XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

všeobecné dotazy na domácí opravy...
Pravidla fóra
Vážení uživatelé tato sekce je určena pouze pro dotazy všeobecné, které nejdou zařadit k příslušnému typu auta.
Například: Jak nalakovat plecháče a podobně. Ostatní pište podle typových řad tam kam patří.
  • Autor
  • Zpráva
Offline
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 38
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 D3 FWD

#1 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od eagleboy »

zdravím pánové,
přestalo svítít střední brzdové světlo na XC60 r.v. 2012. Při sešlápnuté brzdě svítí postranní světla, ale na konektoru ke střednímu světlu není žádné napětí...může být špatné nějaké relé?
díky za rady,
eagle

Harry
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1677
Registrován: 18 roků 7 měsíců
Bydliště: Plzeň-jih

#2 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od Harry »

u V70II tomu tak bylo, takže ta možnost existuje. teď ho jen najít a určit :)
https://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=54&t=31772&p=363689&hilit=rele#p363689
_________________
XC90 II 2018 D5 173KW AWD Inscription +
V60 r.v. 2015 D4 120KW Business + , V40 r.v. 2013 D2 84KW Momentum +
bylo: do 6/2023 XC60 r.v. 2014 D5 158KW (s BSR 181KW) AWD Summum+
do 11/2019 S40 II r.v. 2007 1,6D 80KW Kinetic+, do 02/2017 V70 r.v. 2005 D5 120KW Momentum , do 10/2009 V40 r.v. 2001, 1,9D 75KW

Offline
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 38
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 D3 FWD

#3 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od eagleboy »

Harry píše:u V70II tomu tak bylo, takže ta možnost existuje. teď ho jen najít a určit :)
https://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=54&t=31772&p=363689&hilit=rele#p363689
To je trochu opačná situace - mně postranní světla svítí, střední nesvítí...
Diagnostika žádný problém nevidí, ale na palubce se mi rozsvěcí kontrola brzd.světla. Při sešlápnutí brzdy diagnostika říká, že jsou aktivována postranní světla i střední světlo.
Opravdu nikdo neví, zda je někde relé pro střední světlo?

GDPR_user

#4 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od GDPR_user »

eagleboy píše:
Harry píše:u V70II tomu tak bylo, takže ta možnost existuje. teď ho jen najít a určit :)
https://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=54&t=31772&p=363689&hilit=rele#p363689
To je trochu opačná situace - mně postranní světla svítí, střední nesvítí...
Diagnostika žádný problém nevidí, ale na palubce se mi rozsvěcí kontrola brzd.světla. Při sešlápnutí brzdy diagnostika říká, že jsou aktivována postranní světla i střední světlo.
Opravdu nikdo neví, zda je někde relé pro střední světlo?
třetí brzdové světla čas od času odcházejí.

Romulusw
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 4900
Registrován: 10 roků 3 měsíce
Bydliště: Modřany
Vůz: XC 90 2,5T LPG 2005 man. AWD modify

#5 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od Romulusw »

Podle schematu pro rok 2010 jsou brzdovky "krmeny" přímo z CEMky (asi pro případ, že klekne REM, aby brzdovky fungovaly). Na CEM jsem nenašel pojistku spec. pro brzdovky a problém může být v konektoru 74/602, nebo odešel proudový regulátor přímo ve světle (to je ta značka tranzistoru)
Obrázek

Offline
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 38
Registrován: 9 roků 9 měsíců
Bydliště: Praha
Vůz: XC60 D3 FWD

#6 XC60 - střední brzdové světlo nesvítí

Příspěvek od eagleboy »

Romule,díky za schema.
Je to ještě zapeklitější. Rozebral jsem třetí brzdové světlo, je tam 12x červená LED, jedna špatná , nesvítí. Jinak celé světlo svítí při připojení na externí 12V zdroj, odběr 72mA, což na 11 LED dělá 6.5 na LED, což je ok. Odpájel jsem nesvítící diodu, světlo při připojení na externí zdroj svítí, při zapojení do konektoru auta nesvítí. Na konektoru měřím naprázdno 11.6V, když připojim světlo, jde to na nulu. Vypadá to,že a) buďto CEM není schopen krmit ani 72mA, protože je nějaký budič poškozen nebo b) CEM očekává odběr v relativně malé toleranci okolo 12x6.5mA =78-79mA a když zjistí něco jiného, odpojuje napájení.
Zkoušel jsem poškozenou LED nahradit jinou ze šuplíku,ale taky nic....

UPDATE - vyřešeno
poté, co jsem zase všechno poskládal dohromady, auto projel, po jízdě jsem zjistil, že teď nesvítí pravé zadní brzdové a střední je ok! Takže výměna žárovky a vše v cajku.
Možná pomohla demontáž vadné LED ze středního světla a všechno si nějak sedlo :) :lol:
děkuji všem za pomoc.
eagle
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jak co opravit???“