovní auta.

#167 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 06:16
od Kein
Jo, věřím tomu, že elektro může být překvapivě dobré sportovní auto. Proto by se o nich nemělo tvrdit, že jsou to skvělé všestranné daily cars, jako náhrada za spalovák jenž je nutné dotovat.

#168 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 08:31
od labanos
Já myslím, že kdo potřebuje, tak si pořídí auto. Kdo chce, tak ať EV (ale za svoje, bez dotací). To je jenom dobře, čím víc jich bude, tím lépe, protože zlevní, a budou se řešit náhradní díly.
Dost mě ale štvou lidi, co si ráno nastartují před barákem svojí trosku a jdou si udělat kafíčko, nebo to nechají nastartované na ulici a jdou si něco vyřídít. A tohle by přestalo s EV. Celkově mi na spalovákách vadí smrad, startování studeného motoru kvůli popojíždění, litry vyjetého oleje. CO2 mě nějak nezajímá, beru to jenom jako ukazatel účinnosti. Vadí mi škodlivé emise pod nosem.

Moje další nebo přesdalší auto bude EV (máme dvě auta). Co mě ale odrazuje je cena, nechtěl bych být druhý majitel, takže cena nového vozu. Potom opravy, zvykl jsem si všechno dělat sám, nespoléhat na nějaké servisy, které mi akorát žerou čas a peníze. Jezdím přezouvat gumy a na klimu a s EV bych toho musel outsourcovat mnohem více. Číňan mě vůbec neláká - pracovní zkušenost, takže vím jak fungují, jejich styl dvojí kvality, kvalita čase (směrem dolů) a nějaká podpora (díly, aktualizace, zanikající značky, tutlání problémů atd.). Pro číňana dát něco na papír není žádný problém, problém je dostat od něho dostat, to co deklaroval za rok, dva, tři... U auta třeba za 10+ let.

Ale jinak, kdybych si teď mohl koupit bezpečnou EV ojetinu do 300K (normální auto, žádný leaf apod), která bude mít nájezd kolem 300km v zimě, tak do toho klidně jdu.

#169 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 16:07
od hombredavid
Hele ja se divam uz pres rok na e golfy. Cena auta po 3 letech s najezdem do 26K tak do 18K eur. Ale jak to pocitam tak to pocitam porad mne vyjde levneji a usporneji audi A6 benzin 6valec stary motor s mpi v LPG levneji. Protoze s tim autem najedu celkove tak 350K za cenu paliva 2,5kc. S egolfem si najezd 350K muzu nechat jenom zdat . Davaji na baterku zaruku 8let nebo neco prs 100K km. A to mam garaz z elektrikou a v praci bych mohl taky dobijet. Porad bych byl financne v minusu........ Alektrowerk je pro lidi co maji penize a je jim jedno za kolik jezdi a kolik prodelaji.... Muj bracha ma uz druhou Teslu, ale po dalnici moc rychle nejezdi. Jezdi po cele evrope...

#170 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 17:18
od yebat
U nás mají teď v práci ve flotile Cupry Born, tak až někam služebně pojedu, zkusím si ho naordinovat. :)

#171 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 18:18
od labanos
Jo, nikdo EV nechce, ale jakmile se to někam koupí do firmy, tak je to na rok rezervované :-D

#172 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 18:30
od yebat
Domů to nechci, protože na to nemám. 🤣

#173 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 18:57
od python.p
nebel píše: 02 dub 2024 20:03
python.p píše: 02 dub 2024 18:24 Vidíš to, já maso žeru co nejméně a spíš vyjímečně a proč bych si nemohl dát hambáč co chutná jak z masa, ale není z masa? Takže je zdravější a maso není dovezené přes půl světa.
Maso - kdo chce, může mít klidně kvalitní maso pomalu z vlastního okresu a nemyslím teď krajní možnost chovat ho doma. Možnosti dnes jsou, jen si to chce připlatit a případně nemít maso takřka obden. Já si taky jezdím dvakrát ročně na Vysočinu pro hovězí, které je celý život na pastvině a chlív snad ani nevidělo. Jen má prostě jinou cenu, za kterou nelze mít maso 4x do týdně, to je celé. Mí předci měli zásadu „maso je ve čtvrtek a v neděli" a dožili se úctyhodného věku. Tohoto se snažím držet a přijde mi to rozumné.

A co se týče jídla, pár „nemasových" známých a že by mi tyhle specialitky chutnaly, to moc říct nemůžu. Nekritizuju to jen proto, že teď je to zrovna in.
Já to tak taky mám a nemám s tím problém, na tom se shodneme. A spousta je toho o přípravě.
Lachtan píše: 02 dub 2024 22:23
Warcz píše: 02 dub 2024 21:12 čekal jsem že to vzbudí vášnivou diskuzi. Přijde mi fakt na palici aby elektroauto kopalo při "přeřazení" :-) Koukal jsem na to v práci s otevřenou pusou.
je to na palici - zkrátka a jednoduše - EV je a bude pouze atrapa normálního auta a tyhle pozérské opičárny to pouze dokazují. 8)
Pro 99% populace je to nepoužitelné.
Já osobně by jsem to nechtěl ani zadarmo.
Já si zase myslím, že pro 90% lidí na to cukání do obchodu a do práce to stačí a aspoň by ráno ve městech bylo o trošku větší klid, když už spousta lidí (já taky) musí do práce autem i když jim jedou krásně spoje...

Ale tvrdit, že EV jsou jen pro 1% je velmi odvážné, slušně řečeno. :)
hombredavid píše: 03 dub 2024 16:07 Hele ja se divam uz pres rok na e golfy. Cena auta po 3 letech s najezdem do 26K tak do 18K eur. Ale jak to pocitam tak to pocitam porad mne vyjde levneji a usporneji audi A6 benzin 6valec stary motor s mpi v LPG levneji. Protoze s tim autem najedu celkove tak 350K za cenu paliva 2,5kc. S egolfem si najezd 350K muzu nechat jenom zdat . Davaji na baterku zaruku 8let nebo neco prs 100K km. A to mam garaz z elektrikou a v praci bych mohl taky dobijet. Porad bych byl financne v minusu........ Alektrowerk je pro lidi co maji penize a je jim jedno za kolik jezdi a kolik prodelaji.... Muj bracha ma uz druhou Teslu, ale po dalnici moc rychle nejezdi. Jezdi po cele evrope...
To je hroznej předsudek... proč bys s tím nemohl najet tolik KM? Kde máš záruku, že ti na tom benzínu nepraskne klika a píst neprojde blokem? Nemáš nikde...

A jak to dělá? To mu musí cesta do Berlína třeba zabrat aspoň 14 dní a už 3x musel někde určitě umrznut...

Přidáno za 1 minuta 58 sekund:
labanos píše: 03 dub 2024 08:31 Já myslím, že kdo potřebuje, tak si pořídí auto. Kdo chce, tak ať EV (ale za svoje, bez dotací). To je jenom dobře, čím víc jich bude, tím lépe, protože zlevní, a budou se řešit náhradní díly.
Dost mě ale štvou lidi, co si ráno nastartují před barákem svojí trosku a jdou si udělat kafíčko, nebo to nechají nastartované na ulici a jdou si něco vyřídít. A tohle by přestalo s EV. Celkově mi na spalovákách vadí smrad, startování studeného motoru kvůli popojíždění, litry vyjetého oleje. CO2 mě nějak nezajímá, beru to jenom jako ukazatel účinnosti. Vadí mi škodlivé emise pod nosem.

Tady naprosto souhlasím. Mám to stejně. U mě je, že nemám moc kde nabíjet - v garáži. Ale tu bych pak nemohl na zimu používat k zimování Miaty.

#174 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 20:37
od Lachtan
90% lidí by to možná (hypoteticky) na to cukání do obchodu a do práce stačilo - pokud by to mohli dobíjet stejně snadno a rychle jako benzínem či naftou. A protože to nehrozí a hooodně dlouho hrozit nebude, tak o tom tak budou maximálně krafat, ale EV si nikdy nekoupí.
Mimochodem mi nějak uniká proč by měl být pak po ránu ve městech trošku větší klid, kolony dělají stejně spalováky jako EV 8)

Moje tvrzení, že EV jsou jen pro 1%, je založeno na základě rozhovorů se všemi možnými lidmi se kterýma se stýkám.
A to možná tomu ještě fandím, protože v současné době neznám nikoho, kdo by plánoval v brzké době pořízení EV - dokonce i ti, kteří o tom před pár lety uvažovali, tak si zase raději pořídili nové spalováky.

#175 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 20:47
od python.p
Klid? Já myslel hluk a hlavně smrad. :)

Asi jiná sociální bublina. Já to mám jen o nabíjení, až bude u nás v práci, tak u to bude hooodně hratelný.

#176 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 20:55
od Vapik
Souhlasím s lachtanem. Dost lidí v mojí bublině taky říkalo, že jim stačí dobíjení v práci a když už ho máme tak všichni koupili nové auto se spalovákem, většina benzín od mazdy a ani firemní auta nemáme Elektra vzhledem k jízdním profilům.

#177 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 21:00
od Kein
Kdo chce ať si EV koupí. Je to podobné jako s Applem, je to prostě něco jiného, nového. Nicméně všichni víme, že do města stačí Fabie za zlomek ceny a drtivá většina z nás ty Volva taky nepotřebuje. Ale taky za ně nebudem lobbovat v parlamentu, že.

Z "nějakého důvodu" ale na dračku moc nejdou...

#178 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 21:16
od python.p
Já si XC70 D5 budu držet co to půjde, dalniční koráb na dlouhé cesty, spolehlivé a servis (zatím) není kdo ví jak nákladný.

Kdybych nedostal Fobii 1.2HTP tak zvažuji plyn do V70XC (kdyby už fungovala tak jak má :D ) a nebo prodej a nákup nějakého poskakovadla, kdybych u nás v práci byl ochotný tahat prodlužku, tak nabíjím z garáže, byť 220V, ale 12h a není problém. Jenže to tak není, stejně tak svou garáž používám jak používám a nechci ji mít aktuálně jako nabíjecí místo.

Takže za mě je to aktuálně jen o nabíjení - to je největší problém.

Nicméně kdybych měl řešit "nové" auto za půl míče, nebo tam někde, tak bych hodně váhal jestli benzínová Mazda a nebo naftová kočka, ale říkal jsem si, že naftu nechci, ale tady to nevypadá moc na jinou cestu páč benzín je cenou úplně jinde a navíc je to rodinné auto, kde nejkratší trasa byla a vlastně i je 30km... spíš více.

PS: zajímalo by mě kolik reálně odpůrců jsou odpůrci z vlastního přesvědčení jak je EV na hovno a jestli to náhodou není tak, že většina odpůrců, jsou odpůrci, protože jim někdo nutí jak jsou EV super čuper.

#179 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 21:38
od Kein
Já byl nejdříve odpůrce protože to nutí, ale od té doby co to k nám začalo jezdit na servis, tak to pro mne nemá užitně ani ekonomicky význam.

Odpůrce = že to já nechci, ne že bych to zakazoval ostatním. Ať si koupí každý co chce, s tím nemám problém.

#180 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 21:40
od Vapik
No právě u nás v práci to u kolegů bylo stejně dejte mi místo pro nabíjení a jdu do toho, mají ho stejně nešli. Já jsem v Norsku jezdil Teslou a prostě mi to nevyhovovalo vzhledem k nabíjení, když bych přes den nepracoval ve fabrice a poradnou zásuvkou jezdil bych na běžkách. Osobně nejsem odpůrce, pokud by to dávalo užitný a ekonomický smysl klidně bych tím jezdil. Prostě v dohledné době nebudu mít prachy na auto, které je schopné ujet aspoň 400km na nabití v zimě. Obě moje auta mají na dnešní poměry hodně válců a objemu a v kombinaci s jejich jednoduchostí a lpg je to prostě jasná volba.

#181 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 21:47
od python.p
O jednoduchosti mi ani nemluv. :D Ale ve finále...

Miata je primitvní jak kovadlina.

2.4T s turbem už méně, ale furt by to měl být relativně jednoduchý a spolehlivý motor.

No a D5, jasný radši bych 3.2 nebo T6, ale holt jich moc není a já to chtěl mít už vyřešený, takže mám manuál a motor komplit po GO, takže doufám, že dalších 200 tisíc km, což je aktálně tak na 15 až 20 let, tak by to mohlo vydržet.

Odpůrce myslím ty co na to furt prskají, heldají pochybné články na autoforu a prostě, ne, ne, ne. Když to někdo dokáže zdůvodnit, tak super a tom diskuze má být.

#182 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 03 dub 2024 22:05
od Lachtan
U mě je to jednoduché - nejvíce mi vyhovuje to co mám, v nabídce EV neexistuje nic, co by mi nabídlo totéž.
Navíc nemám kde nabíjet (ani doma ani v práci, žádná nabíječka po cestě), takhle dotankuju plnou, zabere mi to 10 minut a mám skoro na měsíc klid - nemusím se o nic starat.
Takže má nechuť a "odpor" k EV je daný tím, že mi nemá co nabídnout - v mého pohledu mi EV nenabízí ani jedno pozitivum oproti tomu co mám.
Pokud se to někomu líbí, tak ať si to klidně pořídí, na mě tím dojem neudělá. 8)

#183 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 10:50
od Lukaso
Než bych vynesl soud o tom jak moc to je dobrý a nebo špatný, tak doporučuju si to někde půjčit. Na týden. Nebo alespoň na dva dny. Problém všech těhle diskuzí je v tom, že zpravidla 99% diskutujících nemá vůbec žádnou osobní zkušenost. A realita je pak překvapivě dost často jiná. V obou směrech.

#184 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 12:42
od python.p
Svatá pravda, ale páč jsm tu možnost měl, píšu co píšu.

#185 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 13:18
od PINĎABC
Jsou už i lidé co umí opravy s kterými si autorizáky neví rady a jdou cestou měnění.
https://youtu.be/zumJYpgnlyQ

Už se vlastně těším na náš první EV

#186 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 14:23
od Tomas78
No, jo - postupně se naučíme opravovat i elektroauta :D Pamatuju, jak táta (silnoproudař) opravoval celý vesnici televize. Sice byl silnoproudař, ale jako hobby dělal i slaboproud, měl k tomu knížku a tak nějak sám se to naučil :) Osobně si myslím, že elektromobily budou ČASEM na opravu levnější / jednodušší, než klasické spalovací motory. Některé mechanické skupiny zůstanou (systém zavěšení, brzdy ...), některé odpadnou (diferenciály, kardany, Haldexy ...). Celkově to auto je jednodušší (nechci to degradovat, je složité, ale ...)

#187 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 15:19
od Warcz
Tak ono se stačí podívat na některé videa když řeší spalovací motory. Sleduju na Youtube třeba kanál https://www.youtube.com/@nasagaraz kde borci dávají videa z rozborky dnešních Audi motoru. Nějaká serepetička, zdvihátko uvnitř a práce jak na kostele. Taky si myslím že elektro bude minimálně srovnatelné.

#188 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 15:45
od nebel
Našu garáž sleduju moc rád, po návratu z dílny, kde dělám na 760, je velice uklidňující vidět, že existují motory konstruované ještě víc pitomě než PRV. :D

#189 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 16:13
od labanos
Není argument, že spalováky se se*ou taky a může to stát taky ranec. Problém je, že ten EV teď rozumně umí opravit asi 1% lidí, co by schopně opravilo ten spalovák. Navíc v domácích podmínkách (garáž a výbava za několik tisíc) se dá udělat minimum věcí, které souvisí s pohonem EV, ale jde udělat téměr cokoliv na běžném autě. Podobně to platí i s kontrolou ojetiny.

#190 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 16:34
od Kein
Přesně tak.

Přidáno za 34 minut 24 sekund:
PINĎABC píše: 04 dub 2024 13:18 Jsou už i lidé co umí opravy s kterými si autorizáky neví rady a jdou cestou měnění.
https://youtu.be/zumJYpgnlyQ

Už se vlastně těším na náš první EV
Hele a to je jako dobrý výsledek?

1. V autorizáku oprava pade.
2. Hledání jediného borca v ČR co by to teoreticky mohl opravit.
3. Potom cesta z Brna do Prahy za borcem s tím, že možná nedojedu.
4. Borec to opraví za 26k s tím, že tam dá použitý díl z bouračky. Takže to taky vyměnil.
5. utěšování sebesama, že to nevadí, rozvody taky stály hodně.

To je tak super!!! :D Auto rok výroby 2019.

#191 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 17:34
od PINĎABC
V bmw by dal 50 a závadu by neodstranili, protože by neměnila nabíječku, ale kabelový svazek. Možná by to pak trefili možná ne, ale vyšlo by to určitě víc jak na 50k.
Spalovací auta z roku 2019 se nezkazí?

#192 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 18:02
od Kein
Já se ti tady snažím sdělit, že jak nabíjející port, tak AC nabíječka jsou stále díly na výměnu. Opravil to výměnou z vraku, ne opravou dílu. Kolik by to stálo, kdyby díl z bouračky nebyl se můžeme jen domnívat. Jak zdatné mají elektromechaniky v Cartecu a jak moc se tím opravdu zabývali, krom diagu je věc druhá.

#193 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 18:31
od Romulusw
Na to konto se zeptám, co se stalo s tím vadným dílem, který byl vymontován? Pán si ho odvezl dom, nebo zůstal u pana opraváře?

Jak známo je na světě velmi málo věcí, které jsou neopravitelné :-D

#194 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 18:50
od labanos
Třeba to byla cena opravy vyměným způsobem. Nebo mu to nabídl a borec by s tím stejně nic doma neudělal, tak to tam nechal.

#195 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 19:16
od Tomas78
Berme to tak, že je to zatím relativně nová technologie, ale s rozšířením těchto aut:
1. Přibydou zkušenosti jak v AS, tak mimo ně
2. Přibydou firmy, které budou schopny opravit danou řídící desku apod. za slušné peníze

Když se nad tím zamyslím, co je vlastně elektroauto:
1. Mechanické komponenty (brzdy, zavěšení) - tam se nic nemění
2. Baterie - složenina X článků dohromady. Většinou vyměnit vadný článek a udělat potenciálové vyrovnání. To půjde i v domácí garáži, udělá se nějaká nástavba na paleťák apod. a baterie se vytáhne spodem jako v servisu.
3. Pohon, tj. motor + FM. Tam je otázka, co bude odcházet. Motor jako takový bude myslím ok, bude se kazit něco kolem elektroniky. Časem se třeba budou měnit pokažené moduly za nové (stejně jako se dnes mění ŘJ). Prostě odejdou třeba výkonové prvky, tak se vymění celý modul (příp. ti kteří mají blíže k elektronice si to opraví sami). Z hlediska pohonu jako takového to vůbec není neznámá věc. Takhle jezdí vlaky, tramvaje, metro už řadu let. Nová je jen aplikace tohoto v automobilovém průmyslu.
4. Výbava (klima a další prvky), kromě klima (tepelné čerpadlo) to jsou asi standardní věci

Vím, že jsem to teď hodně zjednodušil, ale ono s masivním rozvojem téhle mobility přijdou i úplně jiné možnosti. Stejně jako jsme koupili z Ali diag na Volvo, tak koupíme diag na EV :D Upřímně: když ležím pod svým autem a vidím těch X hadic a drátů kolem motoru, tak se divím, že to ještě jezdí :D Z tohohle pohledu bych EV jako větší zlo neviděl.

Jinak já nejsem ani odpůrce ani podporovatel EV. Mělo se to nechat, aby se to samo prosadilo. Stejně jako se prosadily dieselové motory do osobních aut, až byly konkurence schopné. Na EV mi vadí to nekritické protlačování, kdy se ignorují základní fakta a principy. Samotná EV mi nevadí, pro MNE by se v současné chvíli hodila více než současný nafťák, ale nejsou na to podmínky (pořizovací cena, parking, nabíjení, servis ...).

#196 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 19:57
od python.p
labanos píše: 04 dub 2024 16:13 Není argument, že spalováky se se*ou taky a může to stát taky ranec. Problém je, že ten EV teď rozumně umí opravit asi 1% lidí, co by schopně opravilo ten spalovák. Navíc v domácích podmínkách (garáž a výbava za několik tisíc) se dá udělat minimum věcí, které souvisí s pohonem EV, ale jde udělat téměr cokoliv na běžném autě. Podobně to platí i s kontrolou ojetiny.
úplně nesouhlasím... až najdu ten článek, tak ho sem hodím.

Za mě když se posere něco mechanického, tak to bude snadný na opravu, pokud něco eletrického tak taky a pokud něco v kompjůtru, tak pešek...

Oprava EV, kterou dělají nemechanici:
https://www.facebook.com/share/p/nM4H4JdVgTwZ7omi/

Předchozí oprava:
https://www.facebook.com/share/p/iZB5LRCskRthwyp1/

Oprava napájení:
https://www.facebook.com/share/p/qburouQVwcjx4GN3/

Starý auta bylo snadný opravovat...
https://www.facebook.com/share/p/P8vdxpX5wikYwXwp/

#197 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 20:09
od labanos
Mluvím o pohonu, takže to už se hrabeme v elektrice. Tak doufám, že jsou náležitě vzděláni a pravidelně proškolení, mají zábrány, obleky, štíty, rukavice, cedulky a tak...
https://www.youtube.com/watch?v=nSqFS24YADM

Ono nějaká cesta pro nejpoužívanější EV se najde, kolem některých je celá komunita. Ale znamená to jezdit někam po republice (zatím, časem to bude lepší) a hledat někoho, kdo nebude fušer. Což paradoxně je možná lepší teď, když je jich jenom pár. Až se s tím roztrhne pytel, tak bude se bude k opravování EV hlásit každý lepl. Ale stačí se kouknout na ty kvanta modelů, co sem chrlí čína a to jsem zvědav, kdo tohle bude po záruce servisovat a při troše stěstí kupovat ND na aliexpressu...

BTW. U ojetého EV bych se zase tolik nebál baterky, ta jde i hodit na diagnostiku, ale spíš toho zbytku, což muže být finančne sebevražda.
K té baterce - všichni chváli jak neodchází a v drží. Na druhou stranu neustále zmiňují jak budou baterky v autech balancovat výkyvy v síti a jaká to bude paráda. Tak to jsem hodně zvědavý, co to s těma baterka udělá. Takovému auto, co je někde neustále připojené k nabíječce a 5 let balancuje někomu, kdo je na homeofficu, rodinný dům s FVE bych se radši vyhnul...

#198 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 20:20
od python.p
Já tomu hovno rozumím, ale když odpojím baterii, tak už asi není co řešti ne? :) Nechám to stát přes noc, parkrát zapnu vypnu, vybiju kondenzátory a je to.

#199 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 20:26
od labanos
No pokud se v tom vyznáš a děláš si to na svojem, tak proč ne. Já nemám elektro vzdělání a to, co si udělám na spalovacím motoru, tak na elektro bych asi nedal.
Ale jako dílna to bude pro majitele zajímavé, pokud tam někoho sejme špatně odpojený EV a nebude mít tyhle věci v cajku.

#200 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 20:34
od Tomas78
@labanos: tipoval bych, že u aut z Číny (a nejen z ní) to bude poměrně jednoduché. Vyvine se pár typu měničů a ty bude vyrábět jedna dvě fabriky a bude se to dávat do různých modelů (takhle se i vyrábí nářadí pod různými "značkami").

Z hlediska pohonu se bude jednat pořád o elektrické zařízení. Nejsložitější částí je frekvenční měnič, ale půjde jen o to diagnostikovat, kde je problém. Běžný servis vymění příslušný modul, specialisté pak budou tyto moduly opravovat a výměnným způsobem repasovat. Pár lidí se na to bude muset přeškolit. Popravdě ani nevím, jak se k tomu staví legislativa, zda bude potřeba nějaké speciální zkoušky nebo zda bude moci na tom pracovat "běžný" elektrikář.

Samotné měniče z hlediska principu jsou poměrně jednoduché a skládající se z:
- výkonové části (tranzistory apod.)
- řídící část

To hlavní know-how je v řídící části (a ty řídící algoritmy, to je opravdu věda), ale tomu rozumí opravdu jen úzký okruh lidí. Pro nás běžné uživatele a "samo-domo" opraváře to bude modul k výměně.

#201 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 21:12
od python.p
labanos píše: 04 dub 2024 20:26 No pokud se v tom vyznáš a děláš si to na svojem, tak proč ne. Já nemám elektro vzdělání a to, co si udělám na spalovacím motoru, tak na elektro bych asi nedal.
Ale jako dílna to bude pro majitele zajímavé, pokud tam někoho sejme špatně odpojený EV a nebude mít tyhle věci v cajku.
Já se bojím eletriky jak čert kříže, takže jsem na to 2x tak opatrnej jak dyž doruky vezmu flexu, nebo pilu... Ale tady bych prostě odpojil baterii - jo může to být problém, uznávám. Zaizolovat všechny vodiče, klidně dvakrát a pak proměřil věci kde by mohlo být ještě nějaké napětí a pak už se tam nemá náboj kde vzít.

U spalováku stačí špatně dotažená palivová hadička a neštěstí je na světě... nebo spadený kus hadry na výfuku... ulité větší množství oleje někde. Taky tam těch rizik je dost.

#202 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 21:49
od Tomas78
EV má myslím napětí běžně 400V, někdy snad 800V. To není nijak vysoké napětí, z baterie je to DC (i když nejvíce úrazů se stává právě na NN, na VN a VVN si všichni dávají větší pozor). Spíše to bude o velmi opatrné manipulaci, aby člověk neudělal někde zkrat na baterii, to by mohlo mít fatální důsledky. Taky jsem to nikdy nedělal, bude to chtít od někoho zkušeného okouknout. Navíc zdaleka ne vše se bude řešit někde na silovém okruhu a ne vše si bude dělat člověk sám. Uvidíme, praxe ukáže, zatím je čas na to to okouknout ... :)

#203 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 22:51
od Lachtan
Když vidím to vaše nadšení do opravování EV, tak raději zůstanu u svých benzínů :wink: :twisted:

#204 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 04 dub 2024 23:01
od python.p
Pokud člověk chce něco používat dlouho a kvalitně, tak se o to musí starat a sem tam něco opravit a je jedno jestli je to na benzín, plyn, naftu a nebo eletriku. Takže si klidně zůstaň u opravy TVÝCH benzínů. ;)

#205 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 00:18
od Lachtan
Co jsem napsal tak špatně, že takhle startuješ? :wink:

#206 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 06:25
od python.p
Nestartuju, jen mi to přijde úsměvné. :)

#207 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 08:02
od Tomas78
@lachtan: výše uvedené moje poznámky byly jen k servisovatelnosti :)

Jak jsem psal: já nejsem ani zastánce ani odpůrce EV. Přál bych si, aby jejich nástup proběhl (anebo také neproběhl) přirozenou cestou trhu. Spalovací motory mám moc rád a upřímně mne velmi mrzí, že Volvo se spalovacími motory končí. Myslím, že je velká otázka, jestli je EU budoucnost čistě EV či bere EK v současné době "zpátečku". Já sám mám více než velké pochybnosti o tomto záměru (ekologie, infrastruktura atd.).

Tedy za mne: měla by to být alternativa ke spalovacím motorům a trh bez dotací by měl rozhodnout. Když nastupovaly diesely do OA, také je nikdo nedotoval. Konečně (nejen) Toyota a její hybridy se také prosazují přirozeně (nějaké drobné zvýhodnění nepočítám) a ukazuje se, že např. benzín + elektro dává smysl a o tom to je. Hledat dobré řešení, které bude trh chtít.

EDIT: a když jsme u těch Toyota hybridů, to je s trochou nadsázky vlastně (o spalovák a převodovku) komplikovanější elektromobil. Okukoval jsem u kamaráda. Žádná úhlovka, kardan, haldex; vzadu elektromotor a pohon zadku čistě elektricky. Za mne geniální :good:

PS: taky plánuju si současné auto nechat tak dlouho, než přijde fatální závada. I přes všechny komplikace jsem si Volvo jako značku oblíbil a D5 je moc fajn motor. Naprosto chápu, když si to někdo chce nechat :)

#208 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 08:15
od Warcz
Pohon zadku jako AWD dělá i Volvo a co jsem pochopil sladit to, aby to brzdilo a přidávalo když má není uplná prdel. Ja bych asi šel buď do Hybridu ( baterie jenom pomáhá zatěžovat motor a ten jede v optimálním zatížení ), nebo do elektro. Plug in mi přijde, že má zbytečně moc věci na palubě.

U Elektra se teď hodně řeší spotřeba. Staré elektroauta jezdí kolem 20kWh/100. Dneska Škodovka, nebo nová Tesla už jezdí za 16kWh. Člověk by řekl malý rozdíl, ale když řeknu 400km tak to je 80kWh VS 64kWh, nebo taky na 80kWh baterce místo 400Km je +100Km na dojezdu, tedy nejenom větší baterie, ale daří se jim snižovat i spotřebu + rychlost nabíjení. Ja opravdu věřím, že tam je prostor pro zlepšení.

#209 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 21:18
od Lachtan
Tomas78 píše: 05 dub 2024 08:02 @lachtan: výše uvedené moje poznámky byly jen k servisovatelnosti :)

Jak jsem psal: já nejsem ani zastánce ani odpůrce EV. Přál bych si, aby jejich nástup proběhl (anebo také neproběhl) přirozenou cestou trhu. Spalovací motory mám moc rád a upřímně mne velmi mrzí, že Volvo se spalovacími motory končí. Myslím, že je velká otázka, jestli je EU budoucnost čistě EV či bere EK v současné době "zpátečku". Já sám mám více než velké pochybnosti o tomto záměru (ekologie, infrastruktura atd.).

Tedy za mne: měla by to být alternativa ke spalovacím motorům a trh bez dotací by měl rozhodnout. Když nastupovaly diesely do OA, také je nikdo nedotoval. Konečně (nejen) Toyota a její hybridy se také prosazují přirozeně (nějaké drobné zvýhodnění nepočítám) a ukazuje se, že např. benzín + elektro dává smysl a o tom to je. Hledat dobré řešení, které bude trh chtít.

EDIT: a když jsme u těch Toyota hybridů, to je s trochou nadsázky vlastně (o spalovák a převodovku) komplikovanější elektromobil. Okukoval jsem u kamaráda. Žádná úhlovka, kardan, haldex; vzadu elektromotor a pohon zadku čistě elektricky. Za mne geniální :good:

PS: taky plánuju si současné auto nechat tak dlouho, než přijde fatální závada. I přes všechny komplikace jsem si Volvo jako značku oblíbil a D5 je moc fajn motor. Naprosto chápu, když si to někdo chce nechat :)
Opravit se dá cokoliv, něco málo o tom vím - sám dávám dohromady letadlo, které bylo podle některých neopravitelným vrakem. Naštěstí je celokovové a s tím si dovedu poradit. Laminátové letadlo bych neopravoval, protože laminátu nerozumím a nikdy jsem s ním nepracoval a na rozdíl od kovů k laminátu nemám naprosto žádný vztah - nebaví mě..
A s auty je to u mě podobné. Své bývalá a současná jsem měl/mám rád a baví mě. Ale směrem k EV prostě u mě nepřeskočila žádná jiskra, tento směr způsobu osobní mobility mě nikterak nezaujal.
Daleko větší zájem ve mě budí vodík, či jak zmiňuješ "Toyota hybridy". To mi přijde jako smysluplnější počin než čisté EV.

#210 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 21:29
od Warcz
Vodík je mrtvý. Dneska už si troufám tvrdit že definitivně. Cena je úplný nesmysl. Dojezd mizerný. V ČR je par plniček a jsou spíše v údržbě. Tlak že CNG je proti tomu pšouk a efektivita hrozná. Dneska už se opravu baterie posunuly úplně jinam než před 5 lety a tudy vede cesta.
image.png

Ještě jsi nezmínil raketový pohon :-)
https://twitter.com/historyinmemes/status/1776190543372157071

#211 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 05 dub 2024 22:15
od Lachtan
JJ, Maddox je démon - rád se dívám na jeho videa :D :good:

A také se mi líbí parní stroje :wink:

#212 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 06 dub 2024 00:21
od Romulusw
Co to bylo za auto, je to tak 20 let co jsem to někde viděl, mělo to normální turbínu s generátorem a elektromotory? Snad to bylo přes 500kW výkonu.

#213 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 06 dub 2024 07:45
od Kein
Warcz píše: 05 dub 2024 08:15 Pohon zadku jako AWD dělá i Volvo a co jsem pochopil sladit to, aby to brzdilo a přidávalo když má není uplná prdel. Ja bych asi šel buď do Hybridu ( baterie jenom pomáhá zatěžovat motor a ten jede v optimálním zatížení ), nebo do elektro. Plug in mi přijde, že má zbytečně moc věci na palubě.

U Elektra se teď hodně řeší spotřeba. Staré elektroauta jezdí kolem 20kWh/100. Dneska Škodovka, nebo nová Tesla už jezdí za 16kWh. Člověk by řekl malý rozdíl, ale když řeknu 400km tak to je 80kWh VS 64kWh, nebo taky na 80kWh baterce místo 400Km je +100Km na dojezdu, tedy nejenom větší baterie, ale daří se jim snižovat i spotřebu + rychlost nabíjení. Ja opravdu věřím, že tam je prostor pro zlepšení.
Jen technická, stále většina EV velikosti řekněme oktávie jezdí reálně okolo 23-27kwh/100. Pod 20 to vídávám opravdu hoodně výjmečně. Ale je to strašně hodně proměnných, takže netvrdím, že někdo za 19kwh jezdit nemůže.

#214 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 06 dub 2024 08:38
od Warcz
Viděl jsem teď test 3ky. 130km/h - https://youtu.be/prkqife-giI?si=7w-lLg4p8L503_aW

A škoda je taky pod 20 - https://fdrive.cz/clanky/test-jaka-je-spotreba-skody-enyaq-80-iv-v-beznem-provozu-zaostreno-na-spotrebu-7918

Jasně je to při dobrych podminkach, ale i tak slušna spotřeba.

#215 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 06 dub 2024 12:25
od zdenal111
článek autoforum: :cry: Prodeje elektrických Volv v USA a Číně se propadly až k nule.
Volvo dál s chutí ukazuje zákazníkům záda a říká, že je mu úplně ukradené, co si přejí, nabídne jim prý za 6 let jen elektrická auta stůj co stůj. V EU mu to při zachování přerozdělovacích schémat možná projde, v USA a v Číně mu to neprochází už teď.Volvo mezi podobné „ignoranty” patří, když s úsměvem tvrdí, že vám za 6 let nenabídne nic než elektromobil, i když si je vědomo obecně slábnoucí poptávky po nich. V Česku ani není možné hovořit o nějakém trendu, i za letošní první kvartál se u nás z 1 210 Volv celkem prodalo jen 6 procent elektromobilů.

Říkat za takové situace, že budete nabízet jen to, co 94 procent kupců ostentativně nechce, a naopak končit s výrobou toho, co většina lidí chce, je drzé a neakceptovatelné. Lidé mají v takové situaci tendenci uchýlit se ke koupit modelů a verzí, které ještě snesou, ale zaslouží si takto jednající automobilka podobnou velkorysost?

Volvo EX30 je jeden z elektrických modelů značky, na kterých má stát její globální odbyt. Reálně nyní stojí na pár předotovaných evropských zemích, to je celé.. :unknown:

#216 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 06 dub 2024 14:03
od Kein
Warcz píše: 06 dub 2024 08:38 Viděl jsem teď test 3ky. 130km/h - https://youtu.be/prkqife-giI?si=7w-lLg4p8L503_aW

A škoda je taky pod 20 - https://fdrive.cz/clanky/test-jaka-je-spotreba-skody-enyaq-80-iv-v-beznem-provozu-zaostreno-na-spotrebu-7918

Jasně je to při dobrych podminkach, ale i tak slušna spotřeba.
Nj, jenže co ten článek vlastně říká? Když jezdí tzv. pana klobouka a měří tak 18,3kwh, takže asi dá se, ale za celkový test 23,4kwh.

#217 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 08 dub 2024 17:06
od Warcz
3 vizualizace k Čině a proč se tak mohutně investuje do elektroaut. Vystavba Jaderek,Solaru a vyroba baterii

#218 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 08:48
od python.p
Tam klidně za 5 let Xi Jinping nebo kdo bude u válu řekne, konec BEV, teď už jen EV a tak to prostě bude. :)

Takže tady ty vtipný obrázky od lidí, jak se jen Evropa snaží jsou fakt vtipný, páč jediný co, tak jsme měli malej náskok. Kterej už nemáme a Čína a Indie nás dohání.

#219 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 09:00
od labanos
Indie bych se moc nebál, lidí je tam moc a oni nemají moc zájem na tom, aby se všichni měli dobře. Na Evropu stačí USA a Čína. Jediné, co do toho může hodit vidle je EU, že nějakým způsobem dodaní dovoz EV a baterek (na to doplatí zákazník), namísto toho, aby masově podpořili vývoj, nebo Čína něco vyvede s Taiwanem.

#220 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 09:22
od Vapik
Python byl jsi v těch zemích někdy? Jedině čeho se nebojím je, že by nás válcovali v ekologii, toho se dožijeme leda na papíře.

#221 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 10:32
od python.p
Nebyl, ale o tomhle si rozhodně nedělám iluze... proto jsem nepsal nic o ekologii, ale o EV obecně.

Je fakt, že než Ind přestane lejt všechno co najde do řeky a Číňaň přestane težit a pálit uthlí po desítkach tun, tak to už naše děti budou mít řidíčaky, teda jestli oni někdy něco jako ekologii budou řešit...

Indie asi v dohledné době fakt ne, ale u Číny mám tak trochu pocit, že to tam směřují. Otázkou je, kolik je to touha po soběstačnosti a kolik ta ekologie. :)

#222 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 10:57
od ren
Dovolím si přispět s troškou do mlýna. Jak jsem tu v minulosti párkrát zmínil, pracuji u "plynařské" firmy a v sortimentu máme i vodík. Warcz tu ukázal některé zajímavé obrázky, obzvlášť pěkný je ten od VW ohledně účinnosti elektromobilu vs "vodíkoelektromobilu". Nevím z kterého roku je ten obrázek a nevím, jak velký pokrok od té doby nastal a jestli se účinnost zlepšila. Vím ale, že jediná výroba vodíku v Čechách která stojí za povšimnutí je v Litvínově, kde při zpracování ropy je vedlejším produktem i vodík který dále prodává společnost Air Products, jeho množství není nijak závratné. Ještě před pár lety byla výroba vodíku v Ostravě, kde společnost Borsodchem produkovala mj i vodík který odebírala a prodávala společnost Linde. Produkce byla docela slušná, kvalita rovněž, ale toto bylo ukončeno a vodík v Ostravě už není. Další, relativně blízký, zdroj vodíku je v Bratislavě, kde společnost Slovnaft při zpracování ropy produkuje jako vedlejší produkt vodík, tento od ní kupuje, dočišťuje a dále prodává společnost Messer.
Všechny tyto vodíky jsou ee, neekologické. Aby v Praze jezdil vodíkový autobus, jezdil vždy několikrát týdně návěs z Bratislavy s vodíkem a vozil autobusu "papání".
Na druhou stranu je pravda, že přes léto dávají fotovoltaiky, kterých je čím dál tím víc, elektřinu kterou se nedaří využít. Otázka je, jestli v takovýchto případech výroba "zeleného" vodíku elektrolýzou není pořád lepší řešení, než přebytečnou elektřinu nechat ladem.

#223 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 12:59
od Warcz
Litvínov co mam informace má často odstávky a ta plnička je více porouchaná než funkční
V Ostravě funguje jedna stanice protože ji dotuje a podporuje Světlík a Vítkovice. Oni dělají tlakové láhve na vodík, takže Vodík by jim dost pomohl, ale realita je jak píšeš.

Ano v letě bude cena nulová, nebo záporná, teď se jenom řeší jak tu energii ukládat a vodík byla jedna z technologii. Kdo dokáže levně uložit elektřinu v letě a dodat ji v zimě vyhraje.
Ceny elektřiny: https://spotmarketindex.cz/?fbclid=IwAR0Gr7dqVWSz67Cp7xpuiBtUiCV4qvUrAfpr38hup5_AK_1C-pb9C-9L0PQ_aem_AcdfNJ0IfqoA4qIECa4GoNUc7nq5IaHjcfOooYDR0RJoOWDlb3OrcXfol86sMXkl_dkf1Y3FpN7cQmrUInl28zQt

#224 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 15:04
od ren
Zas to s tím Litvínovem není tak tragické a není to "plnička", ale "zdroj". Teď teda zrovna stojí, protože má velkou odstávku rafinérka, takže tam stojí všechno, airprodakťáckou kyslíkárnou počínaje a linďáckou ceodvojkárnou konče a budou stát do začátku května.
O panu Světlíkovi zlé jazyky vyprávěly, že vše začalo tím, že pan Světlík, aby byl "in", si pořídil vodíkové auto. No a vše mělo probíhat tak, že když pan Světlík vyjel vodík, jeho podržtaškové naložili auto na plaťák a odtáhli ho do Schwechatu natankovat a tak se to periodicky opakovalo. Nebylo to úplně ono, a proto teď má pan Světlík čerpačku pod oknama. Ale je to "jedna paní povídala", třeba to je jinak...
Co se týká lahví, tak by mu to nijak moc nepomohlo, protože vodíku v lahvích se prodává minimum. On ani moc pomáhat nepotřebuje, protože výrobců lahví je pár a zakázek má dost.

#225 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 15:19
od labanos
Pokračování (ani tak nejde o EV)
https://www.youtube.com/watch?v=kuuGb1B-dBc

#226 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 17:45
od Urvanej
Tak jsem se teď povozil po městě v hybridnim Tuaregu my 03. Tvl to je peklo. To auto děla uplně všechno za mě, já tam ani nemusim bejt, jako beze srandy. Fakt jsem si tam připadal jako pátý kolo u vozu. I do zatáček mi to přibrzdilo, před chodcem to zastavilo, pak se rozjelo. Já jen musel dávat blinkr a občas hrábnout na volant. Dovedu si představit, že člověk jezdící denně v takovém autě, vlastně vůbec neumí řídit. :bad:

#227 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 18:04
od Kein
labanos píše: 09 dub 2024 15:19 Pokračování (ani tak nejde o EV)
https://www.youtube.com/watch?v=kuuGb1B-dBc
Nejhorší je, že tohle začínám pozorovat u více výrobců. Jde vidět, že importy mají osekaný rozpočet a bohužel dost trpí zákaznický servis, to co kdysi nebyl problém, tak teď přes to nejede vlak. Navíc EV a hybridy se prodávaji často bez marže nebo pod nákup aby se toho dealer ztřepal protože mu import nacpal tabulkové kusy. Logicky pak na to navazují další problémy.

#228 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 09 dub 2024 21:48
od spy
Seděl jsem dneska v ID.7 a auto mě příjemně překvapilo rozumnou vnitřní praktičností.
Asi nikdo nemáte praktické zkušenosti s ID.7 Tourer, co? :-)

#229 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 dub 2024 07:29
od labanos
Pochybuji :-D

Mohl by se někdo vyjádřit k oleji, co davájí do el. motorů? Protože jsem zase viděl několik recenzí, kde si pochvalují, že olej se v tom měnit "nemusí" a je to "doživotní". A to už jsem někde slyšel :-D

#230 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 dub 2024 07:30
od python.p
Ty co na to mají to nechtějí a ty co chtějí na to nemají. :D

#231 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 10 dub 2024 07:44
od saabik
:D

#232 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 11 dub 2024 08:06
od Warcz
Jak jsme řešili toho Světlika, tak aktualně dal na Twitter
https://twitter.com/Jan_Svetlik/status/1778300681981444413

Pro něho je Vodik kličový

#233 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 11 dub 2024 08:58
od ren
@Warcz, a takhle to je s některými z vás ve všem, víte prd, ale budete mít pořád pravdu. Takže a), vodík se píše s malým "v" a b) dělám téměř 30 let na manažerském postu plynařské firmy a vím kdo jakých plynů a kolik prodává s čímž koresponduje kolik na to potřebuje nádob. Vodík je z toho absolutní minimum, prodá se ho v lahvích a svazcích lahví (jsou na fotografi) zlomek v porovnání s ostatními technickými a medicinálními plyny. Kdyby měl být pan Světlík živ jenom z výroby nádob na vodík, umřel by dávno hlady...

#234 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 07:24
od labanos

#235 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 12:37
od Warcz
Teď jsem zkouknul tu recenzi XC30 a dost tragedie. Hlavně teda ten dojezd :(

ren: Ok uznávám neznám kolik % prodavají na vodík. Pouze ho občas čtu na Twittru jak je do toho zamilovanej.

#236 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 17:02
od labanos
Ten dojezd je trága. Kdybych si měl koupit EV kolem míče, tak mi přijde jako nejlepší volba TM3.

#237 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 17:26
od Warcz
Jojo nebo model Y. Pravě ta EX30 ma konkurovat Yce od Tesly ale jestli nezlepši dojezd tak moc šanci nema

#238 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 17:47
od labanos
Y je asi sice lepší v poměru cena/prostor, ale mě se dost nelibí :-D

#239 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 12 dub 2024 17:58
od Kein
"Předprodukční verze". Klídek. určitě to bude skvělé! Za 1,2mio budoucnost Volva. Chlapci by se to měli naučit dělat, pokud chtějí vyrábět už jen tyhle pixly s interiém Dáčie.

Jinak zde můžete vidět u zbrusu nového EV jak ty EV pokročily...tlachy okolo jsou krapet jiné, než realita co se týče spotřeby a dojezdu.

#240 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 08:54
od PINĎABC
Super hračka, ale škoda toho loga :D
https://youtu.be/lVIWZm_vR8A

Když si vezmu, že spalováky jsou na vrcholu a EV ještě v plenkách a učí se chodit, tak je to mazec.

#241 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 11:53
od jergus.balaz
Pindabc: no EV až v takých plienkach nie je. Prvý elektromobil zostrojil Robert Anderson niekedy 1832-1839, prvý hybrid Porsche 1901.

#242 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 12:31
od Haben
Za me je elektromobilita na zacatku. To, ze uz nekdy pred 150 lety se poprve neco takoveho sestrojilo, neznamena, ze od te doby je kontinualni vyvoj a slape se do toho.
To je jak s cestovanim na Mesic. Ze se tam podarilo pristat v roce 1969, preci neznamena, ze jsme tak daleko, ze je to bezne dostupna vyletni destinace.

#243 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 13:43
od Airbus380

#244 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 14:53
od jergus.balaz
Haben: EV boli veľmi rozšírené na prelome 19/20 storočia. V USA v tej dobe bolo 40% áut parných, 38% bolo elektrických a 22% spaľovacích. Na počet to bolo cez 34t elektrických vozidiel.
Pre porovnanie dnes je v USA registrovaných 285 mil spaľovacích áut, a 3,3 mil EV, čo je niečo cez 1%. V číslach teda elektromobilita v USA nie je ani tam, kde bola pred 120 rokmi.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_the_electric_vehicle

#245 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 16:01
od Haben
Nepopiram, ze nejake elektro nejezdilo, nestudoval jsem historii. Ale pokud by to byl smer, ktery by umeli v te dobe dobre rozvinout, tak by jejich vyvoj pokracoval. A to se za me nestalo. To zacalo, kdy? Nekdy s prvnim Priusem?

#246 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 16:15
od Ejdou Rotacak
Lidi ze sídlišť přijdou o možnost důstojného cestování - těch je tu v ČR nejvíc.

#247 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 16:44
od Warcz
Všichni koukaji na elektroauta, ale jak leti cena baterii dolu, tak 1kWh powerbanky. Koloběžky dneska 25Kg s dojezdem 70Km za chvilku už to bude k 100Km. Za mě super pokrok a leti to kupředu

Ad nabijeni na sidlišti. To je duvod proč mam 17 let stare auto a penize šli do garaže :)

#248 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 16:57
od Kein
Haben píše: 20 dub 2024 16:01 Nepopiram, ze nejake elektro nejezdilo, nestudoval jsem historii. Ale pokud by to byl smer, ktery by umeli v te dobe dobre rozvinout, tak by jejich vyvoj pokracoval. A to se za me nestalo. To zacalo, kdy? Nekdy s prvnim Priusem?
Jen technická - Prius je hybrid a má taky své limity. Hybrid a EV bych úplně nezaměňoval...

Přidáno za 3 minuty 47 sekund:
Warcz píše: 20 dub 2024 16:44 Všichni koukaji na elektroauta, ale jak leti cena baterii dolu, tak 1kWh powerbanky. Koloběžky dneska 25Kg s dojezdem 70Km za chvilku už to bude k 100Km. Za mě super pokrok a leti to kupředu

Ad nabijeni na sidlišti. To je duvod proč mam 17 let stare auto a penize šli do garaže :)
Ceny aut i EV letí každým rokem vzhůru. Jsem tedy zvědav na vyplnění tvé predikce, pokud tedy předpokládáš, že se EV stanou dostupnější. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Doposud vývoj EV hojí prodeje spalovaků, až se prodávat nebudou jsem velmi zvědavý jak to bude.

#249 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 17:06
od PINĎABC
Kein píše: 20 dub 2024 17:01 Doposud vývoj EV hojí prodeje spalovaků, až se prodávat nebudou jsem velmi zvědavý jak to bude.
I u Tesly?

#250 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 17:16
od jergus.balaz
Haben: v odkaze čo som sem dal, je časť Dark age, a potom aj Revival. Je tam prakticky popísané všetko, od problémov, cien, kusov, vývoj, vyrobcovia atď.
Vyvojovo tam nie je čo vyvíjať už 100 rokov, jediný problém bol, je, a bude batéria.

#251 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 17:22
od PINĎABC
Lajicky řečeno. Při takovém pohledu nebylo co zlepšovat ani na spalovacím motoru a podívejme za 100let jak se mnohokrát zvýšila jejich efektivita a životnost.

#252 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 17:47
od Warcz
jergus.balaz píše: 20 dub 2024 17:16 Haben: v odkaze čo som sem dal, je časť Dark age, a potom aj Revival. Je tam prakticky popísané všetko, od problémov, cien, kusov, vývoj, vyrobcovia atď.
Vyvojovo tam nie je čo vyvíjať už 100 rokov, jediný problém bol, je, a bude batéria.
Jako že motor před 100 lety byl stejny jako dnes ? V těch autech neni motor co mate doma v sekačce.

#253 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 18:09
od Vapik
Nedávno jsem řešil s kamarádem budoucí nabíjení. Bydlí v dva roky starém panelákové komplexu v Praze a mají tam svoje garáže takové ty s výtahem jak jsou dve auta nad sebou. Ptal se na nabíjení správce a bohužel bez přestavby a rekolaudace tam nabijet ev nelze. Když mi ty garáže ukazoval tak je to řádově pro vyšší stovky aut to by musela být trafacka jak pro fabriku.

#254 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 18:31
od Tom0
PINĎABC píše: 20 dub 2024 17:06
Kein píše: 20 dub 2024 17:01 Doposud vývoj EV hojí prodeje spalovaků, až se prodávat nebudou jsem velmi zvědavý jak to bude.
I u Tesly?
Tak Tesla v dnešní době docela dobře žije z prodeje všech svých emisních povolenek.
Jako výrobce aut má přiděleno a jelikož žádné spalovací auto neprodukuje, tak je může všechny prodat ostatním automobilkám a je hned vyděláno...
Za každou vyrobenou Teslu se sypou penízky z povolenek. :wink:

https://www.garaz.cz/clanek/novinky-zvracenost-dnesni-doby-emise-jako-byznys-tesla-vydelava-obri-penize-na-tom-ze-si-od-ni-jine-automobilky-nakupuji-emisni-povolenky-21011998

#255 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 18:37
od PINĎABC
No ale vývoj si musela od prvopočátku platit sama, to že momentálně sklízí plody svého ovoce, ji nijak nezvyhodňuje.
Jiné automobilky místo toho ještě můžou vyrábět V8 místo aby prodávaly povolenky.

#256 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 19:00
od python.p
Masové EV jsou v plenkách, tak to prostě je.

Jedinej problém za mě je to co píše Vapik a Ejdou. Jak udělat nabíjení na sídlištích?! Ale to je stejný problém jak parkování, který se mnohdy neřeší...

#257 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 19:16
od PINĎABC
Musí se udělat nová distribuční síť a stejně na tom sídlišti ve dne kdy jedou solary stejně nikdo není doma. Nabíjet si budou lide v práci nebo v nákupním centru. Mimo ani není výměně baterie kde to automat provede do max 10 minut.
Jak jsem tady mnohdy četl: Kdo chce, hledá cestu.
Kdo nechce, hledá důvody.

#258 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 19:57
od Romulusw
........ Kdo chce, hledá cestu.
Kdo nechce, hledá důvody....

To je zase jen od zdi ke zdi.

Tohle vyřeší zlatá střední cesta . Ti z paneláků na to stejně nebudou mít (většinou), ti co na to budou mít a budou to chtít si nějak poradí a pokud klekne síť, tak se půjdou klouzat.

#259 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 20:13
od PINĎABC
Reálně jak dlouho to bude trvat, že nebudou spalováky, 50let. Dožijeme se toho.

#260 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 20:17
od python.p
Ono to půjde, ale bude se to muset dělat s rozumem... :) A taky se trošku chtít.

#261 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 20 dub 2024 22:18
od Kein
Ježíš, vždyť je to jednoduché. Tak si to elektro už nekdo kupte, prodejte svůj spalovák, ideálně někomu z klubu, a po měsíci nám poreferujete jak je to super auto pro masy.

#262 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 05:08
od Spongebob
No jo, jenže on ten spalovák nikdo nechce koupit.

#263 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 06:45
od python.p
To bys musel číst. Nemám kde nabíjet, kdybych měl, tak už je starouš dávno pryč a já tady pěju superlativy. :) :D

A další věc, jak píše Spongebob.

#264 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 07:24
od Kein
Vše je otázka ceny, ale jestli je pro vás takový problém prodat stávající auto, tak to se už psychicky obrňte až budete prodávat ojeté EV.

#265 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 07:46
od Vapik
Pythone já si rypnu, není to pro tebe priorita, když by jsi chtěl nabíjíš doma v garáži a v práci na prodlužováku. Takže ty spalovaky vlastně chceš ;-)

#266 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 08:22
od nebel
python.p píše: 21 dub 2024 06:45...kdybych...
Jó, kdybych já měl, udělal, nepromeškal... Na „kdybych" se nehraje. Mám, nebo nemám, o tom to je. 8)

#267 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 08:37
od python.p
Vapik: jak se to vezme...

Ano není to priorita, benzín mi prostě voní, rád se v tom rejpu a rád se svezu v pořádaným autě. A ano, auto bez střechy, pod plným a někde před červeným má prostě své kouzlo.

Ale protože chci garáž používat jako garáž, tak ji nemůžu používat jako nabíjecí místo. Navíc tam jsou dva problémy, jeden je jen 220V a druhej společný elektroměr pro X garáži stavěných v akci Z.

Než jsem koupil starouše, tak jsem byl rozhodnutý pro elektrického Focuse či Golfa pro ženu, ale vyhrála nicotná pořizovací cena (ND díly a nervy s tím jsou teď druhá věc) a k tomu auto pro zábavu, trochu sobecký no. Ale jak píšu výše, nebráním se tomu a doufám, že se to do pár let pohne a nebudu muset řešit, že nemám kde nabíjet. :)

#268 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 08:57
od Vapik
Hele já s tím problém nemám, jen jsem se divil že píšeš, jediný problém je nabíjení a ono to tak prostě není, aneb citát viz pár příspěvků výše ;-)
"Kdo chce....."

#269 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 dub 2024 09:14
od python.p
Ale jo, furt to je problém, protože není kde. Teda kde jednoduše a bez problémů. :)

A pak taky finance, páč jsem teď pár tisíc utratil za starej japonskej spalovák :D A čeká mě zřejmě jedna zásilka do němec s jedním itálským krámem, ale to ty víš :D

#270 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 13:02
od Jasper
Spongebob píše: 21 dub 2024 05:08 No jo, jenže on ten spalovák nikdo nechce koupit.
Asi tak. Me ted montuji FVE + nabijecka. Strecha cisty jih. A mam benzi+naftu+CNG😂😇

#271 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 13:05
od dumi.cz
Z ty fotky je prd videt, ale jestli to vidim dobre tak je namixovanej DC a AC rozvadec?

#272 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 14:14
od Jasper
Vím já? Ale až přijedou, tak se takhle odborně zeptám...To jim spadne čelist.
Chceš-li se mnou konzultovat (do SZ můžu poslat větší detail), byl bych rád, moc tomu nerozumím...Tedy spíše vůbec :-)

#273 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 15:31
od dumi.cz
Nejlepsi mas si vzit externiho revizaka, co zkoukne na miste. Vetsinou maji firmy "svyho" revizaka, kterej to kolikrat na miste ani nevidi :-(

Pro klid duse bych si to nechal zkouknout, bude to neco stat, ale mas klid. Nerikam, ze maji neco spatne, mluvim obecne.

Ono tech cca 600V DC umi udelat slusnou paseku...

#274 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 15:50
od hombredavid
Dumi ma pravdu.... tohle bych udelal taky. Oni se stim nekdy moc nemazou........At to slouzi k plne spokojenosti.

#275 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 22 dub 2024 19:02
od Jasper
Díky za radu a provedu. Teď zpět k elektromobilitě.
Pokukuji po C40 s nižším výkonem. To by se mě líbilo jako vstup do automobilového elektro světa :-)

#276 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 23 dub 2024 07:46
od Urvanej
Distribuční síť nikdo měnit, nedej bože rozšiřovat, fakt nebude, dokud je k tomu nedonutí legislativa. A stejně to nakonec zaplatí běžný smrtelník na poplatku za distribuci...
Řešením jsou lokální úložiště, který budou vytěžovat již existující vedení a pokrývat krátkodobý nárůst spotřeby, třeba nabíjením několika aut. Po světě se to postupně montuje, ale pomaličku, zatím je to v plenkách. Nicméně to je relativně čisté řešení, kde mínusem je jen cena, zatím.

#277 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 23 dub 2024 12:49
od Jasper
Já mám za to, že legislativa tomu jde dostatečně naproti...A víte proč se rozšiřuje distribuční soustava el.energie tak pomalu? Ptž zákonodárci neumí bouchnout do stolu a nastavit zcela jasná pravidla mezi distr.společností, která potřebuje síť modernizovat a stavět novou vs. vlastníci pozemků, kteří stavby blokují a bojkotují...A rozumím, nikdo nechce na pozemku zařízení, které neslouží primárně pro něj. Dělal jsem to v ČEZd přes 20 let, takže to tak prostě je. Města a obce nevyjímaje...
Tohle musí legislativci postavit najisto a provozovateli dát možnost vyvlastňovat, když veřejný zájem prokážou. A že je na tu rychlou obnovu málo peněz je fakt. Ostatně proto se zvedla a bude dále zvedat cena za distribuci...Bohužel, ona potřeba zdražení distribuce se trefila do doby špičky cen za silovku...Teď to půjde pomaloučku nahoru a všechny tyto peníze se nasypou do obnovy a výstavby...

#278 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 07:22
od Kein
Poslední co chci je dát státu větší páku na vyvlastňování. Ono veřejný zájem je nejvíce nejzneužívanější pojem. Pozor na to co si přejete, nebo se to může splnit.

#279 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 08:10
od saabik
Jasper píše: 23 dub 2024 12:49 Já mám za to, že legislativa tomu jde dostatečně naproti...A víte proč se rozšiřuje distribuční soustava el.energie tak pomalu? Ptž zákonodárci neumí bouchnout do stolu a nastavit zcela jasná pravidla mezi distr.společností, která potřebuje síť modernizovat a stavět novou vs. vlastníci pozemků, kteří stavby blokují a bojkotují...A rozumím, nikdo nechce na pozemku zařízení, které neslouží primárně pro něj. Dělal jsem to v ČEZd přes 20 let, takže to tak prostě je. Města a obce nevyjímaje...
Tohle musí legislativci postavit najisto a provozovateli dát možnost vyvlastňovat, když veřejný zájem prokážou. A že je na tu rychlou obnovu málo peněz je fakt. Ostatně proto se zvedla a bude dále zvedat cena za distribuci...Bohužel, ona potřeba zdražení distribuce se trefila do doby špičky cen za silovku...Teď to půjde pomaloučku nahoru a všechny tyto peníze se nasypou do obnovy a výstavby...
Chtělo by to natvrdo říct, že elektromobilita není levná a je v souhrnu podstatně dražší než fosilní mobilita. Včetně dalších podstatných nevýhod. Celá elektrokauza včetně ostatních ekotémat je o absenci dopadových studií.

#280 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 08:17
od Macek2
saabik: :good: konečně názor bez nasazených růžových brýlí. Ještě by bylo třeba dodat, že to zaplatí všichni bez rozdílu.

#281 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 08:38
od Warcz
saabik píše: 24 dub 2024 08:10
Jasper píše: 23 dub 2024 12:49 Já mám za to, že legislativa tomu jde dostatečně naproti...A víte proč se rozšiřuje distribuční soustava el.energie tak pomalu? Ptž zákonodárci neumí bouchnout do stolu a nastavit zcela jasná pravidla mezi distr.společností, která potřebuje síť modernizovat a stavět novou vs. vlastníci pozemků, kteří stavby blokují a bojkotují...A rozumím, nikdo nechce na pozemku zařízení, které neslouží primárně pro něj. Dělal jsem to v ČEZd přes 20 let, takže to tak prostě je. Města a obce nevyjímaje...
Tohle musí legislativci postavit najisto a provozovateli dát možnost vyvlastňovat, když veřejný zájem prokážou. A že je na tu rychlou obnovu málo peněz je fakt. Ostatně proto se zvedla a bude dále zvedat cena za distribuci...Bohužel, ona potřeba zdražení distribuce se trefila do doby špičky cen za silovku...Teď to půjde pomaloučku nahoru a všechny tyto peníze se nasypou do obnovy a výstavby...
Chtělo by to natvrdo říct, že elektromobilita není levná a je v souhrnu podstatně dražší než fosilní mobilita. Včetně dalších podstatných nevýhod. Celá elektrokauza včetně ostatních ekotémat je o absenci dopadových studií.
Nedavno mi psal distributor, že potřebuje kus meho pozemku. Hromada papiru a nahrada 200Kč. Ja chapu je to pozemek kde je hromada podilu, ale za ten čas to fakt nestoji. Souhlasim, že by se to mělo zjednodušit.

#282 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 08:57
od nebel
Kein píše: 24 dub 2024 07:22 Poslední co chci je dát státu větší páku na vyvlastňování. Ono veřejný zájem je nejvíce nejzneužívanější pojem. Pozor na to co si přejete, nebo se to může splnit.
Přesně tak, přes zahradu nám jde sloup VN. Nijak zvlášť nás to neomezuje, ale taky hodně záleží, kdo jezdí na ty občasné kontroly vedení. Jednu dobu jezdil buzerant, kterýmu vadilo úplně všechno, přenosný ohradník vedle (takový ty plastový tyčky napíchaný do země, ve kterých je páska - vytažený ze země jsou za 10s), že vedle sloupu máme mimo sezonu odstavený sběrací vůz a rozmetadlo, že tohle, že tamto... Takhle píčoval do půlky vesnice (a slušněji to říct nejde), neboť vedení jde šikmo přes zahrady do trafačky v prostředku obce, už tu není a na kontroly jezdí jiný člověk, ale ochota lidí poskytnout pozemky na další vedení k nové trafačce teď prudce poklesla.

Vrchol drzosti byla SÚS JmK, která si skrz opravu a rozšíření II/152 naházela plomby na sousední pozemky a ani se neobtěžovala o tom informovat vlastníky. Dověděli jsme se to až u notáře, který nám odmítl přepsat některé pozemky s odůvodněním, že je tam plomba. Šlo sice o mizerných asi 20m², ale ta drzost byla do nebe volající. Navíc frajeři naházeli plomby a než jsme se dobrali toho oč vlastně jde, stál tam nový propustek s jímací šachtou - jak říkám, nevadí nám propustek jako takový, ale to hovadský chování, kdy nás ani neobeznámili dopisem a zjistilo se to úplně náhodou rozdělování pozemků v rámci rodiny. Dostat z nich „náhradu" (respektive ať si ten kus odkoupí) byl boj na dalších 10 měsíců.

A tyhle dvě zkušenosti bohatě stačí na to, abych byl proti jakémukoliv usnadnění vyvlastňování pozemků, ať už je ten úmysl jakkoliv bohulibý a ve veřejném zájmu. :wink:

#283 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 09:19
od PINĎABC
To pohrdání soukromým vlastnictvím je hrozný. Je to dědictví po komárech nebo je to běžné i na západ od nás?

#284 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 09:21
od labanos
Řekl bych, že na západ bude snaha se dohodnout a kompenzovat. Teda pokud se nedostaneš ještě víc na západ, třeba do Číny :-D

#285 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 18:14
od Pep
Tak jsem měl to štěstí a možnost projet celkem 9 různých EV, včetně EX30. Jízda s každým cca 35 km, silnice, město dálnice, a uměl bych si v klidu představit s tím jezdit jako daily. A i kdybych to nabíjel jen doma ze zásuvky, bez solarů a nebo z nabíječek, tak i tak bych byl na půlce nákladu, co dám teď za benzin. :D
Kdybyste měli zájem, mohu přidat v bodech dojmy z každého auta + nějaké foto.

Ale předem říkám, že EX30 byla celkem zklamání, hlavně po SW stránce. Naopak příjemně jsem byl překvapen Kiou a Hyundaiem (v životě bych neřekl, že tohle někdy napišu… :D).

#286 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 18:21
od Urvanej
To je komedie, v Saudský arabii, pokud stát, potažmo panovník na něco chce kousek pozemku, tak mu ho všichni milerádi dávají, zdarma, protože jim za to stoupne společenský kredit :-D
Hele mě starosta požádal, jestli si může přes roh pozemku narovnat zatáčku, jinak by tam nemohla bejt náhradní autobusová doprava, tzn. používá se to tak jednou za rok na týden... bez keců jsem mu to dal... no a pak jsem přišel já, že bych potřeboval udělat přes městský pozemek "nouzovou" příjezdovku, že si jen snížím obrubník, no a problém, neřešitelný... no může zase přijít, že bude chtít něco...

#287 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 18:33
od Romulusw
A byl to ten samej starosta? :-D

#288 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 24 dub 2024 18:50
od PINĎABC
To je asi fuck který starosta, ale stejná obec.

#289 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 25 dub 2024 10:06
od python.p
Pep píše: 24 dub 2024 18:14 Tak jsem měl to štěstí a možnost projet celkem 9 různých EV, včetně EX30. Jízda s každým cca 35 km, silnice, město dálnice, a uměl bych si v klidu představit s tím jezdit jako daily. A i kdybych to nabíjel jen doma ze zásuvky, bez solarů a nebo z nabíječek, tak i tak bych byl na půlce nákladu, co dám teď za benzin. :D
Kdybyste měli zájem, mohu přidat v bodech dojmy z každého auta + nějaké foto.

Ale předem říkám, že EX30 byla celkem zklamání, hlavně po SW stránce. Naopak příjemně jsem byl překvapen Kiou a Hyundaiem (v životě bych neřekl, že tohle někdy napišu… :D).
Tak třeba Kona je mi velmi sympatická. :) Ale klidně se rozepiš.

Saabik: No, někde se musí začít, nicméne souhlasím.

#290 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 25 dub 2024 15:50
od Urvanej
Pep: za rok až tři mi čeká takový rozhodování a taky si nejsem jistej, jestli půjdeme cestou volva... prostě je to těžký rozhodování. Já to mam teda ještě říznutý jetou XC60 T6 nebo T8, záleží kolik zbyde. Zatim doufám, že zbyde hodně, tak by bylo nový full elektro.

#291 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 dub 2024 13:28
od Gondil

#292 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 29 dub 2024 15:11
od Haben
Nemít distributora a servis ve své zemi, nemožnost se někam doemailovat či dovolat, to je slušné KO - i já bych ať sebelepší nabídka, takové auto nekoupil... Takže ten prodej chápu, ale nemyslím si, že se mu někdo ozve a koupí.

#293 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 kvě 2024 14:25
od ivanvanata
python.p píše: 25 dub 2024 10:06
Pep píše: 24 dub 2024 18:14 Tak jsem měl to štěstí a možnost projet celkem 9 různých EV, včetně EX30. Jízda s každým cca 35 km, silnice, město dálnice, a uměl bych si v klidu představit s tím jezdit jako daily. A i kdybych to nabíjel jen doma ze zásuvky, bez solarů a nebo z nabíječek, tak i tak bych byl na půlce nákladu, co dám teď za benzin. :D
Kdybyste měli zájem, mohu přidat v bodech dojmy z každého auta + nějaké foto.

Ale předem říkám, že EX30 byla celkem zklamání, hlavně po SW stránce. Naopak příjemně jsem byl překvapen Kiou a Hyundaiem (v životě bych neřekl, že tohle někdy napišu… :D).
Tak třeba Kona je mi velmi sympatická. :) Ale klidně se rozepiš.

Saabik: No, někde se musí začít, nicméne souhlasím.
za mě si tento stát rozhodně víc důvěry občana nezaslouží...rozšiřovat možnoti zestátnění resp. vyvlastnění ve veřejném zájmu kterým může být podle zalobovaných politiků kde co, není akceptovatelné.

mimochodem tohle mi přijde výrazně rychlejší a rozumnější řešení (ke snížení emisí) než elektro https://zdopravy.cz/v-cesku-se-zacala-poprve-prodavat-synteticka-nafta-hvo-je-cire-vyrabi-se-z-tuku-a-oleju-196253/ i když mě osobně jsou EV sympatické, jen s nima prostě nedojedu moc daleko, protože se necourám.

nevěnujete se někdo problematice HVO? mě to přijde dobré

#294 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 kvě 2024 20:12
od labanos

#295 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 kvě 2024 10:46
od Gondil

#296 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 kvě 2024 21:58
od Kein
Další z mnoha zpráv o Storedotu. Tyhle "revoluční" zprávy už čtu několik let, stále nezmiňují krátkou životnost baterie a komplikovaný proces výroby. Ale držím jim palce.

#297 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 18 kvě 2024 08:06
od labanos

#298 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 18 kvě 2024 17:30
od Warcz
Banzinku zachraňuje Cybertrack :-) Elektřina má své nevýhody, ale i výhody:
https://x.com/SERobinsonJr/status/1791650933027328254

#299 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 18 kvě 2024 19:19
od labanos
A o pár hodin později dobíjí Cybertruck benzínovou elektrocentrálou.

#300 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 21 kvě 2024 12:00
od raadjek
Jasper píše: 22 dub 2024 13:02 Me ted montuji FVE + nabijecka. Strecha cisty jih. A mam benzi+naftu+CNG😂😇
To vypadá hezky. Kolik toho bude?
EV je po FVE logický krok, když člověk vidí, kolik to ho může vyrobit a nevyužívá to... Já mám teď CNG+EV (a benzínová S60 jde pryč)

#301 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 23 kvě 2024 15:39
od labanos

#302 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 27 kvě 2024 08:03
od labanos
Škoda, že tam nejdou víc do detailů, ale autor je technický diletant, tak jsem to ani nečekal. Mohl by tam přijet Vaculík. Celkem mě překvapilo, že auto nad 100 tisíc km se bere jako staré, a co všechno se má očekávat na výměnu. Ojetou Teslu tedy spíš ne :-D

https://www.youtube.com/watch?v=B2Xx8prk168

#303 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 27 kvě 2024 10:23
od Warcz
Za mě teda jo. Ta diagnostika součástí auta je super:
image.png
Added after 2 hours 50 minutes 57 seconds:
Taky slušný: https://youtu.be/4lKAEHMvvxg?si=2rxmww6hFDsaAEcr&t=333
Ukažte mi jiné auto v serii s takovou brodivostí. Kdyby nejel jak kokot nemusel ani poškodit ty plasty.

#304 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 28 kvě 2024 12:14
od Jasper
SsangYong Torres -> Na akumulátor vozu přitom značka standardně přihodí záruku v rozsahu 10 let nebo najetí 1 milionu kilometrů (pokud kapacita klesne pod 70 %).
Na tohle budou muset reagovat ostatní výrobci, pokud budou chtít prodávat elektroauta a jedním, nikoli jediným strašákem je kapacita baterie...
Naštěstí je pro mě Torrese exteriér tak hnusný, že bych o něm neuvažoval ani s doživotní zárukou mobility... :-)
Nízká cena v základu jako ok, ale rozhodně jim není ke cti, že mnou vnímané standardní prvky bezpečnostní výbavy naleznete až v nejvyšší radě a ještě v nějakém nadpaketu :-)
Tohle má mít i základní verze a nadstandard vnímám úplně jinde (masáž, ventilace sedaček, výhřev, head up, blabla...). Bezpečnost na prvém místě.
PS: Nevím proč jsem se tak rozepsal, když mě to auto vůbec nezajímá :-)

#305 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 kvě 2024 12:10
od PINĎABC

#306 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 kvě 2024 13:24
od Warcz
To by mě nenapadlo že i elektru může vadit když se pověsí auto na "P" :)

#307 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 30 kvě 2024 20:12
od PINĎABC
Co teprve doživotní náplň oleje v převodovce ;-)

#308 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 31 kvě 2024 07:07
od Warcz
No a pak mi nedošlo to odpojovani elektroauta, že tim mužeš odpalit dost věci. Ono to dava smysl když to udělaš u vysavače co ma 2A odběr tak je to nic, proti 16A elektroautu na prodlužovačkách.

#309 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 31 kvě 2024 09:35
od nebel
To odpojování na prodlužce bych moc nehrotil, doteď ve stodole a donedávna ještě ve klubovně jsem měl 230 a 400V jen přes 2x 25m prodlužky. A nikdy se ničemu nic nestalo, akumulačky, motory 1f i 3f, notebook, mobil, lampy žárovkové, ledkové i prastaré rtuťové výbojkové, rádia, svářečka, wifi... Všecko vydrželo a slouží dodnes.

Největší oser je právě přímo s prodlužáky, protože jak se neustále rozbalují a sbalují, tahají po zemi a občas se na ně šlápne/něco je přejede, praská jim izolace a časem je tam víc elektrikářský pásky než originál izolace (hlavně na těch 400V).

#310 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 31 kvě 2024 21:49
od Warcz
Jo ale většina těch spotřebiču je indukčniich, nebo nema tak velky odběr. On ma pravdu, že když ti tam leti 16A a ty to vypneš tak ti to dokaže udělat špičku. Většinou nemaš prodlužovačky na 16A a ještě 3f v plne zatěži. Motor navic je zatiženy při startu pak se nudi.

#311 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 31 kvě 2024 22:21
od Kein
EV jsou nastavený na 12,5A.

#312 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 čer 2024 13:29
od Warcz
Z čeho vychaziš ? Klasicka palubni nabiječka je 11kW. 3x16Ax230V

#313 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 čer 2024 20:47
od Kein
Protože každý co bylo u nás na servise měříme.

#314 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 čer 2024 21:00
od jirka87
Toto je ze strany EU preferovana podoba osobni mobility. Verte mi,ze nahled videa nestaci. Pustte si to

https://youtube.com/shorts/swy5lORRSfE?si=Q034oRXX9nZd1okr

Přidáno za 1 hodina 28 minut 7 sekund:
Hm...toto Silverado je sice elektricke, ale saaakra, to je vychytavek

https://youtube.com/shorts/pimefpd_Xvk?si=EGgOXc3zJGA-OXfP

#315 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 01 čer 2024 22:41
od saabik
Manželka chce místo hybridního yarise jako další auto nějaké městské elektro. Jsem se byl proto minulý týden podívat na EX30 u jednoho dealera. Nějak jí ale nemohu přijít na chuť. Designově ještě docela dobrý, ale jinak zklamání. Po shlédnutí videa o spotřebě, že to reálně nedojede pomalu ani 300, i když to má mít údajně až 575 km, se mi líbí ještě méně. Spotřeba i ve městě celkem vysoká. Naopak třeba taková Kia EV3 zatím vypadá nadějně. Ještě teda není známá cena, ale parametry celkem dobré, vevnitř také subjektivně lepší než volvo.
Jedna poznámka. Připadalo mi, že prodejci volva snad prošli nějakou nalejvárnou o novém bohu jménem EV.
https://www.youtube.com/watch?v=e291wYz-7Ks

#316 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 čer 2024 07:34
od labanos
jirka87 píše: 01 čer 2024 22:28 Hm...toto Silverado je sice elektricke, ale saaakra, to je vychytavek
Přesně tohle mi vadí u Evropské produkce, skoro rezignovali na podobné vychytávky, nestaví auto pro uživatele, a skoro máš jako zákazník ještě poděkovat, že ti vůbec něco dodali. A na amíka se budou dívat z patra, protože tvrdé plasty. Poslední auta, u kterých se někdo snažil vytvořit něco užitečného pro lidi byly MPV a ty hodila Evropa přes palubu. Čína, je zase druhý extrém, "vychytávek" plno, ale k ničemu.

#317 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 čer 2024 08:09
od jergus.balaz
Kamoš kúpil pred nedávnom Audi Q5 e-tron. Oficiálne by to malo mať dojazd cez 530km. Reálne keď ide ako dôchodca na okreskách, tak 300km. Keď ide štýlom ako na spalovaku tak dojazd 230km, keď ide ako prasa tak sa nedostal nad 150km.

#318 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: 02 čer 2024 08:35
od Pep
saabik píše: 01 čer 2024 22:41 Manželka chce místo hybridního yarise jako další auto nějaké městské elektro. Jsem se byl proto minulý týden podívat na EX30 u jednoho dealera. Nějak jí ale nemohu přijít na chuť. Designově ještě docela dobrý, ale jinak zklamání. Po shlédnutí videa o spotřebě, že to reálně nedojede pomalu ani 300, i když to má mít údajně až 575 km, se mi líbí ještě méně. Spotřeba i ve městě celkem vysoká. Naopak třeba taková Kia EV3 zatím vypadá nadějně. Ještě teda není známá cena, ale parametry celkem dobré, vevnitř také subjektivně lepší než volvo.
Jedna poznámka. Připadalo mi, že prodejci volva snad prošli nějakou nalejvárnou o novém bohu jménem EV.
https://www.youtube.com/watch?v=e291wYz-7Ks
Bohužel, je to tak. Krom zrychlení a křiklavé barvy, mě to ničím nezaujalo. Nefunkční a nereagující infotainment, chybějící head up display. Když se člověk podívá na 3 vteřiny na centrální display, tak ho auto hned j*be, že nekouká na cestu, vyšší spotřeba na stejné trase než trojice EV6, ioniq5 a ioniq6 a mohl bych dále pokračovat. To, že jsem při zapnutým pilot assistu musel zasáhnout do řízení, jinak by to auto najelo do auta stojícího v křižovatce přede mnou, už byla jen třešnička na dortu mé cca 36 km testovací jízdy.

Každopádně měl jsem tu čest si prolézt “bratra” Zeekr X. Celkově to auto, hlavně zevnitř, působí lepším a hodnotnějším dojmem, než EX30. Ale hlavně má DIM, head up display a jiný OS infotainmentu.

EV3 vypadá velmi dobře a jestli bude minimálně tak z půlky dobrý, jako jejich ostatní EV (EV6, EV9, ioniq 5 a 6), tak se máme na co těšit.

#319 EV: Diskuse o elektroautech

Napsal: včera, 21:37
od raolsa
Chtěl jsem tu dát odkaz na článek o cybertrucku, přečetl jsem si ho a najednou ejhle, článek neexistuje. :D

Původní odkaz: https://www.garaz.cz/clanek/reportaze-bizar-od-tesly-nazivo-blaznivy-cybertruck-ma-nejdelsi-sterac-a-letiste-uvnitr-aktualne-k-videni-v-praze-21012646

Jinak absolutně nechápu, jak někdo mohl něco takhle hnusného vůbec vypustit do světa. :bad:
Připadá mi to jak auta budoucnosti, které si filmaři představovali v Návratu do minulosti. :D