Nalezeny 2 výsledky hledání

  • Autor
  • Zpráva
od JiFi
16 kvě 2023 22:02
Fórum: 850 / 60 / 70 / 80 / 90 / XC - opravy
Téma: Jak donutit S/V/C70 svítit
Odpovědi: 167
Zobrazení: 17598

Jak donutit S/V/C70 svítit

Přidám sem svůj názor podpořený zkušenostmi známých a vlastními postřehy, bádáním a konzultacemi s odborníky na autosvětla, který neplatí jen pro Volvo, ale jakékoli jiné cca 20 let staré, (a tedy celkem pravděpodobně) špatně svítící auto.

0) Chromování se může zdát jako relativně levná varianta, která je ale spíš pro někoho, kdo chce okamžitý efekt a nechce do světel moc investovat; navíc je ale efekt často dost sporný a výsledek může být i horší než původně. Chromování totiž v podstatě nikdy neuděláte tak, abyste nepozměnili odrazové vlastností reflektoru, nanesená vrstva nebude rovnoměrná a optiku světla více či méně rozhodí už jen svou tloušťkou. Samozřejmě pokud už máte totál mrtvo a odrážené světlo je minimální, rozdíl tam bude, pár dobrých referencí jsem na tohle slyšel, nicméně osobně mi to přijde škoda peněz - když už se do světel hrabe, jde to udělat pořádněji (byť pochopitelně dráž), a spousta lidí, co to zkoušela na svých autech, mi potvrdila stejný dojem - že je to víceméně k ničemu.

Zbývají tedy v zásadě tyto varianty:

1) Vyměnit celá světla

- drahé řešení v případě originálních, starší auta (např. právě druhé generace Volv) navíc mají prostě designem špatné světlomety z výroby, údajně byly navrženy někdy v devadesátých letech a zkrátka nejsou povedené a svítí blbě, i když jsou nové, takže za hodně peněz získáte nepoměrně malý světelný výkon

- relativně levnější řešení v případě druhovýroby, ale čínská/polská světla mívají často o dost horší kvalitu zpracování, takže světla třeba nekdy jde špatně/po čase vůbec ne štelovat, kvalita odrazových ploch taky nebývá kdovíjaká atd.

2) Vyměnit/opravit části světel

- levnější varianta; můžete zkusit odstranit některé z častých a téměř vždy souběžně se vyskytujících problémů, v první řadě bych jmenoval třeba zažloutlá a poškrábaná/popraskaná skla (u polykarbonátových), která lze rozleštit. Můžete zvolit „českou“ variantu a zkusit rozleštit svépomocí, nicméně výsledky jsou často už po pár měsících tragické. Na světlech je z výroby ochranná UV vrstva, která světla chrání a je velmi důležitá, pokud jen rozleštíte nějakými sadami za pár stovek a bruskou, světlo zakrátko bude zašlé takovým způsobem, že jste pravděpodobně nadělali víc škody než užitku

- další problém může být v nekvalitní žárovce/vypálené výbojce, tu samozřejmě při troše šikovnosti a trpělivosti zvládnete vyměnit. Z mé zkušenosti ale taky většinou vyhozené peníze, když už světlo svítí hodně mizerně, halogenová žárovka toho nijak moc nezachrání. Výbojka může udělat větší rozdíl, pokud je původní velmi stará a vypálená, na druhou stranu je to poměrně drahé testování, kvalitní výbojka bude stát kolem tisícovky a efekt může být opět minimální. LED žárovky z Aliexpressu úplně ignoruju, viděl jsem v mnoha verzích a aplikacích a výsledek byl pokaždé příšerný, od distribuce světla přes dosvit, v krajních případech až po shořelou žárovku a přitavený/poničený světlomet. Teoreticky by mohlo jít zkusit LED Osram/Philips, které začínají být homologované a testované i pro starší auta, na druhou stranu pokládám za velmi nepravděpodobné, že by toto dosáhlo až ke starým Volvům. Každopádně když už světla svítí hodně zle, bývá to souhra více závad a tou hlavní bývají vypálené/mizerně fungující odrazové plochy, do kterých můžete narvat téměř jakýkoli zdroj světla, a stejně budou svítit blbě.

Čili nečekejte zázraky a nepodléhejte placebo efektu, protože jakmile má člověk v autě něco nového, mívá tendenci vidět efekt, i když tam vlastně žádný není – obzvlášť, když se do toho investuje hodně času/peněz.

3) Retrofit xenonového/LED projektoru
- nejdražší, ale z mého pohledu jediná pořádná varianta, která dává smysl, pokud tedy nemáte auto, kterého se zanedlouho chcete zbavovat. Z hlediska poměru cena/výkon v porovnání třeba s novými origo světlomety extrémní rozdíl ve prospěch tohoto řešení

- na papíře pro spoustu lidí hodně drahé řešení, ale pokud jezdíte v noci a řešíte bezpečnost a chcete mít starší auto, které bude svítit líp, než spousta i mnohem modernějších aut z výroby, dlouhodobě se to vyplatí. Ideálně v kombinaci s tím, aby auto mělo/dodělalo se na něm DRL (se zadními světly, pokud chcete, aby svítily s DRL, si lze také pohrát), aby se maximalizovala životnost nových světlometů – není důvod přes den pálit potkávačkami a vypalovat odrazovou plochu světlometu a snižovat tak jeho životnost.
Osobně to za drahé řešení nepokládám, pro mé auto mám cenový odhad na cca 20k s nejlepšími NHK BiLED projektory, s obyčejnějšími by zřejmě šlo i o nějakou tisícovku levněji. Firmu zatím nebudu žádnou uvádět, poreferuji tady az po výměně, každopádně v ČR jich je několik, případně kdo to má blíž, tak lze i na Slovensku. Vzhledem k například k ceně rozvodů, za které dáte servisu klidně patnáct nebo víc a ani nemrknete, mi to vůbec nepřipadá drahé, obzvlášť pro majitele Volv, kde ceny některých dílů/oprav prostě levné nejsou. Navíc jde o věc, kterou když vám udělá profi firma, tak budete mít na dlouhá léta, ne-li na životnost auta světla vyřešená.

- tahle varianta přinese obrovský a ověřitelný rozdíl, a to samozřejmě i pouhým okem, ale kdo to chce kvantifikovat, toho přesvědčí i luxmetr. Pro z výroby blbá a/nebo hodně vypálená světla je to jednoznačně a o několik levelů účinnější řešení než cokoli jiného, světelné vlastnosti xenon/LED projektoru z posledních let jsou pochopitelně úplně někde jinde než několik dekád zastaralý reflektor

- slovy Jana Rosáka bych jen uvedl, že je to řešení pro přátele drobného hazardu; z praxe každopádně vím o mnoha takto upravených autech a STK procházejí, světla prostě musí být seřízená a není problém, stejně jako není problém u nových aut, zejména třeba dražších SUV, která mají světlomety klidně i za statisíce, a prostě svítí hodně, což je skvělé pro řidiče, pro protijedoucího občas méně, ale nevidím důvod, proč by člověk nemohl chtít se starším autem svítit stejně dobře nebo lépe. Samozřejmě pro hnidopichy, právní teoretiky a celkově lidi, co jsou raději papežštější než papež, to není. Zkrátka kdo chce, aby mu auto svítilo klidně i o několik set procent lépe, aniž by oslňovali snad i pánaboha jako například někteří legrační aliexpressoví LED oktávkaři (ale má to 6000K a vypadá to s tím přece skoro jako „audyna“!), a třeba i v noci něco viděl, a to tak, že díky tomu dokáže relativně komfortně zareagovat, aniž by pro to musel snižovat rychlost asi tak na 20 km/h, tak tomu doporučuji tuto cestu. Viděl jsem starší BMW nebo Passaty s retrofity a rozdíl je opravdu enormní.

Tolik moje postřehy a zkušenosti – s vylepšováním svícení u starších aut jsem strávil spoustu času, zkoumání, testování, konzultování i nakupování (včetně Aliexpress LED), a pokud někdo nechce vyhazovat peníze a čas, jako se stalo mně, než jsem objevil a viděl komplet retrofity projektorů, tomu by snad moje názory a zjištění mohly být užitečné.

Zpět na „Jak donutit S/V/C70 svítit“