Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

všeobecné dotazy na domácí opravy...
Pravidla fóra
Vážení uživatelé tato sekce je určena pouze pro dotazy všeobecné, které nejdou zařadit k příslušnému typu auta.
Například: Jak nalakovat plecháče a podobně. Ostatní pište podle typových řad tam kam patří.
  • Autor
  • Zpráva
Urvanej
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 12052
Registrován: 13 roků 4 měsíce
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8

#1 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Urvanej »

Vim, že se tu téma renovace řešilo na spoustě míst(tu, tu nebo tu), ale nepřijde mi, že by někdo vyloženě napsal, že na tvrdou kůži to či ono.
Mam červenej intr, kterej sám o sobě je hodně barvenej a neni to "jen" tónování do šedý, čený nebo béžový, ale brutálně přebarvený. Nerozumim tomu, tak nevim.
Změkčovadla mi přijde, že se přes ten barevnej nános na kůži ani dostat nemůžou.
Auto je a bude denně v provozu, ale zasloužilo by si pěknej intr, tak budu skládat ze dvou stejných jeden. Vyměnit nejhorší části nechám, ale chci, aby to bylo měkounkatý a přítulný jako to mam ve V70II, která má ale stejnej nájezd. :-)
Cenově je mi to skoro jedno, ale chci něco, co funguje na dýl než na rok. Jednou ročně renovace, to tedy ne.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ex; S40, 1.8, m3p, 1997 :764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka;244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.

koch
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1553
Registrován: 16 roků 6 měsíců
Bydliště: Opava (Oščadnica, SK)
Vůz: Volvo S60 2.4T

#2 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od koch »

ztvrdle kanady jsem onehda obmekcil indulonou :D


Zeb
Ověřený
Offline
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 885
Registrován: 20 roků
Bydliště: Praha

#4 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Zeb »

Elaskon je super, funguje výborně. Mně se ještě osvědčil kokosový olej na ruce. Při teplotě do 24°C (nebo tak nějak) je tuhý a při vyšší se roztápí. Takže v létě jsem poctivě krémoval každý den po jeden týden a jak se interiér vyhřál, vše se krásně rozpustilo a vtáhlo do kůže. Změkla hezky, ale už by to zase po zimě chtělo obnovit...
_________________
Bylo: bílá 440 1,9 TD
Je: modrá V70 I 2,5 TDI

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 315
Registrován: 7 roků 7 měsíců
Bydliště: Semily
Vůz: V60 D5 AWD

#5 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od papaya »

Tvl, s tím elaskonem si z něho děláte jenom prdel, že jo?
_________________
Volvo V60 D5 AWD 2012
Volvo S40 2.0D 2009

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1687
Registrován: 10 roků 9 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#6 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od IgorS »

Sloní tuk
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Blade
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 1186
Registrován: 7 roků
Bydliště: Ostrava
Vůz: Volvo XC60 D5 r.v.09 a C70II T5 r.v.08

#7 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Blade »

Pouzivam produkty teto firmy a mohu jen doporucit.
http://www.lederzentrum.cz
Kdyz jsem auto koupil tak predchozi majitel o kuzi vubec nepecoval tak byla uplne tvrda, na doporuceni kolegy z prace co to pouziva v range roveru sport jsem nakoupil zde a max spokojenost.

Blade
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 1186
Registrován: 7 roků
Bydliště: Ostrava
Vůz: Volvo XC60 D5 r.v.09 a C70II T5 r.v.08

#8 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Blade »

IgorS píše:Sloní tuk
sloni tuk mam taky ale ten funguje spise jako ochrana, pouziva se i na strechy kabrioletu

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 195
Registrován: 14 roků 4 měsíce
Vůz: V70 D5 120kW
Bydliště: Plzeň

#9 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od jirkal1 »

Já používám na kůži tyhle 3 věci.

Vyčištění - DODO JUICE SUPERNATURAL LEATHER CLEANER
Namazání - COLOURLOCK ELEPHANT
Ochrana - DODO JUICE SUPERNATURAL LEATHER ULTRA-HIGH PERFORMANCE SEALANT

Jinak je samozřejmě milion jinejch výrobků, ale mě vyhovujou tyhle. Když je budeš chtít vyzkoušet, něž budeš něco objednávat, tak není problém :wink:
_________________
je : Volvo V70 D5 120kW (147kW) '02 , Saab 9-5 Aero 169kW '00 , Škoda Octavia 2,0 TDI 110kW '15 , Toyota LC HJ60 74kW '85
bylo : Volvo V40 1,9TD 66kW '97

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1687
Registrován: 10 roků 9 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#10 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od IgorS »

Volvo Polestar píše:sloni tuk mam taky ale ten funguje spise jako ochrana, pouziva se i na strechy kabrioletu
On hľadá niečo na zmäkčenie ztvrdlej kože a na to ten sloní tuk je. Že sa používa na strechy kabrioletov je pravda, rovnako tak je pravda aj to, že je to ochrana, avšak tento sloní tuk sa používa práve na zachovanie pružnosti kože, aby nepraskala a to ostatné je len výsledok pôsobenia. Používajú ho reštaurátori v múzeách a tak isto renovátori kožených sedadiel veteránov áut. Ale ťažšie sa s ním pracuje. Chce to veľa tepla a trpezlivosti ale pružnosť získajú aj temer úplne ztvrdnuté staré kožené predmety, sedlá či kožené obaly na knihách.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

GDPR_user

#11 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od GDPR_user »

papaya píše:Tvl, s tím elaskonem si z něho děláte jenom prdel, že jo?
Proč?

pepa.paur
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 889
Registrován: 15 roků 11 měsíců
Bydliště: české budějovice
Vůz: V70 2.5D, S70 2.5D, C70 2.4T, V70II 2.4D

#12 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od pepa.paur »

mám kožený interiér teprve krátce, byl jsem se zeptat ve firmě http://www.opravykuze.cz/, kde mi loni dělali opravu sedaček na Saaba a doporučili mi tohle:
kuze.jpg
Vypadá to dobře, povrch změknul, ale dlouhodobou zkušenost zatím nemám.
_________________
V70 2.5 D, D5252T, 103kW, man, rok 1999, D5T5 ST1
S70 2.5 D, D5252T, 103kW, man, rok 1999, D5T5 ST1
C70 2.4 T, B5244T, 142kW, man, rok 2000, D5T5 ST2
V70II 2.4 D, D5244T2, 96kW, man, rok 2004, D5T5 ST2
V70I 2,0, B5202S, 93kW, man, rok 1997

Krystof P.
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2207
Registrován: 12 roků 2 měsíce
Bydliště: Družec / Kladno
Vůz: Volvo C70 2.3T5 / Volvo 945 200FT

#13 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Krystof P. »

Jestli se chceš vyhnout pokusům s indulonou, kokosovým olejem, nebo hovadinám z lékárny, který prostě stejně nefungujou tak, abys to napatlal a pak už nic neřešil tak jdi do:

http://shop.lederzentrum.cz/car-leather-care-kit/

Tim čističem vyčistíš bordel z kůže a otevřeš póry (dobrej je na to nějakej kartáček s jemnýma chlupama, než přibalená houbička - jde tam taky koupit), pak použiješ olej na ztvrdlou kůži:

http://shop.lederzentrum.cz/altleder-softener-150-ml/

Nakonec zakonzervuješ protektorem z první sady.

Fertig

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 548
Registrován: 7 roků 4 měsíce
Bydliště: MSK
Vůz: S80 D5 MY2004

#14 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Bakly »

Trošku se tu přiživím - máte zkušenost přímo s tím obchodem, na který dáváte odkazy? Chtěl jsem objednat od renovacekuze.cz, ale nějak se mi je nepovedlo kontaktovat. :)
_________________
S80 D5 120kW MY2004 - D5T5 Stage 2 147kW/470Nm
C30 2.0D 100kW MY2007

Krystof P.
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2207
Registrován: 12 roků 2 měsíce
Bydliště: Družec / Kladno
Vůz: Volvo C70 2.3T5 / Volvo 945 200FT

#15 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Krystof P. »

Bakly píše:Trošku se tu přiživím - máte zkušenost přímo s tím obchodem, na který dáváte odkazy? Chtěl jsem objednat od renovacekuze.cz, ale nějak se mi je nepovedlo kontaktovat. :)
Abych pravdu řekl, objednával jsem to snad před 3-4 lety, mám dojem že právě na renovacekuze.cz, teď jsem dlouhých několik minut vzpomínal, odkud ty odkazy seženu a vím, že na tom lederzentru to určitě nebylo. Ale byly s tím taky komplikace, poměrně dlouho jsem čekal.
Jde asi spíš o výrobek, ten je perfektní.

pepa.paur
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 889
Registrován: 15 roků 11 měsíců
Bydliště: české budějovice
Vůz: V70 2.5D, S70 2.5D, C70 2.4T, V70II 2.4D

#16 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od pepa.paur »

Bakly píše:Trošku se tu přiživím - máte zkušenost přímo s tím obchodem, na který dáváte odkazy? Chtěl jsem objednat od renovacekuze.cz, ale nějak se mi je nepovedlo kontaktovat. :)
No já jsem tam byl osobně, loni se sedačkama do Saaba, normálně jsem tam poslal mailem poptávku opravy, přišel mi cenovej odhad, tak jsem si telefonicky domluvil termín a sedačky tam dovezl a pak zase vyzvedl osobně.
Pro ten balzám na kůži jsem tam taky byl osobně, pánovi jsem ukázal v jakým je to stavu a co by mi na to doporučil. Je to prodejna s dílnou v Českých Budějovicích a co jsem tak vyrozuměl, tak pán dělá především renovace interiérů aut, ten eshop je asi jen tak bokem. Jo a prodává i originální kleště na ty kovový O kroužky na čalounění :)
_________________
V70 2.5 D, D5252T, 103kW, man, rok 1999, D5T5 ST1
S70 2.5 D, D5252T, 103kW, man, rok 1999, D5T5 ST1
C70 2.4 T, B5244T, 142kW, man, rok 2000, D5T5 ST2
V70II 2.4 D, D5244T2, 96kW, man, rok 2004, D5T5 ST2
V70I 2,0, B5202S, 93kW, man, rok 1997

Urvanej
Ověřený
Online
Uživatelský avatar
Moderátor
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 12052
Registrován: 13 roků 4 měsíce
Bydliště: Plzeň
Vůz: 142;745;944;945;V70II;XC90 V8

#17 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Urvanej »

Hoši já to založil, protože sem na pokusnym vzorku (třídílnej sedák) vyzkoušel čistič a impregnaci sonax, sadu od ikey a infadolan, kterej tu pan doktor prosazoval.
Tak změkšovací efekt žádnej nikde. Sonax a ikea to aspoň vyčistily a vypadalo to líp než na začátku, ale tvrdý furt stejně. No a infadolan byla parodie, protože stopy na celym kusu, je to lepkavý a v podstatě defekt vůbec žádnej.
sci-fi tu někde někomu taky doporučoval nějakou sadičku snad meguliars, ale už sem to nenašel.
Kryštofe a neni lepčí vzít tu Stark sadu hnedka vedle? Je to na hodně znečištěnou kůži a je tam rovnou kartáček. A co benzínový čistič, to nemá cenu, nebo to je na nějaký humusy typu olej, kafe atd.?
Každopádně všem děkuji, uvidíme kam se diskuse nasměruje a až mi rupne v guli, tak to zrealizuju.
Jelikož to nechám i přešít, tak budu mít možnost přístupu i z druhý strany kůže, což by mohlo pomoci, ale čemu a jak??? :-)
Sorry, že tu píšu jak trubka, ale třeba sada z ikee krásně vyčistí a naimpregnuje pěknou kůži co máme ve V70II, ale s tou starou a tvrdou z 760 MY88 to prostě nehne.
_________________
745, D24, M47, 1990, Kája; 945, B230FT, AW71, 1995, Jaruna; V70, D5, M56, 2004, Bertík; 944, B230FT, M46, 1991, Blex; XC90 V8, 2004; 142, B20A, M40, 1970 ex; S40, 1.8, m3p, 1997 :764, B280F, AW71, 1988, Tomasssovka;244, D24, M47, 1990, Blu; XC90 V8, 2005, Mastodont; V40, B4204S, M5P, 1996.

Krystof P.
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 2207
Registrován: 12 roků 2 měsíce
Bydliště: Družec / Kladno
Vůz: Volvo C70 2.3T5 / Volvo 945 200FT

#18 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Krystof P. »

Já bral ten základ co jsem posílal, protože jsem měl v Cčku kůži fakt pěknou a čistou, jen trochu tvrdší a já ji nechtěl dodělat. Kartáček samotnej stál snad stovku bokem. Co tak matně pamatuju tak ta 760 měla interiér dost vorajblovanej, takže mě hned napadl ten olej (*efekt po páře by byl podle mě ještě lepší), kterej je dle mýho slušnej. Pokud budeš mít přístup z obou stran, můžeš to vzít párou* a ušetřit si čistič, kůže se dokonce nádherně zvláční, ale nevydrží to, takže olej stejně potřebuješ a nějakou ochranu taky. Takže sadu a olej bych vzal (klidně tu na větší bordel, pokud máš pocit, že jí do budoucna zahnojíš hodně) a nechal si případnej čistič na další léta.

Jinak pokud bys nechtěl experimentovat, domluv se s člověkem jménem Matěj Vepřek, jeho byznys je právě čištění kůže a je to celkem drahý, ale minimálně by ti dokázal dát radu na profesionální úrovni a prodat nějakej svuj produkt (taky celkem drahý). Ona taky neni kůže jako kůže a experimentovat se sadama, kdy jedna stojí k litru bude docela drahej sport. Meguiar´s a DODO, nebo chemical guys asi taky funguje, ale já na tu jejich velkolepou prezentaci moc nejsem. To by věděli nějaký leštiči, třeba šíbr.

Benzínovej čistič se snad používá výhradně jako příprava povrchu před renovací (barvení, broušení, lepení), nebo na něco fakt hnusnýho, neni to přípravek na ošetření kůže a musí se potom zase vyčistit a nakonzervovat.

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 1
Příspěvky: 1181
Registrován: 8 roků 1 měsíc
Bydliště: Písek
Vůz: Chrysler Town&Country 3,8l, MY'08

#19 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Nimrod »

pokud bude auto denně v provozu a chceš, aby ta kůže ještě dlouho vydržela, tak bude třeba se o ni alespoň jednou do roka starat (mazat)
údajně je nejlepší lanolin ředěný paznehtím olejem. osobně jsem ho naředil rýžovým, protože dle pokusů mi vyšel nejlépe. je třeba ho namazat, nechat chvíli, pak vytřít do sucha. lanolin je mrcha a když je ho až moc, je schopný promazat kůži až tak, že jednotlivá vlákna přestanou u sebe držet. takže lepší míň a případně opakovat, než naopak. nicméně s tím svým preparátem také nemám dlouhodobou zkušenost
obecně je dobrý si přečíst tohle, přestože je to o pohorách http://www.festovni-veci.cz/informace/clanky/39-pece-o-kozene-boty
_________________
byla 960 B204FT, MY'93

IgorS
Ověřený
Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 3
Příspěvky: 1687
Registrován: 10 roků 9 měsíců
Bydliště: Banská Bystrica
Vůz: S80 & S60
Kontaktovat uživatele:

#20 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od IgorS »

Urvanej píše:Hoši já to založil, protože sem na pokusnym vzorku (třídílnej sedák) vyzkoušel čistič a impregnaci sonax, sadu od ikey a infadolan, kterej tu pan doktor prosazoval.
Tak změkšovací efekt žádnej nikde. Sonax a ikea to aspoň vyčistily a vypadalo to líp než na začátku, ale tvrdý furt stejně. No a infadolan byla parodie, protože stopy na celym kusu, je to lepkavý a v podstatě defekt vůbec žádnej.
Zmäkčenie sa môže dostaviť jedine vtedy, ak ten zmäkčovač sa dostane do celej hrúbky ztvrdnutej kože. Čakať, že nejaký impregnačný prostriedok alebo čistič ju zmäkčí je nezmysel. Tieto prípravky ostávajú na povrchu kože a ošetrujú jej hladký povrch. Nepreniknú hlboko do kože.
Preto som písal o sloňom tuku. Je to vec vmasírovania toho tuku do kože. Nie len natretie jej povrchu nejakou zázračnou vodičkou. Pozri si na YT ako sa s tým robí = vlastná skúsenosť na mojich kožených sedačkách v S80.
_________________
| S80 TDI Webasto | S60 2.4i | VIDA-DiCE |

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 315
Registrován: 7 roků 7 měsíců
Bydliště: Semily
Vůz: V60 D5 AWD

#21 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od papaya »

martinopel píše:
papaya píše:Tvl, s tím elaskonem si z něho děláte jenom prdel, že jo?
Proč?
Tak jinak, kdyby někdo založil vlákno "v čem perete", tak bys doporučil jelena? :lol:
_________________
Volvo V60 D5 AWD 2012
Volvo S40 2.0D 2009

GDPR_user

#22 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od GDPR_user »

papaya píše:
papaya píše:Tvl, s tím elaskonem si z něho děláte jenom prdel, že jo?
Tak jinak, kdyby někdo založil vlákno "v čem perete", tak bys doporučil jelena? :lol:
Aha,takže pokud něco funguje a nestojí to 10 tolik tak se to vlastně nesmí používat.No IQ tykve

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 2
Příspěvky: 34
Registrován: 7 roků 4 měsíce
Bydliště: Hradec Králové
Vůz: XC70 D5 2005 / BMW R1150GS
Kontaktovat uživatele:

#23 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od Colins »

Jelen, ty vo.le., nejlepší na sportovní prádlo !!

Tady dokonce pojednání impregnace, ale jde o to vsáknutí, absorbce do materiálu obecně, - elaskon s techn.benzinem půl na půl, elaskon ohřát...
http://www.jawamania.info/poradna/detail.aspx?questionid=49012

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 315
Registrován: 7 roků 7 měsíců
Bydliště: Semily
Vůz: V60 D5 AWD

#24 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od papaya »

Už jen zbývá tvrzení, že si to pravidelně patláš na svoje sedačky a hlavně - funguje to :ROFL:
_________________
Volvo V60 D5 AWD 2012
Volvo S40 2.0D 2009

Offline
Uživatelský avatar
Příspěvků ve vlákně: 4
Příspěvky: 315
Registrován: 7 roků 7 měsíců
Bydliště: Semily
Vůz: V60 D5 AWD

#25 Ztvrdlá kůže na sicnách, jak ji obměkčit?

Příspěvek od papaya »

Colins píše:Jelen, ty vo.le., nejlepší na sportovní prádlo !!

Tady dokonce pojednání impregnace, ale jde o to vsáknutí, absorbce do materiálu obecně, - elaskon s techn.benzinem půl na půl, elaskon ohřát...
http://www.jawamania.info/poradna/detail.aspx?questionid=49012
Že to někdo napatlá, jako nejlevnější pokus na starý "housle" (nevím, článek jsem nečetl, jen usuzuji podle názvu stránek) k tomu, aby je nějak oživil, je jedna věc. Sedačky v autě věc druhá. Osobně elaskon doma mám, používám. Vím jak smrdí, jak se aplikuje, kolik vydrží, jak ovlivňuje barevnou stálost materiálu. Na sedačky v autě jsou jiný věci který fungují. Ne vždy je třeba používat tu nejlevnější (levnější už je snad jen řepkový olej od Babiše) technologii, která je tu s námi více než padesát let. Ale když máš IQ tykve.... :pardon:
_________________
Volvo V60 D5 AWD 2012
Volvo S40 2.0D 2009
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jak co opravit???“